Grobowce Atuanu

Okładka książki Grobowce Atuanu Ursula K. Le Guin
Okładka książki Grobowce Atuanu
Ursula K. Le Guin Wydawnictwo: Książnica Cykl: Ziemiomorze (tom 2) fantasy, science fiction
Ziemiomorze (tom 2)
The Tombs of Atuan
Książnica
2007-02-22
2007-02-22
Piotr W. Cholewa
Grobowce Atuanu Ged Ziemiomorze Krogulec

Klasyka literatury fantasy!!! Książka czytana po raz drugi po ponad dwudziestu latach. Bardzo ładnie ukazany kobiecy sposób widzenia świata, po "męskiej" pierwszej części Ziemiomorza. Wielka satysfakcja z powtórnej lektury!

Niestety ta część jest niepotrzebnie przedłużona. Fajnie, że zmienia się narracja, fajnie, że nowa postać i puenta też na upartego nie jest zła. Tylko środek ... Można by go wyciąć, wsadzić inny wątek... cokolwiek.

Pierwsza połowa książki - nudna. I to bardzo. Ona łazi tylko po tym labiryncie, oni tylko ją straszą i próbują manipulować. Mało postaci i charakteru. Dosłownie chciałam ten tom odłożyć.
Na szczęście w drugiej połowie pojawia się Ged. Dostajemy więcej akcji i nawet Tenar odzyskuje swój charakter! Jakby wszystko nabrało kolorów. Wolałabym, żeby tak było przez cały czas.

Dość dobrze się czyta. Ale druga sagi część minimalnie gorsza od pierwszej.

Dość dobrze się czyta. Ale druga sagi część minimalnie gorsza od pierwszej.

Ta książka została napisana w taki sposób, że jak się ją zaczyna, to trudno ją odłożyć nie docierając do końca. Powodem jest poczucie ciekawości, które jest przez cały czas podsycane przez autorkę.

Muszę przyznać, że ta książka w jakiś sposób mnie prześladowała. Wracały wspomnienia z dzieciństwa - stara biblioteka w krzyżackim zamku, światło przebijające się przez regały, charakterystyczny zapach książek. Na zewnątrz zmiany, bieda, pustka, a także emigracja. A ja wędrowałem po grobowcach Atuanu i nie znalazłem wyjścia, nie dokończyłem książki.

“Ale to iluzja, a jedząc iluzje człowiek kończy bardziej głodny, niż kiedy zaczynał.”

Arkha, a właściwie Tenar, ucieka. Potrafi zaufać, postawić wszystko na jedną kartę. Potrafi porzucić wszystko, co zna, co potrafi, i odejść w nieznane. Czy nieznane będzie lepsze?
“Wolność to wielkie brzemię, niezwykłe i trudne do zrozumienia dla ducha. Nie jest łatwa. Nie jest darem otrzymanym, lecz dokonanym wyborem. I ten wybór wcale nie jest prosty.”

W tej części Ziemiomorza język Ursuli Le Guin trochę się zmienił. W słowa wkradła się pewna monotonia, co, o dziwo, bardzo mi się spodobało. Te opisy grobowców, labiryntu były bardzo klimatyczne. Wystarczy wspomnieć, jak autorka opisuje echo:

“Musimy być teraz pod kamieniami.” - szepnęła, a jej głos pomknął w czarną pustkę, rozdzielony na pajęcze nici odbić, długo jeszcze lgnące do uszu."

Warto samemu zdobyć się na odwagę i wejść do tych grobowców, do labiryntu i poczuć, co tam nas czeka. Ja wypatruję mojego Krogulca. Chyba nie przyjdzie.

“Ale to iluzja, a...

Opinie przytoczę do całości cyklu ziemiomorze, ponieważ przesłuchałem całość w jednym miesiącu. Są oczywiście delikatne różnice pomiędzy poszczególnymi tomami, ale całość jak dla mnie to mocne 7. Książki maja już swoje lata bo 1 tom to już 55 lat ale dopiero przy drugim tomie to sprawdziłem i jak bardzo się zaskoczyłem że fantasy jest bardziej uniwersalne bo czas aż tak nie oddziałowuje na nie jak w przypadku np. Si-fi (Lem) gdzie to jest podobny czas wydania, a tam jednak od razu można wychwycić datę pisania. Polecam każdemu jako klasyk bo to solidne i ciekawe pozycje.

Pierwszą część cyklu czytałam ładnych parę lat temu, więc teraz ledwie pamiętałam akcję poprzedniego tomu. Jednak "Grobowce..." opowiadają historię innej postaci, a Ged, znany nam z pierwszej części, pojawia się dopiero w jakichś 2/3 książki. Dzięki temu nie czujemy się wrzuceni w historię bez kontekstu i według mnie można by przeczytać tę książkę nawet jako samodzielną powieść.

Całkiem udana kontynuacja. Wolno się rozkręca, ale w drugiej połowie przyspiesza i w zgrabny, spójny sposób nawiązuje do poprzedniej części. Dzięki tej części nabrałem większej ochoty na przesłuchanie (dobrze się sprawdza jako audiobook) całej serii.

Po prostu piękna opowieść...

Po prostu piękna opowieść...