Tango

Okładka książki Tango Sławomir Mrożek
Okładka książki Tango
Sławomir Mrożek Wydawnictwo: Noir sur Blanc utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Noir sur Blanc
2014-09-25
2010-01-01
literatura polska taniec ironia lektura Stomil Artur

"Tango" to naprawdę mądrze napisany dramat. Myślę, że śmiało można powiedzieć, że jest to jedna z przystępniejszych i przyjemniejszych lektur szkolnych. Powierzchownie zabawna i krótka, a po głębszej analizie ponadczasowa i uniwersalna. Mimo swojej długości książka zawiera naprawdę mnóstwo wartościowych treści, a każda z postaci jest dość złożona i intrygująca. Autor niezwykle umiejętnie posługuje się groteską i parodią. Świetnie bawiłam się zarówno czytając, jak i oglądając spektakl w internecie.

Nie ogarnęłam xd

Nie ogarnęłam xd

Mam wrażenie, że wydźwięk książki to wyśmianie liberalności, konserwatyzmu i artystów. Podczas czytania w głowie miałam tylko " O co wam chodzi?" Dodatkowo zastanawiające jest dla mnie dlaczego tak książka tak właściwie jest lekturą w szkole, a potem moja polonistka na teście z lektury będzie pytać " Jakiego koloru były spodnie Eugeniusza?". Błagam po co to wszystko?

Oceniłam na 8, bo bardzo mi się podobało już od samego początku, a jeszcze przed wypożyczeniem książki miałam do niej nijakie podejście. Choć przyznaję, że podoba mi się ze względu na humorystyczne sceny i postacie, jakoś nie dotarła do mnie problematyka utworu, ale mam nadzieję, że to się zmieni w trakcie omawiania treści na najbliższych zajęciach. :d

Widzę jeszcze, że przypuszczany czas na przeczytanie tych dwustu stron to trzy i pół godziny, co mnie zdziwiło, bo mi zajęło to zdecydowanie mniej. O.o Ale zauważyłam, że mam jakieś wydanie z wyborem dramatów Mrożka, w którym ,,Tango" liczy nawet mniej niż osiemdziesiąt stron. No nic, mam nadzieję, że nie brakuje tutaj treści czy coś, bo inaczej lipa, ale dziwne to z tymi stronami. (EDIT: Jak się okazało różnica polega jedynie na układzie. xd)

*Półka ulubione, bo podobał mi się ten dramat na tyle, żeby zainteresować mnie innymi utworami Mrożka...

Napisałam sobie tę opinię, żeby wiedzieć kiedyś, kiedy tu zerknę, że chcę to przeczytać jeszcze raz i nawet się w tę książkę wyposażyć!

Widzę jeszcze, że...

Ciekawy dramat, który pokazuje skrajność tradycyjnym podejściem do życia a bardzo tolerancyjnym i wręcz niezrozumiałym, który prezentują rodzice Artura. Dramat czasami bardzo dziwny i abstrakcyjny ale ma ciekawy przekaz i czyta się błyskawicznie.

Powróciłam do tej książki po wielu latach od ukończenia szkoły średniej. Tak to bywa, że większość lektur szkolnych odkrywa się na nowo i docenia w dorosłym życiu.

No i cóż - świetna groteska, polegająca na obnażeniu miałkości, bylejakości, tchórzostwa inteligencji wobec chamstwa, prostactwa.

Jakże to wciąż aktualny tekst bo jak łatwo manipulować ludźmi, którzy pozbawieni są kręgosłupa moralnego.

Jakże to wciąż aktualny tekst bo jak łatwo manipulować ludźmi, którzy...

Wspaniała książka, absurdalna, inteligentna i śmieszna - uwielbiam!

Wspaniała książka, absurdalna, inteligentna i śmieszna - uwielbiam!

Przyjemna lektura, dobrze się bawiłam, wielokrotnie mnie rozśmieszyła 😹😹

Przyjemna lektura, dobrze się bawiłam, wielokrotnie mnie rozśmieszyła 😹😹

Mocne przesłanie. Ale na początku 3 razy jedno zdanie czytałam i coś ciągle nie pasowało, przeszłam dalej, czytam i kolejne tematy, które sensu nie mają. Zrozumiałam, aby książka ta miała sens, musi być bez sensu. Na tym to polega. Uśmiałam się pod koniec. Czyta się szybko, za szybko.

Intelektualnie widzę niewiele (rozważania nad totalitaryzmem oraz filozofią egzystencjalną powinny każdego już nudzić),ale bawi nieźle. Pamiętam jak oglądaliśmy z klasą spektakl Englerta i miło byłem zaskoczony, by zauważyć, że tyle osób jest zainteresowanych.

• Lektury
  • Lektury szkolne