Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej

Okładka książki Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej Georges Dumézil
Georges Dumézil Wydawnictwo: Replika Seria: Wierzenia i zwyczaje historia
historia
Wierzenia i zwyczaje
Les Dieux des Germains. Essai sur la formation de la religion scandinave
Replika
2024-02-28
2006-01-01
historia religii skandynawia mitologia

Okładka książki Literatura na świecie nr 11/1987 (196) Paolo Barbaro, Georges Dumézil, Eugeniusz Kabatc, Halina Kralowa, Jarosław Mikołajewski, Eugenio Montale, Sandro Penna, Salvatore Quasimodo, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Umberto Saba, Maria Składanowska, Italo Svevo, Joanna Szymanowska, Giuseppe Ungaretti
Literatura na ... Paolo Barbaro, Geor...

Ci którzy mnie znają dłużej wiedzą o moim zamiłowaniu do mitologi słowiańskiej jak i skandynawskiej. Mam już tyle książek w tej tematyce ale każda jedna jest wspaniała i chyba rozumiecie że muszę mieć je wszystkie 🤩 Wydawnictwo @wydawnictworeplika ma naprawdę świetną serię Wierzenia i Zwyczaje i powiem Wam szczerze ze zarówno puekne okladki jak i bogate wnętrze przyciągają jak magnes.

Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej

Bardzo podoba mi się szeroki opis Bóstw jak i mitów z nimi związanych. Przyznam szczerze ze człowiek całe życie się uczy a ja uwielbiam poznawać mitologię jak i inne wierzenia i kultury.
W książce znajdziecie szeroki przekrój historyczny oraz wiele ciekawostek związanych z tradycją w mitologii. Dla wielu będzie wspaniała inspiracją do odkrywania innych światów tak odległych a zarówno bliskich.
Jestem pozytywnie nastawiona do całej serii i czekam na dalsze wspaniale tomy i kolejne ciekawostki z całego świata ✨
Czytaliście? Może macie w planach albo znacie coś podobnego?
Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Replika 🤩

Hmm... Z pewnością nie jest to mitologia germańska, tylko właśnie szkice, gdzie więcej jest porównywania z motywami z innych religii według teorii autora. Teoria Dumézila jest z pewnością bardzdo ważna w badaniu religii, ale niektórzy krytycy wytykają, że jest nieweryfikowalna (i ja też miałem takie wrażenie, bo w zasadzie każde bóstwo można przyporządkować do trzech funkcji, był to cały obszar zainteresowania ówczesnych ludzi).

Jako laik trudno mi to dokładnie ocenić, jednak przestrzegam zachęconych okładką: nie jest to prosta lektura, bardziej (jak w podtytule) eseje. I to eseje specjalistyczne napisane początkowo 90 lat temu, a sfinalizowane w 1959 roku. Z trudnym do uchwycenia dla laika rozróżnieniem, co w danej teorii jest do utrzymania, a co jest wróżeniem z fusów.

A najgorsze, że niezbyt porywające.

Książka to tak naprawdę niezbyt szeroki i niezbyt treściwy opis bóstw germańskich i mitów z nimi związanych. Jako, że mitologia germańska jest mocno powiązana z mitologią nordycką, wiele historii się powtarza, natomiast można również poznać jakie są podstawowe rozbieżności pomiędzy tymi dwiema. Wszystko jest opatrzone dodatkowymi komentarzami autora i wydane w całkiem przystępnej formie (w porównaniu do innych pozycji z serii :) ).

Fascynujące opracowanie pomagające w przejrzysty sposób poukładać sobie (w głowie ;) ) szczegóły dotyczące mitologii skandynawskiej/germańskiej. Warte przeczytania również ze względu na dodatkowe informacje o społeczeństwach minionych epok, którzy zamieszkiwali tereny, gdzie te wzorce religijne miały zasięg. Dla mnie - komplementarne dzieło do mitologii Parandowskiego.

Każda osoba zainteresowana wierzeniami pogańskich Skandynawów powinna zacząć od tej pozycji. Wszyscy czołowi skandynawiści, czy to polscy czy zagraniczni, opierają swoje badania na teorii stworzonej przez Georgesa Dumezila. Polecam by poznać podstawy wspaniałego, bogatego świata mitologii skandynawskiej.

Książa w sposób naukowy i dość kompleksowy przedstawia czytelnikowi ważniejsze zagadnienia związane z mitologią germańską. Książka uwzględnia przede wszystkim trypartycję bogów, której pomysłodawcą jest autor, eschatologię (choć w rzeczywistości nie mam o niej w książce zbyt dużo). Jest w niej za to bardzo dużo nawiązań do religii indoeuropejskich. Duży plus za profesjonalizm autora, merytorycznie bez zarzutu. Natomiast jak na tak małą książeczkę, cena stanowczo za wysoko. Poza tym książka napisana małą czcionką, nie ma tragedii, ale trochę nie wygodnie się czyta. Tak czy siak polecam!

• Skandynawia
  • Mitologia
  • Mitologie
  • Studia
  • Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej