Wszystkie boże dzieci tańczą

Okładka książki Wszystkie boże dzieci tańczą Haruki Murakami
Okładka książki Wszystkie boże dzieci tańczą
Haruki Murakami Wydawnictwo: Muza literatura piękna
Murakami Japonia opowiadania

4.9*

4.9*

Urywki życia…

„Wszystkie boże dzieci tańczą” to zbiór 6 opowiadań, które w gruncie rzeczy łączy tylko jeden aspekt – w każdym z nich, choćby epizodycznie, wspominane jest trzęsienie ziemi w Kobe.

Murakami po raz kolejny zachwyca prostotą słów, uchwyceniem prozy życia i istoty egzystencji. Autor ma niesamowity talent do snucia prostych acz dosadnych w swoim wydźwięku historii. Na kilkudziesięciu stronach tekstu potrafi przekazać niesamowity ładunek emocjonalny.

Mi, osobiście, najbardziej przypadło do gustu ostatnie opowiadanie – „Ciastka z miodem”, traktujące o utraconych szansach, nadziei, skrywanych uczuciach, trosce… Z kolei najmniej podobało mi się opowiadanie tytułowe.

I choć zawsze byłam większą zwolenniczką pełnoprawnych powieści niż krótkiej formy to takie opowiadania jak Murakamiego czytam z przyjemnością.

Polecam.

Urywki życia…

[Prowadzę kanał na YouTube, głównie o książkach i podobnych rzeczach. Serdecznie zapraszam: Nikodem Podstawski]

Ten zbiór opowiadań był moim pierwszym kontaktem z Harukim Murakamim i muszę powiedzieć, że był on całkiem udany.
Autor zabiera nas w sześć podróży śladem ludzkich historii. W każdej z nich główny bohater zmierza się z trudnościami własnego życia. I choć historie dotyczą różnych ludzi i niezwiązanych ze sobą wydarzeń, tak wszystkie zawierają jeden wspólny element.
Trzęsienie ziemi.
Trzęsienie ziemi, które, jakkolwiek nie dotyczy bezpośrednio postaci Murakamiego, zdaje się być motywacją ich działań, mistyczną siłą oddziałującą na ich życie i destrukcyjnym tłem przewijającym się gdzieś na tyłach ludzkich dramatów.
Każde opowiadanie ma swój klimat i budzi w nas inne emocje. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie dotyczą poczucia beznadziei ludzkiego życia, która wynika z winy własnej i osób postronnych.
Bohaterowie opowiadań podczas swoich historii stają w obliczu siebie samych, zagłębiając się we własną wyobraźnię, przeszłość i to, co leży głęboko w ich wnętrzach. Stają przed prawdą i tym, co ją wyzwala. I w obliczu tej prawdy zaczynają trochę lepiej rozumieć siebie samych.
I choć różnie można podchodzić do spisanych w tej książce historii, nie zmienia to faktu, że naprawdę silnie oddziałują na czytelnika.
Z pewnością sięgnę po kolejną pozycję Murakamiego, by jeszcze raz wejść w oniryczny świat wyobraźni, prawd, złudzeń i życiowych przemyśleń. Niejednoznaczne opowieści, w tym jedna z nich, która wywołała u mnie skojarzenia z serią Bakemonogatari, są jednocześnie świetną odskocznią od własnego życia, jak i sugestią, by się z nim zmierzyć. Szczególnie, gdy gdzieś w tle ma miejsce trzęsienie ziemi.

Zbiór opowiadań Murakamiego, w jakimś stopniu powiązane z trzęsieniem ziemi w Kobe. Niby są ciekawi bohaterowie, pewnego rodzaju nastrój, oniryzm i motywy fantastyczne, ale opowiadania pozostawiają mały niedosyt. Są poprawne, ciekawe, płynnie napisane, ale może gdyby były dłuższe, stałyby się przez to pełniejsze?

Kilka opowiadań z trzęsieniem ziemi w tle. Trochę magii, trochę wyciszonych, choć dosyć zwięzłych historii, które aż rwą się, by aspirować do miana bardziej ogólnych przypowieści, za czym ja akurat nie przepadam. Bezbolesne, ale też bez historii.

Wziąłem tą książkę na 6-o dniowy wyjazd wakacyjny. Książka jest podzielona na 6 (?) niezależnych opowiadań, które łączy trzęsienie ziemi w Kobe. O tym można przeczytać w streszczeniach, dlatego będę pisał o moich subiektywnych odczuciach:
książka bardzo mi się podobała. Czekałem momentu, w którym będę mógł przeczytać kolejne opowiadanie w niej zawarte. Murakami, w sobie przypisany sposób, penetruje dusze swoich bohaterów i robi to w sposób wciągający. Może fenomen tej książki polega na tym, że wchodząc w rolę bohaterów opowiadań, potrafimy się z nimi utożsamić, potrafimy uznać, że ich wybory i postawy są wiarygodne a być może też bliskie naszym wyborom.
Ta książka utwierdziła mnie w przekonaniu, że lubię książki Murakami i to chyba moja największa korzyść z tej lektury.

Lubię opowiadania, ale w tych czegoś zabrakło.

Lubię opowiadania, ale w tych czegoś zabrakło.

6/10, ale za ostatnie opowiadanie należy się coś ekstra;)

6/10, ale za ostatnie opowiadanie należy się coś ekstra;)

murakami pity małymi łyczkami <3

murakami pity małymi łyczkami <3

Ten brak pośpiechu, spokój bohaterów Murakamiego, mimo dziwnych niezrozumiałych wydarzeń, w które są wikłani i ta wewnętrzna zgoda, przyzwolenie bohaterów na tworzącą się rzeczywistość...
Uwielbiam to.

Uwielbiam to.