Miecz dla króla. Wiedźma z lasu.

Cykl: Był sobie raz na zawsze król (tom 1-2)
Wydawnictwo: Świat Książki
The Sword in the Stone. The Witch in the Wood
corrum

Inne wydania

Legenda o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu inspirowała wielu znakomitych autorów. Ta piękna opowieść, w której magia przeplata się z legendą i historią, będzie prawdziwą ucztą dla czytelnika.

Aleksandra | 2010-11-07
Przeczytana: 09 października 2010

Sięgając po klasyczny już dziś przykład retellingu legend arturiańskich, pierwszy tom cyklu pt. "Był sobie raz na zawsze król" autorstwa Terence'a H. White'a wydanego po raz pierwszy w latach 1938-1977, miałam nadzieję przenieść się na nowo do świata, którym fascynowałam się w dzieciństwie. Nie do końca mi się to udało, ponieważ niniejsza książka jest raczej infantylną i nieco dziwną baśnią, w której sam środek raczej nie chciałabym trafić.

Średniowieczna Anglia. Na skraju Puszczy Dzikiej zamieszkiwanej przez fantastyczne stworzenia, w zamku Sir Ectora wychowują się dwaj młodzi chłopcy: Kay - przyszły pan na włościach i Art, zwany Wartem, którego pochodzenie nie jest do końca jasne. Obaj spędzają czas na typowych dla tej epoki zajęciach: walce na kopie, łucznictwie, szermierce i polowaniach. Ich edukacją zajmuje się także żyjący pod prąd czasu czarodziej Merlin, którego lekcje nie przypominają niczego, co dotąd mieliśmy okazję poznać. Za pomocą magii potrafi on bowiem zmienić...

Reichan | 2012-05-13
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2012
Przeczytana: 13 maja 2012

Książkę znalazłam w bibliotece na półkach fantastyki dla dorosłych. Po kilku pierwszych rozdziałach, zaczęłam zastanawiać się, co ona tam robiła, czy był to błąd pracownika, czy ja jednak pomyliłam półki. Ponieważ w bibliotece działy dla dzieci są w innym pomieszczeniu i tam też jest fantastyka młodzieżowa, uznałam, że książka znalazła się na półce dla dorosłych celowo, szkoda tylko, że większość dorosłych, nawet jeżeli chce wrócić do świata swego dzieciństwa, stanowczo nie zrobi tego z pomocą tej książki. Są inne legendy arturiańskie, które trafią swoją historią w serca czytelników w każdym wieku.

Galopujący infantylizm dwóch pierwszych tomów nastawił mnie bardzo negatywnie do tego tytułu. Bardzo słabe dialogi. O ile główny bohater Wart jest dzieckiem (w pierwszym tomie) i wiele można mu wybaczyć, tak u Merlina płytkie dialogi po raz pierwszy wywołały u mnie niechęć do tej postaci. Zdecydowanie nie tego się spodziewałam po legendach arturiańskich. Trzymam właśnie w łapkach trzeci...

Ania | 2011-07-29
Przeczytana: czerwiec 2011

Genialna adaptacja legend arturiańskich.Niech żyje król Artur ;)

Lynnka | 2012-08-15
Przeczytana: 13 sierpnia 2012

Jak dla mnie przedobrzone i przesłodzone. Zwłaszcza drugi tytuł w tej części: "Wiedźma z lasu", który chyba jest sztucznie przedłużony o przygody rycerzy Pellinore'a i Grummore'a - miejscami przypominające cyrk Monthy Pythona a nijak mające się do głównego bohatera. O samym Arturze w części 2 mało. Właściwie temat został potraktowany dosyć humorystycznie i zbieżny jest z legendą o Arturze bodajże w głównych jej punktach.
Żyjący wspak Merlin po prostu wymiata :P

Swiatogor | 2010-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2010

Zabawne - White pisał to jako nowoczesny retelling mitu arturianskiego, a dzis jest traktowany jako klasyka. Pamietam film Disneya ogladany w dziecinstwie - pewnie pierwsze fantasy w zyciu :D

Ksiazkowy pierwowzor historie opowiada ta sama, na szczescie w duzo mniej infantylny sposob. Poczatki Artura kazdy zna. Warto poczytac jak zmierzanie ku wielkosci wyglada z perspektywy dziecka predestynowanego do bycia wladca

Asia-Polihymnia | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Z różnych powodów sięgamy po daną książkę - z polecania, z powodu opisu, okładki. Tę książkę zapragnęłyśmy z córką przeczytać z powodu tytułu serii "Był sobie raz na zawsze król".
Świetna seria dla czytelników 10+ - komediowa wersja historii króla Artura.

ImaginaryMiss | 2014-07-11
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 11 lipca 2014

Jestem rozczarowana. Uwielbiam legendy arturiańskie, o całej serii słyszałam dużo dobrego, ale czytając pierwszą część nudziłam się. Bardziej przypomina mi zbiór połączonych ze sobą opowiadań niż jakąś konkretną historię.
Mam wątpliwości czy powinnam siadać do kolejnych tomów.

Smoar | 2011-07-08
Przeczytana: 2008 rok

W zasadzie do przeczytania książki zachęcił mnie tytuł:'Był sobie raz na zawsze król'. Dość chwytliwy. No i lubię opowieści o królu Arturze. Sama książka w porządku, ale miejscami trochę przynudzała.

Klakier | 2011-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2011

Bardzo mi się podobała. Była niezwykle interesująca. Polecam każdemu. :)

bzalew | 2014-04-15

Dobra rzecz, choć za mało Godzilli jak dla mnie.