Książka Roku 2018

The Nightingale

Wydawnictwo:
8,09 (34 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
10
9
9
8
8
8
7
4
6
2
5
0
4
2
3
0
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Nightingale
data wydania
ISBN
9780312577223
liczba stron
440
kategoria
historyczna
język
angielski
dodał
EIGHT

In love we find out who we want to be. In war we find out who we are. FRANCE, 1939 In the quiet village of Carriveau, Vianne Mauriac says goodbye to her husband, Antoine, as he heads for the Front. She doesn't believe that the Nazis will invade France...but invade they do, in droves of marching soldiers, in caravans of trucks and tanks, in planes that fill the skies and drop bombs upon the...

In love we find out who we want to be.
In war we find out who we are.

FRANCE, 1939

In the quiet village of Carriveau, Vianne Mauriac says goodbye to her husband, Antoine, as he heads for the Front. She doesn't believe that the Nazis will invade France...but invade they do, in droves of marching soldiers, in caravans of trucks and tanks, in planes that fill the skies and drop bombs upon the innocent. When a German captain requisitions Vianne's home, she and her daughter must live with the enemy or lose everything. Without food or money or hope, as danger escalates all around them, she is forced to make one impossible choice after another to keep her family alive.

Vianne's sister, Isabelle, is a rebellious eighteen-year-old girl, searching for purpose with all the reckless passion of youth. While thousands of Parisians march into the unknown terrors of war, she meets Gäetan, a partisan who believes the French can fight the Nazis from within France, and she falls in love as only the young can...completely. But when he betrays her, Isabelle joins the Resistance and never looks back, risking her life time and again to save others.

With courage, grace and powerful insight, bestselling author Kristin Hannah captures the epic panorama of WWII and illuminates an intimate part of history seldom seen: the women's war. The Nightingale tells the stories of two sisters, separated by years and experience, by ideals, passion and circumstance, each embarking on her own dangerous path toward survival, love, and freedom in German-occupied, war-torn France--a heartbreakingly beautiful novel that celebrates the resilience of the human spirit and the durability of women. It is a novel for everyone, a novel for a lifetime.

 

źródło opisu: http://us.macmillan.com

źródło okładki: http://us.macmillan.com

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (10445)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1871
Piotr | 2016-11-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 19 listopada 2016

O wojnie napisano wiele rozpraw naukowych, powieści i innych gatunków. Można by rzecz, że temat jest wyczerpany. A jednak czasami pojawia się perełka, która wprowadza czytelnika w stan emocjonalnego rozchwiania, a sama lektura staje się wywyższona do rangi świętości.

Kristin Hannah nie napisała niczego odkrywczego, jakby mogło się wydawać. Mamy historię dwóch sióstr, ich ojca i ich trudnych relacji. A wszystko rozpoczyna się u progu rozpoczęcia II Wojny Światowej.

"Słowik" jest powieścią niezwykłą ze względu na klimat w niej panujący, język czy też tło. Autorka perfekcyjnie opisuje czas jakże trudny, który zmienia mieszkańców Francji. To w tym kraju osadziła swoją opowieść.

Dwie siostry, wydawać się może, że na pozór znacząco różniące się od siebie, a jednak...Wybuch wojny, a za nim idące konsekwencje zmieniają psychikę i decyzje, które często muszą być podejmowane w ułamku sekundy.

"Słowik" jest dla mnie przykładem książki, w której pisze się w sposób doskonały o...

książek: 12985
Perzka | 2017-03-31
Przeczytana: 14 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czasy II wojny światowej w literaturze, to moje najlepsze, choć najtrudniejsze chwile spędzone z książką w ręku. Smutne, tragiczne, często powodujące, że płaczę, a jednak ulubione, bo takie prawdziwe, wywołujące chwilę zadumy i wielki szacunek dla ludzi, którzy przeżyli te ciężkie czasy.

„Słowik” to wiele wspomnień z życia sióstr, Vianne Mauriac i Isabelle Rossignol. Narratorem jest Vianne, wiekowa staruszka, chora na nowotwór, zamieszkującą wybrzeże Oregonu. Czując, że jej życie zbliża się ku końcowi przywołuje wspomnienia z lat wojennych.

Wielotorowa akcja, mnóstwo wątków wzbogacają powieść, nie wnoszą chaosu i nie powodowały, że czułam się zagubiona podczas czytania.
Postacie dwóch sióstr autorka przedstawiła z ogromną dokładnością. Każda z nich miała inny temperament, inny spojrzenie na czasy wojenne. Isabelle odważna, wręcz nierozważna w swych poczynaniach, balansująca na pograniczu życia i śmierci, podejmująca się niesamowicie trudnych
przedsięwzięć. Vianne, starsza,...

książek: 810
ChicaDeAyer | 2016-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Ostatnie osiągnięcia „Słowika” mogą przemawiać do wyobraźni mola książkowego. Wysokie miejsca na listach sprzedaży, obecność w zestawieniach mających wyłonić najlepsze książki roku, zadawalająca średnia ocen na portalach czytelniczych i co za tym idzie, entuzjastyczne opinie czytelników. Wydawałoby się, że nie ma i nie może być w tym wszystkim przypadku.

Już od pierwszych kart powieści da się zauważyć, że autorka postawiła sobie określoną tezę na temat znaczenia roli kobiet w czasie zawieruchy wojennej i wokół niej obudowała całą historię. Szkoda tylko, że ta jest prowadzona w sposób, który bardziej przystaje do obrazu filmowego aniżeli lektury, a wojna została potraktowana przez Hannah w sposób bardzo instrumentalny. Nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że ten motyw stanowi asumpt do igrania z emocjami czytelnika, bo siła możliwości tkwiących z takiego osadzenia akcji w czasie, nie została zupełnie wykorzystana. Realia historyczne zostały okrojone do tego stopnia, że zostały odarte...

książek: 715
Aneta Wiola | 2017-12-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 grudnia 2017

WYBUCHA WOJNA. ŚWIAT POGRĄŻA SIĘ W ROZPACZY.

CARRIVEAU, FRANCJA – 1940 rok
Vianne Mauriac żegna się z mężem, który szykuje się na wojnę. Nie chce go puścić, bo jakżeby mogła pozwolić odejść swojej jedynej miłości? Wciąż pamięta, co pierwsza wojna poczyniła z jej ojcem – byłym weteranem wojennym. Vianne myśli zaprząta także ich córeczka Sophie; od tej pory to ona będzie żywicielem rodziny i jedyną opoką dziecka. Mija czas, do rodzinnego domu wraca młodsza siostra Vianne – Isabelle. Wydalana z licznych szkół nie potrafi dojść do porozumienia ze starszą siostrą. W tym samym roku Francuzi kapitulują; do domu kobiet zostaje zakwaterowany żołnierz Wehrmachtu.

PARYŻ, FRANCJA – 1940 rok
Isabelle, która prezentuje skrajnie różne poglądy od swojej siostry, opuszcza rodzinny dom, by zamieszkać w Paryżu u ojca. Pomimo jego niechęci i wszelkiego sprzeciwu, uparta Isabelle stawia na swoim. Dziewczyna pełna wszelkich idei i marzeń, wstępuje w szeregi ruchu oporu, działającego w podziemiach. W...

książek: 1004
Mollinka_90 | 2017-12-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Tematykę "Słowika" można podsumować zdaniem, że jest to powieść o różnych odcieniach miłości czasu wojny. Mam problem z oceną tej książki, ponieważ w warstwie językowo-historycznej plasuje się raczej przeciętnie. Na plan pierwszy wysuwają się perypetie dwóch sióstr, uwikłanych w dramatyczne wydarzenia II wojny światowej w okupowanej Francji. I te zostały opisane na tyle zajmująco, iż powieść czyta się szybko i z dużym zainteresowaniem, dzięki czemu trafia na listę moich ulubionych.

Vianne i Isabelle łączą siostrzane więzy krwi, ale różnią charaktery. Vianne jest tą starszą, rozsądną, ostrożną, wręcz momentami tchórzliwą. Isabelle, wydalana z kolejnych szkół, ma niewyparzony język i ułańską fantazję, klasyfikuje sytuacje wg podziału na białe i czarne. W dniu wybuchu II wojny światowej, kobiety znajdują się na różnych etapach życia. Isabelle właśnie opuściła mury kolejnej szkoły i musi wrócić do domu ojca, z którym nie ma najlepszych relacji; Vianne żegna swego męża udającego się na...

książek: 1230
Elżbieta | 2017-05-07
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 05 maja 2017

Powstało wiele książek o tematyce wojennej. Były to niezwykłe czasy. Akcja powieści rozgrywa się w Paryżu i jego okolicach.

Jak przeżyć w mieście całkowicie opanowanym przez Niemców?. Jak stawić im opór?. Jak zachować się w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa?.
Bohaterkami są dwie siostry. Poznajemy ich skomplikowane i niełatwe relacje. Wybierają dwie różne drogi. Obie zmierzają się z wojną na dwóch frontach. Każde chce przetrwać na swój sposób zachowując resztki człowieczeństwa.

Przeżywają niewiarygodne dramaty, bestialstwo i okrucieństwo wojny.
Isabelle dołącza do ruchu oporu. Jako Słowik przeprowadza zestrzelonych angielskich i amerykańskich pilotów przez góry w bezpieczne miejsce. Vianne zmuszona była przyjąć do swojego domu wroga. Walczy z okupantem narażając swoje życie, aby chronić i ukrywać żydowskie dzieci.

Powieść pełna uczuć i emocji. Najbardziej skrajnych , od miłości nad, którą nie można zapanować , przyjaźni, więzi rodzinnych po strach, determinację i wielką...

książek: 956
Alicja | 2016-12-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 grudnia 2016

"Miłość powinna być silniejsza od nienawiści, inaczej nie ma dla nas przyszłości" (str 516)
Francja -kolejna wojenna historia chwytająca za serce, wyzwalająca pozytywne emocje.Losy dwóch sióstr różniących się diametralnie od siebie od momentu wybuchu wojny do jej zakończenia.Fala uchodźców siejących spustoszenia na trasie ucieczki. Kapitulacja Francji i utworzenie strefy okupowanej i wolnej rządzonej przez Petaina, brak żywności podzieliły mieszkańców tego państwa.Jedni chcieli spokoju i godzili się na narzucone im warunki.Drudzy buntowali się chcąc walczyć o utraconą wolność. Rozwijający się ruch oporu i nieoceniona w nim rola kobiet z jednej strony, kolaboracja z drugiej.Deportacja Żydów urodzonych poza Francją, rozdzielanie rodzin. Wpływ wojny na ludzką psychikę i to zarówno okupowanych jak i okupujących, dorosłych i dzieci. Prawdziwe przyjaźnie okupione bólem i stratą. Kłamstwa mające chronić i ocalić niejedno życie. Poświęcenia, których ceną była utrata godności i narażanie...

książek: 6768
allison | 2017-03-16
Przeczytana: 16 marca 2017

Byłam bardzo ciekawa tej książki, zwłaszcza, że wygrała ona w swojej kategorii plebiscyt organizowany przez LC.

Przyznam, że czytało mi się "Słowika" szybko i dobrze, czasem z emocjami, wzruszeniami, bo losy głównych bohaterek, dwóch sióstr, są poruszające. Na odbiór na pewno wpływ miała też świadomość, że perypetie jednej z kobiet zostały zainspirowane biografią działaczki francuskiego ruchu oporu.
Wciąż jednak miałam wrażenie, że autorka balansowała na granicy dobrego smaku i kiczu, jakby za wszelką cenę chciała wycisnąć z oczu czytelnika łzy.

"Słowik" to w moim odczuciu dobre wojenne czytadło, ale nie powieść wybitna. Wydarzenia robią wrażenie, akcja jest wartka, raz przewidywalna, innym razem zaskakująca, jednak tło historyczne pokazane jest w sposób pobieżny i nieco łopatologiczny (zwłaszcza we fragmentach, w których autorka stara się tłumaczyć czytelnikowi sytuację polityczną okupowanej Francji).
Plusem jest zaskakujące zakończenie, chociaż muszę przyznać, że podczas...

książek: 1378

Widziałem dzisiaj ten tłum...Stałem w oddali, schowany nieopodal pewnego drzewa, jakieś trzysta metrów od miasteczka. Powierzchnia terenu od miejsca, w którym stałem schodziła nieco w dół, tak więc jakbym odrobinę z góry patrzył, na to wszystko, co tam się działo. Wzdłuż obrzeża tej małej mieścinki ciągnęły się tory, które biegły dalej przed siebie...I ten bydlęce wagony, oblepione tłumem ludzi. Oni krzyczeli, wydzierali się w niebogłosy, wylewali miliony łez, ich rozpacz była przerażająca. Co jakiś czas padały strzały. Sekundy po nich ludzie padali, zwalając się z nóg, waląc twarzą o ziemię. Chwilę wczęśniej widziałem dziewczynkę, łapczywie chwytającą matkę za rękę. Twarzyczkę miała całą brudną, rozmazaną od zaschniętych, wcześniej wylanych łez. Wokół jej matki wybuchło jakieś niewielkie zamieszanie, szczegółów nie dostrzegłem. Padł strzał z karabinu i po chwili widziałem tą samą dziewczynkę, klęczącą nad martwą matką, z której niemiecki karabin wypruł życie. Szok, niedowierzanie,...

książek: 8227
miki24gr | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

Przepiękna i wzruszająca powieść o bohaterstwie kobiet w czasie II wojny światowej. Świetnie skonstruowana, o wartkiej akcji, z wyraziście zarysowanymi sylwetkami głównych bohaterek. W pełni zasługuje na miano bestsellera- gorąco polecam!

zobacz kolejne z 10435 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Plebiscytowe książki na ekranie

W jaką następną rolę wcieli się Julia Roberts? Który film wyprodukuje Reese Witherspoon? Jakie nowości szykuje dla nas Netflix, HBO i Canal+? Wszystkie te gorące newsy łączy fakt, że dotyczą książek nominowanych w Plebiscycie Książka Roku 2018 lubimyczytać.pl.


więcej
Co czytali Polacy w 2017?

W marcu tego roku Biblioteka Narodowa opublikowała wstępne wyniki badań poziomu czytelnictwa w Polsce za rok 2017. W miniony piątek do sieci trafił pełen raport. Można się z niego dowiedzieć m.in. jacy pisarze są najliczniej czytani przez Polaków. 


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd