rozwińzwiń

Irańskie intermezzo. Dzieje Persji w średniowieczu VII-XV w.

Okładka książki Irańskie intermezzo. Dzieje Persji w średniowieczu VII-XV w. Jerzy Hauziński
Okładka książki Irańskie intermezzo. Dzieje Persji w średniowieczu VII-XV w.
Jerzy Hauziński Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek historia
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Adam Marszałek
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
Tagi:
Średniowiecze Iran Persja świat irański Świat muzułmański Kalifat abbasydzki Kultura perska historia Persji
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

Jerzy Hauziński to chyba najwybitniejszy polski mediewista zajmujący się tematyką świata muzułmańskiego i jego relacji ze średniowieczną Europą. Poświęcił tej problematyce kilka swoich publikacji i "Irańskie intermezzo" dobrze wpisuje się w krąg jego zainteresowań. Wiele rzeczy zostało tu przeniesione z "Burzliwych dziejów kalifatu bagdadzkiego" oraz z monografii o asasynach. Później skądinąd treść tej pracy przeszła właściwie w całości do "Historii Iranu" pod redakcją Krasnowolskiej.

Teraz trochę o treści samej książki. Hauziński rozpoczyna swoją narrację od arabskiego podboju Persji w VII wieku i doprowadza ją do ponownego zjednoczenia w XVI stuleciu za Safawidów. To jest w ogóle rzecz ciekawa, że Iran tworzył jedno państwo w starożytności i potem w epoce nowożytnej, natomiast średniowiecze były czasem jego rozbicia (pod formalną właściwie zwierzchnością kalifatu). Omówione zostają kolejne dynastie władające w różnych częściach świata irańskiego, po kolei przedstawione zostają też najazdy ludów nieirańskich, które podporządkowywały sobie Iran. I tak najpierw najazd arabski przesunął centra kultury irańskiej na wschód, a potem inwazja mongolska z powrotem zagnała je bardziej na zachód. Trzeba zresztą pamiętać, że świat irański to w VII-XV wieku nie tylko terytorium dzisiejszego Iranu, ale też ogromne obszary Azji Środkowej, gdzie dopiero później kontrolę przejmą ludy tureckie.

Autor skupia się przede wszystkim na dziejach politycznych i militarnych. Czytelnikowi mało obeznanemu z dziejami Iranu wyda się więc zapewne ta książka mało przystępna przez natłok nazw własnych oraz - przyznajmy to uczciwie - ciężki styl samego Hauzińskiego. Informacje o kulturze też są na kartach "Irańskiego intermezzo" zawarte, ale jest ich zdecydowanie mniej, a ich szczegółowość nie może się równać z wykładem o dziejach politycznych. W moim odczuciu ta książka jest wprawdzie lepsza od drugiego tomu "Historii Persji" Składanka, ale i tak pozostawia pewien niedosyt. Jestem pewien, że okres irańskiego średniowiecza można by opisać przystępniej. I szczerze mówiąc czekam na taką monografię.

Tomasz Babnis

Jerzy Hauziński to chyba najwybitniejszy polski mediewista zajmujący się tematyką świata muzułmańskiego i jego relacji ze średniowieczną Europą. Poświęcił tej problematyce kilka swoich publikacji i "Irańskie intermezzo" dobrze wpisuje się w krąg jego zainteresowań. Wiele rzeczy zostało tu przeniesione z "Burzliwych dziejów kalifatu bagdadzkiego" oraz z monografii o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
219
45

Na półkach:

A czemu tylko 6 gwiazdek? Bo to wyłącznie historia polityki. Brak szerszego tła kulturowego, ujęcia problemowego, wymowy źródeł itd. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia historiografii pachnącej determinizmem (czyt. marksizmem). Co nie byłoby jeszcze złe, gdyby nie ciągłe podsumowywanie kolejnych "etapów" historii Iranu z punktu widzenia jakiś abstrakcyjnych "osiągnięć cywilizacyjnych". Tak pisało się 50 lat temu. Jakoś brak tu "prawdziwego" Iranu z tego okresu.
Z drugiej strony, jeśli ktoś pragnie zapoznać się z historią polityczną tego regionu, jest to pozycja obowiązkowa.

A czemu tylko 6 gwiazdek? Bo to wyłącznie historia polityki. Brak szerszego tła kulturowego, ujęcia problemowego, wymowy źródeł itd. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia historiografii pachnącej determinizmem (czyt. marksizmem). Co nie byłoby jeszcze złe, gdyby nie ciągłe podsumowywanie kolejnych "etapów" historii Iranu z punktu widzenia jakiś abstrakcyjnych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
924
99

Na półkach: , ,

Przeładowana informacjami. Tak naprawdę to tylko historia polityczna Persji. Drobiazgowe opisy kto z kim walczył i gdzie, jakie miał stanowisko i koniecznie z jakiego był rodu. W każdym rozdziale kilkadziesiąt perskich i arabskich nazwisk. Styl pisania to sążniste akapity, które zdają się nie mieć końca. Po kilku takich rozdziałach nikt nie jest już w stanie się połapać kto z kim i dlaczego. Przy tym brak jakiegoś szerszego tła kulturowego, gospodarczego wydarzeń (nie liczę tu jakichś dwuzdaniowych wzmianek),co pozwoliłoby z jednej strony złapać oddech, a z drugiej spojrzeć na historię Persji z nieco szerszej perspektywy.

W zasadzie nadaje się do trzymania na półce i przestudiowania poszczególnych rozdziałów pojedynczo, gdy zajdzie taka potrzeba. Albo po prostu sięgnąć po prace Składanków a z ta książką dać sobie spokój.

Przeładowana informacjami. Tak naprawdę to tylko historia polityczna Persji. Drobiazgowe opisy kto z kim walczył i gdzie, jakie miał stanowisko i koniecznie z jakiego był rodu. W każdym rozdziale kilkadziesiąt perskich i arabskich nazwisk. Styl pisania to sążniste akapity, które zdają się nie mieć końca. Po kilku takich rozdziałach nikt nie jest już w stanie się połapać kto...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Przeczytane
    4
  • Iran
    2
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
    1
  • 12 Orientalia
    1
  • Koczownicy i ludy stepowe
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Średniowiecze
    1
  • 40 Posiadam
    1
  • 05 Historia: Islam, Turcy, Stepy
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Irańskie intermezzo. Dzieje Persji w średniowieczu VII-XV w.


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne