To książka szczególna - jak szczególna jest sama Wigilia i to wszystko, co się z nią wiąże. Opłatek, choinka, bliscy przy stole, prezenty... Specjalny prezent dla swoich czytelników przygotowało czternastu z najbardziej lubianych i najchętniej czytanych polskich autorów wydawnictwa Prószyński i S-ka. Każdy z nich napisał opowiadanie tematycznie związane z Wigilią. A że każdy też pozostał wierny swojej problematyce i stylowi, powstała książka lśniąca wszystkimi barwami prozy, rozjarzona, migotliwa i piękna jak bożonarodzeniowa choinka. W książce opowiadania również: Olgi Saskiej, Macieja Przepiery, Ewy Ostrowskiej, Zofii Mossakowskiej, Iwony Menzel, Manuli Kalickiej. Książka objęta patronatem Merlin.pl

Stokrotka | 2015-12-14
Na półkach: Obyczajowe, Przeczytane
Przeczytana: 14 grudnia 2015

„Opowieści wigilijne” to zbiór 14 opowiadań, których akcja rozgrywa się głównie w czasie Wigilii. Pojawiają się również liczne retrospekcje. Autorzy poruszyli takie tematy jak: śmierć, samotność, bezdomność, niepełnosprawność, starość, zapracowanie, choroba w rodzinie, alkoholizm, zdrada, strach przed odpowiedzialnością, egoizm, chciwość. Myślę, że każdy znajdzie w tym zbiorze coś dla siebie, choć poziom utworów jest bardzo zróżnicowany. Osobiście poleciłabym trzy:
Janusz Leon Wiśniewski „Narodziny”
Marek Harny „Wigilie Kaskadera”
Zofia Mossakowska „Wigilia dla Iskarioty”.

Zebrane w zbiorze opowieści nie są zbyt budujące, a poruszane tematy - dosyć smutne, czasem nawet przygnębiające. Optymizmu jak na lekarstwo.

Sabinka | 2010-12-28
Na półkach: Z biblioteki, 2010, Przeczytane
Przeczytana: 27 grudnia 2010

"Opowieści wigilijne" to zbiór opowiadań znakomitych pisarzy i pisarek. Znajdziemy tam opowiadania : Janusza L. Wisniewskiego, Moniki Szwai, Dominiki Stec, Izabeli Sowy, Olgi Saskiej, Macieja Przepiery, Ewy ostrowskiej, Zofii Mossakowskiej, Iwony Menzel, Ireny Matuszkiewicz, Manuli Kalickiej, Marka Harnego, Irka Grin, Grażyny Bąkiewicz. Same znane i lubiane przeze mnie nazwiska, szczególnie niektóre ulubione.

Skoro nazwiska lubiane ucieszyłam się na widok tej książki w bibliotece, jeszcze przed świętami, więc pomyślałam ,że to jakaś magia i cud ,że tak spokojnie na mnie czeka. Zabrałam się za nią przed świętami, niestety notoryczny brak czasu nie pozwolił przeczytać książki jednym tchem, podzieliłam na opowiadania i tak dobrnęłam do końca. Zachwycona dobrnęłam. Świąteczny klimat nastroił mnie pozytywnie na przygotowania świąteczne, świąteczne porządki i czekanie na przyjście małego Jezusa.
Każde opowiadanie ma jakieś przesłanie, daje do myślenia, każe się rozejrzeć dookoła nas,...

Dariusz Karbowiak | 2011-06-07
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 07 czerwca 2011

Zbiór opowiadań jak zwykle ma różna wartość, a w tym przypadku także różnicą autorów. Być może wydawnictwo złożyło zamówienie na opowiadania w których miały się znaleźć: opłatek, prezenty, makowiec i inne detale wigilijne. Potrzeba jednak odpowiedniej wrażliwości i może chodzi o to aby czytać ten zbiór w okresie świąt, mi trafiła ta książka do rąk akurat przed wakacjami i dlatego może oceniam ja jako średnią. Opowiadanie pierwsze dwa bardzo dobre, ale później znacznie gorzej. Jednakże przy takiej ilości autorów - 14 - każdy może wybrać sobie coś dla siebie, no i chyba koniecznie przed świętami.

liryczne_nie_cudo | 2012-08-09

Bardzo lubię wracać do tego zbioru przed świętami.. Nabiera to już formy rytuału, jak zdobienia na ten czas otaczającej przestrzeni.. Szczególne opowiadanie JLW, przez długi czas nie umiałam nie płakać..

srebrnanatalia | 2015-05-20
Przeczytana: 2010 rok

Jak to ze zbiorami opowiadań bywa: jedne lepsze, drugie gorsze, całość średnia.

JaBa | 2013-08-22
Na półkach: Przeczytane, Babskie
Przeczytana: sierpień 2013

Zupełnie nie tego się spodziewałam.... Zamiast ciepłych opowiadań o tym najpiękniejszym święcie, jakaś psychologiczna, dołująca sieczka..... Szkoda czasu na czytanie tego. Dobrze, że opowiadania krótkie i jakoś szybko przeleciało.

wkwiatki | 2012-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2012

Całości nie polecam, ale niektóre opowiadania aż miło sobie przypomnieć. Najlepsza jest "Wigilia dla Iskarioty" Zofii Mossakowskiej.

Wiki | 2015-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Opowiadania, które przenoszą człowieka już w nastrój świąteczny, wigilijny. Tak różne jak sami autorzy, a zarazem tak podobne, bo wszystkie dotyczące świat.Magiczne, niepowtarzalne i świetne. I w dodatku ta różnorodna mieszanka nie stwarza obrazu niezwykłych, wyidealizowanych świąt, anie zbyt pesymistycznego obrazu. Obrazy nakreślone są w taki sposób, że ludzie są praktyczne namacalni.

bojasaga | 2011-12-10
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 10 grudnia 2011

Przeczytana teraz, tuż przed Wigilią, znakomicie wprowadza w klimaty świąteczne :)
Piękne opowiadania, każde z nich daje pretekst do podumania, do zastanowienia się co jest/powinno być naprawdę ważne... Szczerze polecam!

Korenia | 2016-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Ogółem - książka warta przeczytania, ale i 'ale' się znajdzie. Niektóre opowiadania są świetne i wciskają się w pamięć, inne już nie tak dobre. Znalazło się nawet jedno, przez które nie mogłam przebrnąć. Trochę byłam zaskoczona, że wiele smutku w opowiadaniach, co skłoniło mnie do refleksji czy naprawdę ludzie tak nie lubią świąt?