Granica

Okładka książki Granica
Zofia Nałkowska Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Złota Seria klasyka
231 str. 3 godz. 51 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Złota Seria
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
1993-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1993-01-01
Liczba stron:
231
Czas czytania
3 godz. 51 min.
Język:
polski
ISBN:
8307023548
Tagi:
Zenon Ziembiewicz Elżbieta Biecka powieśc psychologiczna

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
431
192

Na półkach: ,

O czym jest "Granica"? Mówiąc krótko i zwięźle - o granicach. Granicach różnego rodzaju, począwszy od tych w sensie dosłownym, jak i tych tworzących się w ludzkiej psychice, pomiędzy dwojgiem ludzi, czy tych oddzielających życie od śmierci. Historia przedstawia losy kilku warstw społecznych wraz z charakterystycznymi elementami dla każdej z nich w sposób czasami do bólu dosadny. Nie ma tu miejsca na sentymenty, roztkliwianie się, czy owijanie w bawełnę. Umarło dziecko? Umarło. To normalne, przecież w tych czasach wiele niemowląt nie przeżywało trudnych warunków. Rodzina mieszka w ciemnej piwnicy, bez dostępu do bieżącej wody i dziennego światła? Och, to także nic zdumiewającego. Tak właśnie wygląda świat u Nałkowskiej. Mnie taka wizja przeraża, ale chyba po to są powieści - żeby pokazać rzeczywistość taką, jaką jest. Bez zbędnego upiększania. I tak przedstawia się narracja powieści. Trochę monotonna, jakby wyprana z uczuć.
Jednym z najważniejszych bohaterów "Granicy" jest Zenon Ziembiewicz. Młody mężczyzna, "inteligent", karmiący się marzeniami o własnych możliwościach i pragnący zmienić świat. Właściwie wszystko byłoby bez zarzutu, gdyby nie jego wyjątkowa niestałość w uczuciach i problemy z uświadamianiem sobie konsekwencji swoich decyzji, często podejmowanych pochopnie. Objawia się to głównie w kontaktach z kobietami - jedna jest dla niego zabawką, druga przelotnym romansem z litości, trzecia natomiast kandydatką na stałą partnerkę. Nie zmienia to faktu, iż Zenon zdradza swoją narzeczoną. Sama argumentacja jego zachowań jest gorzej niż żałosna. Dziewczynie umarła matka, więc... więc zaprosiłem ją do łóżka. Przecież trzeba ją było jakoś pocieszyć.
Co tu dużo mówić: są książki dobre i złe. Podział ten jednak nie zawsze jest najistotniejszy. Ważne jest bowiem, by powieść wzbudziła w czytelniku jakieś emocje. Żeby zmusiła do zastanowienia się nad czymś, może wywołała zdziwienie, zirytowanie. Choć nie uważam "Granicy" za arcydzieło literatury, to koniec końców, coś ona we mnie poruszyła. Chociażby tę cienką strunę zwaną nerwami. Były takie momenty, w których łapałam się za głowę, wściekła na tę nieczułość ukazaną na kartach powieści. To znieczulenie było wszędzie i chyba właśnie przez ten skumulowany brak jakichkolwiek uczuć, ja odczuwałam wszystkie emocje dziesięć razy bardziej. Stawiałam się na miejscu bohaterów i zastanawiałam się, co działoby się we mnie, gdybym znalazła się w takich sytuacjach jak oni. Więc może "Granica" ma sens - chociażby taki, że w przewrotny sposób sprawia, iż zaczynamy czuć. Bardziej niż kiedykolwiek.

O czym jest "Granica"? Mówiąc krótko i zwięźle - o granicach. Granicach różnego rodzaju, począwszy od tych w sensie dosłownym, jak i tych tworzących się w ludzkiej psychice, pomiędzy dwojgiem ludzi, czy tych oddzielających życie od śmierci. Historia przedstawia losy kilku warstw społecznych wraz z charakterystycznymi elementami dla każdej z nich w sposób czasami do bólu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    23 755
  • Posiadam
    1 861
  • Chcę przeczytać
    1 628
  • Lektury
    1 235
  • Lektury szkolne
    279
  • Ulubione
    240
  • Literatura polska
    190
  • Klasyka
    166
  • Teraz czytam
    155
  • Z biblioteki
    105

Cytaty

Więcej
Zofia Nałkowska Granica Zobacz więcej
Zofia Nałkowska Granica Zobacz więcej
Zofia Nałkowska Granica Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także