Mężczyzna i chłopiec

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Cykl: Harry Silver (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Man and boy
powieść, zdrada, prezenter, telewizja

Jeden z największych bestsellerów rynku brytyjskiego ostatnich lat, porównywany do Dziennika Bridget Jones, ale pisanego z męskiego punktu widzenia. Powieść pełna błyskotliwych dialogów, dowcipna, wzruszająca, pobudzająca do śmiechu, ale i do łez. Narrator, Harry Silver, ma doskonałą pracę w telewizji, piękną, kochającą żonę i wspaniałego syna. Przeświadczony iż w dniu trzydziestych urodzin bezpowrotnie skończy się jego młodość, decyduje się na nierozważny krok seks z koleżanką z pracy. I traci wszystko. Wyrzucony z pracy, opuszczony przez Ginę, która nie umie wybaczyć mu zdrady i jest zdecydowana realizować własne ambicje zawodowe, musi sam zająć się czteroletnim Patem. Stopniowo dojrzewa do roli ojca, odkrywając iż dopiero sprawdziwszy się w niej, staje się w pełni mężczyzną. Pomaga mu to naprawić stosunki z własnym tatą bohaterem wojennym, człowiekiem twardym, prostolinijnym, przy tym wielkiego serca.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

gwiazdka | 2016-02-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 20 lutego 2016

„Mężczyzna i chłopiec” Parsonsa wydaje się na pierwszy rzut oka całkiem dobrą książką, a opis doczepiony do niej zapowiada bestseller. A ja czuję, że czegoś tutaj brak. Mogę tylko współczuć, że ludzie nie znają chyba nic lepszego skoro taki przeciętniak zaszedł tak daleko. A co mam przeciwko powieści? Przede wszystkim jej powierzchowność oraz brak emocji. Zarzucam to zarówno książce jak i jej bohaterom. I przyznaję się, że chyba żadnej postaci nie dałam rady polubić, a „głębia” związków tych ludzi jest porażająca, nic dziwnego, że tyle tam rozwodów.
Nie podobał mi się też za bardzo styl „Mężczyzny i chłopca”, nie to, że był męczący, czy ciężki, tylko taki nijaki, do tego dochodzą niepotrzebne chwilami wulgaryzmy. A o walce miedzy rozwodzącymi się rodzicami czytałam lepsze książki, ta nie jest ani dobrą literaturą, ani nie wnosi nowych treści. Można poczytać, a potem szybko zapomnieć.

popiszsieplay | 2017-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2017

"Miłość oznacza, że wiesz, kiedy pozwolić komuś odejść."

Jeśli przechodzisz kryzys - małżeński, wieku średniego lub życiowy, sięgnij po tę pozycję. Dzięki niej w porę zrozumiesz, czym ryzykujesz i jak wiele masz do stracenia.
Książka podzielona jest na zgrabne rozdziały, co znacznie ułatwia czytanie na wakacjach. Napisana bardzo przystępnie, z humorem i szczyptą wulgaryzmów - przypadła do gustu również mojej mamie.

"W dzisiejszych czasach pochodzenie z nierozbitego domu jest czymś w rodzaju posiadania niezależności finansowej, oczu Paula Newmana bądź też wielkiego penisa. To jedno z autentycznych życiowych dobrodziejstw, które dane jest tylko nielicznym. Dobrodziejstwo, które trudno odrzucić."
"Mnie zawsze się wydawało, że jeśli człowiek kogoś naprawdę kocha, pójdzie za nim wszędzie."
"Dzisiaj nie słyszy się tak często tej groźby. Ile kobiet mówi obecnie dziecku:"Poczekaj tylko, aż wróci do domu ojciec"? Niewiele. Ponieważ w dzisiejszych czasach niektórzy ojcowie w ogóle nie...

boziaczek | 2012-07-15

Książka taka sobie. Nie wciągnęła mnie. Główny bohater irytujący.

slashie | 2015-10-14
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 14 października 2015

Ostatnio nieświadomie zaczytywałam się w książki napisane przez kobiety. Sama jestem jedną z nich i mogłam łatwo utożsamić się z bohaterami, odczuciami i podzielałam punkt widzenia autorki. Natomiast "Mężczyzna i chłopiec" jest napisana przez osobę płci męskiej oraz przedstawia punkt widzenia głównego bohatera też z tej perspektywy. Jest to zupełnie inny sposób rozumowania czy posiadana jest odmienna hierarchia wartości, a zarazem takie to wszystko podobne!

Mimo, iż mamy do czynienia z rozwódkami, striptizerką, motocyklistą czy dziećmi książka jest tak skonstruowana, że nie sposób znielubić jakąś postać. Zazwyczaj znajduje się dobrych i złych bohaterów. Tutaj natomiast miałam wrażenie że wszyscy są na równi. Dlatego, że autor ukazał ich jako ludzi - istoty świadome, które zarówno cierpią czy czerpią radość z życia tak samo jak my.

Myślę, że historia samotnie wychowującego ojca jest zarówno ciekawa dla mężczyzn jak i kobiet. Mimo iż ciężko jest mi się z tym utożsamić niesamowicie...

Ilona | 2011-07-09
Przeczytana: 2010 rok

Harry Silver ma wymarzone życie - dobrą pracę, kochającą i piękną żonę, wspaniałych rodziców i przede wszystkim syna - Pata. Gdy zbliżają się jego trzydzieste urodziny,zastanawia się, czy nie brakuje mu niczego w życiu i czy jego życie będzie już zawsze wyglądało według określonego, rutynowego planu. Jednorazowy "skok w bok" sprawia, że odchodzi od niego żona, odbierając mu syna. Harry bardzo przeżywa rozstanie, ale gdy Gina postanawia spełnić swoje młodzieńcze marzenia i wyjeżdża do Japonii, uświadamia on sobie, iż chce uczestniczyć w dorastaniu swojego synka. Niespodziewanie traci pracę i do końca oddaje się Patowi.Jest to wspaniała opowieść o sile więzi, pomiędzy ojcem, a synem. Harry uczy się, jak być ojcem, spotykając przy tym wiele przeciwności losu. Książka jest naprawdę wzruszająca, pouczająca i pomaga w poznaniu wszelkich tajników bycia rodzicem. Bardzo polecam powieść pana Parsonsa, uważam go za wybitnego pisarza,

Monia | 2010-01-15

Polecam, zwłaszcza mężczyznom szukających drogi po rozwodzie i wszystkim po prostu po przejściach, świetnie się czyta a kontynuacją jest "Mężczyzna i żona" :))

UpsyDaisy | 2010-08-16
Przeczytana: sierpień 2010

Opowieść młodego faceta ( to słowo wydaje się najbardziej odpowiednie) o tym, jak "niewinny" skok w bok zmienia życie. Brzmi banalnie ale przewidywalność fabuły prowadzącej do nieuchronnego zakończenia nie jest bynajmniej wadą. Bo główny bohater najzwyczajniej w świecie budzi sympatię. I na naszych oczach z beztroskiego chłopca staje się prawdziwym mężczyzną.

Z chęcią poznam losy " Mężczyzny i żony". Bo to przyjemne czytadło było.

Wiola | 2015-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Książka na pozór zwyczajna z przeciętną historią. Małżeństwo z dzieckiem, zdrada męża, odejście żony, nowe życie. Jednak książka zaskakuje. Dojrzałość wypowiedzi oraz przemyśleń bywa zaskakująca. Podobało mi się przede wszystkim to, że została przedstawiona z punktu widzenia mężczyzny a nie jak często z punktu widzenia kobiety. Polecam wszystkim tym, którzy szukają w książkach głębszego sensu i chcą aby powieść pozostała w głowie. Na zachętę kilka cytatów z książki☺
"Miłość jest tym, co zostaje, gdy mija zakochanie"😆
"To jest najgorsze, kiedy rozpada się rodzina. Dzieci zaczynają ukrywać swoje uczucia. Uczą się, jak pokonywać dystans między różnymi światami. Zmieniają się w małych dyplomatów. To największy dramat. Rozwód zmienia każde dziecko w pół kwarty odtluszczonego Henryego kissingera."

Patrycja Perzyna | 2013-06-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 05 stycznia 2013

I życzę każdemu mężczyźnie, jeśli już uczyni ten błędny krok, by zrozumiał go tak jak zrozumiał go Harry. A jeśli jeszcze go nie popełnił to niech szybko sięgnie po tą książkę! :)

Romantic Rose | 2016-12-18

Podsunął mi tę książkę tata. Coś tam mówił, że się pośmieję. W porządku, były momenty, kiedy rzeczywiście się śmiałam.

Moim zdaniem ,,Mężczyzna i chłopiec" to bardzo mądra książka. To co mnie urzekło to fakt, że jest ona napisana z punktu widzenia mężczyzny. Dorosłego faceta, który popełnił jeden błąd i stracił praktycznie wszystko.

Najbardziej mnie autor ,,kupił", opisując walkę Harrego o swego syna, Pata. Według mnie niewielu jest takich rodziców, którzy dla dziecka zmieniają swoje życie. Którzy podporządkowują wszystko dziecku.

Denerwowała mnie matka malca, która nagle wyjechała. Potem chciała syna zabrać ojcu. Dobro pociechy powinno być najważniejsze, a skoro Pat czuł się dobrze z ojcem, to po co to zmieniać?

Więź między rodzicem i chłopcem pokazana w tej książce jest piękna. Taka powinna być każda więź. To samo chcę powiedzieć o Harrym i jego ojcu. Starzec zachorował, lecz nic nikomu nie mówił. Kiedy wyszło na jaw, że choroba jest w zaawansowanym stadium, rodzina go...