Haruki Murakami i muzyka słów

Tłumaczenie: Wojciech Górnaś
Wydawnictwo: Muza
Haruki Murakami and the Music of Words
978-83-7495-377-1
murakami, biografia

· jedyna książka, która łączy biografię Murakamiego z analizą jego dzieł · fan Murakamiego i tłumacz jego dzieł na język angielski napisał pasjonującą książkę, w której ujawnił elementy biograficzne zawarte w powieściach japońskiego pisarza · autor wnikliwie śledził karierę Murakamiego, wykorzystał wywiady z autorem przeprowadzone w latach 1993-2004 · książka obejmuje wszystkie napisane dotąd...

· jedyna książka, która łączy biografię Murakamiego z analizą jego dzieł
· książka obejmuje wszystkie napisane dotąd utwory Murakamiego

Jako młody człowiek Haruki Murakami prowadził klub jazzowy Peter Cat w Tokio, a po pracy pisał powieści. W jego każdej książce między słowami można usłyszeć muzykę. Murakami kocha muzykę każdego rodzaju - jazz, klasykę, folk, rock - w domu ma ponad sześć tysięcy płyt. Jego kariera rozpoczęła się wraz z wydaniem pierwszej powieści, jednak prawdziwy światowy sukces przyniosła mu książka Norwegian Wood (1987). Uciekając przed popularnością, szukał anonimowości w Europie, a następnie w Ameryce. Zerwał ze stereotypem samoniszczącego się pisarza, rzucił palenie i zaczął biegać na długie dystanse, a surrealistyczne poczucie humoru pozwala mu utrzymać dystans do samego siebie.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2008

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=41671

Sporo osób książkę krytykuje - pojęcia nie mam, dlaczego. Krytyce można poddać temat książki (nie każdy dzierży Murakamiego i jego twórczość), (s)krytykować można zachwyt Rubina Murakamim, ale "Haruki Murakami i muzyka słów" jest książką napisaną bardzo dobrze: widać, że autor włożył w nią mnóstwo pracy, dotarł do licznych źródeł (do tekstów, a i do ludzi), prowadził korespondencję z obiektem swoich badań, spotykał się z nim, by dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Przypisy stanowią całkiem sporą część tej monografii, a to ogromny plus. Rubin pokazuje w swoich analizach powieści i opowiadań Murakamiego, że pewne tematy pojawiają się w wielu utworach pisarza (a inne prawie we wszystkich), nie są jednak stałe, przeobrażają się, idą jakby krok do przodu z utworu na utwór, a sam autor coraz bardziej drąży w historii Japonii XX wieku, "uwierając" japońskich czytelników, a krytyków tym bardziej. Bo o pewnych wydarzeniach z historii "się nie mówi". Rubin - mówiąc potocznie - wykonał kawał...

Cudny pomysł!
Żałowałam jedynie, że na końcu nie ma indeksu autorów muzyki, wykonawców i tytułów utworów.

Źródło inspiracji do oprawy muzycznej przy lekturze Murakamiego.

Mania | 2014-12-13
Przeczytana: 11 grudnia 2014

Nie polecam! Książka jest jednym wielkim zachwytem nad Murakamim i jego twórczością. Nawet jego wady czy niedociągnięcia obrócone są w zalety. Owszem, dowiedziałam się czegoś nowego i o Murakamim i o jego twórczości, ale wszystko jest tak cukierkowo opisane, że musiałam się wręcz zmuszać, żeby dotrwać do końca. Styl popsuł mi całą przyjemność czytania.
Jednak trzeba przyznać, że Jay Rubin włożył wiele wysiłku w tę pozycję - odwołuje się tu do wielu źródeł i dość wnikliwie analizuje teksty Murakamiego.
Książka koncentruje się głównie na opisie i przeanalizowaniu prac Harukiego (do 2003 roku). Już przeglądając ją w księgarni wiedziałam o tym i byłam na to nastawiona, dlatego też akurat ten aspekt mi tu nie przeszkadzał. Jednak jeśli ktoś nie chce poznać fabuły którejś z wcześniejszych książek Murakamiego (której jeszcze nie czytał) - nie radzę sięgać po tę pozycję.
W zasadzie w ogóle nie radzę po nią sięgać. Nikomu: ani tym co już czytali jego książki, ani tym co jeszcze mają to...

Agnieszka | 2015-05-31
Przeczytana: 30 maja 2015

Książka głównie zawiera recenzje/ streszczenia powieści i opowiadań pisarza, a przy tym możemy też dowiedzieć się czegoś o życiu prywatnym Japończyka. Osobiście jestem wielką fanką Murakamiego, ale nawet mi ciężko było czytać tę książkę. Osoby, które nie przepadają za Harukim po tej lekturze mogą się jeszcze bardziej do niego zniechęcić. Troszkę się męczyłam czytając kolejne strony napisane przez J.Rubina.

Ania Kostorz | 2015-09-23
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 23 września 2015

Dzisiaj ją dokończyłam. Z trudem, bo z trudem, ale dokończyłam.

Jay Rubin odwalił kawał dobrej roboty... niestety nie dla ludzi, którzy nie przeczytali wszystkiego.
Osobiście musiałam minąć parę rozdziałów - nie chciałam spoilerów w stosunku do tego, czego jeszcze nie przeczytałam.

Autor "Haruki Murakami i muzyka słów" jest rzeczywiście znawcą całej twórczości Murakamiego. Nie dość, ze go tłumaczy, to jeszcze do każdej książki... napisał opracowanie! Podziwiam za tak wnikliwą analizę Murakamiego, który dla wielu jest po prostu dobrym autorem.

OSOBIŚCIE SPODZIEWAŁAM SIĘ CZEGOŚ WIĘCEJ.
Książka jest opisywana jako "niezwykła biografia". I szczerze mówiąc, wg mnie ona biografią wcale nie jest! Jay Rubin nie skupił się na samym Murakamim. Owszem, są wątki opisujące życie Japończyka. Ale i tak większość książki, to opisywanie znaczenia danych słów w danych powieściach i opowiadaniach. O Murakamim dowiedziałam się tylko tyle, że pisząc "Sputnik Sweetheart" siedział w...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: grudzień 2009

A swoją drogą nie pamiętam, czy pisałam, ale jeszcze w zeszłym roku przeczytałam „Melodię słów” Jaya Rubina bodajże, znaczy się biografię Murakamiego.
Hm. Murakami jest dla mnie pisarzem… specyficznym. De facto pisze o banałach w banalny sposób. Z tych banałów potrafi stworzyć surrealistyczne, barwne historie, chociaż nic z nich nie wynika, a chociaż ciekawie pomyślane, z reguły nie wciągają – co, trzeba przyznać, czasem jest zaletą, a czasem wadą. Jego powtarzalnych bohaterów, całe jego pisarstwo, uważam za szczyt, uosobienie i synonim przeciętności tak przeciętnej, że zamienionej w wartość samą w sobie – może zresztą w tym właśnie tkwi jego siła i to stanowi źródło popularności tych powieści. Czytanie Murakamiego owszem, jest przyjemne, owszem, potrafi dostarczyć ciekawych wrażeń intelektualnych i estetycznych, ale nigdy nie nazwałabym go pisarzem wielkim albo wybitnym właśnie dlatego, że nie porusza, że jest w gruncie rzeczy banalny, że zostawia po sobie niedosyt. Sama...

DNAeda | 2016-10-09
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 października 2016

Skoro "Murakami nie przestawia nam takiego świata, jakiego jeszcze nigdy nie widzieliśmy, tylko taki, jaki widzimy na co dzień, nie wiedząc o tym" to również jego wierny tłumacz i fan Jay Rubin nie przedstawia nam Murakamiego, jakiego nie widzieliśmy dotąd, lecz takiego, jakiego widzimy na co dzień, nie wiedząc o tym. I nie dowiemy się dopóki nie przeczytamy tej pozycji. Zachęcam.

P-bromoacetanilid | 2011-10-05
Przeczytana: 25 stycznia 2012

Książka bardzo dobra. Może nie zawiera wszystkich interesujących mnie informacji, ale napisana jest niezwykle ciekawie i naprawdę wciąga.

katka | 2013-11-27
Przeczytana: 2012 rok

bardzo ciekawe ujęcie tego, co właściwie tworzy całą autosferę książek Murakamiego - muzyki. Polecam wszystkim fanom!

kadath | 2012-05-16
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo dobra pozycja. Na okładce powinno być jednak ostrzeżenie, że jest ona przeznaczona jedynie dla osób dobrze znających twórczość Murakamiego. Jeżeli ktoś nie przeczytał przynajmniej większości książek wydanych w Polsce to lektura "muzyki słów" nie ma raczej sensu. Samej biografii jest tu bowiem stosunkowo niewiele (chociaż jest dużo interesujących faktów), główny nacisk został położony natomiast na analizę (spoilery!)poszczególnych książek jego autorstwa oraz opisanie okoliczności ich powstania. Bardzo to wszystko ciekawe, skłaniające do ponownej lektury twórczości Murakamiego.