Wyzwanie czytelnicze LC

Seria: Złota Seria
Wydawnictwo: Amber
芽むしり仔撃ち (Memushiri Kouchi)
inaya

Trwa II wojna światowa. Piętnastu chłopców z domu poprawczego zostaje ewakuowanych do zapadłej górskiej wioski. Obcy, poniżani i bici, muszą stawić czoło bestialskiej nienawiści wieśniaków. Pewnego dnia chłopcy budzą się sami w opustoszałej, odciętej od świata wiosce. W obliczu głodu, zarazy i śmierci muszą zbudować swój własny świat. I stworzyć własne prawa, które pozwolą dzieciom przeżyć dorosły koszmar...

źródło opisu: www.wydawnictwoamber.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoamber.pl

szaramysz | 2014-04-14

Było to moje pierwsze, ale bardzo udane spotkanie z prozą Pana Kenzaburo. Książkę znalazłam przypadkowo i przeczytałam dosłownie jednym tchem ,. Długo potem szukałam słów żeby ją opisać. Znalazłam… hipnotyzująca… Tak ,hipnotyzująca opowieść o nastoletnich chłopcach z japońskiego poprawczaka, porzuconych, zagubionych i rozpaczliwie szukających ciepła. Bardzo realistycznie ukazany świat ludzi dorosłych – pełen okrutności , strachu i braku uczuć. Rządzony kłamstwem i pozorami.
Dużym plusem książki jest język – bardzo skromny, wręcz oszczędny. Mimo wielu drastycznych momentów nie znajdziemy oceny… moralizatorstwa… to wszystko musimy zapewnić sobie sami. Także zakończenie pozostaje otwarte. Całość, mimo że wstrząsająca , napisana z lekkością i charakterystyczną japońską elegancją bez zadęcia i patetyczności. . Nie jest to na pewno książka łatwa, którą przeczytamy w leniwe sobotnie popołudnie dla relaksu, niemniej jednak wydaje mi się że powinna stać się lekturą obowiązkową...

książek: 2046
Ola | 2014-01-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Porażająca książka, a jednocześnie niesamowita. Opisuje dramatyczną sytuację piętnastu chłopców w sposób bardzo wyrafinowany, delikatny, charakterystyczny dla literatury japońskiej. Autor z wyczuciem obrazuje naturę ludzką, szczególnie w trudnych, ekstremalnych sytuacjach. Z drugiej strony robi to w taki sposób, że przez opowieść się "płynie". Całość jest napisana gładko, spójnie i jednocześnie wzbudza ogromne emocje. Nie mogłam się oderwać.

Luiza | 2014-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2014, Kamikaze
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Ta niewielka książeczka pełna jest krzywdy, bólu i okrucieństwa.
Dorośli przepełnieni strachem i kłamstwem, którzy powinni być odpowiedzialni, stają się oprawcami, mając za ofiary dzieci. W nieludzkich warunkach, w obawie przed zarazą uwydatnione jest zezwierzęcenie człowieka.
Porównanie jej do 'Władcy much' jest jak dla mnie lekko 'naciągane'. Jest ona bardziej brutalna - po jednej stronie barykady dzieci, po drugiej dorośli, gdzie już z góry przesądzone jest kto wygra, a kto poniesie karę.
Nie jest na pewno dobrą pozycją dla ludzi o słabych nerwach.

książek: 1984
fiNka | 2014-03-04
Przeczytana: 04 marca 2014

Brutalna, okrutna, ziejaca nienawiścią. Nie jestem jakaś szczególnie wrażliwa ale niektóre opisy naprawdę budziły obrzydzenie.
Zakończenie totalnie dołujące. Ale pomimo tego zamierzam czytać dalej pana Oe, bo jakoś mnie ten jego brudny, zimny, pesymistyczny świat zahipnotyzowal.

carac | 2012-10-13
Na półkach: Ebook, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 października 2012

Już sam tytuł tej krótkiej powieści jest nieco szokujący. No bo jak to "zabić dzieci"? A no tak... Książka o zabijaniu wrażliwości. Pełna zimnych barw, szarych, wilgotnych miejsc pokrytych śniegiem, na którym kapiąca krew szybko zmienia barwę na brunatną. Nie ma tu współczucia, jest metaliczny blask nienawiści i obojętności zarazem. Jak na literaturę japońską przystało sporo tu scen budzących w czytelniku niesmak.
Raczej nie dla wszystkich, a na pewno nie dla nastolatków.

Matylda Saresta | 2018-07-30

Bardzo surowa, zarówno w treści, jak i narracji bliźniacza siostra Władcy much.
Nie wiem, czy wszystkim podpasuje styl narracji, ale dla samej historii chłopców, opuszczonych i zostawionych na pewną śmierć...
Czy to raj, czy piekło?
Brutalna inicjacja w świat dorosłych.

Warto.

bppremiera | 2018-04-16
Na półkach: Mam u siebie, Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Kiedy dorośli znęcają się nad nieletnimi, zaczyna się dramat.

Chęć przetrwania mimo wszystko, to cel który przyświeca nieletnim bohaterom powieści. Porzuceni, uwięzieni, zaniedbani, zostawieni na pastwę losu i szalejącej zarazy, szukają drogi ucieczki, chcą żyć. Zaniepokojeni odkrywają, że jedyna droga, która pozwoliłaby im opuścić upiorne miejsce, jest zabarykadowana. To okrutne, przecież te dzieci potraktowano gorzej niż własne zwierzęta. Odcięto ich od świata, a mieli być tylko ewakuowani w bezpieczne miejsce, gdyż trwa wojna. 15 wychowankom z domu poprawczego zgotowano dodatkowe piekło. Dla ludności wsi do której przybyli, byli bezużytecznym robactwem, głodnymi mordami do wykarmienia. Zanim opuszczono wioskę, wykorzystano ich do pochowania zmarłych na wskutek zarazy zwierząt, nie troszcząc się o ich bezpieczeństwo.
Skąpo ubrani, brudni, obdarci, zmarznięci i głodni, pozostali sami, gdy nad ranem, wszyscy mieszkańcy opuścili wioskę. Chcąc stworzyć namiastkę nowej...

Agnieszka | 2014-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Szczerze to nie wiem jak skomentować tą książkę. Brakuje mi słów. Mam zaciśnięte gardło gdy tylko przypomnę sobie co bohaterowie tej książki musieli przejść. A przecież były to tylko dzieci...
Książka bardzo dobrze ukazuje zachowanie człowieka w sytuacji ekstremalnej. Jest bardzo ciekawa, przejmująca, wstrząsająca a zakończenie wzrusza czytelnika.

konto_usuniete | 2014-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Opowieść pełna agresji, przemocy i nienawiści. Czytając trudno nam uwierzyć, że ofiarą tego wszystkiego jest tylko grupka chłopców. Kilkunastu porzuconych specjalnie przez dorosłych na pastwę losu dzieci zmuszona jest walczyć o przetrwanie w czasie wojny, zimy, a na dodatek zarazy.
Jest to historia o braku jakiejkolwiek empatii, o nienawiści i o cierpieniu. Historia o tym, CZYM stają ludzie, kiedy muszą żyć w obliczu wojny. Przerażająca, kiedy zdamy sobie sprawę jak bardzo jest realistyczna. Jak bardzo potrafimy się zmienić, by ratować własną skórę?

UpsyDaisy | 2011-01-03
Przeczytana: styczeń 2011

Nota wydawnicza sugeruje, że będziemy mieć do czynienia z wersją 2.0 "Władcy Much"...nic bardziej mylnego, choć z całą pewnością znajomość tego pierwszego pozwala czytać między wierszami pana Oe nieco szerzej i swobodniej.

Świat stworzony w tej krótkiej powieści jest dla mnie całkowitym odwróceniem porządku "Władcy...". Książka surowa i gorzka. Pełna dosadnej, naturalistycznej a czasem symbolicznej przemocy. Pozostawia czytelnika z negatywnymi emocjami, w najlepszym przypadku podenerwowanego. Niepokoi. Zmusza do refleksji. Jak głębokiej? Dopóki dźwięk budzika nie wyrwie nas z sennego koszmaru.