Król bawełny. Opowieści dzieci fabrykanta

Wydawnictwo Literatura
2023-04-01
2023-04-01
9788382081633

Opowieść o Żydzie, Izraelu Poznańskim z Łodzi, przemysłowcu i biznesmenie, który osiągnął wielki sukces, ale był to sukces okupiony pracą małych rączek i wyzyskiem innych ludzi...

Poznański opowiada jak wystartował: dostał sklep po ojcu ale było mu za mało - chciał mieć fabrykę. Czuł, że mięciutka tkanina z bawełny będzie się świetnie sprzedawać i nigdy nie przestanie. Pieniędzy nie było, ale był pomysł. Dostarczał surowiec tkaczom a sprzedawał z zyskiem gotowe tkaniny. W Łodzi znalazł 300 chętnych tkaczy a w Aleksandrowie kilkudziesięciu. Zysk ze sprzedaży okazał się większy niż zapłata za surowiec i pracę tkaczy. Powstała pierwsza fabryka ale Żyd Ibrahim na tym nie poprzestał. Jego celem usunięcie konkurentów na rynku i zostanie Królem Bawełny. Plotka głosiła, że pomagają mu diabły, nazywany był krwiopijcą i wyzyskiwaczem - "Ja lubię wschody słońca! Wtedy ludzie idą do pracy i zarabiają dla mnie pieniądze!".

Jednak od pewnego momentu stał się filantropem i człowiekiem zasłużonym dla Łodzi: ufundował szpital, na budowę Politechniki Warszawskiej ofiarował 30tys rubli, wspomagał kasę miejską, gdy w magistracie zabrakło gotówką, uruchomił przychodnię lekarską, przedszkole i stołówkę dla pracowników.

Książka napisana z perspektywy syna Maurycego, który gdy dorósł, kierował rodzinnym przedsiębiorstwem, został filantropem i mecenasem sztuki.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Izrael Poznański był żydowskim przemysłowcem i przedsiębiorcą żyjącym w latach 1833-1900. Urodził się w Aleksandrowie Łódzkim, który wówczas był częścią Imperium Rosyjskiego.

Poznański jest najbardziej znany ze swojego znaczącego wkładu w rozwój przemysłu włókienniczego w Łodzi. W połowie XIX wieku miasto stało się głównym ośrodkiem włókiennictwa, a Poznański odegrał kluczową rolę w tej przemianie. Założył jedną z największych fabryk włókienniczych w Europie, zwaną „Manufakturą”, która stała się symbolem industrializacji i sukcesu gospodarczego.

Dziś Manufaktura przekształciła się w prężne centrum handlowe i kulturalne ze sklepami, restauracjami, muzeami i miejscami rozrywki. Jednak chodząc alejkami handlowymi, warto wspomnieć tę niesamowitą historię jaka zdarzyła się w tym miejscu…

W książce „Król bawełny” kluczową rolę odgrywa jednak jego syn Maurycy. Wszelkie przemiany i historie widziane są okiem dziecka, z jego wrażliwością i empatią.
Izrael Poznański, był typem człowieka dążącego do celu „po trupach”. Jego chęć zarobku i szybkiego wzbogacenia się nie szła w parze z etyką i moralnością. Wykorzystywane do pracy w fabrykach dzieci, często ulegały okaleczeniu, bądź skrajnemu wyczerpaniu.

Wszystkiemu bacznie przygląda się nasz mały bohater. Ku niezadowoleniu swojego ojca, Maurycy zaczyna na własną rękę pomagać ubogim dzieciom; w kwestii finansowej, jak również poprzez naukę i edukację.

Postacie w książce prezentują zupełnie różne postawy; Dorosłego mężczyzny, nastawionego na sukces, dla którego liczy się tylko zarobek i rywalizacja z konkurentami, oraz jego syna, który przekłada pieniądze nad godność człowieka. Cała przewrotność tej opowieści opartej na faktach, wskazuje na niebywałą dojrzałość dziecka, a uwypukla zaślepienie i nieświadomość dorosłego człowieka.

Czy Maurycemu uda się zmienić nastawienie ojca? Czy Izrael Poznański zostanie niekwestionowanym „królem”? Jaki morał wyniknie z tej historii?
Tego wszystkiego dowiecie się z lektury książki, którą bardzo polecamy.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Do wypożyczenia z biblioteki