Mefisto z Auschwitz. Śladami Jozefa Mengele z Oświęcimia do Ameryki Południowej

Okładka książki Mefisto z Auschwitz. Śladami Jozefa Mengele z Oświęcimia do Ameryki Południowej Mirosław Olszycki
Mirosław Olszycki Wydawnictwo: Zona Zero historia
historia
Mefisto z Auschwitz. Śladami Jozefa Mengele z Oświęcimia do Ameryki Południowej
Zona Zero
2024-02-15
2024-02-15
reporterskie śledztwo historia obóz koncentracyjny Mengele eksperymenty na więźniach lekarz SS II Wojna Światowa poszukiwania

Josef Mengele, jeden z najbardziej znanych zbrodniarzy nazistowskich z czasów II wojny światowej, Anioł Śmierci z Auschwitz, Doktor Śmierć. Człowiek o wyglądzie anioła a z diabłem pod skórą. Dla wielu osób wręcz osobowość tak samo fascynująca jak przerażająca, wszak był bardzo dobrze wykształconym człowiekiem, pełnym ambicji, jednak mocno chorych ambicji. Był to lekarz, który jednocześnie był jednym z największych oprawców więźniów KL Auschwitz – Birkenau. Dodatkowo oburzenie budzi fakt, że uniknął on odpowiedzialności za swoje bestialskie czyny i któremu udało się ukryć, aż do swojej naturalnej śmierci.
Książka Mefisto z Auschwitz powstała poprzez reporterskie śledztwo, którego celem było zbadanie powiązań między nazistowskimi Niemcami a innymi dyktaturami w Ameryce Południowej. Właśnie dzięki takim powiązaniom nie tylko Josef Mengele, ale też wielu innych zbrodniarzy z III Rzeszy znalazło schronienie za oceanem i żyli sobie niczym przysłowiowe „pączki w maśle” przez wiele lat.
Autor nie skupił się jedynie na wątpliwej moralnie działalności Anioła Śmierci z Auschwitz, który jako obozowy lekarz przeprowadzał eksperymenty pseudomedyczne na więźniach (szczególnie interesując się bliźniętami),chociaż i temu zagadnieniu poświęcił spory rozdział w książce, ale przede wszystkim podążył jego śladami aż do południowoamerykańskich krajów, gdzie ta bestia w ludzkiej skórze ukryła się po wojnie. Przedstawia nam powody ucieczki z Niemiec, przyczyny, dlaczego na miejsce swojego ukrycia wybrał właśnie Południową Amerykę oraz inne ciekawe kwestie dotyczące tego wycinka historii.
Książkę można czytać wręcz jak powieść sensacyjną, dowiadując się wielu ciekawych rzeczy, jednak trzeba również brać je przez pryzmat użytej w książce literatury znajdującej się w przypisach. Nie do wszystkich pozycji mam zaufanie, że są to rzetelne opracowania tematyki. Dlatego też mimo, iż książkę czyta się z zaciekawieniem trzeba też monitorować fakty w niej przedstawione.
Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta portalu nakanapie.pl.

Owszem, książka ciekawa, szczególnie rozdział o przemycie hitlerowców z Europy do innych części świata, ale rozdział o aktach Odessy i udziale Watykanu w tym procederze zbyt skromny. Być może autor planuje coś jeszcze napisać na ten temat, ale w tej książce jest on zdecydowanie za krótko ujęty! Ogólnie ok!

Jedna z lepszych książek na temat oprawcy z Auschwitz. Jednak w tej odkryłam coś nowego. Nie wiedziałam, że latynoskie dyktatury tak chętnie przyjmowały niemieckich nazistów. Autor wyjaśnia dlaczego tak się stało. To chęć zysków, a także inne kwestie. Przeczytałam z olbrzymią satysfakcją. Czyta się z zaciekawieniem. Gorąco polecam!

Książka inna niż wszystkie. W kilku przypadkach autorzy koncentrowali się przede wszystkim na tym, co robił Mengele w Auschwitz. Oczywiście, wiemy, że Mengele był lekarzem, który wykonywał pseudomedyczne zabiegi i doświadczenia na dzieciach. Sam wybierał te dzieci do badań. Głównym obiektem jego zainteresowania były bliźniaki. Podobno osobiście dokonywał selekcji na rampie kolejowej. Autor książki, mimo, że znalazł miejsce na opisanie tych wszystkich okrucieństw, spojrzał na działalność „Anioła śmierci” szerzej i widać, że dziennikarstwo śledcze nie jest mu obce. Podążył za Mengele aż do Ameryki Południowej, w której odnalazł miejsce, gdzie się ukrywał. Argentyna, Paragwaj, Brazylia – fascynująca podróż, wyjaśniająca przyczynę ucieczki poza Europę i jak to się stało, że bez przeszkód mógł ją opuścić. A potem bezpiecznie żyć w odległym świecie. W pewnym momencie nawet nie zmieniając nazwiska. Czyta się świetnie niczym kryminał, choć kryminałem nie jest. Pozostawia wrażenie i bardzo długo pozostaje w pamięci.

Czytałam z wielkim zaciekawieniem. Książka bardzo interesująca.

Czytałam z wielkim zaciekawieniem. Książka bardzo interesująca.

• Z polecenia G.