Niedobre miejsce

Tłumaczenie: Paweł Kruk
Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
A Hard Place

Nina i Clyde, młode amerykańskie małżeństwo, przyjeżdżają do Paryża, aby zanurzyć się w jego artystycznej atmosferze i czerpać z niej inspirację. Clyde, artysta malarz, poznaje także bardziej ekscytującą stronę paryskiego życia. Nieoczekiwanie w ich świat wkraczają Alice i Ben, także malarz i wszystko zaczyna się jeszcze bardziej komplikować.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Grzegorz | 2014-04-22

Trzeba przyznać, że William Wharton to autor, który stoi na bardzo "małej" półce i tylko nieliczni autorzy na świecie mogą się na nią dostać.

Jeśli chodzi o "Niedobre Miejsce" to jedna rzecz naprawdę mnie urzekła. Nie spotkałem się jeszcze z tak rzetelnym i dobitnym opisem ludzkich emocji.

Książki tej nie czyta się łatwo ale jeśli czytelnik ma tendencję do emocjonalnych przemyśleń to ta literacka pozycja z pewnością do niego trafi.

Jednak powiedzmy sobie szczerze, nie jest to lektura lekka łatwa i przyjemna co ma swoje dobre i złe strony.

Ziggy_Stardust | 2012-12-28
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Niestety książka ta okazała się dla mnie dużym rozczarowaniem. Już od połowy nie miałam ochoty czytać dalej, ale nie lubię przerywać lektury, którą raz zaczęłam, dlatego przemęczyłam się do końca. Historia nudna, bohaterowie raczej płascy, brak głębszego przesłania. To ostatnie nie byłoby może wielką wadą, gdyby Wharton poprowadził inaczej narrację, gdyby styl przypominał bardziej "Rubio", a mniej "Spóźnionych kochanków". Jako że przeczytałam "Niedobre miejsce" właśnie tuż po "Spóźnionych kochankach", nie mogłam się oprzeć wrażeniu, ze autor z uporem realizuje tę samą konwencję, która ponoć sprawdziła się 10 lat wcześniej. Tutaj wypadło to jednak znacznie gorzej, chociaż sceneria jest ta sama (Paryż), choć bohater trudni się tym samym (malarstwo), chociaż fabuła kręci się wokół tego samego tematu (związki i miłość). Zakończenie także przypomina trochę "Spóźnionych...", jednak jest jeszcze słabsze. Aby nie przedłużać - w "Niedobrym miejscu" nie podobała mi się przede wszystkim...

Tomek | 2015-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2015

Mimo że jest to jednak romans, to książka jest bardzo dobra. Ciekawe przedstawienie tej samej historii z kilku punktów widzenia - każdy interpretuje te same zdarzenia inaczej, a czytelnik stopniowo odkrywa kolejne fakty wraz z autorem. Historia miejscami jest absurdalna, ale jednak w wielu miejscach prawdziwa, zaciekawiła mnie właśnie tym bezpośrednim przedstawieniem sytuacji, o których z reguły się nie mówi. Ciekawe spostrzeżenia z wielu punktów widzenia - zły bohater wcale nie jest taki zły, jeżeli spojrzy się na kwestię z innej strony. Samo życie. :-)

| 2012-09-01

Powrót do Whartona po 15 latach... jak będzie się czytał?
No niestety - nie dałam rady. Jego styl jest dla mnie zbyt suchy. Nie czuję żadnych emocji... a kiedyś tak się zaczytywałam jego książkami...

Luis | 2012-06-18

Czytając "Niedobre miejsce" miałam wrażenie deja vu. Nie chodzi mi o styl pisarski, ale o poczucie, że sposób prowadzenia wątków, tworzenia postaci, opisy zachowań i przeżyć erotycznych są mi dziwnie znane. Wharton nie wysilił się zbytnio - stworzył kopię swoich poprzednich dzieł.
W "Niedobrych miejscach" głównymi bohaterami są dwie pary - Nina i Clyde oraz Alice I Bob. Mężowie są oczywiście malarzami, a akcja odbywa się oczywiście w Paryżu. Do kolejnych oczywistości należą - obowiązkowe szczegółowe opisy procesów malarskich i sposobów nakładania barw na płótno, a ponadto zdrady, lub lepiej brzmiące romanse. Opisy zmysłowych doznań są zaś potwornie nudne, sztampowe i, jak już wcześniej zaznaczyłam, są kopią opisów z wcześniejszych książek autora.
Jedyną wartością powieści jest sposób prowadzenia narracji, dzięki któremu tę książkę w ogóle chce się czytać.
Wracam jednak do wojennej twórczości Whartona - tam przynajmniej wiem, że słabości człowieka nie wynikają z ideowej pustki,...

Domeru | 2016-01-16
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Książka zupełnie do mnie nie przemówiła. Lubię styl Whartona, dlatego czytało mi się nawet nie najgorzej, ale niestety - historia nudna, bohaterowie płascy, poza sferą emocjonalną nic się nie dzieje a i wewnątrz niej raczej prosto i schematycznie. A kiedy już zaczęło się coś dziać, skończyła się książka.

Mia_wallence | 2012-03-10
Przeczytana: 10 marca 2012

Charakterystyczne dla Whartona szczegółowe opisy, charakterystyczne dla Whartona pojawienie się Malarza jako głównego bohatera:) Dzieje się w niej i to dużo. Ogólnie uważam, że to dobra książka. Bardzo mi się podobała:)

Aanika | 2016-04-24

Przerwalam, bo ksiazka jest strasznie meczaca..
jeszcze do niej wroce, nie poddam sie :)

sonia | 2010-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2010

Jakoś przebrnęłam, ale z perspektywy "przczytania" jestem zadowolona.
Bardzo podobało mi się niezwykle dokładne opisywanie niemalże każdego szczegółu, czynności, sytuacji miejsca.
Postrzeganie tych samych sytuacji z perspetywy różnych osób jest bardzo ciekawym zabiegiem.

Eliza | 2010-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2010

Nie mogę jej skończyć. Nic takiego się w niej nie dzieje. Jak się z nią uporam, będę dumna