Opowieści wigilijne

2005-11-14
2005-11-14
literatura polska opowieści wigilijne

więcej Więcej

„Opowieści wigilijne” to zbiór 14 opowiadań autorów wydawnictwa Prószyński i Spółka, którzy swego czasu byli (niektórzy ciągle są) bardzo popularni na polskim rynku wydawniczym. Każdy miał napisać utwór związany z tym najpiękniejszym i najbardziej klimatycznym świętem w roku pozostając charakterystycznym dla swojego stylu literackiego. Wyszło zaskakująco ciekawie, bo...

Osobiście zawiodłam się na tej książce - lubię baśnie, lubią optymistyczne wigilijne opowieści i tego się spodziewałam po tytule. Choć doskonale wiem, że życie to nie bajka, a Wigilia, jak każdy inny dzień, może być nie wesoła a smutna, a nawet tragiczna.
W tych opowiadaniach było smutku i tragedii jak na moje potrzeby za dużo. Nie jest to zła książka, autorzy stanęli na...

Książka po przeczytaniu której nie pamiętam treści. Lekka, łatwa i przyjemna. Nie zawsze o to chodzi w literaturze, ale te opowiadania zostały napisane właśnie tak i właśnie po to. Żeby nie obciążać umysłu, ale dostarczać rozrywki.
Książka niestety nierówna, są opowiadania dobre, są i słabsze.

1983

Takie sobie te opowiadania bez wiekszych rewelacji i malo klimatyczne jak na swieta.
Sen Gaspara i Wieczerza wigilijna wogole mi sie nie podobaly. Reszta opowiadan moze byc.

Niby już Boże Narodzenie dawno za nami i zbliża się Wielkanoc, ale dla wyzwania postanowiłam przeczytać tą antologię.

"Opowieści wigilijne" to zbiór opowiadań różnych autorów, których akcja dzieje się w Wigilię.

Jakoś nie miałam czasu zebrać się przed świętami Bożego Narodzenia, ale to nie przeszkodziło mi czytając książkę z powrotem poczuć ten nastrój.

Opowiadania...

Ogółem - książka warta przeczytania, ale i 'ale' się znajdzie. Niektóre opowiadania są świetne i wciskają się w pamięć, inne już nie tak dobre. Znalazło się nawet jedno, przez które nie mogłam przebrnąć. Trochę byłam zaskoczona, że wiele smutku w opowiadaniach, co skłoniło mnie do refleksji czy naprawdę ludzie tak nie lubią świąt?

Opowiadania, które przenoszą człowieka już w nastrój świąteczny, wigilijny. Tak różne jak sami autorzy, a zarazem tak podobne, bo wszystkie dotyczące świat.Magiczne, niepowtarzalne i świetne. I w dodatku ta różnorodna mieszanka nie stwarza obrazu niezwykłych, wyidealizowanych świąt, anie zbyt pesymistycznego obrazu. Obrazy nakreślone są w taki sposób, że ludzie są...

„Opowieści wigilijne” to zbiór 14 opowiadań, których akcja rozgrywa się głównie w czasie Wigilii. Pojawiają się również liczne retrospekcje. Autorzy poruszyli takie tematy jak: śmierć, samotność, bezdomność, niepełnosprawność, starość, zapracowanie, choroba w rodzinie, alkoholizm, zdrada, strach przed odpowiedzialnością, egoizm, chciwość. Myślę, że każdy znajdzie w tym...

Jak to ze zbiorami opowiadań bywa: jedne lepsze, drugie gorsze, całość średnia.

Totalne dno.

• 2011
  • Chcę w prezencie
  • Boże Narodzenie
  • 2013
  • Obyczajowe
  • Literatura polska

Dodaj cytat z książki Opowieści wigilijne