Żelazny wilk

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
wilk, przyroda,
przygodowa
megiddovl

Właśnie zatrzymałem się przy wilczym wybiegu....
Trzeba było razem ze mną widzieć te złote, smutne oczy leśnego kniazia w niewoli!
Kto obserwował wilka na wolności, w sercu kniei, na szlaku godów, walki i wypoczynku, kto widział piękno, inteligencję, moc i zręczność jego ruchów - nigdy nie miałby serca, ani czelności zamknąć wilka w ZOO

źródło opisu: Tytus Karpowicz

Canis | 2012-08-25
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Polaczki, 2012

Książka bardzo mnie zaciekawiła, czytałam ją 2 albo 3 lata temu. Do tej pory mam co do niej sentyment, szczególnie dlatego, że zawsze inspirowały mnie wilki i życie wilków. Obowiązkowa lektura dla miłośników!

Przemek | 2014-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Jak zwykle u Karpowicza, piękne sceny z życia dzikich zwierząt, tym razem królewskich drapieżników naszych lasów--wilków. Pozwala wtopić się w ich myśli, nastroje, instynkty i podziwiać ich siłę, wytrwałość i inteligencję.

Autor, podobnie jak w innych pozycjach o życiu puszczańskich zwierząt przemyca czytelnikowi wiele wiedzy o życiu tych drapieżników, dla mnie szokujące było, że "wilk potrafi dźwigać zdobycz parokrotnie cięższą od samego siebie" (s. 155--np. owcę, sarnę, prosiaka).

W fabule pojawia się kilka ciekawych wątków--rywalizacji dwóch silnych przewodników stada, walki wilczej matki o przetrwanie swych dzieci, walki ludzi z wilkami (i wilków z ludźmi), problem oswojenia wilka (co z tego, jeśli nawet polubi opiekuna, kiedy będzie zabijać wszystko co się rusza wokół?), problem wilczych strategii na życie zimą i w lecie, technik polowania, problem roli myśliwego w życiu lasu i przemiany wilczych pokoleń.

Oprócz tych cytatów, które dołączyłem obok, przytoczę jeszcze jeden,...

Artur | 2014-03-30
Przeczytana: listopad 1994

Książka mojego dzieciństwa...
Zakochanym w przyrodzie polecam!

Tavinator Chien | 2014-06-21

Bardzo mi przypadła do gustu, ponieważ lubię wilki, ogólnie naturę. Książka pokazuje las od dzikiej strony, "oczami wilka".
Jednakże jest jeden mały minus. Jest ona napisana dosyć niezrozumiałą "jak dla mnie" polszczyzną. Musiałem łapać sens z kontekstu w co drugim zdaniu. Ale mam wrażenie że jest tak tylko na początku, później w miarę czytania słownictwo jest w miarę zrozumiałe dla przeciętnego człowieka.

Wilczyca | 2012-02-22

Książka pisana jest z dwóch perspektyw - myśliwych i wilków.
Fabuła była bardzo przyjemna, ale najbardziej zaskakujący był sam finał.
Autor pokazał, że wilki to nie krwiożercze bestie lecz przepiękne i inteligentne stworzenia.

Polecam :)

Anna | 2016-12-02