Dolina ludzi milczących

Tłumaczenie: Jerzy Marlicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasyka Dziecięca". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Valley of silent men
83-7255-410-2
Dolina, Ludzi, Milczących
Justyna

Akcja tej książki toczy się - jak zwykle u Curwooda - na Dalekiej Północy. Bohaterem jest dzielny policjant Jim Kent, który sądząc, że jego rana jest śmiertelna, składa fałszywe zeznanie: przyznaje się do zabójstwa, za które został już skazany niewinny człowiek. Okazuje się jednak, że Kent wyzdrowieje... Przeniesiony ze szpitala do więzienia, czeka na proces. Jaką rolę odegra w tej historii piękna Marette?
"Oczy Kenta błyszczały. Twarz była czerwona. Lecz nie o śmierci myślał w danej chwili. Przez mózg przelatywały mu wspomnienia znanych miejsc, mogących zapewnić kryjówkę i bezpieczeństwo. Żaden człowiek na Dalekiej Północy nie znał lepiej od niego zapadłych kątów, przelicznych zakamarków nieznaczonych na mapie, gdzie słońce wstaje i idzie spać, nie pytając prawa o pozwolenie. Byle skoczyć przez to okno, byle mieć siły do drogi, a policja może go szukać i sto lat bez żadnego rezultatu. Układał już marszrutę. W dół rzeki, do Polarnego kręgu. Odszuka Marlette Radisson. O tak, choćby nawet żyła w nędznych barakach fortu Simpsona, odszuka ją niewątpliwie! A potem? Och, dalej wiele dróg miał przed sobą. Byle dziewczynę znaleźć, to najważniejsze...".

Moja pierwsza z czasów szkoły podstawowej powieść romantyczno-przygodowa, w której się zakochałam. I uwielbiany autor. Siedziałam godzinami z nosem w jego książkach co powodowało niemałe zdziwienie wśród domowników. Ale pierwsza i najukochańsza to "Dolina Ludzi Milczących". Pożyczałyśmy sobie ją z koleżanką i na zmianę czytałyśmy co najmniej kilkakrotnie. Ile mogłyśmy mieć wtedy lat? 10? 12? Moje wydanie było znacznie starsze niż to zamieszczone na LC. Pamiętam to wznowienie. Pojawiło się lata później w księgarniach. Okładki mojego już nie pamiętam. Mój egzemplarz był na tyle poszarpany, że Ania (córka introligatora) stwierdziła, że ja oprawi (!) Zmroziło mnie, w sercu zakłuło, ale pozwoliłam. Za pierwszym razem jej nie wyszło ;D użyła niewłaściwych materiałów. Za drugim razem użyła podprowadzonego od taty czarnego skaju ;D Przyłożyła się! Byłam zachwycona! Książka po przejściach bardzo zyskała. I do dziś stoi w mojej biblioteczce pusząc się wyglądem :D
Całkiem niezła intryga...

MontyP | 2014-06-28
Przeczytana: 28 marca 2013

Tak sobie wyobrażam książkę z gatunku "romans". Pomimo troszeczkę archaicznego stylu pisania jest to książką, którą się czyta w jeden wieczór. Wątek romantyczny jest lekko przerysowany, charakterystyczny dla epoki, jednak powieść wciąga od pierwszej strony. Uczmy się od mistrzów! Książka mistrza bez dwóch zdań; w której słowa mają to "coś", a każde zdanie wręcz hipnotyzuje. Jeśli nie czytaliście - przeczytajcie!

Elenaj | 2012-04-15

W czasach gdy dorastałam,książki Curwooda były jedynymi wartymi uwagi powieściami przygodowymi i to jakimi!Za oknem polska szarość i beznadzieja odrapanych podwórek, a tu zimna,tak daleka północ,pełna dzikich zwierząt,strasznych czerwonoskórych , odważnych podróżników i złych białych ludzi.Co strona ,to nowa przygoda, przyprawiająca o gęsią skórkę.Na tych książkach uczyłam się odróżniać dobro od zła.

willscarlet | 2013-04-14
Przeczytana: 11 kwietnia 2013

Curwood, razem z Montgomery, naszkicowali dziecięcy świat moich marzeń... Dolina Ludzi Milczących jest opowieścią do której zawsze będę wracała. Być może jest idealistyczna, wręcz naiwna. Ale jest wspaniale dzika, naturalna i prawdziwa.

Wabi | 2016-02-27
Przeczytana: 2015 rok

Kent zostaje uratowany przez piękną Marrette od kary więzienia.

Daria | 2014-08-19

Curwood jest mistrzem w budowaniu napięcia w starym, amerykańskim stylu, także historie przez niego opisane po prostu MUSZĄ być ciekawe. Warto wspomnieć o tym, że opisy przyrody są prawdziwe. Curwooda pasją były polowania, następnie zrezygnował z nich, aby z kolei zostać pasjonatem przyrody. Krótka, przyjemna książka, która zawiera wszystko - dramat, kryminał, romans i zachwycające krajobrazy.

BezZnieczulenia | 2011-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2011

Przeczytałam te książkę dzień przed końcem wakacji, gdy miałam 13 lat. jest to zdecydowanie książka dla dorosłych bo mało letniego czytelnika bedzie ona nudzić. Jest napisana bardzo ładnym językiem.

Karolina | 2015-03-29
Przeczytana: 29 marca 2015

nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia,
jak myślałam że zrobi:)

salmon | 2016-11-28