Portrety na porcelanie

Seria: Seria Owocowa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Portret, porcelana

Budka na cmentarzu to jedyne miejsce wśród grobów zajmowane przez żywego człowieka. Należy ono do Knuta, strażnika, czuwającego nad spokojem zmarłych oraz tych, którzy ich odwiedzają. Knut zna skomplikowane historie swoich podopiecznych, myśli i opowiada o nich ciepło jak o przyjaciołach. Sam dawno pogodził się z egzystencją ograniczoną cmentarnym murem, ale nie stracił wiary, w to że świat jest pełen ludzi dobrej woli. Jakby na potwierdzenie tego przekonania w jego życiu pojawia się młodziutka Karina - w której zyskuje prawdziwą przyjaciółkę i wdzięczną słuchaczkę jego opowieści o zmarłych. Losy postaci z portretów na porcelanie przeplatają się ze sobą. Nie zawsze ci, którzy przeżyją, są szczęśliwsi, nie zawsze martwi prawdziwie odchodzą. Pierwsi uczą się od drugich, poznają znaczenie szacunku, przyjaźni, poświęcenia, jednak ponad wszystko starają się pokonać strach - przed śmiercią, ale też i przed życiem. Portrety na porcelanie to w istocie optymistyczna książka i niewiele w niej czarnego koloru. Znajdziemy w niej za to mnóstwo uczuć - zwłaszcza miłości, także tej nieobliczalnej, trudnej i silnej aż po grób. Jednak... końcowym punktem zawsze będzie piękny, cichy cmentarz, zapraszający na kontemplacyjny spacer między drzewami. Nie warto smucić się w miejscu, w którym odnajduje się spokój.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

natkuss | 2014-11-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 09 listopada 2014

Książka znajduje się w serii "Literatura na obcasach", sądziłam więc, że będzie tak jak poprzednie przeczytane przeze mnie książki z tej serii ciepła, wzruszająca albo zabawna. Trochę się jednak pomyliłam.
Niby wszystko jest tak, jak powinno być w książce lub jak kto woli w zbiorze opowiadań połączonych jednym wątkiem, ale w tym wypadku coś nie gra. Niektóre historie opowiedziane są ciekawe, inne nudne jak flaki z olejem. Po skończeniu jednego opowiadania nie chce się sięgać po kolejne. Doczytałam tylko dlatego, że nie miałam innej książki pod ręką.

ewula | 2013-07-03

Ta książka mnie zaintrygowała,jest ciekawa ,momentami wzruszająca.

nellanna | 2014-03-17

Normalnie się czyta, wiadomo o co chodzi i narracja idzie w określonym kierunku, to już naprawdę sporo, po moich ostatnich doświadczeniach. Do tego ciekawy pomysł. Opowiadanie o kotce Jedwabnej wzruszyło mnie do łez... Warto.

acherontia-styx | 2010-10-06
Przeczytana: 06 października 2010

Książka skłaniająca do refleksji. Niektóre historie mnie wzruszyły, a przez inne nie mogłam przebrnąć.

Ida | 2015-08-04
Na półkach: Jednorazowe, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2014

Rozpoczynając czytanie, wiedziałam,że będą opowieści o ludziach, którzy odeszli. Chwilami było ciężko przebrnąć przez opisy sytuacji. Moim zdaniem często zbędne. Efektem jest to, że zapamietałam okrutną śmierć kota, przez powieszenie się na oknie...A o ludziach, którzy byli bohaterami niewiele moge już opowiedzieć. Jacyś mało wyraziści, a moze zbyt wymyśleni?. Ich historie nie pozostały długo w mojej pamieci. Ale to mój subiektywny odbiór.

Mini | 2010-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2010

Książka sama w sobie piękna, miejscami wzruszająca (opowieści o Mirku, Timie, Hildegard i Silky, które puściły mi łzy z oczu czy o pani Paulinie i Darku, do których uśmiechałam się cały czas :)), ale koniec... rozczarowuje, niestety. Zastanawiałam się, skąd "to" się w ogóle wzięło i czemu ma służyć. Jedyne, na co miałam ochotę po zakończeniu, to wydrzeć te ostatnich kilka kartek. Dla całej reszty warto sięgnąć po tę książkę.

nika1401 | 2014-03-30
Przeczytana: 30 marca 2014

Bardzo dziwna książka. Jak dla mnie bez żadnego przekazu jak tylko tyle, że każdy umrze w inny sposób. Autorka chyba jest taką "niespełnioną psycholożką". Jakieś historie każdego z osobna, podobno miały się ze sobą wiązać. W jaki sposób?;/ Po połowie książka robi się tak irytująca od tych wszystkich wymyślonych opowieści Knuta i pyskowania tej małej Kariny, że miałam ochotę rzucić nią o ścianę. A koniec? Tak głupi i wzięty znikąd...szkoda czasu na takie książki.

Marysia | 2013-05-28

Początek nawet OK, ale potem już gorzej, nie wciągnęła mnie...

kaja841 | 2010-08-25

Są to bardzo piękne opowiesci, jeden człowiek wie tak wiele o ludziach, którzy już odeszli z tego swiata, to dowód na to, że wspomnienia są niemiertelne, żyją własnym życiem.

alex2586 | 2010-10-05
Przeczytana: 05 października 2010

Lekko przygnębiająca ale skłaniająca do refleksji. Zwłaszcza do takich co by było gdyby było inaczej itp.