Więzy ciała

Okładka książki Więzy ciała David Herbert Lawrence
Okładka książki Więzy ciała
David Herbert Lawrence Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Koliber literatura piękna
Koliber
Love among the haystacks and other stories
Książka i Wiedza
1989-01-01
1989-01-01
Julita Wroniak-Mirkowicz
Lawrence opowiadania angielskie

Zbiór 6. opowiadań francuskiego poety, pisarza, skandalisty, zwalczanego przez cenzurę i zwalczającego zakłamanie.

Tę prozę wyróżnia niezwykle kunsztowny język, doskonale nakreśleni bohaterowie oraz spora dawka zmysłowości.
W niektórych opowiadaniach świat przedstawiony został celowo uproszczony. Czas i miejsca zdarzeń są w nich niedookreślone. Nie wiemy dokładnie, gdzie i kiedy dzieją się wydarzenia.
Taki zabieg nadaje opowiedzianym historiom uniwersalny charakter.
Ważne stają się głównie ich przesłania.
To, co zostało w nich opisane, mogło/może zdarzyć się gdziekolwiek i kiedykolwiek wśród ludzi. I na pewno się zdarzy/zdarzyło.
Wszystkie utwory zamieszczone w tym zbiorze, w czasach gdy je wydano, były bardzo odważne.

Oprócz "Człowieka, który umarł" (pisałam o tym opowiadaniu wcześniej) najbardziej moją wyobraźnię poruszyło, przesycone egzotyką opowiadanie pt. "Kobieta, która odjechała". Autor ukazuje w nim zderzenie dwóch światów: cywilizacji białych kapitalistów oraz Indian zamkniętych w odizolowanych enklawach wolności/niewoli. Indianie żyją poza czasem, w świecie obrzędów i rytuałów kultywowanych od pokoleń.
Ich rozpaczliwa walka o odzyskanie znaczenia, przeciwstawianie się białemu najeźdźcy, ukazuje jak różne i niedostępne dla siebie są te światy.
Pisarz bardzo krytycznie odnosi się tutaj do kapitalizmu i kolonializmu.
Czytając tę historię, nie mogłam uciec od refleksji na temat natury człowieka.
Myślałam: ile pięknych, kolorowych i niepowtarzalnych światów zostało unicestwionych przez pazerność, ekspansywność oraz brak szacunku dla innych kultur?
Jaką wartość ma wymuszone i wyświechtane słowo "przepraszamy", z trudem wyartykułowane przez możnych tego świata, do potomków Aborygenów, Inuitów i innych bezlitośnie tępionych nacji?

Od powstania utworów Lawrence'a minęło sporo czasu. Uważam, że są one nadal warte poznania, a ich przesłania pozostają wciąż aktualne.

Przeczytane w ramach lipcowego wyzwania. Nazwisko autora na literę L.

Realizacja wyzwania, w tym przypadku, zaowocowała poznaniem wyjątkowo interesującej prozy.

"Istnieje małostkowość, zło i ból, ale na szczęście istnieje też i piękno - powiedział do nocy". Są to słowa człowieka, który umarł, głównego bohatera ostatniego książkowego opowiadania. W tej książce znajdziemy sześć rewelacyjnych opowiadań, w których czytelnik zetknie się z małostkowością, złem, bólem, ale też i z pięknem. Bohaterowie tych nowel będą się zmagali z różnymi przeciwnościami, poważnymi problemami, często będą zadawali sobie poważne, ciężkie pytania i będą próbowali na nie odpowiedzieć. Postać z opowiadania "Więzy ciała" pyta: "Czymże jest moje życie?" oraz "Jakiż to wszystko ma sens?" Główni bohaterowie opowiadań staną przed tego typu zapytaniami, przed trudnymi dylematami, przed dramatycznymi wyborami, a poznamy ich w trudnych, przełomowych chwilach ich życia. Nierzadko będą to ostatnie chwile ich życia.
W książce zestawiono sześć dzieł o następujących tytułach: "Pruski oficer", "Więzy ciała", "Zwycięski koń na biegunach", "Kobieta, która odjechała", "Słońce", "Człowiek, który umarł". Wybór ze zbiorów opowiadań: "Love among the haystacks and other stories", "The woman who rode away", "The princess and other stories", "The mortal coil and other stories" oraz "The Prussian officer and other stories". Wszystkie znakomite, udane, interesujące.
Polecam. Książka jest więcej niż bardzo dobra, książką można się czytelniczo uraczyć. Niebanalna i frapująca.

Tomik wydany 30 lat temu w serii Koliber Książki i Wiedzy zawiera 6 ciekawych i różnorodnych opowiadań. Wszystkie są bardzo zmysłowe i uczuciowe, napisane pięknym, bogatym językiem. Najbardziej podobały mi się dwa pierwsze, niezwykle przejmujące opowiadania. Tytułowe "Więzy ciała" o gorącej, tragicznej miłości młodej pary i "Pruski oficer" - okrutna, wręcz naturalistyczna historia oficera arystokraty i jego ordynansa, dziejąca się w pruskim wojsku.
Myślę, że warto poznać starą literaturę angielską, sprzed ponad wieku, która jest ciągle żywa.

Fenomenalne opowiadania! Po skończeniu jednego miałem ochotę na kolejne. Odważne, pełne prawdy o ciele i duchu, krytyczne wobec kapitalizmu i niezwykle symboliczne. Jednym słowem gęste. Nie ma w nich przypadkowych zdań. Jeśli ktoś kocha dobre opowiadania, to koniecznie powinien sięgnąć po ten zbiór.

Magia i sensualność zawarte w każdym słowie przenoszą czytelnika w mistyczną krainę, gdzie panują prastare zasady, intuicyjne piękno i dobro. Zło jest z kolei albo okrutne i krwawe, albo... przestaje być złem, w zależności od kategorii postrzegania.
Cykl sześciu opowiadań nie jest co prawda równy, ale z wrażenia nie można wypuścić książki z rąk. Moim zdaniem 3 opowiadania wybitne, 2 bardzo dobre, jedno średnie.
Niewątpliwie jednak ten cykl opowiadań skłonił mnie do zagłębienia się w resztę twórczości Lawrence'a. Moja fascynacja nie mija.

Seria malutkich książeczek nazwana Koliber- całkiem słusznie, moim zdaniem, bo małe formą a treścią bardzo wyjątkowe. Jedną z takich książeczek są „Więzy ciała" Lawrence’a, autora znanej szeroko powieści „Kochanek Lady Chatterley". Sześć krótkich opowiadanek, w których autor świetnie scharakteryzował człowieka jako jednostkę, skupiając się przede wszystkim na jego cielesności i wszystkich wadach, które ona za sobą pociąga. Opowiadania te, podobnie jak inne utwory Lawrence’a żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, musiały w czasie swojego powstania szokować odbiorców. Dziś, przy zalewie całej masy przeróżnych utworów, od pornografii do twórczości Dana Browna, wydają się prawie niewinne, dlatego czytając należy pamiętać o epoce z której się wywodzą.
Co ciekawe, autor bardzo dokładnie charakteryzuje postaci ludzkie, jednak miejsca akcji pozostawia tak bardzo nieokreślone, że, poza ostatnim opowiadaniem, wydarzenia mogą rozgrywać się wszędzie.

Opowiadania, pokazują nam prawdziwą naturę człowieka, ukazaną dzięki niesamowitej wnikliwości pisarza. W czasach, gdy je tworzył często nie mógł ich wydać ze względu na cenzurę, na zbyt wielkie obrazowanie, eksponowanie nagości, seksualności i zwierzęcej natury człowieka powiązanej z jego psychicznymi aspektami. Dziś można spokojnie pójść do biblioteki czy księgarni i przeczytać jego dzieła. Nie wielu to robi. Większość nawet nie wie kim Lawrence był - a przecież to głównie dzięki niemu zniesiono brytyjską cenzurę! Był postacią przełomową, odkrywczą, Sylwia Plath ze swoim mężem dali swojej córce imię po żonie Herberta -Frieda, wielu próbowało żyć w taki sposób jak on, aby odkryć źródło geniuszu, syna górnika. Ja natomiast jego twórczość podziwiam i staram się zgłębiać, bo czytając Lawrence'a odkrywamy samych siebie, własne słabości, ciągoty, braki i dostatki. To autor po którego pozycjach człowiek jest lekko skonsternowany, zadziwiony, ale nauczony czegoś nowego, bogatszy o te parę zdań.

zbiór intrygujących opowiadań, w których przeplata się odwieczna walka płci, cielesność, instynktowność oraz nieuchronna śmierć

• Papierowe
  • Przeczytane 1996
  • Literatura angielska
  • N. Literatura angielska
  • - Seria: KOLIBER
  • Seria "Koliber"
  • Rok 2014

Dodaj cytat z książki Więzy ciała