Okładka książki Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy. Wydanie II rozszerzone Andrzej Sapkowski
Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
2011-01-01
2001-01-01
fantastyka leksykon

7,5*+

Bardzo przydatna książka dla miłośników literatury fantasy, ale dla mnie także i z tego względu, że chciałbym zostać pisarzem i ta pozycja dużo mi uświadomiła.

Po pierwsze, książek do przeczytania jest mnóstwo i muszę się naprawdę mocno przyspieszyć. Kanon 100 książek fantasy to jedno, ale w całym "Rękopisie" zostało wymienionych pewnie i z 1000 innych pozycji (nie znam jeszcze dokładnej liczby, ale w tym celu utworzę specjalny plik, w którym się znajdą wszystkie książki - jeśli ktoś jest zainteresowany, to proszę o kontakt ze mną, bo jak już skończę, to mogę się podzielić),które także są warte uwagi. To mi uświadomiło jaki ogrom pracy jest przede mną i mówię tutaj o samym czytaniu, nie pracą nad warsztatem czy pisaniem.

Następnie, jest to naprawdę ciekawy zbiór wszystkich zagadnień związanych z fantasy - niemalże całość jest zebrana w jednym tomie, więc może być zawsze pod ręką i przyda się w chwilach niepewności czy wątpliwości.

Teraz wady, bo jednak przewodnik nie jest idealny, choć przyznaję, ogółem naprawdę dobry.

Nie zawsze podobają mi się, nie przekonują mnie czy też nie są potrzebne prywatne i osobiste wywody, poglądy oraz przemyślenia autora. Wulgarny język do takiego przewodnika także uważam za zbędny i naprawdę można było sobie to darować, panie Sapkowski.

Błędy autora, jedne mniejsze, drugie większe, ale jest ich trochę. Największy to chyba ten w którym autor uważa, że najsłynniejsze dzieło Tolkiena jest trylogią... Nie, otóż jest to jedna wielka i epicka powieść, która została wydana w trzech tomach przez wydawcę z wielu powodów: w połowie lat 50-tych literatury fantasy tak naprawdę nie było, więc nikt nie wiedział czy to się w ogóle sprzeda, a wydanie opasłego tomu liczącego ok. 1200 było obarcze sporym ryzykiem. Papier w Anglii był bardzo drogi. Podejrzewam także działania marketingowe, tzn. lepiej sprzedać 3 książki po 400 stron każda niż taką jedną bardzo objętościową. Pewnie i technicznie trudno byłoby wykonać tak duży tom. Wiem to wszystko z przeczytanych kilku biografii Tolkiena. Jeśli jednak Sapkowski popełnił aż tak dużą gafę w czymś tak oczywistym, to ciekaw jestem gdzie jeszcze dokładnie występują błędy, bo na pewno pojawiają się odnośnie pomniejszych tematów, o których akurat nie mam pojęcia.

Mnie osobiście irytowało, że na każdej stronie są dwie kolumny tekstu, bo zdecydowanie wolę jedną, czyli czytanie od lewego do prawego brzegu, ale to tylko moje osobiste preferencje i rozumiem, że komuś by to nie przeszkadzało. Spis treści oraz indeks także mógłby być obszerniejszy i bardziej szczegółowy.

Czytałem tę książkę niesamowicie długo, zajęło mi to ponad 2 miesiące. To z pewnością moja wina, ale jednakże prawdą musi być, że taki przewodnik siłą rzeczy czyta się wolniej niż beletrystykę. Ale że aż tyle, to się nie spodziewałem.

Podsumowując, pozycja zdecydowanie warta sprawdzenia. Naprawdę zamierzam przeczytać wszystko, co zostało tam polecone i wymienione. Zajmie to ogrom czasu, więc muszę być bardzo dokładny, staranny, sumienny, systematyczny i konsekwentny oraz zmotywowany, ale uważam, że na pewno będzie warto, a przy okazji świetnie się będę bawił. Zapewne okazjonalnie czasami bardzo się zawiodę sobą i niektórymi książkami, ale trudno.

Kto wie? Być może kiedyś i ja zostanę pisarzem, m. in. dzięki tej książce i w przyszłości wydam przewodnik tego typu, który, znając mnie, będzie bardziej dopracowany pod względem szczegółami?

Dzisiaj jest 16 IV 2022 i zobaczę co przyniesie przyszłość. Za kilka lat wrócę do tej opinii.

7,5*+

Na swojej liście do przeczytania miałam od bardzo dawna, więc przeczytałam. Bez zachwytu. Może gdybym zrobiła to dużo wcześniej, bardziej by mnie zaciekawiło.

Sapkowskiemu udało się stworzyć arcyciekawe, a przy tym naprawdę merytoryczne i kompetentne kompendium wiedzy z zakresu Fantasy.

Pełno w tym "podręczniku" ciętego humoru i złośliwości pisanych z wielką klasą. "Rękopis znaleziony w smoczej jaskini" jest świadectwem ogromnej erudycji autora tak z dziedziny literatury fantastycznej (co wydaje się oczywiste),jak i historii literatury w ogóle, podań i legend europejskich, mitologii greckiej i celtyckiej (w szczególności).

Dzieło jest jawnie subiektywne i na pewnym poziomie niepoważne (nie mylić z "niemerytoryczne"),ale bynajmniej nie jest to wada "Rękopisu".

Wady (drobne) zauważam dwie, z czego jedna jest niezależna od autora, mianowicie pierwsza: fakt, że jest to książka sprzed 20 już lat, w związku z czym nie ma w niej zawartej całej masy informacji na temat zmian w literaturze fantasy (jak i konkretnych, wybitnych dzieł tego gatunku) ostatnich dwóch dekad.

Druga wada, to bardzo silnie postmodernistyczny punkt wyjścia Sapkowskiego do różnych rozważań historyczno-literackich. To nie tak, że zawsze nie ma on racji- często ją właśnie ma. Jednak niektóre jego poglądy są stanowczo zbyt radykalne i uproszczone; i nie mam tu na myśli uproszczeń na użytek humorystycznego tonu wypowiedzi.

Jest to wyraźne, ale jednocześnie nie psuje to efektu całości. dlatego serdecznie polecam tę pozycję każdemu fanowi fantasy. Będzie miał masę radości z lektury.

Przy tym wszystkim trzeba pamiętać, że nie jest to "podręcznik", czy "leksykon" lege artis. Forma książki, jej uporządkowanie i system jest zupełnie wolny od wszelkich zasad, jakimi powinni się kierować naukowcy przy sporządzaniu kompendiów.

Co się zrazu rzuca w oczy: paskudne wydanie. Przypomina szkolny podręcznik z przełomu wieku. Szkoda, bo miłośnicy fantasy w szczególności upodobali sobie przecież książki stylizowane na "dawne" z racji swej geekowskiej natury.

Treścią natomiast jest leksykon motywów znanych z mitów i kanonu fantasy oraz stworów w nich występujących - podlany potężną dawką egocentryzmu mistrza Sapkowskiego i brakiem szacunku do czytelnika. Autor wychodzi z założenia, że każdy winien znać francuski, angielski, łacinę, rosyjski, niemiecki plus warianty tych języków z przedrostkiem "staro" i nie raczy tłumaczyć przedstawianych cytatów lub robi to wybiórczo. Brak również konsekwencji co do przedstawiania haseł; raz poda etymologie, raz nie. Raz raczy przedstawić zapis fonetyczny, a innym razem już się nie chciało. Jest to bardzo irytujące, szczególnie, że mnóstwo haseł to terminy celtyckie.
Znajdzie się też parę błędów. Jak na znawcę fantasy, AS nie powinien nazywać Władcy Pierścieni trylogią, wszak jest to jedna zamknięta powieść podzielona na trzy księgi przez wydawcę. Co zaś miał na myśli nazywając cykl o Harrym Potterze "humorystycznym" tylko bogowie raczą wiedzieć.

Oceniam jednakże 7 na 10, bo dawka wiedzy jest potężna (głównie poczytamy o legendach arturiańskich, mitach celtyckich, a w mniejszym stopniu o nordyckich i greckich).

"Rękopis znaleziony w smoczej jaskini" to książka, której lektura z jednej strony otworzyła mi oczy na wiele spraw, o których nie miałem wcześniej pojęcia, zapoznała mnie z pokaźną bibliografią i pisarzami, o których istnieniu nie wiedziałem, z drugiej zaś pozostawiła we mnie pewne poczucie niedosytu.

Nie wiem, czy ta książka miała być luźnym esejem o fantasy wg. autora, czy też może raczej literaturą, którą można cytować w opracowaniach naukowych jako źródło wiedzy? Sapkowski mógł pójść albo jedną z tych dróg, albo drugą. Niestety, zdecydował się na obydwie jednocześnie, więc w efekcie nie uzyskał żadnej z tych dwóch opcji.

Mimo wszystko jest to książka, którą warto mieć na swojej półce, ale mam wrażenie, że autor mógłby osiągnąć w niej znacznie więcej niż to, co ostatecznie otrzymaliśmy.

Popełniłem także dłuższą recenzję na moim blogu. Oto link do niej: https://libridisimone.wordpress.com/2021/04/02/11-rekopis-znaleziony-w-smoczej-jaskini-kompendium-wiedzy-o-literaturze-fantasy-andrzej-sapkowski-recenzja/

Nie wiem, czy ta książka miała być luźnym esejem o fantasy wg. autora,...

Chyba wszystko, co wyjdzie spod pióra Sapkowskiego, jest w stanie mnie zauroczyć. Nie sądziłem, że definicje mogą być napisane tak zgrabnie i ciekawie.

Kompendium wiedzy o fantasy "dla zachowania atmosfery naszpi­kowane też cytatami i sentencjami łaciń­skimi". Nieco ponad miarę naszpi­kowane, ale hej to przecież Sapkowski. Sam autor twierdzi, że "szło o utrzymanie stylu, maniery i niepowtarzalnej aury."

Wszystko i nic o fantasy – z perspektywy A. Sapkowskiego. Autor w kilku niedługich rozdziałach próbował podsumować fenomen, jakim jest cały gatunek. A że miejsca zbyt wiele nie miał, spłycił go strasznie, pisząc to dodatku tonem: „moja prawda jest najprawdziwsza, zaprawdę powiadam wam”. Może to nieco irytować. Jeszcze bardziej uciążliwe są oryginalne cytaty z łaciny, angielskiego, francuskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Jest naprawdę sporo i prawie żaden z nich nie został przetłumaczony, jakby autor chciał nam pokazać naszą ignorancję. Na szczęście, „Rękopis...” nie jest tylko pomnikiem, jaki Sapkowski próbował wystawić swojej wiedzy, ale też świetnie napisaną lekturą. Komentarze autora są kąśliwe, a opisy bardzo barwne i czytałem je z wielką przyjemnością – nawet wtedy, gdy się z nimi nie zgadzałem. Bardzo podobały mi się rozdziały poświęcone najważniejszym postaciom z legend i bestiariusz. Wprawdzie ta menażeria pochodzi niemal wyłącznie z wierzeń irlandzkich i angielskich (jest również parę haseł germańskich i ruskich, inne rejony Europy pominięto) jednak to bardzo wygodna ściąga dla osób zaczynających swoją przygodę z gatunkiem. Niestety, jest to jedyny ukłon w stronę początkujących, gdyż mimo zapewnień autora, większość przedstawionych w tej książce terminów nie została wyjaśniona i będzie po jej lekturze fantasy nadal będzie dla laików prawdziwą terra incognita.

Pozycja obowiązkowa, moim zdaniem, dla wszystkich fanów powieści fantastycznych lub z wątkami fantastycznymi.
Bardzo przystępnie wyłożona klasyfikacja całego gatunku, wskazane główne wątki fabularne, typowe postacie. Słowem prawie wszystko co jest potrzebne by "zrozumieć" szeroko pojętą literaturę fantastyczną.

wykorzystane do mojej matury ustnej xD

wykorzystane do mojej matury ustnej xD

• Andrzej Sapkowski

Andrzej Sapkowski Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy. Wydanie II rozszerzone Zobacz więcej