Niedobre miejsce

A Hard Place
literatura piękna
Paweł Kruk
Salamandra

Zapowiedź klimatu artystycznego Paryża zachęciła mnie do zapoznania się z tą historią. Niestety okazała się ogromnym, momentami pozbawionym taktu i dobrego smaku, rozczarowaniem.

Na półkach: , , , ,

Wharton pisze wspaniale, ale w tej książce Clyde był tak irytujący, że z trudem się o nim czytało, naprawdę. Już dawno nie miałam do czynienia z tak odpychającym bohaterem.

Pierwsza część jest trochę słabsza, ale druga już bardziej wciąga. Z zabawnych rzeczy, to tylko facet mógł napisać książkę, w której wszyscy mówią o dziecku "niemowlak" zamiast używać imienia.

Na...

Dla mnie to kolejna wspaniała powieść Whartona. Głęboka, refleksyjna, pełna sytuacji prowokujących do myślenia. Polecam przeczytać. Warto.

Wharton to jeden z moich ulubieńców. Nie potrafię powiedzieć niż absolutnie negatywnego o jego powieściach. „Niedobre miejsce” to trzynasta już powieść jego autorstwa, którą pochłonęłam z przyjemnością. Trzynasta, a ja nadal tkwię w zachwycie nieustająco.
Wharton w tej powieści obnaża swoje znawstwo tematu jako artysta malarz i jako głęboki humanista.

Jego bohaterowie to...

Muszę zacząć od tego, że czasy mojego dzieciństwa przypadły na okres ogromnej popularności Whartona w Polsce. Whartona czytała moja mama. Nowości Whartona kolekcjonowała sporo starsza kuzynka; do dziś pamiętam, jak mówiła, że kiedy dorosnę, też będę czytać Whartona. Cóż, stało się trochę inaczej. "Niedobre miejsce" to jedyna jego książka, którą do tej pory poznałam i która...

Ciekawie opisany epizod z życia w Paryżu dwojga artystów i ich żon.

Przerwalam, bo ksiazka jest strasznie meczaca..
jeszcze do niej wroce, nie poddam sie :)

Książka zupełnie do mnie nie przemówiła. Lubię styl Whartona, dlatego czytało mi się nawet nie najgorzej, ale niestety - historia nudna, bohaterowie płascy, poza sferą emocjonalną nic się nie dzieje a i wewnątrz niej raczej prosto i schematycznie. A kiedy już zaczęło się coś dziać, skończyła się książka.

Mimo że jest to jednak romans, to książka jest bardzo dobra. Ciekawe przedstawienie tej samej historii z kilku punktów widzenia - każdy interpretuje te same zdarzenia inaczej, a czytelnik stopniowo odkrywa kolejne fakty wraz z autorem. Historia miejscami jest absurdalna, ale jednak w wielu miejscach prawdziwa, zaciekawiła mnie właśnie tym bezpośrednim przedstawieniem...

Trzeba przyznać, że William Wharton to autor, który stoi na bardzo "małej" półce i tylko nieliczni autorzy na świecie mogą się na nią dostać.

Jeśli chodzi o "Niedobre Miejsce" to jedna rzecz naprawdę mnie urzekła. Nie spotkałem się jeszcze z tak rzetelnym i dobitnym opisem ludzkich emocji.

Książki tej nie czyta się łatwo ale jeśli czytelnik ma tendencję do emocjonalnych...

Dyskusje

• William Wharton
  • Chcę w prezencie
  • Obyczajowe
  • Literatura amerykańska
  • Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Niedobre miejsce