Ostatni Mohikanin

Last of the Mohicans
8320705681
przygodowa

Inne wydania

Powieść przygodowo-historyczna. Stanowi drugi, najbardziej znany tom z cyklu pt. Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka.
Opowieść o losach białego Indianina, jako dziecko przygarniętego przez plemię Mohikanów, rozgrywa się w XVIII-wiecznej skolonizowanej Ameryce, gdzie toczy się wojna między Anglią i Francją. Sokole Oko stara się żyć zgodnie ...

Arek | 2014-09-17
Przeczytana: 15 września 2014

Niestety lub stety, czytałem skróconą wersję tej powieści. Była zbyt bardzo skrócona. Nawet na początku trudno było zrozumieć który bohater jest którym. Krótkie zdania jakby streszczenia akcji, nie oddawały atmosfery. Wydarzenia, były często mało prawdopodobne. Mogło by mi się spodobać tło historyczne, gdyby autor nie był stronniczy. I nie pisał o Indianach jak o żadnych zemsty, nienawistnych plemionach.
Niestety, tą powieść, muszę zaliczyć do jednych ze słabszych jakie czytałem.

sola255 | 2015-01-26
Na półkach: Historyczne, Przeczytane

Ostatni Mohikanin jedna z Pięciu Ksiąg Przygód Sokolego Oka .Czytałam tutaj różne komentarze na temat tej książki. Odnośnie nie do końca pełnej wiedzy autora o plemionach,szczepach , o tym że był rasistą. Copper nie żył i nie tworzył dziś.Wiedza na temat Indian ,ich odrębności w ramach różnych grup podejrzewam że nie była tak dokładna jak dziś.Bardziej zajmowano się zagonieniem ich do rezerwatów ( gdzie można było ich kontrolować i stopniowo dziesiątkować)i pozbawianiem ich tożsamości (zakaz np Tańca Słońca ) .XVIII wiek w Ameryce Północnej to moment kiedy dopiero zniesiono niewolnictwo , a zamieszki na tle rasowym wybuchają po dziś dzień.
Książka opowiada o schyłku wielkiej nacji rdzennej ludności Ameryki Północnej.
Odchodził w zapomnienie świat dumnych wojowników, odchodziła wielka kultura .To wydaje mi się jest tematem książki .W tle wpleciony romans Kory i Uncasa.
Nie wiem czy Cooper był rasista czy nie.Jedno jest pewne gdyby wtedy głosił poglądy nierasistowskie pewnie nigdy...

Każda osoba, która przeczytała tę książkę nie zapomni jej nigdy, "Ostatni Mohikanin" znajduje sobie trwałe miejsce w pamięci człowieka.
Zaczyna się niepozornie, żeby nie powiedzieć, że nudno. Na początku mamy mały mętlik w głowie, łączymy postacie, próbujemy zapamiętać miejsca i nazwy. Ale z każdą kolejną stroną zagłębiamy się w historię coraz bardziej, wciąga nas ona i nie pozwala się oderwać. Nie muszę więc dodawać, że fabuła jest świetna, ciekawa i inna w odróżnieniu od tak dużej ilości książek o Dzikim Zachodzie.
Na koniec mogę wspomnieć o tym, że zakończenie zaskakuje, choć może nie aż tak bardzo. Inteligentni ludzie mogą się domyślić tego z tytułu. OSTATNI MOHIKANIN, gdy książka się zaczyna jest ich dwóch, a zostaje...
Nic dodać, nic ująć. Apeluje do wszystkich ludzi: "Czytajcie wartościowe lektury i nie zapomnijcie o "Ostatnim Mohikaninie" Jamesa Coopera.

Marthuu | 2016-03-13
Na półkach: Słabe, Przeczytane

Ciężko mi się czytało, a co za tym idzie, po kilku stronach miałam ochotę jej nie kończyć. Książki przygodowe nie są mi obce. Bardzo lubię tego typu literaturę, niestety w tym wypadku przeżyłam straszny zawód. Nie było dreszczyka emocji, w ogóle nie wspominając o jakimkolwiek ciekawym momencie. Cała książka napisana jednym, monotonnym tonem. Nie rozumiem przygody jaką opisuje ta książka, bo szczerze powiedziawszy jest nudna, nudna i jeszcze raz nudna.

Mary14 | 2014-06-20
Na półkach: Przeczytane, Przygodowe, Klasyka
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Piękna i wzruszająca książka o Indianach i białych. Alicja i Kora są córkami generała Munro, który powierza Heywardowi Duncanowi, by dowiózł je do fortu. Po drodze spotykają Sokole Oko, Chingachgooka i jego syna Unkasa. Pomagają im przeprawić się do fortu. Międzyczasie kilkakrotnie napadają na nich Mingowie, na czele z Przebiegłym Lisem-Maguą. Na końcu Przebiegły Lis porywa Korę i chce ją wziąć za żonę. Ona sprzeciwia się temu, a Magua ją zabija. Unkas chce pomścić śmierć ukochanej, ale sam zostaje trafiony. Sokole Oko zabija przebiegłego mordercę. Heyward bierze ślub z Alicją.
To tak w skrócie. Szczerze to spodziewałam się czegoś lepszego, ale było niezłe.

Spiderdog86 | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

Bardzo dobra książka. Trochę długo ją czytałem,bo zrobiłem sobie małą przerwę od czytania (filmy same się nie obejrzą,a gry nie przejdą),ale teraz wracam do książek. Jeśli kogoś kręci klimat Indian to ta książka jest dla niego. Dużo akcji oraz momentów ukazujących doświadczenie Indian żyjących w puszczy potrafi zauroczyć każdego czytelnika spragnionego prawdziwej przygody. Polecam :)

| 2013-12-02
Przeczytana: 2013 rok

Nie mogłam zabrać się do tej książki przez długi okres czasu. Początki były trudne, ale potem książka bez reszty mnie pochłonęła.
To powieść przygodowa, z historią w tle - akcja dzieje się w XVIII wieku, na terenie kolonii brytyjskich (Nowy Jork), podczas francusko-angielskiej wojny. Sokole Oko z towarzyszącymi mu Mohikanami ratują przed Huronami córki angielskiego dowódcy. Nie do końca, jak się później okazuje, dziewczęta mają pecha, ponieważ trafiły na wyjątkowo zawziętego Hurona - Przebiegłego Lisa, chcącego zemścić się na ich ojcu za zadane mu upokorzenie.
Odwaga, braterstwo, honor, miłość, zemsta - wszystko to czyni z tej książki bardzo interesującą pozycję.

Jednak jeśli czytelnicy liczą na taką historię jak była w filmie (chodzi o wersję z Danielem Day-Lewisem), niestety srogo się rozczaruję. Miałam podobne podejście, ponieważ najpierw obejrzałam film, a potem sięgnęłam po książkę, oczekując zupełnie innej historii. Ostatecznie okazało się, ze w filmie i książce identyczne...

Robevil | 2014-11-28

Będąc małym smykiem takim , koło 10 lat trafiłem na "Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka". Tak to było kiedyś nazwane.
Ostatni Mohikanin uzyskał największą popularność dzięki ekranizacji powieści.
(Jako wtrącenie niesamowita ścieżka dźwiękowa.)
Natomiast książka jest tylko bardzo dobra, niestety nie jest śmiertelnie fascynująca lub porywająca dzięki mało subtelnej narracji autora.
Jednakże niespodziewane zwroty akcji, oraz wątek miłosny Unkasa stawiają monumentalny pomnik autorowi za wyobraźnię.
Będąc szczerym, kiedy z żalu i rozczarowania nad wydarzeniami poryczałem się jak bóbr, i chodziłem po pokoju mówiąc "to nie tak miało być"- dotarło do mnie iż jednak gra na emocjach czytelnika jest największym atutem Coopera.
Dla mnie zdecydowanie na plus

Izabell | 2013-04-22
Przeczytana: kwiecień 2013

"Ostatni Mohikanin" autorstwa amerykańskiego pisarza Jamesa Fenimore Coopera (1789–1851) jest drugą i jedną z najlepszych i najbardziej znanych części cyklu pt. Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka. Jest to powieść przygodowo - historyczna, ale zawierająca wątki romantyczne. Książka po raz pierwszy została opublikowana w 1826 roku. Opowiada o przygodach białego Indianina Sokolego Oka, zwanego wśród Indian "Długą Strzelbą", Indianina Chingachgookiego i jego syna Unkasa, ostatnich z Mohikanów. Akcja powieści rozgrywa się w Ameryce Północnej w czasach kolonizacji w XVIII wieku, podczas wojny Francuzów przeciwko Anglikom. Chingachgook, Unkas, Sokole Oko oraz ich angielski przyjaciel major Duckan Heyward ratują z rąk Indian Huronów porwane przez Maguę - "Przebiegłego Lisa" córki angielskiego dowódcy Munro Alicje i Korę. Powieść odznacza się wartką i pełną napięcia akcją, świetnie wykreowanymi bohaterami oraz napisana jest barwnym językiem.
Prawdziwym wydarzeniem historycznym opisanym w...

Roman Dłużniewski | 2016-12-05

Ukochana książka młodości!! Sokole Oko i Unkas. Jejciu, jak ja ich podziwiałem!! Jak chciałem być taki jak oni! Książka oparła się próbie czasu i gorąco zachęcam do jej przeczytania.