7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
powieść amerykańska
klasyka
Tamanna

Tamanna | 2016-08-19

"Serce kobiety" to pięć opowiadań Londona zebranych w małej książeczce z ulubionej przeze mnie serii Kolibra. W opowieściach Jacka Londona
lód skuwa rzeki,mróz odmraza płuca, ogniem rozmraza się ziemię, by wykopać grób, a tu, gdzie czytam skwar i marzenie o cieniu.

Zdarzenia ekstremalne w surowej przyrodzie, w świecie, w którym łatwo i śmierć z głodu, z zimna, z ręki chciwych.

Pochwała postaci silnych, wytrzymałych, gotowych do poświęceń konfrontowanych z doświadczeniami graficznymi. Realistyczne, przejmujące. Warto do tej lektury wrócić, jak wracam teraz po tylu latach.

Podziwiając Jacka Londona, który przeżyły trud życia poszukiwaczy złota na północy Ameryki przełożył na swoje opowiadania. W literaturze i w zakończonym dramatycznie w 40 roku życiu tworząc historię godną pamięci.

Dla tych, co chcą sobie przypomnieć:

W pierwszej opowieści "SERCE KOBIETY"

- w namiocie ogrzewanym żelaznym piecykiem, odpoczywają na skórach, w bólu skurczów, grzejąc lód, by móc napić się wody...

międzywiersz | 2017-10-31
Przeczytana: 1995 rok