Jądro ciemności

1 166
The Heart of Darkness
klasyka
Ag2S

Arcydzieło literatury światowej. "Jądro ciemności" to opowieść o podróży do kresu cywilizowanego świata i wytrzymałości własnej wyobraźni. Marlow, główny bohater powieści, tak jak sam Conrad przed laty, podróżuje rzeką, niewielkim parostatkiem, przez nieogarnioną, pełną niebezpieczeństw afrykańską dżunglę, by dotrzeć do legendarnego agenta kolonii, niejakiego Kurtza. Im bliżej celu, tym...

Arcydzieło literatury światowej.

"Jądro ciemności" to opowieść o podróży do kresu cywilizowanego świata i wytrzymałości własnej wyobraźni. Marlow, główny bohater powieści, tak jak sam Conrad przed laty, podróżuje rzeką, niewielkim parostatkiem, przez nieogarnioną, pełną niebezpieczeństw afrykańską dżunglę, by dotrzeć do legendarnego agenta kolonii, niejakiego Kurtza. Im bliżej celu, tym świat staje się mroczniejszy, wydarzenia coraz mnie zrozumiałe, a zło bliższe i niepokojąco wytłumaczalne. Podróż do serca dżungli, pełna okrutnych epizodów nieodwołalnie zmienia bohatera, stając się w istocie wyprawą do najmroczniejszych zakątków własnej duszy. A spotkanie z umierającym Kurtzem wieńczy dotyk obłędu, zbliżając bohatera do tytułowego jądra ciemności.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/

utracjusz | 2016-12-05

Żaden chyba inny utwór literacki nie bywa tak często cytowany w kulturze, w tym w jej odmianie pop, jak „Jądro ciemności”. Uznałem zatem, że nie ma rady – trzeba poń sięgnąć.
Efekt pońsięgnięcia jest satysfakcjonujący, ale obyło się bez katharsis. Za wiele rzeczy można Conrada chwalić – za gęsty styl; za sugestywne wykreowanie dusznej atmosfery; wreszcie za mistrzowską konstrukcję, w której cień centralnego obiektu opowiadania dominuje nad całą jego treścią, mimo iż sam obiekt pojawia się ledwie na chwilę. Ale ciut za dużo tu emfazy, bym uznał w „Jądrze ciemności” arcydzieło.
Choć nie wiem, czy czytałem kiedyś lepszą rozprawę o tym, że człowiek nie nadaje się na boga.

Niech nikogo nie zwiedzie obszerność tego dzieła - to kawałek wymagającej literatury, do której wielu licealistów nie dorosło (moja osoba również zalicza się do tego grona). Czytało mi się dosyć ciężko pomimo prostej fabuły; wzdychałam nad książką i się do niej zniechęcałam. Myślę, że przymus szkolny nie wpływa na popularność tej pozycji - trzeba mieć za sobą pewien bagaż doświadczeń i osiągnąć odpowiedni wiek by w pełni pojąć sens "Jądra ciemności" i odpowiednio go interpretować. Sięgnę po nią za kilka lat i przekonam się, czy moja obserwacja jest słuszna.

onika | 2016-12-24
Przeczytana: grudzień 2016

Za moich licealnych czasów w spisie lektur to „Lord Jim” reprezentował conradowską prozę. Przeczołgała mnie nieźle ta powieść i dopiero po latach odważyłam się sięgnąć po „Jądro ciemności”. Przyznaję, że wabikiem była mizerna objętość tej książki. Jednak to opowiadanie to po prostu esencja pisarstwa Conrada, który skupia się na człowieku w sytuacjach, które wystawiają na próbę wewnętrzny system wartości.

Podziwiam Conrada za wnikliwą analizę kolonializmu. Za obnażenie istoty tego procesu i za rzucenie światła na „jądro ciemności”. Niby powszechnie wiadomo, że „okazja czyni złodzieja” i „tyle wiemy o sobie, na ile nas sprawdzono”, ale myślę, że wciąż pewnym tematem tabu są wybory człowieka „uwolnionego” od spojrzeń cywilizowanych bliźnich. Jak łatwo poddać się niskim instynktom, gdy prawdopodobieństwo wyjścia na jaw naszej niegodziwości jest nikłe. Jak szybko przychodzą do głowy wszelkie usprawiedliwienia nikczemnych zachowań, które dyktują pierwotne popędy. Jak szybko pycha...

RasTen OlO | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018

Elo !

Lektura bardzo "ciężka" treściowo, chociaż krótka. Jedno słowo, którym można ją opisać to "ochyda". Lecz jest to ochyda mająca drugie dno. Kurtz doskonale wiedział jak podsumować życie i jak przystało na wspaniałego człowieka pozostawił po sobie nadzwyczajną mądrość.

Przepraszam ale nie potrafię w pełni oddać charakteru tej książki! Czytając wywracają sie w człowieku flaki a ślina zatrzymuje w ustach. Przeczytanie Jednej kartki powieści potrafi doprowadzić do wymiotów ale gdy już po ciężkiej przeprawie dotrze się do końca pozostaje uczucie, którego nie sposób wyrazić ani opisać.

Nie jest to łatwe do przeczytania ani piękne ale dla emocji, które pozostawia w czytelniku warto! Rozwala banie i doszczętnie zmienia światopogląd oraz spojrzenie na wartości jakie posiada tylko wyjątkowa osoba.

Pozdrawiam. 3majta się! xD

Luiza | 2013-07-05

Przyznaję się - przeczytałam, bo musiałam, ale męczyłam się z nią okropnie. Zupełnie nie mój klimat, czytana na szybko, często gubiłam wątek, musiałam wracać, czytać na nowo i zmuszać się do tego, by zrozumieć o czym pisze autor... Czytało mi się ją źle i nawet po przerobieniu jej na lekcjach w liceum jakoś się do niej nie przekonałam i nie czuję, żebym w najbliższym czasie po nią sięgnęła i przeczytała z wypiekami na twarzy.

Hipek | 2017-12-10
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: grudzień 2017

Jądro ciemności to bardzo ciekawy sposób przedstawienia portretu psychologicznego Kurtza przedstawiany przez głównego bohatera Marlowa jako odbicie informacji, które udało mu się zebrać w trakcie rozwoju akcji. Jako że Kurtz jest przednią flanką kolonizowania Afryki, Conrad w swoim opowiadaniu odnosi się bardzo silnie do działań białych ludzi w tamtym regionie. Działań, które były podejmowane w poczuciu, a nawet przekonaniu, wyższości rasy białej nad czarną.

Zagadnienia i temat książki czynią z niej arcydzieło światowe. Jednak aby w pełni się delektować Jądrem Ciemności trzeba lubić styl Conrada. Ja osobiście to osób, którym ten styl leży nie należę...

eduko7 | 2018-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Jak zwykle Autor dotyka trudnych tematów. Tym razem odnosi się do jednego z mroczniejszych problemów w historii powszechnej – kolonializmu. Jednocześnie dotyka wciąż jakże aktualnych problemów: zaprzedania się pracy dla zysku, zatracenia człowieczeństwa w dążeniu do posiadania, braku tolerancji, rasizmu, łatwości usprawiedliwiania nikczemności, bestialstwa. Conrad świetnie operując słowem tworzy mroczną, przytłaczającą atmosferę, powodując, że czytelnik niemal fizycznie współodczuwa… Zastanawia się nad samym sobą, nad własnym „jądrem ciemności”. To jedna z tych lektur, obok której nie można przejść obojętnie…

| 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

Ciemne interesy na Czarnym Lądzie, ponura, gęsta atmosfera, ciężkie powietrze, mgła dławiąca oddech, wszechogarniający strach i śmierć. Czarne tło przyrody, nieprzenikniona ściana lasu tropikalnego, ciągnącego się wzdłuż rzeki, którą płynie parowiec. Ciemne dusze i pragnienia białych ludzi. Tu nawet świecące słońce ma złowieszczy wpływ na umysły i postępowanie ludzi. Czytając przenikałam "...wciąż głębiej i głębiej w jądro ciemności'".

Ksychopata | 2015-08-10
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Zanim zacząłem czytać dziwiłem się tak niską oceną. Gdy jednak już ją przeczytałem, byłem w stanie to zrozumieć.
Czytanie tej ksiażki nie należy do najłatwiejszych rzeczy, jednak da się przeżyć. To jest jedna z tych ksiażek, której odbiór i spojrzenie czytelników nie jest jednoznaczne. Każdy zobaczy coś innego.
W moim odbiorze książka w swój specyficzny sposób pokazała, co wyniknie z sytuacji, kiedy to do dzikiego, tubyczego plemienia, którego od cywilizacji dzieli przepaść wejdzie z buciorami biały człowiek i postanowi rozkręcić jakiś biznes. Burzy dotychczasowy spokój, zmienia ich rzeczywistość. Ze zderzenia tak różnych światów nigdy nie wyjdzie nic dobrego. Ktoś mógłby zapytać. Jaki biznes można prowadzić w tropikalnej dżungli? Kto by chciał tam siedzieć? Dupa świata...
Człowiek z miasta, bądź mniejszych aglomeracji z dużą dozą pewności tak by pomyślał. Bowiem jakie może mieć pojęcie o takim miejscu. Dla ludzi, którzy tam mieszkali, którzy znali doskonale to nieprzystępne...

SeVIIen | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017

"Ciemna strona każdego człowieka. Każdy z nas ma dwa oblicza duszy: ciemną i jasną. Może właśnie Kurtz odkrył tę ciemną..."
- Marlow o Kurtzie

Lektury szkolne nie kojarzą mi się zbyt dobrze. Szczególnie te ze szkoły średniej. Często ich problematyka jest przestarzała i mimo, iż są pozycjami wartościowymi, często nie są doceniane przez młodocianych czytelników. Podobnie jak z alkoholem, trzeba do nich dorosnąć, a niestety... Lat się nie przeskoczy. Jednak Joseph Conrad pozytywnie wzbogacił swoim "Jądrem Ciemności" kanon lektur, do którego mam dość mieszane uczucia

Głównym bohaterem jest Charlie Marlow - bohater, o którego życiu właściwie niewiele wiemy, poza tym, że wybrał się do Afryki na spotkanie ze słynnym kierownikiem stacji, Kurtzem. Marlow podczas podróży w głąb czarnego kontynentu poznaje bestialstwo białych na swoich czarnych poddanych. Wychwalany przez miejscowych Kurtz stopniowo nabiera w oczach narratora coraz...