I rzeczywiście

TIS
83-7227-743-5
Irlandia
Kanarek

Kontynuacja uhonorowanej prestiżową nagrodą Pulitzera, cieszącej się światową sławą książki Prochy Angeli (znanej też pod tytułem "Popiół i żar"). To historia amerykańskiej drogi autora - bohatera, zderzenie amerykańskiego mitu z twardą rzeczywistością. Droga ta prowadzi od statusu biednego emigranta, który w wieku czternastu lat porzucił szkołę, przez służbę w wojsku - podczas której tresował psy w Niemczech - pracę w dokach, studia na Uniwersytecie Nowojorskim, aż do pozycji wysoko wykwalifikowanego nauczyciela, a wreszcie pisarza. Frank tę drogę przeszedł zwycięsko, dzięki sile ducha, niezwykłej wrażliwości, poczuciu humoru, ale przede wszystkim dzięki posiadającemu moc sprawczą darowi marzenia.

Pani_Wu | 2015-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Amerykański sen Franka

Drugi tom autobiografii Franka McCourta opisuje jego losy w Ameryce. Pomimo tego, że urodził się w Nowym Jorku, to właśnie kilkanaście lat dzieciństwa spędzonych w Limerick w Irlandii ukształtowało go jako człowieka.
Frank za wszelką cenę nie chce stać się taki jak jego ojciec, nieodpowiedzialny i zaprzepaszczający szanse na lepszą przyszłość z powodu alkoholu. Marzy o tym, aby zarobić wystarczająco dużo, by utrzymać siebie i móc wesprzeć finansowo matkę, która pozostała w Irlandii. Przez kilka lat, dzieląc się zarobkami z rodziną i umożliwiając braciom przetrwanie, Frank pracuje ciężko w dokach, a potem zaciąga się do wojska, gdzie nie musi martwić się o byt oraz otrzymuje żołd.
Początki życia w Ameryce nie są łatwe, a irlandzka przeszłość ciągnie się jak cień. Zdradza go akcent, a wtedy wszyscy przyklejają mu łatkę katolika i pijaka, na uczelni zaś pytają o zdanie na temat irlandzkich pisarzy, o których istnieniu nie miał pojęcia. Frank jest zagubiony i...

OK_tawia | 2014-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2014

Ludzie ostatnio spoglądają na mnie co najmniej dziwnie. Wszystko przez Franka, autora książki, zresztą przy pierwszej części wspomnień było to samo, a że czytam w miejscach publicznych i śmieję się w głos to tych spojrzeń było trochę. Uwielbiam sposób pisania, poczucie humoru i spojrzenie na świat Franka, chociaż to taki śmiech przez łzy, bo dzieciństwo i młodość, aż szkoda gadać, szok. Jest to lektura po której doceniamy co w życiu mamy.

Ania | 2014-01-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2014

Dalsze lost Franka McCourta, biednego irlandzkiego chłopca, który spełnia swe marzenie i wraca do opuszczonej niegdyś Ameryki. Losy inteligentnego, sympatycznego Irlandczyka opowiedziane podobnie jak pierwsza część z humorem i dystansem do samego siebie. Bardzo polubiłam małego Franka, a druga część sprawiła, że mogłam poznać, na jakiego człowieka wyrósł.Myślę, że sięgnę także po 3. część, w której autor na pewno genialnie opowiada o swojej pracy nauczyciela.Książka wartościowa, tym bardziej, że oparta na faktach.

Lulu | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

I rzeczywiście- powieść prosta, bezpretensjonalna i całkowicie szczera.
Kariera młodego Franka McCourt'a w Ameryce nie potoczyła się tak gładko, jak można by się było tego spodziewać, po jego pierwszej nocy na nowym kontynencie. Po raz kolejny stacza on bardzo ciężką walkę z życiem, ale dzięki swemu uporowi i sile charakteru nadal powoli pnie się w górę, na drodze ku spełnieniu ambitnych marzeń.
Bywają liczne momenty, kiedy tak jak w Irlandii, musi znosić głód i upokorzenia, do tego dochodzą jeszcze samotność, różnice kulturowe, brak swojego miejsca na świecie i wszędzie rozpoznawany irlandzki akcent.
Wszystko to powoduje u niego dość szybką przemianę z naiwnego i pogodnego chłopca, w nieco ironicznego i nieśmiałego młodego mężczyznę.

Izabela Szady | 2014-01-11
Przeczytana: 2001 rok

Polecam wszystkim marzycielom, którzy czekają na spełnienie marzeń.

Autor w bardzo prosty sposób opisuje jak osiągnął to o czym marzył, zaznaczając przy tym, że o wszystko czego się pragnie trzeba walczyć.

Jedna z książek, które przeczytałam bo miałam za dużo czasu, ale nie żałuję. Lubię czytać takie książki, które napawają mnie nadzieją.

Urszula | 2015-12-02
Przeczytana: 26 listopada 2015

Frank McCourt urodził się w Nowym Jorku w rodzinie irlandzkich emigrantów, dorastał w Limeric w Irlandii. Po powrocie do Ameryki, jako biedny emigrant szuka swojego miejsca oraz realizuje marzenia. Wspomnienia autora napisane prostym językiem, z wrażliwością i dużym poczuciem humoru czyta się jednym tchem. Polecam.

fossa | 2010-09-16
Anka | 2010-05-23

super książka

Lukrecja | 2014-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2014

ciekawa, choć nie tak poruszająca i wciągająca jak poprzednia.

Mlg | 2016-11-21
Przeczytana: 2006 rok