Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Medellin

To szarkijja pokonała wojska Napoleona, kiedy chciały zawładnąć Bliskim Wschodem. Gdy wieje ten pustynny wiatr, gorący piasek gryzie w oczy i daje się we znaki tak samo jak krzywda, która spotyka Beduinów zepchniętych na najniższy szczebel drabiny społecznej Izraela. Rząd niezmiennie kwestionuje ich prawo do ziemi, przyznane jeszcze przez władze osmańskie i potwierdzone przez mandat brytyjski. Izraelski plan zagospodarowania pustyni Negew zakłada przymusowe wysiedlenia Beduinów, wyburzanie postawionych bez specjalnej zgody domów, osiedli i całych wiosek.

Choć teoretycznie są pełnoprawnymi obywatelami i od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku spierają się przed sądami z władzami Izraela, ich sytuacja niewiele się zmienia. Brak im doświadczonych przywódców, a jednak mówią o nieuznawanych wsiach, używając ich historycznych nazw, zawiązują komitety, tworzą zorganizowane siły nacisku. Nie chcą być potulni, nie zgadzają się na kompromisowość dziadków i rodziców. Marzą o gwałtownym rewolucyjnym wichrze, który zmusi Izrael do uznania praw swoich obywateli z pustyni.

Wieje szarkijja to kolejna po żydowskiej Izrael już nie frunie i palestyńskiej Oczy zasypane piaskiem reporterska odsłona izraelskiego dramatu.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/wieje-szarkijja

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tym razem wybierzemy się z Pawłem Smoleńskim do Izraela. Ponownie, ktoś mógłby rzec i to prawda. Natomiast tematyka jest zupełnie nowa, dotyczy Beduinów, zamieszkujących pustynię Negew czy An – Nakab, jak oni sami nazywają swoje ziemie.
Początkiem opowieści jest zamach terrorystyczny w Beer Szewie, gdzie zginęły dwie osoby, a w zależności od źródła, od 9 do 11 zostało rannych.
Zapytacie być może „a co do cholery, jest takiego dziwnego w tym, że palestyńscy terroryści zaatakowali dworzec autobusowy w Izraelu? Toż to norma.”
Otóż nie, bo zamachu dokonał Beduin, który z Palestyńczykami ze Strefy Gazy ma wspólnego niewiele poza tym, że jest Arabem.
Do tej pory Beduini nie dokonywali zamachów, a cześć z nich od chwili powstania Państwa Izrael służyła w armii izraelskiej, podobnie jak Druzowie (też Palestyńczycy, jakby kto pytał, ale ich religia jest odmienna od prawowiernego islamu i przez innych Arabów są traktowani jako heretycy).
Beduini byli, i w znacznej części nadal są,...

Stefi | 2017-01-16
Przeczytana: 14 stycznia 2017

ciekawie opowiedziany problem Beduinów z pustyni. Omawia temat tak jak lubię, czyli z dwóch stron -pokazuje racje beduinów, ale również to co w nich, w ich życiu złe. Mówi również o sposobach konkretnych ludzi na zmiany. Brakuje mi tylko wypowiedzi władzy Izraela, która "organizuje" życie na pustyni. Polecam chociażby po to aby ludzie mieszkający w domkach z blachy falistej nie byli tacy straszni bo wszystko co nie znane przeraża.

Narcyz | 2017-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Złożony obraz Beduinów z pustyni Negew. Z jednej strony mniejszość, która w Izraelu, traktowana jest jak obywatele trzeciej kategorii, z drugiej strony społeczność przeżarta patologiami. Przestępczość, brak edukacji, barbarzyńskie obyczaje. W tle państwo Izrael ze swoją polityką, która polega na niszczeniu osiedli, zabieraniu ziemi, przesiedlaniu Beduinów do obskurnych i biednych miast jednocześnie pozwalająca na wszelkie patologie jakie się wewnątrz beduińskich rodzin wydarzają.

Mateusz | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

Za krótkie, za mało informacji i zdecydowanie za mało historii Beduinów. Chciałbym więcej, bo uwielbiam pióro i tematykę poruszaną przez Pawła Smoleńskiego. Książka warta zakupienia i przeczytania, ale Drogi Autorze, czekamy na więcej!

projekt_książki | 2017-03-07
Przeczytana: 12 lutego 2017

„Jesteśmy zapomnianym, niewidzialnym, zakopanym w piachu fragmentem historii Izraela i Palestyny. Nie obchodzimy nikogo, nawet arabskich braci” – mówi jeden z bohaterów najnowszej książki Pawła Smoleńskiego „Wieje Szarkijja. Beduini z pustyni Negew”. Bohater jest Beduinem, bo to właśnie Beduinom poświęcona jest ta książka.

Kiedy w 1948 roku po walkach żydowsko-egipskich Izrael wygnał 90% Beduinów, na pustyni zostało ich już tylko 10 tysięcy. Najpierw zostali zamknięci między Beer Szawą, Dimoną i Aradem, a następnie otoczeni zasiekami. Nałożono na nich prawo stanu wojennego z obowiązkiem przepustek, kontrolami wojskowymi, rewizjami i aresztami. Po wielu latach, kiedy zniknęły zasieki i skończył się stan wojenny, pojawił się problem ziemi. Beduini wiedzieli, że ziemia na której się znajdują należy do nich od wieków. Niektórzy mieli nawet na to odpowiednie dokumenty. A jednak okazało się, że teraz pustynia należy do państwa żydowskiego.
Zaczęły się więc przesiedlenia. Beduinów...

Zaleznawpodrozy | 2017-10-03
Przeczytana: 03 października 2017

Książki Smoleńskiego to zawsze dobry pomysł. Jeśli dodatkowo chodzi o temat pustyni, a już w ogóle TEJ pustyni, to to pomysł genialny!
Smoleński zajął się tematem nieznanym. Kto myśląc o Izraelu, myśli o beduinach? Nikt. Tymczasem 250 000 osób żyje w skrajnej biedzie. Ich domy są codziennie niszczone, kobiety bite, poziom przestępczości rośnie. Czytając opisy beduińskich miasteczek, ma się wrażenie, że mowa o kraju trzeciego świata, a nie o Izraelu.
Wspaniała lektura, nawet jeśli temat was nie obchodzi. Smoleński ma taki styl, że obchodzić zacznie.
Dodatkowy plus za tytuł. Uwielbiam metaforę wiatru!

teofana | 2017-12-12
Przeczytana: 03 grudnia 2017