Irańskie intermezzo. Dzieje Persji w średniowieczu VII-XV w.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
6 (3 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
8374419703
historyczna

Jerzy Hauziński, profesor nauk humanistycznych, zatrudniony w przeszłości w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 1977 r. otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego. Pracował również na pierwszym etacie w Uniwersytecie Wrocławskim, zaś od 1988 r. w Akademii Pomorskiej w Słupsku (poprzednio WSP, PAP), gdzie aktualnie jest kierownikiem zakładu Historii średniowiecznej. W latach 1991-1994 wykładał historię krajów muzułmańakich w Instytucie Filologii Orientalnej Uniwersytetu Jagi

Jerzy Hauziński to chyba najwybitniejszy polski mediewista zajmujący się tematyką świata muzułmańskiego i jego relacji ze średniowieczną Europą. Poświęcił tej problematyce kilka swoich publikacji i "Irańskie intermezzo" dobrze wpisuje się w krąg jego zainteresowań. Wiele rzeczy zostało tu przeniesione z "Burzliwych dziejów kalifatu bagdadzkiego" oraz z monografii o asasynach. Później skądinąd treść tej pracy przeszła właściwie w całości do "Historii Iranu" pod redakcją Krasnowolskiej.

Teraz trochę o treści samej książki. Hauziński rozpoczyna swoją narrację od arabskiego podboju Persji w VII wieku i doprowadza ją do ponownego zjednoczenia w XVI stuleciu za Safawidów. To jest w ogóle rzecz ciekawa, że Iran tworzył jedno państwo w starożytności i potem w epoce nowożytnej, natomiast średniowiecze były czasem jego rozbicia (pod formalną właściwie zwierzchnością kalifatu). Omówione zostają kolejne dynastie władające w różnych częściach świata irańskiego, po kolei przedstawione zostają...

książek: 1960
welesxxi | 2013-07-09

Przeładowana informacjami. Tak naprawdę to tylko historia polityczna Persji. Drobiazgowe opisy kto z kim walczył i gdzie, jakie miał stanowisko i koniecznie z jakiego był rodu. W każdym rozdziale kilkadziesiąt perskich i arabskich nazwisk. Styl pisania to sążniste akapity, które zdają się nie mieć końca. Po kilku takich rozdziałach nikt nie jest już w stanie się połapać kto z kim i dlaczego. Przy tym brak jakiegoś szerszego tła kulturowego, gospodarczego wydarzeń (nie liczę tu jakichś dwuzdaniowych wzmianek), co pozwoliłoby z jednej strony złapać oddech, a z drugiej spojrzeć na historię Persji z nieco szerszej perspektywy.

W zasadzie nadaje się do trzymania na półce i przestudiowania poszczególnych rozdziałów pojedynczo, gdy zajdzie taka potrzeba. Albo po prostu sięgnąć po prace Składanków a z ta książką dać sobie spokój.

Menandros | 2016-09-16

A czemu tylko 6 gwiazdek? Bo to wyłącznie historia polityki. Brak szerszego tła kulturowego, ujęcia problemowego, wymowy źródeł itd. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia historiografii pachnącej determinizmem (czyt. marksizmem). Co nie byłoby jeszcze złe, gdyby nie ciągłe podsumowywanie kolejnych "etapów" historii Iranu z punktu widzenia jakiś abstrakcyjnych "osiągnięć cywilizacyjnych". Tak pisało się 50 lat temu. Jakoś brak tu "prawdziwego" Iranu z tego okresu.
Z drugiej strony, jeśli ktoś pragnie zapoznać się z historią polityczną tego regionu, jest to pozycja obowiązkowa.

S54S | 2017-02-10
MaxWielki | 2016-11-13