Granica

Zenon Ziembiewicz Elżbieta Biecka powieśc psychologiczna
klasyka
Złota Seria
Zenon Ziembiewicz Elżbieta Biecka powieśc psychologiczna

Ta Justyna to prawie tak głupia jak ja. każdego szkoda

Nałkowska oczywiście nie nadaje się do czytania, "Granica" to taki nieudany romans, który udaje literaturę. Obecność tego gniota w kanonie lektur wiele mówi o naszym szkolnictwie.

Bardzo fajnie było wrocicdo historii, którą przedstawiałam na maturze ustnej :) znów przypomniało mi się dlaczego wybrałam właśnie te książkę. Czyta się cudownie, mimo że nie jest to książka która porywa fabuła. Bardzo miła lektura na wieczór.

„Granica” Zofia Nałkowska powieść wydana w 1935 roku i porusza problemy nie tylko społeczne ówczesnej epoki, ale również aborcji, ubóstwa, biedy i gospodarki w tym ekonomii, zaliczając tym samym powieść do gatunki psychologii, realizmu, sensacji i nawet kryminału. Powieść została nagrodzona Państwową Nagrodą Literacką (1935 r.).
Historia jakich wiele, historia prosta,...

To naprawdę jest bardzo dobra książka.
Autorka ma dar trafnego nazywania codziennych zjawisk, co skutkowało tym, że w wielu momentach miałam wrażenie, że też już kiedyś czułam coś takiego.
Bohaterzy są skomplikowani, całkowicie różni od siebie. Historia niebanalna, zakończenie przykre
Naprawdę, czytałam ją z dużym zaciekawieniem.

Książka opisuje historię, jakich wiele w tamtym okresie. Główny bohater Zenon Ziembiewicz jest mężem Elżbiety Bieckiej. Oboje są z dobrego domu, obracają się w wytwornych towarzystwach. Polowania, spotkania na salonach i herbatki to normalne rozrywki dla małżonków. Na pozór ich życie jest szczęśliwe i normalne. Zenon wplątuje się jednak w romans z chłopką, córką kucharki –...

Już sam tytuł "Granica" jest kluczem do zrozumienia powieści. Opowiadając historię trzech głównych bohaterów i pozostałych bohaterów drugoplanowych, Nałkowska bada ograniczenia narzucane przez społeczeństwo, granice moralne, granice klasowe czyli rozbieżności między bogatymi i biednymi czy granice filozoficzne.

Lektura książki szła jak po grudzie. Fabuła książki jest...

Ciężko mi wyrazić opinię o tej książce. Z jednej strony niektóre zjawiska przedstawiła dosyć trafnie, z drugiej strony pewne czyny bohaterów wydały mi się absurdalne i denerwujące. Niemniej jednak zakończenie było krótkie i szokujące jak na tak rozwlekłą powieść.

ciężka, ale warto dla samego zakończenia

Lektura przyjemna w odbiorze, jednak czasem trudno było mi znieść psychicznie tą prawie ciągłą papką na temat starości i śmierci.

Ocena: 6,5/10 (doprecyzowuję, ponieważ 7 wydaję mi się oceną za dużo, a 6 za mało, nie mogę ustawić oceny pośrodku)

Dyskusje

22 228