Ostatni Mohikanin

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Last of the Mohicans
8320705681
przygodowa

Powieść przygodowo-historyczna. Stanowi drugi, najbardziej znany tom z cyklu pt. Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka.
Opowieść o losach białego Indianina, jako dziecko przygarniętego przez plemię Mohikanów, rozgrywa się w XVIII-wiecznej skolonizowanej Ameryce, gdzie toczy się wojna między Anglią i Francją. Sokole Oko stara się żyć zgodnie ...

Opinie czytelników (1917)
Arek | 2014-09-17
Przeczytana: 15 września 2014

Niestety lub stety, czytałem skróconą wersję tej powieści. Była zbyt bardzo skrócona. Nawet na początku trudno było zrozumieć który bohater jest którym. Krótkie zdania jakby streszczenia akcji, nie oddawały atmosfery. Wydarzenia, były często mało prawdopodobne. Mogło by mi się spodobać tło historyczne, gdyby autor nie był stronniczy. I nie pisał o Indianach jak o żadnych zemsty, nienawistnych plemionach.
Niestety, tą powieść, muszę zaliczyć do jednych ze słabszych jakie czytałem.

Samson Miodek | 2017-07-27

Nieprzebyte połacie lasów, rzek i jezior Ameryki północnej, Indianie, tropiciele, żołnierze dwóch wojujących ze sobą armii, Angielskiej i Francuskiej.
W tym męskim surowym świecie znalazły się córki Pułkownika Munroe, i od razu wpadły w niezłe tarapaty.
To w zasadzie prosta historia o prostych ludziach, którą to autor postanowił niepotrzebnie zagmatwać archaicznym językiem, monotonnością, brakiem polotu, słabymi dialogami...Eh :(
Po prostu według mnie, zepsuł historię nie do zepsucia.

sola255 | 2015-01-26
Na półkach: Przeczytane, Historyczne

Ostatni Mohikanin jedna z Pięciu Ksiąg Przygód Sokolego Oka .Czytałam tutaj różne komentarze na temat tej książki. Odnośnie nie do końca pełnej wiedzy autora o plemionach,szczepach , o tym że był rasistą. Copper nie żył i nie tworzył dziś.Wiedza na temat Indian ,ich odrębności w ramach różnych grup podejrzewam że nie była tak dokładna jak dziś.Bardziej zajmowano się zagonieniem ich do rezerwatów ( gdzie można było ich kontrolować i stopniowo dziesiątkować)i pozbawianiem ich tożsamości (zakaz np Tańca Słońca ) .XVIII wiek w Ameryce Północnej to moment kiedy dopiero zniesiono niewolnictwo , a zamieszki na tle rasowym wybuchają po dziś dzień.
Książka opowiada o schyłku wielkiej nacji rdzennej ludności Ameryki Północnej.
Odchodził w zapomnienie świat dumnych wojowników, odchodziła wielka kultura .To wydaje mi się jest tematem książki .W tle wpleciony romans Kory i Uncasa.
Nie wiem czy Cooper był rasista czy nie.Jedno jest pewne gdyby wtedy głosił poglądy nierasistowskie pewnie nigdy...

Każda osoba, która przeczytała tę książkę nie zapomni jej nigdy, "Ostatni Mohikanin" znajduje sobie trwałe miejsce w pamięci człowieka.
Zaczyna się niepozornie, żeby nie powiedzieć, że nudno. Na początku mamy mały mętlik w głowie, łączymy postacie, próbujemy zapamiętać miejsca i nazwy. Ale z każdą kolejną stroną zagłębiamy się w historię coraz bardziej, wciąga nas ona i nie pozwala się oderwać. Nie muszę więc dodawać, że fabuła jest świetna, ciekawa i inna w odróżnieniu od tak dużej ilości książek o Dzikim Zachodzie.
Na koniec mogę wspomnieć o tym, że zakończenie zaskakuje, choć może nie aż tak bardzo. Inteligentni ludzie mogą się domyślić tego z tytułu. OSTATNI MOHIKANIN, gdy książka się zaczyna jest ich dwóch, a zostaje...
Nic dodać, nic ująć. Apeluje do wszystkich ludzi: "Czytajcie wartościowe lektury i nie zapomnijcie o "Ostatnim Mohikaninie" Jamesa Coopera.

Magdalena | 2017-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Po "Winnetou" przyszedł czas na kolejną powieść o Indianach i białych, którzy muszą jakoś żyć ze sobą.

Nie mam pojęcia, dlaczego myślałam, iż ta powieść będzie przypominać "Winnetou". Przecież oczywistym powinno być dla mnie, że choć obie poruszają się w tematyce indiańskiej, są całkiem innymi opowieściami.

Bardzo przypały mi do gustu cytaty, które były wprowadzeniem do kolejnych rozdziałów. Ogromnie mi się to podobało. Choć przyznam, iż cytatami wprowadzającymi do rozdziału o wiele lepiej radzi sobie Walter Scott w książce "Ivanhoe".

Plusem jest też historia. Heyward Duncan skradł mi serce i to jego losy najbardziej mnie interesowały. Alicja i Kora pokazywały, że nawet czasach, w których rozgrywa się powieść, kobiety potrafią sobie radzić. Choć w tym przodowała Kora - jak dla mnie cudowna kobieta, która nie jeden raz w lekturze pokazała jak bardzo potrafi być odważna. Jednak i Alicja nie zawsze była bierną i wycofaną kobietą.

Jeśli zaś chodzi o Sokole Oko. W tej powieści...

Marthuu | 2016-03-13
Na półkach: Przeczytane, Słabe

Ciężko mi się czytało, a co za tym idzie, po kilku stronach miałam ochotę jej nie kończyć. Książki przygodowe nie są mi obce. Bardzo lubię tego typu literaturę, niestety w tym wypadku przeżyłam straszny zawód. Nie było dreszczyka emocji, w ogóle nie wspominając o jakimkolwiek ciekawym momencie. Cała książka napisana jednym, monotonnym tonem. Nie rozumiem przygody jaką opisuje ta książka, bo szczerze powiedziawszy jest nudna, nudna i jeszcze raz nudna.

Roman Dłużniewski | 2016-12-05

Ukochana książka młodości!! Sokole Oko i Unkas. Jejciu, jak ja ich podziwiałem!! Jak chciałem być taki jak oni! Książka oparła się próbie czasu i gorąco zachęcam do jej przeczytania.

Sensej | 2017-05-04

Przyznam szczerze, że jestem fanem filmowej wersji "Ostatniego Mohikanina", a ponieważ pierwowzór czytałem lata temu, postanowiłem się przekonać, na ile wizja reżysera pokrywa się z treścią książki. Otóż w bardzo małym stopniu ;)).

"Ostatni Mohikanin" to jedna z pięciu książek Coopera tworzących cykl przygód Sokolego Oka. W tej osią opowieści jest rozgrywka między złym Maguą z plemienia Huronów, który porywa córki angielskiego pułkownika Munro, a ekipą złożoną ze wspomnianego wyżej tropiciela, dwóch Mohikanów oraz angielskiego majora i psalmisty Dawida. Porwanie, pościg, walki... ale oprócz tego opis zwyczajów Indian i tło w postaci wojny angielsko-francuskiej powodują, że sporo można z tej pozycji się dowiedzieć (choć seria "Tomków" w tej dziedzinie, moim zdaniem jest niezastąpiona).

Niestety, mam również listę zarzutów - oczywiście jak najbardziej subiektywnych. Po pierwsze, Sokole Oko, który wydawał mi się strasznie napuszony i zadufany. Taki pępek świata i jak sam o sobie...

Mary14 | 2014-06-20
Na półkach: Przeczytane, Przygodowe, Klasyka
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Piękna i wzruszająca książka o Indianach i białych. Alicja i Kora są córkami generała Munro, który powierza Heywardowi Duncanowi, by dowiózł je do fortu. Po drodze spotykają Sokole Oko, Chingachgooka i jego syna Unkasa. Pomagają im przeprawić się do fortu. Międzyczasie kilkakrotnie napadają na nich Mingowie, na czele z Przebiegłym Lisem-Maguą. Na końcu Przebiegły Lis porywa Korę i chce ją wziąć za żonę. Ona sprzeciwia się temu, a Magua ją zabija. Unkas chce pomścić śmierć ukochanej, ale sam zostaje trafiony. Sokole Oko zabija przebiegłego mordercę. Heyward bierze ślub z Alicją.
To tak w skrócie. Szczerze to spodziewałam się czegoś lepszego, ale było niezłe.

CorvusCorax | 2017-04-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Prosta historia opwiadająca gorzkie losy zarówno rdzennych mieszkańców jak też europejskich osadników północno-wschodniego pogranicza dzisiejszej Kanady i USA pierwszej połowy XVIII wieku. Choć treść tej powieści jest stosunkowo skromna, a forma utrzymana w przygodowym tonie ma ona w sobie nieśmiałe próby zilustrowania zwyczajów, kultury oraz mentalności Indian w przededniu końca ich dotychczasowej egzystencji. Jest to, jak dla mnie, jej minimalna wartość dodana, ponieważ ogólnie jest ona zwyczajnie nudna.

zobacz kolejne z 1907