rozwińzwiń

Król bawełny. Opowieści dzieci fabrykanta

Okładka książki Król bawełny. Opowieści dzieci fabrykanta Grażyna Bąkiewicz
Okładka książki Król bawełny. Opowieści dzieci fabrykanta
Grażyna Bąkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura literatura młodzieżowa
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura młodzieżowa
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literatura
Data wydania:
2023-04-01
Data 1. wyd. pol.:
2023-04-01
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382081633
Średnia ocen

8,8 8,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
498
398

Na półkach: ,

Opowieść o Żydzie, Izraelu Poznańskim z Łodzi, przemysłowcu i biznesmenie, który osiągnął wielki sukces, ale był to sukces okupiony pracą małych rączek i wyzyskiem innych ludzi...

Poznański opowiada jak wystartował: dostał sklep po ojcu ale było mu za mało - chciał mieć fabrykę. Czuł, że mięciutka tkanina z bawełny będzie się świetnie sprzedawać i nigdy nie przestanie. Pieniędzy nie było, ale był pomysł. Dostarczał surowiec tkaczom a sprzedawał z zyskiem gotowe tkaniny. W Łodzi znalazł 300 chętnych tkaczy a w Aleksandrowie kilkudziesięciu. Zysk ze sprzedaży okazał się większy niż zapłata za surowiec i pracę tkaczy. Powstała pierwsza fabryka ale Żyd Ibrahim na tym nie poprzestał. Jego celem usunięcie konkurentów na rynku i zostanie Królem Bawełny. Plotka głosiła, że pomagają mu diabły, nazywany był krwiopijcą i wyzyskiwaczem - "Ja lubię wschody słońca! Wtedy ludzie idą do pracy i zarabiają dla mnie pieniądze!".

Jednak od pewnego momentu stał się filantropem i człowiekiem zasłużonym dla Łodzi: ufundował szpital, na budowę Politechniki Warszawskiej ofiarował 30tys rubli, wspomagał kasę miejską, gdy w magistracie zabrakło gotówką, uruchomił przychodnię lekarską, przedszkole i stołówkę dla pracowników.

Książka napisana z perspektywy syna Maurycego, który gdy dorósł, kierował rodzinnym przedsiębiorstwem, został filantropem i mecenasem sztuki.

Opowieść o Żydzie, Izraelu Poznańskim z Łodzi, przemysłowcu i biznesmenie, który osiągnął wielki sukces, ale był to sukces okupiony pracą małych rączek i wyzyskiem innych ludzi...

Poznański opowiada jak wystartował: dostał sklep po ojcu ale było mu za mało - chciał mieć fabrykę. Czuł, że mięciutka tkanina z bawełny będzie się świetnie sprzedawać i nigdy nie przestanie....

więcej Pokaż mimo to

avatar
1764
1753

Na półkach:

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Pokaż mimo to

avatar
275
275

Na półkach:

Izrael Poznański był żydowskim przemysłowcem i przedsiębiorcą żyjącym w latach 1833-1900. Urodził się w Aleksandrowie Łódzkim, który wówczas był częścią Imperium Rosyjskiego.

Poznański jest najbardziej znany ze swojego znaczącego wkładu w rozwój przemysłu włókienniczego w Łodzi. W połowie XIX wieku miasto stało się głównym ośrodkiem włókiennictwa, a Poznański odegrał kluczową rolę w tej przemianie. Założył jedną z największych fabryk włókienniczych w Europie, zwaną „Manufakturą”, która stała się symbolem industrializacji i sukcesu gospodarczego.

Dziś Manufaktura przekształciła się w prężne centrum handlowe i kulturalne ze sklepami, restauracjami, muzeami i miejscami rozrywki. Jednak chodząc alejkami handlowymi, warto wspomnieć tę niesamowitą historię jaka zdarzyła się w tym miejscu…

W książce „Król bawełny” kluczową rolę odgrywa jednak jego syn Maurycy. Wszelkie przemiany i historie widziane są okiem dziecka, z jego wrażliwością i empatią.
Izrael Poznański, był typem człowieka dążącego do celu „po trupach”. Jego chęć zarobku i szybkiego wzbogacenia się nie szła w parze z etyką i moralnością. Wykorzystywane do pracy w fabrykach dzieci, często ulegały okaleczeniu, bądź skrajnemu wyczerpaniu.

Wszystkiemu bacznie przygląda się nasz mały bohater. Ku niezadowoleniu swojego ojca, Maurycy zaczyna na własną rękę pomagać ubogim dzieciom; w kwestii finansowej, jak również poprzez naukę i edukację.

Postacie w książce prezentują zupełnie różne postawy; Dorosłego mężczyzny, nastawionego na sukces, dla którego liczy się tylko zarobek i rywalizacja z konkurentami, oraz jego syna, który przekłada pieniądze nad godność człowieka. Cała przewrotność tej opowieści opartej na faktach, wskazuje na niebywałą dojrzałość dziecka, a uwypukla zaślepienie i nieświadomość dorosłego człowieka.

Czy Maurycemu uda się zmienić nastawienie ojca? Czy Izrael Poznański zostanie niekwestionowanym „królem”? Jaki morał wyniknie z tej historii?
Tego wszystkiego dowiecie się z lektury książki, którą bardzo polecamy.

Izrael Poznański był żydowskim przemysłowcem i przedsiębiorcą żyjącym w latach 1833-1900. Urodził się w Aleksandrowie Łódzkim, który wówczas był częścią Imperium Rosyjskiego.

Poznański jest najbardziej znany ze swojego znaczącego wkładu w rozwój przemysłu włókienniczego w Łodzi. W połowie XIX wieku miasto stało się głównym ośrodkiem włókiennictwa, a Poznański odegrał...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7
  • Chcę przeczytać
    2
  • Do wypożyczenia z biblioteki
    1
  • Biblioteka
    1
  • Biblioteczka starszaka
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Z wojną/historią w tle
    1
  • 2023
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Król bawełny. Opowieści dzieci fabrykanta


Podobne książki

Przeczytaj także