literatura piękna

To książka szczególna - jak szczególna jest sama Wigilia i to wszystko, co się z nią wiąże. Opłatek, choinka, bliscy przy stole, prezenty... Specjalny prezent dla swoich czytelników przygotowało czternastu z najbardziej lubianych i najchętniej czytanych polskich autorów wydawnictwa Prószyński i S-ka. Każdy z nich napisał opowiadanie tematycznie związane z Wigilią. A że każdy też pozostał wierny swojej problematyce i stylowi, powstała książka lśniąca wszystkimi barwami prozy, rozjarzona, migotliwa i piękna jak bożonarodzeniowa choinka. W książce opowiadania również: Olgi Saskiej, Macieja Przepiery, Ewy Ostrowskiej, Zofii Mossakowskiej, Iwony Menzel, Manuli Kalickiej. Książka objęta patronatem Merlin.pl

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Opowiesci_wigilijne-p-4900-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Opowiesci_wigilijne-p-4900-.html

matram | 2018-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2018

„Opowieści wigilijne” to zbiór 14 opowiadań autorów wydawnictwa Prószyński i Spółka, którzy swego czasu byli (niektórzy ciągle są) bardzo popularni na polskim rynku wydawniczym. Każdy miał napisać utwór związany z tym najpiękniejszym i najbardziej klimatycznym świętem w roku pozostając charakterystycznym dla swojego stylu literackiego. Wyszło zaskakująco ciekawie, bo różnorodnie. Przy okazji czytelnik ma możliwość „przetestowania” nieznanych mu pisarzy, co być może poskutkuję sięgnięciem bo inne ich utwory lub wprost przeciwnie – wiadomo, rzecz gustu.

Zanim zdecydowałam się w końcu sięgnąć po tę książkę-prezent, przeczekała na mojej półce kilka lat. Niestety znaczący wpływ na ten fakt miały dość niepochlebne opinie na portalu – teraz, po przeczytaniu dość dla mnie niezrozumiałe, a może ta książka po prostu czekała na swój czas i ten nadszedł dopiero w tym roku?

„Opowieści wigilijne” nie są typową świąteczną książką pełną lukru jak na pierniczkach i na pewno rozczarują tych,...

Danuta | 2018-04-10
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Osobiście zawiodłam się na tej książce - lubię baśnie, lubią optymistyczne wigilijne opowieści i tego się spodziewałam po tytule. Choć doskonale wiem, że życie to nie bajka, a Wigilia, jak każdy inny dzień, może być nie wesoła a smutna, a nawet tragiczna.
W tych opowiadaniach było smutku i tragedii jak na moje potrzeby za dużo. Nie jest to zła książka, autorzy stanęli na wysokości zadania, ale mi się nie podobała.

Woody | 2017-12-06
Przeczytana: 30 czerwca 2012

Książka po przeczytaniu której nie pamiętam treści. Lekka, łatwa i przyjemna. Nie zawsze o to chodzi w literaturze, ale te opowiadania zostały napisane właśnie tak i właśnie po to. Żeby nie obciążać umysłu, ale dostarczać rozrywki.
Książka niestety nierówna, są opowiadania dobre, są i słabsze.

betina360 | 2017-01-08
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Takie sobie te opowiadania bez wiekszych rewelacji i malo klimatyczne jak na swieta.
Sen Gaspara i Wieczerza wigilijna wogole mi sie nie podobaly. Reszta opowiadan moze byc.

willa | 2016-04-03

Niby już Boże Narodzenie dawno za nami i zbliża się Wielkanoc, ale dla wyzwania postanowiłam przeczytać tą antologię.

"Opowieści wigilijne" to zbiór opowiadań różnych autorów, których akcja dzieje się w Wigilię.

Jakoś nie miałam czasu zebrać się przed świętami Bożego Narodzenia, ale to nie przeszkodziło mi czytając książkę z powrotem poczuć ten nastrój.

Opowiadania skłaniają do myślenia, refleksji nad ludzkimi problemami i życiem. Próżno tu szukać optymizmu, niektóre opowiadania są smutne i przygnębiające. Pokazują, że nie dla wszystkich święta to czas radości.

Opowiadania różne tak jak i różni autorzy. Mi najbardziej przypadło do gustu opowiadanie" Wigilia dla Iskarioty". Humorystyczne, ciepłe i przyprawiające o dobry humor. Doskonale odzwierciedlające świąteczny nastrój. Reszta była raczej przeciętna, ale to moja skromna ocena. Myślę jednak, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Korenia | 2016-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Ogółem - książka warta przeczytania, ale i 'ale' się znajdzie. Niektóre opowiadania są świetne i wciskają się w pamięć, inne już nie tak dobre. Znalazło się nawet jedno, przez które nie mogłam przebrnąć. Trochę byłam zaskoczona, że wiele smutku w opowiadaniach, co skłoniło mnie do refleksji czy naprawdę ludzie tak nie lubią świąt?

Wiki | 2015-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Opowiadania, które przenoszą człowieka już w nastrój świąteczny, wigilijny. Tak różne jak sami autorzy, a zarazem tak podobne, bo wszystkie dotyczące świat.Magiczne, niepowtarzalne i świetne. I w dodatku ta różnorodna mieszanka nie stwarza obrazu niezwykłych, wyidealizowanych świąt, anie zbyt pesymistycznego obrazu. Obrazy nakreślone są w taki sposób, że ludzie są praktyczne namacalni.

Stokrotka | 2015-12-14
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 14 grudnia 2015

„Opowieści wigilijne” to zbiór 14 opowiadań, których akcja rozgrywa się głównie w czasie Wigilii. Pojawiają się również liczne retrospekcje. Autorzy poruszyli takie tematy jak: śmierć, samotność, bezdomność, niepełnosprawność, starość, zapracowanie, choroba w rodzinie, alkoholizm, zdrada, strach przed odpowiedzialnością, egoizm, chciwość. Myślę, że każdy znajdzie w tym zbiorze coś dla siebie, choć poziom utworów jest bardzo zróżnicowany. Osobiście poleciłabym trzy:
Janusz Leon Wiśniewski „Narodziny”
Marek Harny „Wigilie Kaskadera”
Zofia Mossakowska „Wigilia dla Iskarioty”.

Zebrane w zbiorze opowieści nie są zbyt budujące, a poruszane tematy - dosyć smutne, czasem nawet przygnębiające. Optymizmu jak na lekarstwo.

srebrnanatalia | 2015-05-20
Przeczytana: 2010 rok

Jak to ze zbiorami opowiadań bywa: jedne lepsze, drugie gorsze, całość średnia.

Rune | 2015-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2015