Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka

Okładka książki Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka Grażyna Bąkiewicz
2022-09-10
2022-09-10
9788382080889
demokracja edukacja

Autorka książki pani Grażyna Bąkiewicz jest historykiem, pedagogiem i laureatką wielu nagród. W pomysłowy sposób przybliża dzieciom w tej książce tematy społeczno-polityczne. Bohaterami książki jest grupka dzieci w wieku szkolnym, która odkrywa działanie demokracji. Wszystko zaczyna się w szkole, gdy wychowawczyni zwana Marchewą zadaje im oryginalne zadanie domowe. Dzieci muszą same odkryć, jak obywatele pewnego państwa będą sobie radzić bez króla, gdyż temu znudziło się rządzenie państwem. Uczniowie nie mają zbytnio ochoty o tym myśleć poza jedną dziewczynką, Oleśką, która na własnym podwórku próbuje na czym polega władza i jakie są najlepsze rozwiązania. Czytelnicy poznają wraz z bohaterami zasady funkcjonowania państwa odkrywając przy okazji mnóstwo fascynującej wiedzy. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/03/kto-tu-rzadzi-demokracja-od-podworka.html

„Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka” w zabawny sposób, z komiksowym wstawkami przybliży czytelnikowi między innymi takie zagadnienia jak:
- Solidarność
- Wybory i prawa wyborcze
- Trójpodział władzy
- Poglądy polityczne
- Dyktatura

Bohaterami opowieści jest grupka dzieci, ktore jako zadanie w szkole dostają zastanowić się co zrobić gdy król rzuca koronę w kąt i odchodzi. Jak zacząć rządzić Państwem? Żadne z dzieci nie ma ochoty o tym myśleć poza jedną dziewczynką Oleśką. Oleśka na własnym podwórku testuje różne rozwiązania i uczy siebie i innych jak funkcjonuje państwo.

Muszę przyznać, że ro bardzo wciągające lektura, zdecydowanie warta uwagi.

- Solidarność
- Wybory i prawa wyborcze
- Trójpodział władzy
- Poglądy polityczne
- Dyktatura

Bohaterami opowieści jest grupka dzieci, ktore jako zadanie w szkole...

Jak w sposób prosty wytłumaczyć najmłodszym jak funkcjonuje państwo? Skąd wzięła się demokracja? Na czym polega kampania wyborcza?

Oleśka wraz z kolegami i koleżankami z klasy doświadcza na własnej skórze czym jest polityka w życiu codziennym… reformy, solidarność grupy, konieczność wypełniania obowiązków, ale także bezprawie, dyktatura i przemoc.

Na lekcjach historii, trudne zagadnienia stara się dzieciom wytłumaczyć nauczycielka, „Marchewa”. Czy jej się uda? To już osądzicie sami.

Humorystyczna opowieść, zawierająca fakty historyczne i podstawowe informacje z zakresu wiedzy o społeczeństwie. Książka jest „otwartą furtką” do rozmowy z dziećmi na tematy społeczno-polityczne.

Mam jednak nadzieję (jak mawiał polityk Willy Brandt),że demokracja nie zajdzie aż tak daleko, aby w rodzinach większością głosów decydować, kto jest ojcem 😉

Polecamy!

Na lekcjach historii,...