Dzieje kultury japońskiej

Okładka książki Dzieje kultury japońskiej Ewa Pałasz-Rutkowska
Okładka książki Dzieje kultury japońskiej
Ewa Pałasz-Rutkowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Dzieje Kultur historia
historia
Dzieje Kultur
Wydawnictwo Naukowe PWN
2023-12-20
2023-12-20
Japonia historia Japonii kultura japońska japonistyka

Okładka książki Historia stosunków polsko-japońskich 1904-1945 Ewa Pałasz-Rutkowska, Andrzej T. Romer
Historia stosu... Ewa Pałasz-Rutkowsk...
Okładka książki Wizerunek Europejczyków i kultury Zachodu w Azji i Afryce Janusz Krzywicki (afrykanista), Agata Nalborczyk, Ewa Pałasz-Rutkowska, Małgorzata Religa, Danuta Stasik
Wizerunek Euro... Janusz Krzywicki (a...

To skrupulatnie przedstawiona historia Japonii pozwalająca na wgląd w kulturę. Po przedstawieniu historii w każdym okresie omawiano elementy kulturowe.

Dużo dat, jeszcze więcej nazwisk, mnóstwo zasad i ogólnie sporo informacji, mój mózg aż paruje 😂 Styl jest ciężki, nie jest to książka na jeden dzień, czyta się raczej topornie, ale treść jest satysfakcjonująca.

To co mi się nie podobało to ilustracje. Sporo drobnych, które są nieestetycznie poukładane obok siebie i to dopiero na końcu niektórych rozdziałów. I ogólnie jakość wydania jak na taką książkę mogłaby być lepsza. Twarda oprawa i te sprawy 👀 Niewygodnie czytało się w takiej formie.

Z elementów kulturowych (poza literaturą) najbardziej zainteresowała mnie historia kina. Było dużo nazwisk, tytułów, rozwój twórczości. Ale w rozdziale poświęconemu powojennej Japonii oczywiście najbardziej zainteresowała mnie literatura, no bo wiecie, gdy mówi się o Dazaiu to ja jestem z miejsca kupiona 😜

Ogólnie było fajnie, ale nie da się tego przeczytać na szybko, szło mi kiepsko i długo mi to zajęło, ale jest to cegiełka wiedzy, więc jeśli ktoś chce się dokształcić to warto sięgnąć.

Jeśli chodzi o ciężkość to kojarzyło mi się to z Historią literatury japońskiej. Od tego samego wydawcy!

Jako że nie pokochałam to rzucam 6.5/10, ale bardzo doceniam.

To co mi...

Fascynuje Was kultura japońska? Chcielibyście się dowiedzieć czegoś więcej o tym kraju?

Jeśli tak, to zachęcam Was do sięgnięcia po "Dzieje kultury japońskiej" - książki, która miała swoją premierę pod koniec zeszłego roku.
Jest to duża dawka wiedzy o tym niezwykłym kraju. Autorka sięga do mitologii, by przedstawić początki powstawania państwa japońskiego, gdyż nie sposób pominąć tego ważnego tematu... (I gdy przy mitologii jesteśmy, to przypominam, że "Mitologia japońska" A. Kozyry jest świetnym uzupełnieniem tego tematu)... w kolejnych rozdziałach przedstawione są dzieje kraju poparte dowodami historycznymi.
W "Dziejach kultury japońskiej" możemy przeczytać o sposobie życia Japończyków, ich języku, zwyczajach, historii ubiorów oraz innych tematach ważnych dla mieszkańców Japonii, jak osiągnięcia naukowe, czy literackie.

Materiału do ogarnięcia i przyswojenia jest naprawdę sporo, a bogata bibliografia zamieszczona z tyłu pozwala uzmysłowić sobie jak wiele pracy w to opracowanie włożyła autorka. Osoby zainteresowane tematem na pewno mogą wyszukać tam też kolejne książki i zasoby warte przejrzenia.

Przyznam, że czytając tę książkę bardziej skakałam po tematach, które wydawały mi się najciekawsze. Wiem jednak, że jeszcze nie raz będę wracać do "Dziejów...", by dowiedzieć się czegoś więcej zarówno o historii, jak i obyczajach tego niezwykłego kraju.

Dziś Mikołaj przyniósł mi książkę i powiem szczerze, że jestem rozczarowana wydaniem. Taka książka powinna być pięknie wydana na pięknym papierze i w grubych okładkach. Powinno się chcieć ją często oglądać, a tu co: papier nie najlepszy, okładki cienkie a zdjęcia pozostawiają wiele do życzenia. Mam nadzieję, że nie zawiodę się na treści.

• Japonia
  • [Stan:] Posiadam
  • Książki do kupienia
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Dzieje kultury japońskiej