Książka roku 2016

The Nightingale
historyczna
Anne_Joy

Inne wydania

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii Powieść historyczna. Miłość pokazuje nam, kim chcemy być. Wojna pokazuje, kim jesteśmy. Światowy bestseller już w Polsce! Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna...

Miłość pokazuje nam, kim chcemy być.
Wojna pokazuje, kim jesteśmy.

Światowy bestseller już w Polsce!

Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności.
Zbuntowana Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę. Opuszczona przez zmobilizowanego męża Vianne musi przyjąć do swego domu wroga. Cena za uratowanie własnego życia i dzieci z czasem staje się dramatycznie wysoka…
Inspirowana życiorysem bohaterki ruchu oporu Andrée de Jongh opowieść o sile, odwadze i determinacji kobiet zachwyciła miliony czytelniczek na całym świecie.

W tej książce jest wszystko, co kocham – Francja, wielka historia i miłość, nad którą nie można zapanować. Idealna lektura na wolny dzień, samotny wieczór i bezsenną noc.
Magdalena Różczka

Najbardziej podobało mi się pokazanie skomplikowanej relacji między dwiema siostrami. Czy jesteśmy bohaterami, czy tchórzami? Czy jesteśmy lojalni wobec ludzi, których kochamy najbardziej, czy potrafimy ich zdradzić?
Lisa See, autorka bestsellerów "Dziewczęta z Szanghaju" i "Chińskie lalki"

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1003

Wojna kobiet

Znowu wojna. To znaczy znowu w literaturze. To znamienne, że motyw II wojny światowej jest dla literatury wciąż tak wielką inspiracją. Ale to dobrze. Książek, które będą krzewić pamięć o wojennych doświadczeniach nigdy nie za dużo. A wydany wreszcie w Polsce „Słowik” Kristin Hannah, bestseller „New York Timesa”, książka roku Amazona i Goodreads, to akurat jedna z tych „wojennych” książek, które zapadają w pamięć na długo, chwytają za serce i aż się proszą o filmową ekranizację.

Bohaterkami „Słowika” są dwie siostry, które różni niemal wszystko, a zwłaszcza charakter i styl życia. Starsza, Vianne, to stateczna matka i żona, dla której najważniejsza jest rodzina. Dziesięć lat młodsza od niej, 19-letnia Isabelle jest z kolei buntowniczką, która nie przestrzega żadnych zasad i nigdzie nie potrafi zagrzać miejsca. Gdy w 1940 roku Francja zostaje zajęta przez Niemcy, Vianne pragnie jedynie przetrwać wojnę, podczas gdy nieustraszona Isabelle chce w niej brać czynny udział. To odmienne podejście zaostrzy i tak już niełatwe relacje między siostrami. Jak się później okaże obydwie będą walczyć – każda na swój sposób. Vianne zostanie zmuszona przyjąć pod swój dach niemieckiego kapitana, natomiast Isabelle dołączy do ruchu oporu. Jedna na co dzień będzie się zmagać z głodem, zimnem, okrucieństwem Niemców, druga, działając w słusznej sprawie, będzie co chwilę ryzykować własnym życiem. Ale celem obydwu będzie uratować innych.

„Słowik” jest powieścią fikcyjną, ale opartą na prawdziwych...

„Słowik” jest powieścią fikcyjną, ale opartą na prawdziwych wydarzeniach z życia Andrei de Jongh, belgijskiej bojowniczki ruchu oporu, która pomagała w stworzeniu jednej z pierwszych dróg, którą alianci uciekali z okupowanej przez hitlerowców Francji. Tak naprawdę jednak inspirację dla Kristin Hannah, jak sama przyznała w jednym z wywiadów, stanowiły przede wszystkim wojenne opowieści kobiet. Zbyt długo przemilczane, zbyt słabo znane, niesłusznie pomijane. Ta książka to powieść o wojnie kobiet. Jak wyglądała z ich perspektywy? Czego doświadczały kobiety, które, jak Vianne, czekały w domach na powrót swoich zmobilizowanych mężów, nie rzadko mieszkając pod jednym dachem z wrogiem? A jak heroiczne decyzje musiały podejmować te, które decydowały się na aktywną walkę z okupantem? Wciąż za mało się o tym mówi, skupiając uwagę społeczeństwa na tym, co działo się na froncie, na bitwach i powstaniach, wielkich wygranych i porażkach. Kristin Hannah kieruje jednak nasz wzrok w innym kierunku. Na zwykłe rodziny i ich domy. Przedstawia czysto ludzki aspekt wojny, codzienne sytuacje, w których kobiety musiały się odnajdywać. To nie tylko radzenie sobie z biedą czy zimnem, ale tez poniżanie przez Niemców i gwałty. To także trudne wybory, jak ten przed którym staje Vianne – donieść na przyjaciółkę Żydówkę czy narazić się gestapo i nie podawać jej nazwiska? I ryzyko, wieczne ryzyko, jak wtedy kiedy Vianne decyduje się ratować żydowskie dzieci. I strach, gdy trzeba kogoś zabić. I smutek, gdy zginie ktoś bliski. W „Słowiku” znajdziemy dosłownie wszystkie odcienie wojny. Akcenty rozłożone są idealnie równo między wojenną historię Vianne i Isabelle, tytułowego Słowika, dziewczyny, która dokonała bohaterskich czynów, uratowała dziesiątki ludzkich żyć, bo nie była w stanie pozostać bierna wobec działań Niemców. Ładunek emocjonalny, który ma w sobie „Słowik” jest ogromny, także dlatego, że w całej tej historii (w całej tej wojnie, chciałoby się powiedzieć) jest jeszcze miejsce na miłość. Miłość, którą wojna też w jakiś sposób poddaje próbie, weryfikuje. Mamy tu więc i miłość siostrzaną, niezwykle trudną, i jeszcze bardziej skomplikowaną miłość ojca do córek i nawzajem. Jest motyw zakazanego uczucia i pierwszego zakochania. A na końcu poleją się łzy, gwarantuję. A one świadczą o tym, że to co robi Kristin Hannah ze swoimi czytelnikami jest wyjątkowe. Towarzyszące lekturze uczucia niewątpliwie sprawiają, że długo nie da się o tej książce zapomnieć.

Wojna to nie jest z pewnością lekki temat, ale po raz kolejny (a nie zdarza się to wcale tak często) otrzymujemy książkę, która porusza go w sposób przystępny, wciąga czytelnika i nie pozwala mu się oderwać od lektury. Nic dziwnego, że „Słowikiem” zainteresowali się już producenci filmowi. To opowieść, która idealnie nadaje się na wielki ekran – emocjonalna, wielowątkowa, z dobrze napisanymi bohaterami, a do tego dziejąca się w tak strasznym i zarazem interesującym momencie historii. I – co nie jest wcale takie oczywiste – pozwalająca poczuć bardzo wyraźnie grozę i niebezpieczeństwo wojny.

Malwina Sławińska

Piotr | 2016-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O wojnie napisano wiele rozpraw naukowych, powieści i innych gatunków. Można by rzecz, że temat jest wyczerpany. A jednak czasami pojawia się perełka, która wprowadza czytelnika w stan emocjonalnego rozchwiania, a sama lektura staje się wywyższona do rangi świętości.

Kristin Hannah nie napisała niczego odkrywczego, jakby mogło się wydawać. Mamy historię dwóch sióstr, ich ojca i ich trudnych relacji. A wszystko rozpoczyna się u progu rozpoczęcia II Wojny Światowej.

"Słowik" jest powieścią niezwykłą ze względu na klimat w niej panujący, język czy też tło. Autorka perfekcyjnie opisuje czas jakże trudny, który zmienia mieszkańców Francji. To w tym kraju osadziła swoją opowieść.

Dwie siostry, wydawać się może, że na pozór znacząco różniące się od siebie, a jednak...Wybuch wojny, a za nim idące konsekwencje zmieniają psychikę i decyzje, które często muszą być podejmowane w ułamku sekundy.

"Słowik" jest dla mnie przykładem książki, w której pisze się w sposób doskonały o...

ChicaDeAyer | 2016-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Ostatnie osiągnięcia „Słowika” mogą przemawiać do wyobraźni mola książkowego. Wysokie miejsca na listach sprzedaży, obecność w zestawieniach mających wyłonić najlepsze książki roku, zadawalająca średnia ocen na portalach czytelniczych i co za tym idzie, entuzjastyczne opinie czytelników. Wydawałoby się, że nie ma i nie może być w tym wszystkim przypadku.

Już od pierwszych kart powieści da się zauważyć, że autorka postawiła sobie określoną tezę na temat znaczenia roli kobiet w czasie zawieruchy wojennej i wokół niej obudowała całą historię. Szkoda tylko, że ta jest prowadzona w sposób, który bardziej przystaje do obrazu filmowego aniżeli lektury, a wojna została potraktowana przez Hannah w sposób bardzo instrumentalny. Nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że ten motyw stanowi asumpt do igrania z emocjami czytelnika, bo siła możliwości tkwiących z takiego osadzenia akcji w czasie, nie została zupełnie wykorzystana. Realia historyczne zostały okrojone do tego stopnia, że zostały odarte...

Alicja | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Miłość powinna być silniejsza od nienawiści, inaczej nie ma dla nas przyszłości" (str 516)
Francja -kolejna wojenna historia chwytająca za serce, wyzwalająca pozytywne emocje.Losy dwóch sióstr różniących się diametralnie od siebie od momentu wybuchu wojny do jej zakończenia.Fala uchodźców siejących spustoszenia na trasie ucieczki. Kapitulacja Francji i utworzenie strefy okupowanej i wolnej rządzonej przez Petaina, brak żywności podzieliły mieszkańców tego państwa.Jedni chcieli spokoju i godzili się na narzucone im warunki.Drudzy buntowali się chcąc walczyć o utraconą wolność. Rozwijający się ruch oporu i nieoceniona w nim rola kobiet z jednej strony, kolaboracja z drugiej.Deportacja Żydów urodzonych poza Francją, rozdzielanie rodzin. Wpływ wojny na ludzką psychikę i to zarówno okupowanych jak i okupujących, dorosłych i dzieci. Prawdziwe przyjaźnie okupione bólem i stratą. Kłamstwa mające chronić i ocalić niejedno życie. Poświęcenia, których ceną była utrata godności i narażanie...

allison | 2017-03-16
Przeczytana: 16 marca 2017

Byłam bardzo ciekawa tej książki, zwłaszcza, że wygrała ona w swojej kategorii plebiscyt organizowany przez LC.

Przyznam, że czytało mi się "Słowika" szybko i dobrze, czasem z emocjami, wzruszeniami, bo losy głównych bohaterek, dwóch sióstr, są poruszające. Na odbiór na pewno wpływ miała też świadomość, że perypetie jednej z kobiet zostały zainspirowane biografią działaczki francuskiego ruchu oporu.
Wciąż jednak miałam wrażenie, że autorka balansowała na granicy dobrego smaku i kiczu, jakby za wszelką cenę chciała wycisnąć z oczu czytelnika łzy.

"Słowik" to w moim odczuciu dobre wojenne czytadło, ale nie powieść wybitna. Wydarzenia robią wrażenie, akcja jest wartka, raz przewidywalna, innym razem zaskakująca, jednak tło historyczne pokazane jest w sposób pobieżny i nieco łopatologiczny (zwłaszcza we fragmentach, w których autorka stara się tłumaczyć czytelnikowi sytuację polityczną okupowanej Francji).
Plusem jest zaskakujące zakończenie, chociaż muszę przyznać, że podczas...

Widziałem dzisiaj ten tłum...Stałem w oddali, schowany nieopodal pewnego drzewa, jakieś trzysta metrów od miasteczka. Powierzchnia terenu od miejsca, w którym stałem schodziła nieco w dół, tak więc jakbym odrobinę z góry patrzył, na to wszystko, co tam się działo. Wzdłuż obrzeża tej małej mieścinki ciągnęły się tory, które biegły dalej przed siebie...I ten bydlęce wagony, oblepione tłumem ludzi. Oni krzyczeli, wydzierali się w niebogłosy, wylewali miliony łez, ich rozpacz była przerażająca. Co jakiś czas padały strzały. Sekundy po nich ludzie padali, zwalając się z nóg, waląc twarzą o ziemię. Chwilę wczęśniej widziałem dziewczynkę, łapczywie chwytającą matkę za rękę. Twarzyczkę miała całą brudną, rozmazaną od zaschniętych, wcześniej wylanych łez. Wokół jej matki wybuchło jakieś niewielkie zamieszanie, szczegółów nie dostrzegłem. Padł strzał z karabinu i po chwili widziałem tą samą dziewczynkę, klęczącą nad martwą matką, z której niemiecki karabin wypruł życie. Szok, niedowierzanie,...

miki24gr | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

Przepiękna i wzruszająca powieść o bohaterstwie kobiet w czasie II wojny światowej. Świetnie skonstruowana, o wartkiej akcji, z wyraziście zarysowanymi sylwetkami głównych bohaterek. W pełni zasługuje na miano bestsellera- gorąco polecam!

SzkockaKrata | 2016-10-20

"Opowiadanie historyjek to działka mężczyzn. Kobiety żyją dalej. Dla nas ta wojna była czymś innym niż dla nich. Kiedy się skończyła nie brałyśmy udziału w paradach, nie dostawałyśmy medali, nie wspominano o nas w książkach historycznych. W czasie wojny robiłyśmy to, co do nas należało, a gdy się skończyła, pozbierałyśmy kawałki i zaczęłyśmy żyć od nowa."

"Słownik" to zgrabne połączenie "Rozważnej i romantycznej" z "Francuską suitą". Akcja rozwija się powoli, a opowieść tak naprawdę nabiera tempa ok. 250 strony. Druga połowa książki jest o niebo lepsza od pierwszej. Po zakończonej lekturze czuję się jednak nieco zaszantażowana emocjonalnie przez autorkę. Zmierzając do końca opowieści tak się "spłakałam", że aż zrobiło mi się głupio. Kto to słyszał, żeby beczeć nad fikcją literacką?!

boziaczek | 2016-12-08

Chyba jestem jedną z nielicznych osób, której nie przekonał „Słowik” Kristin Hannah. Po przeczytaniu wielu niezmiernie pochlebnych i pozytywnych recenzji, postanowiłam również wziąć się za lekturę. Na początku nic nie zapowiadało, żeby opinie były przesadzone. Niestety, im dalej w las tym gorzej...
Ta książka mnie zdecydowanie nie porwała. Historia o dwóch siostrach i ich losach w czasie II wojny światowej, nie była ani odkrywcza, ani zaskakująca. Po prostu książka jakich wiele. Bohaterowie tej powieści to raczej płaskie postaci, a fabuła nie wymaga od czytelnika jakiegoś specjalnego zaangażowania emocjonalnego. Treść książki nie jest zaskakująca. W sumie już na początku można przewidzieć jak potoczą się losy bohaterek.
Podsumowując, można przeczytać. Mnie nie urzekła, a od tak dobrze zaopiniowanych książek wymagam czegoś więcej. Niestety tego czegoś tutaj akurat zabrakło. Jak dla mnie szkoda czasu.

andzia12 | 2016-11-01
Przeczytana: 23 października 2016

"...Jak kruche było życie i oni sami...
Miłość.
Była początkiem i końcem wszystkiego, fundamentem, sufitem i powietrzem między nimi..."

Czy miłość i wszystko z nią związane miało prawo być w czsach, gdy inny walczyli o przeżycie. Gdy toczyli wojnę z wrogiem?
Wbrew pozorom w czsach, gdy dookoła było cierpienie, ból, śmierć, oni pokochali siebie i wiedzieli, że walka o to uczucie będzie cieżka.

"Słowik" to opowieść o bohaterstwie kobiet, które walczyły o swoje życie i wolność Francji w czasach II wojny światowej. Dwie siostry, ale różne. Vianne była skłona zbratać się z wrogiem w imię walki o życie córki. Isabelle pozwoliła sobie na miłość, ale i podjęła się walki w podziemiu z okupantem.
Jest to niesamowita historia, która wciąga od samego początku. Moim zdaniem jednak z najlepszych powieść o II wojnie światowej literatury obcej.

Mogłabym jeszcze wiele powiedzieć na temat najnowszej ksiązki K. Hannah, która ukazała się w Polsce. Ale lepiej, abyś sami się zagłębili się w...

tatiasza | 2017-01-15

Akcja toczy się w czasie II wojny światowej. Dwie młode kobiety, siostry, bardzo różniące się od siebie. Obie walczą w słusznej sprawie, każda na swój sposób...
Pełna emocji, dramatyzmu, walki o przetrwanie, walki z okupantem, miłości , odwadze...
Polecam :)

Wydawcy odebrali nagrody Książka Roku 2016 lubimyczytać.pl

Znamy już wyniki plebiscytu Książka Roku 2016 lubimyczytać.pl, w którym rozstrzygnęliśmy wspólnie, jakie pozycje były najlepsze w ubiegłym roku. W tym roku po raz pierwszy przygotowaliśmy dla zwycięskich autorów i wydawców nagrody w postaci statuetki. Poznajcie relacje wydawnictw po otrzymaniu przyznanych przez Was nagród!

Co nowego w Czytelni w Play?

Jesienne, sprzyjające lekturze wieczory coraz dłuższe. Stale powiększający się księgozbiór, w skład którego wchodzi wiele najciekawszych nowości na rynku wydawniczym. Do tego możliwość czytania nie tylko na smartfonach i tabletach, ale na coraz liczniejszych modelach czytników ebooków. To tylko niektóre powody, dla których warto sięgnąć po ebooki dostępne w Czytelni w Play.