Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię?

Okładka książki Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię? Grażyna Bąkiewicz
Okładka książki Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię?
Grażyna Bąkiewicz Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Ale historia... (tom 11) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Ale historia... (tom 11)
Nasza Księgarnia
2023-08-24
2023-08-24

Jest to jedna z ciekawszych serii dla dzieci nawiązująca do historii Polski. Autorka w przystępny sposób prezentuje losy wyróżniających się osobowości, które odegrały istotną rolę w dziejach naszego państwa.
W tej części zwiedzimy czasy Kopernika. Dowiemy się, kto rządził państwem polskim, jak żyło się jej obywatelom oraz poznamy życie wybitnego astronoma i jego bliskich. Wydawać by się mogło, że to zbiór nudnych faktów. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze miejscem akcji jest nowoczesna szkoła, gdzie uczniowie posiadają wyjątkowe zdolności, potrafią zatrzymać czas, przyspieszać swoje poruszanie czy określać miejsce pobytu swoich towarzyszy.
Po drugie przenosimy się do niezwykłe szkoły ns lekcję historii. Sam chciałbym doświadczyć takiej edukacji. Nauczyciel wyznacza zadanie swoim podopiecznym, a uczniowie przenoszą się w czasie i próbują odnaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytanie. Podczas tej wyprawy przeżywają niesamowite przygody. Na dodatek muszą zadbać, aby nie zmienić bieg historii. Co wyniknie z takiej wyprawy? Czy wszyscy uczniowie postępują w dobrej wierze? Mogę tylko zdradzić, że niewłaściwe zachowanie w przeszłości można dostać srogi mandat. Zapraszam wszystkich do tej lektury.

Znacie serię "Ale historia..." wydawnictwa Nasza Księgarnia, która popularyzuje historyczne zagadnienia wśród dzieciaków?
Jeśli nie to koniecznie musicie nadrobić!
Możecie śmiało rozpocząć w dowolnym momencie, bo każda część dotyczy innej postaci i okresu na osi czasu.
A jako że bieżący rok jest rokiem Mikołaja Kopernika, warto poznać bliżej tego wszechstronnego człowieka, który dokonał znaczących rzeczy nie tylko na polu astronomii, ale też ekonomii czy geometrii.

Bohaterowie serii to grupka uczniów, którzy podróżują w czasie do różnych epok i w ten niekonwencjonalny sposób uczą się historii.
W tej części dzieciaki udają się do czasów przełomu XV i XVI wieku.
W Europie kończy się średniowiecze, a ludzie zwracają się ku poszerzaniu swoich horyzontów, prace starożytnych są na nowo studiowane, rozwija się wiele dziedzin nauki, świat jest na nowo definiowany.
Jednym z polihistorów epoki jest właśnie Mikołaj Kopernik, który swoim życiorysem i dokonaniami mógłby obdzielić co najmniej kilka osób.

Co oznacza nazwisko Mikołaja, co to przewrót kopernikański, co łączyło naszego bohatera z Anną Schilling, czego dotyczy prawo Kopernika-Greshama...
A nade wszystko, czy naszemu bohaterowi nie zdarzyło się czasem popełnić plagiatu!
Tego i wielu, wielu innych rzeczy dowiecie się z tej pasjonującej lektury.
Ta książka nie pozwala się nudzić i nawet największa maruda jest w stanie pokochać historię!
Opowieść sprawia, że widzimy żywego człowieka z pasją i ogromną wiedzą, nie zaś kilka nazwisk, pojęć i dat do wykucia i zapomnienia.
Koloryt epoki jest idealnie pokazany i pomaga sobie uświadomić etos czasów, w których żył Kopernik.
Mając świadomość, jak bardzo kulawe jest nauczanie w szkołach, warto podsuwać dzieciom takie książki, które oprócz świetnej przygody, są też źródłem wiedzy.

Gwarantuję, że jeśli spróbujecie choć jednej części to z radością sięgnięcie po pozostałe.
Na pewno ciekawym zabiegiem jest też dodawanie ciekawostek w formie komiksowej.
Polecam zarówno fanom historycznych smaczków, jak i historioopornym 😉

Jeśli nie to koniecznie musicie nadrobić!

Seria książek „Ale historia…” to bardzo ciekawie przedstawiona odsłona konkretnej osoby lub czasów historycznych, która pozwala w przyjemny sposób uczyć się historii. Możemy razem z bohaterami tej powieści cofnąć się w czasie do momentu gdy Mikołaj Kopernik żył, pobierał nauki i dokonywał swoich przełomowych odkryć. Dowiemy się także conieco o czasach w jakich przyszło mu żyć: jak wtedy wyglądało życie ludzi czy jak albo bardziej adekwatnie u kogo się leczyli i dlaczego.
Książka okraszona jest obrazkami, które są ilustracją chwili w jakiej w danym momencie znajdują się bohaterowie. Mają dość humorystyczny charakter i oswajają większe dawki faktów jakie czasami pojawiają się w tekście. W końcu życie Mikołaja to nie była bajka a tu mimo nieco bajkowej konwencji dowiemy się jak mógłby dokonywać odkryć nasz astronom, oraz jak ważne jest by się nie poddawać i próbować ponownie, bo nowe spojrzenie na cudze myśli może dużo pomóc. „… bo ludzką powinnością jest dochodzić prawdy!” to hasło towarzyszyć nam będzie w trakcie lektury i zostanie z nami na dłużej bo przesłanie książki jest bardzo aktualne i trafi zarówno do młodszych jak i starszych czytelników. Bardzo żałuje, ze za czasów moich lat nauki w szkole nie było tak fajnych historycznych opowieści - nauka przy takiej książce to tylko połowicznie nauka a połowicznie zabawa🙂.

To nasza (moja i 8letniego syna) pierwsza książka z cyklu "Ale historia!"
I widzę, że nie będzie ostatnia

Ja z historią całe lata szkolne miałam nieszczególnie po drodze. Dlatego w dorosłym życiu powoli szukam czegoś, co uchroni od tego mojego syna, jeśli (jak ja) trafi mu się średni_a nauczyciel_ka tego przedmiotu

I tak trafiliśmy na ten cykl. Forma bardzo fajna: klasa z przyszłości podróżuje w czasie na lekcjach historii i odkrywa tajemnice sławnych osób
U Kopernika sprawdzają czy... oszukiwał i splagiatował heliocentryczny model Układu Słonecznego

Przy okazji, super pod kątem omawiania i oswajania różnych problemów wśród dzieci szkolnych!

To nasza (moja i 8letniego syna) pierwsza książka z cyklu "Ale historia!"
I widzę, że nie będzie ostatnia

I tak trafiliśmy na ten cykl. Forma bardzo fajna: klasa z...

W książce znajdziecie całą masę zabawnych i pozytywnie zakręconych ilustracji, stworzonych przez Artura Nowickiego.
To już jedenasty tom serii, która porwie Was w niezwykłą podróż, zasypie ciekawostkami historycznymi, rozbawi i rozbudzi apetyt na wiedzę.

Wyobraźcie sobie lekcję historii, która jest „na żywo”.
O co chodzi?
Aaa... O podróż w czasie!

Właśnie tak wygląda lekcja historii Roberta i jego przyjaciół, która odbywa się w niedalekiej przyszłości. Zamiast wertować tylko książki i słuchać wykładów, mogą przenieść się w czasie i przeżywać niesamowite przygody.
Tym razem, omawiają dokonania Mikołaja Kopernika.
Uczniowie będą mogli poznać tajniki pracy wielkiego astronoma, poznają realia życia w tamtym okresie, a nawet wezmą udział w obronie Olsztyna przed Krzyżakami.
W trakcie tej podróży mogą dowolnie „manipulować” czasem, czyli przenosić się w różne etapy życia Mikołaja Kopernika, przyspieszać, zatrzymywać... Niesamowite!

Taka lekcja historii, to moje marzenie😁

Co Wy na to?
Chcielibyście wziąć udział w takiej lekcji?
Który moment w historii mielibyście ochotę „zwiedzić”?

Wyobraźcie sobie lekcję historii, która jest „na żywo”.
O co chodzi?
Aaa... O podróż w czasie!

Właśnie tak wygląda...

Czy historia należała do przedmiotów szkolnych, które lubiliście ?

W tym roku mój syn dopiero zaczyna przygodę z historią i jak widzę, jest do niego pozytywnie nastawiony. Ja bardzo lubiłam chodzić na te lekcję. Miałam niesamowitego nauczyciela, który potrafił przekazać wiedzę w taki sposób, że absolutnie nie była nudna 😊 a to bardzo istotne.

I wiedzą o tym bohaterowie tej książki - Robek i Julek, których uczy pan Cebula - zdecydowanie nauczyciel z powołania .

No to jak to w końcu było ? 🤔

Czy Kopernik była kobietą?

Wstrzymał słońce, ruszył Ziemię - ale czy tak sam , czy ktoś mu pomógł ?

Urodziłam się w Toruniu. Moje dzieci również. Postać Kopernika jest nam bliska i chętnie poznaliśmy nowe informacje na jego temat.

A tu zostały w fantastyczny i bardzo przystępny sposób przekazane. Książka skromnie aczkolwiek ciekawie ilustrowana, z elementami komiksu, z humorem, to przygoda dla czytelników gwarantująca sporą porcję wiedzy.

Bohaterowie zaliczają podróż w czasie i przenoszą się do życia 12 letniego jeszcze nie astronoma ale już obiecującego człowieka z potencjałem.

Czego się o nim dowiedzą ?
Czego od niego nauczą ?
Warto sprawdzić.

Aż żal, że dopiero teraz poznajemy tę serię, bo widać, że jest istną kopalnią wiedzy. Warto mieć ją na półkach i teraz mam nowy cel - skompletować pozostałe tomy.

A za ten dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Czy historia należała do przedmiotów szkolnych, które lubiliście ?

I wiedzą o tym bohaterowie...

Dzięki uprzejmości @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia wraz z córką mamy możliwość poznania historii pełnej faktów historycznych oraz całej masy ciekawostek.

Robek, bohater książki, podczas lekcji historii wraz ze swoimi kolegami przenoszą się do przeszłości aby móc poznać historię oraz dokonania Mikołaja Kopernika. Niestety, część klasy ma wątpliwości i postanawia utrudnić odkrycie tego jaka jest prawda.

Jak myślicie, czy uczniom uda się odkryć jaka jest prawda? Czy uda im się zmienić przeszłość?

Historia, którą tu poznajemy jest historią wspaniałą a do tego mądrą i pouczającą. Większość książki otrzymujemy w postaci komiksu dzięki czemu łatwiej dzieciom to wszystko przyswoić i poznać. Sama ilość zawartych tu informacji jest przedstawiona w sposób, który jest łatwy do zapamiętania nawet dla młodszej grupy odbiorców.

Córka słuchała z zaciekawieniem a mama z zaciekawieniem czytała, czyli wszystko było tak jak lubimy najbardziej 😊

Bohater opowieści, Robert, nazywany przez kolegów Robkiem, posiada niesamowitą umiejętność, dzięki której może przenosić się do przeszłości. Pewnego dnia razem z klasą i nauczycielem historii wyruszają w podróż w czasie, aby poznać czasy Mikołaja Kopernika. Chcą się dowiedzieć, czy astronom dokonał swego przełomowego odkrycia sam, czy ktoś jeszcze brał w tym udział. Tam zapiszą się do Akademii Krakowskiej, zatrudnią u Wita Stwosza, a nawet razem z Kopernikiem będą bronić Olsztyna przed Krzyżakami... To jeszcze nie wszystko. Co dokładnie czeka młodych naukowców? Warto przeczytać tę opowieść. Książka przekazuje historyczne fakty i ciekawostki w interesujący dla dzieci sposób, a oryginalne ilustracje w komiksowym stylu mają okazję trafić do wyobraźni młodych czytelników. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/09/ale-historia-mikolaju-sam-ruszyes-ziemie.html

Przyznajcie się kto lubił lekcje historii, a dla kogo były męczące? 😁
A może tak jak ja ciekawiła was przeszłość, ale „rycie” podręcznika było zniechęcające?

Zawsze interesowały mnie dawne czasy, to jak ludzie żyli, co zostało wynalezione, procesy ewolucji ale nie trafiłam na swojej edukacyjnej ścieżce na nauczyciela, który zaszczepiłby we mnie jakieś większe uczucia stricte do przedmiotu. 🤭

Co innego gdyby w jednej z moich szkół pracował tak wyjątkowy nauczyciel jak…. Pan Cebula!
Myślę, że wtedy nawet bardzo oporni uczniowie polubiliby lekcje historii... 😇

Poznajcie nowy i zarazem kolejny tom serii książeczek „Ale historia…” autorstwa Grażyny Bąkiewicz. Tym razem autorka skupiła się na osobie Kopernika. I muszę przyznać, że jest to świetna lekcja historii.

„Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię?”

Jak sam tytuł już wskazuje autorka bardzo rzetelnie i w niesamowicie przyjemnym stylu przeniesie nas do 1485 roku kiedy to Mikołaj Kopernik miał 12 lat. Książkę wyróżnia przede wszystkim styl. Grupa dzieciaków razem ze swoim nauczycielem zagłębiają się, a nawet wręcz PRZENOSZĄ w czasie aby dowiedzieć się i zobaczyć jak wyglądało życie Mikołaja, kim był, czym się zajmował i oczywiście najważniejsze – czy SAM RUSZYŁ ZIEMIĘ?

Mnóstwo wiedzy i solidna dawka historii przekazana w sposób bardzo lekki, wręcz momentami zabawny i przede wszystkim ilustrowany, bo książeczkę uzupełniają świetne ilustracje, które skupiają uwagę młodego człowieka na najważniejszych faktach.

Uważam, że egzemplarz, który miałam przyjemność przeczytać i zrecenzować dzięki @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia powinien pojawić się u każdego ucznia. Podobnie jak cała seria 🫶🏻
Przede wszystkim dlatego, że ważne osoby, które wpisały się w historię Polski, powinny wzbudzać w młodzieży ciekawość, a nie zniechęcać często trudnym, podręcznikowym językiem.

Dziękuję za egzemplarz!
Z przyjemnością polecam 🤍

Przyznajcie się kto lubił lekcje historii, a dla kogo były męczące? 😁

"Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię? - to już 11 tom serii" Ale historia... " autorstwa Pani Grażyny Bąkiewicz.

Seria ta skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku 6-14 lat, ale myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie 😊

Poznajemy Roberta oraz jego klasę.
W tej części uczą się o Mikołaju Koperniku - czy dokonał swojego odkrycia sam, czy też może od kogoś skopiował?
Nie są to zwykłe lekcje, lecz bardzo wyjątkowe. Z pomocą wynalazku pana Cebuli - nauczyciela - mogą przenieść się do przeszłości i dowiedzieć się jak było naprawdę.

W bardzo ciekawy i interesujący sposób poznajemy historię Mikołaja Kopernika. Nie są to tylko suche informacje, które mogą znudzić czytelnika. Pani Grażyna zabiera nas w fantastyczną podróż razem z Robertem i jego klasą, a dzięki świetnym ilustracjom, które stworzył pan Artur Nowicki poznajemy najróżniejsze fakty i ciekawostki z życia astronoma.

Dowiadujemy się np.
- kiedy się urodził,
- ile miał rodzeństwa,
- gdzie się uczył,
- gdzie studiował,
- dlaczego interesował się tak wieloma zagadnieniami,
- co odkrył Kopernik będąc na studiach,
- dlaczego niektóre książki były nielegalne,
- co się robiło kiedy, ktoś został ranny,
- po co fałszowano pieniądze,
- jak prowadzono obliczenia i wiele więcej.

Ta powieść w świetny sposób zachęca do zapoznania się z życiorysem Mikołaja Kopernika. Jest napisana lekko i z humorem, by dzieci i nastolatkowie nie mieli problemu ze zrozumieniem.

Z przyjemnością zapoznam się z poprzednimi tomami.

Poznajemy Roberta oraz jego klasę.

• Biblioteka Brzeźna
  • Może być ciekawe
  • Chcę kupić
  • Do biblioteki
  • Współpraca
  • Czeka w bibliotece dziecięcej

Dodaj cytat z książki Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię?