Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Ag2S

Każdy słyszał kiedyś o Kurdach, ale czy wiemy o nich coś, co wymykałoby się stereotypom powielanym przez telewizyjne migawki? Zielone migdały to owoc podróży do Iraku i Kurdystanu, które autor odbył w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Znajdziemy tu zarówno historię prześladowań Kurdów, jak i ich partyzanckiej walki o niepodległość pod przywództwem klanu Barzanich. Smoleński odwiedza miejsca...

Smoleński odwiedza miejsca konstytuujące kurdyjską tożsamość - muzeum ludobójstwa w Halabdży i jazydzkie sanktuarium Lalisz, ale spotyka się też z ludźmi żyjącymi dniem codziennym, pomiędzy pracą a wizytą w centrum handlowym, z powracającymi do kraju emigrantami i tymi, którzy bez wahania oskarżają rządzących o nepotyzm.

Ta książka to opowieść o autonomicznym regionie z niezależnym prezydentem, własną flagą i ambasadorami, choć wciąż pozbawionym granic. O narodzie, który skutecznie opiera się fundamentalizmowi islamskiemu i o ludziach pełnych marzeń.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Mariolka | 2018-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2018

Hmmm... Sama nie wiem. Jeśli ktoś szuka informacji o Kurdach - przydatne, sprawnie napisane, zgrabne. W stylu Smoleńskim opowiedziane, zupełnie nie zaskakuje. Ale nie jest też ani nijakie, ani miałkie, ani poprawne. Przystępne, dobre opracowanie chciałoby się powiedzieć. Nawet ciekawe.

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2016

Jest taki naród liczący sobie, bagatela, około 25-27 milionów ludzi.
Dzięki "światłym" i możnym tego świata, nie posiada własnego państwa, żyje podzielony pomiędzy cztery kraje oraz w licznych diasporach rozsianych po świecie.
Za swoją wolność i prawo do samostanowienia przeżył niejedną hekatombę, próbował, w oparciu o wojenne sojusze utworzyć własne państwo. Nie ważne kto obiecywał: Związek Radziecki czy Stany Zjednoczone, czasami Turcja, czasami Iran lub obecnie Syria.
Zawsze jednak, po osiągnięciu własnych celów, niedawni sojusznicy zapominali o nich.
Za wsparcie Iranu w wojnie z Saddamem w 1988 roku Kurdowie zostali ukarani karną pacyfikacją wzmocnioną atakami bronią chemiczną. W wyniku tej operacji na oddziaływanie gazów bojowych narażone zostało… 10% populacji kurdyjskiej zamieszkującej Irak (takie dane podaje Ciotka Wiki)
Sprzedali ich Amerykanie, a za wywołanie w 1991 roku powstania przeciw Saddamowi Husajnowi, ponownie zapłacili okup krwi.
Brzmi dla Was znajomo?
Kurdowie...

bafomet | 2016-07-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Reportaż
Przeczytana: 26 lipca 2016

Czarne obniża ostatnimi czasy loty i to dość mocno... 160 stron o Kurdach i Kurdystanie, z których o historii tego narodu i kraju można dowiedzieć się mniej niż z wpisów w Wikipedii. Sorry, ale jeżeli ktoś chce pisać o narodzie, to najpierw powinien jakoś czytelnikowi przybliżyć jego historię, umieć o tym ciekawie opowiedzieć, rozumieć związek przeszłość-teraźniejszość. Tymczasem u Smoleńskiego rozdział wprowadzający sprowadza się do wypowiedzianego bezpośredniego stwierdzenia, że strasznie Kurdów lubi, a jego opowiadanie o historii to sterta banałów. Jak dla mnie słabo.

Przyznam otwarcie, że od razu się do książki zraziłem - kolejny reportaż napisany przez autora, który nie zna miejscowego języka. Sam wiele podróżowałem i wiem, jak brak możliwości porozumiewania się z przypadkowo napotkanymi ludźmi wypacza nam obraz rzeczywistości danego kraju. Można wziąć tłumacza i iść porozmawiać z kimś ważnym, można się zaznajomić z osobami, które akurat mówią po angielsku, ale jak dla mnie...

Petroniusz | 2017-06-30
Przeczytana: czerwiec 2017

Jestem troszkę zawiedziony. Bardzo chciałem przeczytać tą pozycję, ponieważ mam sporo sympatii do Kurdów. Książka ma chwytliwy tytuł, wydaje się bardzo ciekawa historia i raptem ok. 160 str. rozproszonych opowieści, które dla mnie trudno jednak nazwać wprowadzeniem w temat.

Kurdowie teraz są na czasie, Peszmergowie stabilizowali północny część Iraku, gdy jego środkowa i południowa część płonęła. Walczyli i nadal skutecznie walczą z ISIS. W czasach gdy na Bliskim Wschodzie do władzy dochodzą religijni fanatycy, Kurdowie są zastanawiająco zdystansowani i zachowują jakiś rodzaj świeckości Są na czasie i warto rzeczywiście poznać ich historię. Problem w tym że jednak o Kurdach z tej książki dowiemy się stosunkowo niewiele. Jest wprawdzie kilka ciekawych informacji o Barzanich, o czystkach etnicznych jeszcze z lat 80-tych i pamięci o nich, ale to wszystko bardzo rozporoszone, nie połączone w jedną większą historię. Widać że Autor był także przede wszystkim w Iraku, brakuje więc...

annapotuczko | 2016-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2016

Kurdyjską autonomię położoną na północnym wschodzie Iraku od zawsze nękały inne narody. Iraccy władcy nigdy nie obchodzili się z Kurdami delikatnie; to samo można powiedzieć o Turkach i Irańczykach. Saddam Husajn nienawidził mniejszości kurdyjskiej do tego stopnia, że w latach osiemdziesiątych dopuścił się ludobójstwa, którego skalę porównuje się dziś do zbrodni hitlerowskich. Kurdom nie pomogła również wojna domowa, która kilka lat później podzieliła kraj na zwolenników Barzaniego i Talabaniego.

"Dzieli ich wszystko, nienawidzą się i chętnie przegryźliby sobie tchawice. Ale zebrali się dlatego, że łączy ich tak zwany problem kurdyjski, wspólnie mogą nam dopiec o wiele bardziej, niż w pojedynkę. Zostawiają więc na boku wszystkie różnice, Arab brata się z Persem, Syryjczyk ściska dłoń Turkowi. Mają cel nadrzędny: spacyfikować Kurdów. Nic innego się nie liczy."

Wśród narodów silnie związanych z szyickim islamem, ta mniejszość narodowa jawi się jako odszczepieńcy. Ludność kurdyjską...

Menandros | 2016-09-15

Mam wrażenie, że Czarne wydało tę książkę głównie dlatego, że o Kurdach mówi się ostatnio sporo. Jest to zestaw tekstów Smoleńskiego pisanych na przestrzeni kilkunastu lat i dotyczy przede wszystkim Kurdystanu Południowego(Baszur), czyli obecnego Kurdyjskiego Regionu Autonomicznego. Nie jest to logicznie połączony, zwarty i gęsty reportaż, raczej zestaw impresji i scenek.
Książka ma wszystkie zalety i wady pisarstwa Smoleńskiego. Z jednej strony mamy piękny, gładki i potoczysty język, którym autor potrafi w kilku słowach "namalować" daną sytuację tak, że czytelnik niemal jej dotyka. Do tego spore doświadczenie terenowe, podparte znajomościami wśród kurdyjskich elit- Smoleński ewidentnie opisuje to co widział, nie o czym czytał. Niestety lektura ma szereg wad, obecnych także w innych jego książkach.
Najbardziej irytuje odgórny tok narracji, która przypomina mi nostalgiczną opowieść dziadka siedzącego na zapiecku. Niby są tu jakieś wydarzenia, tragedie jazydów, korupcja w KRG,...

Bosnjak | 2016-05-12
Na półkach: Przeczytane, Wschód
Przeczytana: maj 2016

Po książce "Armenia. Karawany śmierci" zainteresowałem się książką Pawła Smoleńskiego o irackich Kurdach. Seria narody przeklęte? Może i tak.
O ile w przypadku Ormian można mówić o skomplikowanej sytuacji kraju i narodu to Kurdowie przebijają ten stan wielokrotnie.
Autor odwiedza autonomię kurdyjską w północnym Iraku - quasi niepodległość wyrwaną po interwencji USA w Iraku i obaleniu Husajna.
Z dużą sympatią i zrozumieniem, czasem skrajną wyrozumiałością traktuje irackich Kurdów, którzy sami ze sobą mają trudności, by się dogadać a co dopiero z otaczającymi ich wrogami.
Na tym skrawku ziemi możliwe jest wszystko - wojna domowa z innym odłamem politycznym Kurdów irackich i współpraca handlowa ze śmiertelnym wrogiem tureckich Kurdów - Turcją.
Smoleński chce nas ewidentnie do Kurdów przekonać, patrzy na nich z podziwem a porównania do naszego losu wieku XIX/XX są powtarzane kilkukrotnie.
W dobie zagrożenia skrajnym fundamentalizmem islamskim, który reprezentują dżihadyści z Państwa...

Mateusz | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Świetna! Brakowało mi takiej książki, tej wiedzy, a właściwie namiastki wiedzy o Kurdach i Kurdystanie. Mam jedynie olbrzymi żal do Pawła Smoleńskiego, że ta książka mogła mieć nie te niespełna 200, a 500 stron i więcej, że tyle faktów, historii jeszcze zostało nieopowiedzianych...

Czekam na więcej :)

dzarosh | 2016-10-19

Reportaż o bratobójczej wojnie w Iraku, o Kurdach, którzy walczą o niepodległość i prawo do godnego życia. Autor pokazuje nam współczesny Kurdystan, który pamięta okrucieństwa operacji Al-Anfal, atak gazowy w Halabdży i rządy dyktatora Saddama Husajna. Powoli wspina się jednak na wyżyny - obywatele kształcą się, są bardziej świadomi, chcą zbudować państwo demokratyczne. Z jednej strony widać tutaj postęp, a z drugiej walkę z echem dawnych obyczajów: z obrzezaniem kobiet, z problemem mordów rytualnych, sprzedażą dziewczynek do domów publicznych.
Historia Kurdów jest trudna i bolesna, ale nawet w tej rozpaczy można znaleźć ziarna nadziei - "Nawet bezdenna rozpacz - a tej tu dość, tak kiedyś, jak i dzisiaj - nie równa się porzuceniu nadziei. Bez nadziei nie byłoby Kurdystanu (...) Trzeba upaść na samo dno, poświęcić to, co najdroższe, zdobyć się na czyny niebywałe, by w końcu żyć normalnie".

apostata | 2018-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2018

Książkę połknąłem w dwa wieczory. Pasjonujący reportaż o narodzie bez państwa (choć z autonomią). Dowiedziałem się wiele o mentalności Kurdów, o sposobie ich życia, o stosunkach z sąsiadami i stosunkach wewnętrznych. No i o tym co dla Nich oznacza słowo, które wydaje się być dla nich najważniejsze: niepodległość.

Polecam.