Więzy ciała

Tłumaczenie: Julita Wroniak-Mirkowicz
Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Love among the haystacks and other stories
Agka

"Więzy ciała" skupiają w sobie wątki, które przewijają się przez całą twórczość Lawrence'a. Jest w nich apoteoza miłości zmysłowej i cielesności, walka płci, potęga podświadomości i jej przejawy w postaci nieujarzmionych instynktów, potępienie moralności wiktoriańskiej i pogoni za pieniądzem - typowej dla współczesnej cywilizacji - oraz fascynacja kulturami prymitywnymi i egzotyką. Lawrence raz jeszcze jawi się jako mistrz obserwacji psychologicznej, którą łączy z właściwym sobie symbolizmem.

źródło opisu: okładka

gwiazdka | 2014-04-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Seria malutkich książeczek nazwana Koliber- całkiem słusznie, moim zdaniem, bo małe formą a treścią bardzo wyjątkowe. Jedną z takich książeczek są „Więzy ciała" Lawrence’a, autora znanej szeroko powieści „Kochanek Lady Chatterley". Sześć krótkich opowiadanek, w których autor świetnie scharakteryzował człowieka jako jednostkę, skupiając się przede wszystkim na jego cielesności i wszystkich wadach, które ona za sobą pociąga. Opowiadania te, podobnie jak inne utwory Lawrence’a żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, musiały w czasie swojego powstania szokować odbiorców. Dziś, przy zalewie całej masy przeróżnych utworów, od pornografii do twórczości Dana Browna, wydają się prawie niewinne, dlatego czytając należy pamiętać o epoce z której się wywodzą.
Co ciekawe, autor bardzo dokładnie charakteryzuje postaci ludzkie, jednak miejsca akcji pozostawia tak bardzo nieokreślone, że, poza ostatnim opowiadaniem, wydarzenia mogą rozgrywać się wszędzie.

Krasnoludek Monika | 2012-10-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyki
Przeczytana: 16 października 2012

Opowiadania, pokazują nam prawdziwą naturę człowieka, ukazaną dzięki niesamowitej wnikliwości pisarza. W czasach, gdy je tworzył często nie mógł ich wydać ze względu na cenzurę, na zbyt wielkie obrazowanie, eksponowanie nagości, seksualności i zwierzęcej natury człowieka powiązanej z jego psychicznymi aspektami. Dziś można spokojnie pójść do biblioteki czy księgarni i przeczytać jego dzieła. Nie wielu to robi. Większość nawet nie wie kim Lawrence był - a przecież to głównie dzięki niemu zniesiono brytyjską cenzurę! Był postacią przełomową, odkrywczą, Sylwia Plath ze swoim mężem dali swojej córce imię po żonie Herberta -Frieda, wielu próbowało żyć w taki sposób jak on, aby odkryć źródło geniuszu, syna górnika. Ja natomiast jego twórczość podziwiam i staram się zgłębiać, bo czytając Lawrence'a odkrywamy samych siebie, własne słabości, ciągoty, braki i dostatki. To autor po którego pozycjach człowiek jest lekko skonsternowany, zadziwiony, ale nauczony czegoś nowego, bogatszy o te parę...

twiggy_55 | 2015-11-19
Przeczytana: październik 2015

Magia i sensualność zawarte w każdym słowie przenoszą czytelnika w mistyczną krainę, gdzie panują prastare zasady, intuicyjne piękno i dobro. Zło jest z kolei albo okrutne i krwawe, albo... przestaje być złem, w zależności od kategorii postrzegania.
Cykl sześciu opowiadań nie jest co prawda równy, ale z wrażenia nie można wypuścić książki z rąk. Moim zdaniem 3 opowiadania wybitne, 2 bardzo dobre, jedno średnie.
Niewątpliwie jednak ten cykl opowiadań skłonił mnie do zagłębienia się w resztę twórczości Lawrence'a. Moja fascynacja nie mija.

ayrede88 | 2011-07-27
Przeczytana: listopad 2006

zbiór intrygujących opowiadań, w których przeplata się odwieczna walka płci, cielesność, instynktowność oraz nieuchronna śmierć

Intro | 2015-08-28
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane