Asasyni. Legendarni zabójcy w czasach krucjat

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
historia
Elaine

Asasyni siali postrach na dworach władców, a swoimi mackami sięgali najdalszych krańców Europy. Oskarżani o wszelkie skrytobójstwa, niewyjaśnione zgony, zagadkowe zaginięcia, budzili przerażenie, posługując się kindżałem lub trucizną. O ich względy zabiegali zarówno krzyżowcy, jak i kalifowie, śląc poselstwa dla zjednania sobie nieposkromionych morderców. Czasami jednej lub drugiej stronie udawało się zawrzeć z nimi taktyczny sojusz, ale łatwo domyślić się, jak nieobliczalni byli to sprzymierzeńcy.
Asasyni byli odnogą sekty muzułmańskich ismailitów, zamieszkującą niedostępne górzyste rejony bliskowschodnie, głównie na terenach dzisiejszej Syrii i Iranu w XII i XIII w. Ich pierwszy przywódca – Sinan, zwany Starcem z Gór – jako naczelne zasady wprowadził bezgraniczne oddanie i praktykowanie terroru. Wbrew obiegowej opinii nieprawdą jest, że odurzano ich narkotykami – to wpajana od dzieciństwa fanatyczna odwaga i obietnica raju utrzymywały ich w niezwykłym posłuszeństwie. Ostatecznie zostali pokonani przez mongolskich najeźdźców, którzy zniszczyli ich siedziby.

Została legenda nieprzejednanych zabójców, która do dziś rozpala wyobraźnię historyków, miłośników gier, filmu i literatury fantasy.

źródło opisu: www.wydawnictwopoznanskie.com/

źródło okładki: www.wydawnictwopoznanskie.com/

Spiderdog86 | 2019-10-09
Przeczytana: 08 października 2019

Jeśli ktoś sięgnął po tę książkę, bo jest fanem serii gier "Assassin`s Creed" to ten tytuł na pewno nie będzie dla niego. Jest ona napisana w sposób ściśle naukowy i podchodzi do tematu asasynów typowo pod kątem historycznym. Uświadczymy w niej mnóstwo muzułmańskich nazwisk nie do zapamiętania oraz innych szczegółów dotyczących rozwoju tej budzącej strach sekty na terenie XII-wiecznej Syrii. Niestety, nie dowiemy się nic stricte o życiu Nizarytów, treningu, metodach eliminacji wyznaczonych celów, kamuflażu,itp. Dlatego uważam, że książka jest zbyt jednowymiarowa i za bardzo skupia się na faktach historycznych, władcach i datach, a mniej na samych asasynach. Niemniej jednak dla fanów historycznych niuansów ta książka może się wydać idealna.

Prez | 2019-03-02
Przeczytana: 02 marca 2019

Porzuciłem dokładnie w połowie. Autor ma dużą wiedzę na opisywany temat. Problem w tym, że kompletnie nie umie jej przekazać. W pracy panuje straszliwy chaos, mimo szczerych chęci nie sposób się w tym bałaganie połapać. Plus ciężkawy styl pełen "jak to później opiszę", "jak to wykazałem wcześniej". Nie ma sensu się katować.

Roger | 2018-06-04

Nie za bardo wiem co tutaj napisać. Pod względem historycznym ciężko się przyczepić. Wiadomo, także autor nie musi wszystkiego wiedzieć. Cała jego wiedza w jakimś zakresie opiera się na zebranych materiałach. A czy są one dobre czy nie to inna kwestia. Nie mniej ksiażka faktycznie rozbudza wyobraźnie, pozwala zapoznać się z egzotyką tego świata, a dodatkowo porusza funkcjonowanie Asasynów.

Baldwin | 2018-01-24
Przeczytana: 2018 rok

Książka jednego z najwybitniejszych polskich historyków, który pasję naukową połączył z niezłym warsztatem pisarskim. Niestety, w tej konkretnym tytule, mówiąc oględnie, nie wypaliło.
Przede wszystkim należy tutaj przestrzec tych, którzy kierowani fascynującym i ostatnio spopularyzowanym przez przemysł rozrywkowy tematem asasynów, postanowią sięgnąć po tę pozycję w celu pozyskania historycznego "backgroundu" no i zagłębienia się w świecie tajemniczej, średniowiecznej sekty - szkoły. Otóż takowi srodze się rozczarują. Sami Asasyni są tutaj aktorami na scenie religijno - politycznej Bliskiego Wschodu doby wieków średnich. Dowiemy się sporo o ich religijnej tożsamości oraz tym jak odnajdowali się oni na zdominowanym przez islam i chrześcijaństwo wojujące mapie regionu. Bardzo dużo dowiemy się o ludziach stojących na czele sekty oraz tych, którzy mieli taki czy inny znaczący wpływ na jej historię. Tutaj ujawnia się wielka wiedza historyczna autora. I zarazem chyba główna wada książki....

Muminka | 2017-10-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 października 2017

Autor daje wgląd w historię osławionych asasynów, którzy rozpoczęli działalność jako wojownicy i sekta islamska, dość kontrowersyjna. Cofamy się do XI i XII wieku, poddajemy się narracji o kontekście historycznym. Można się dowiedzieć, czy asasyni sprzymierzyli się z chrześcijanami, czy stali za morderstwem króla Jerozolimy, czy łączyły ich podejrzane konszachty z Ryszardem Lwie Serce.
Wnikliwie zbadane są związki Starucha z Gór oraz zakonu szpitalników, którzy upatrywali w osobie egipskich Mameluków wspólnego zagrożenia. Obfitość źródeł historycznych, cytowanie licznych kronikarzy i myślicieli tamtych czasów, a także tradycja ustna przybliżają czytelnikowi tamte realia i zasady funkcjonowania zabójców. Czy zawędrowali oni na europejskie dwory i doprowadzili do rozkwitu trucicielstwa podczas włoskiego Renesansu? Ogólnei pozycja ciekawa, choć naszpikowana różnymi wersjami wydarzeń, anegdotami, do których autor podchodzi bezkrytycznie. Dlaczego uznaje za autentyczną relację o...

maciekk | 2017-05-10
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 09 maja 2017

Po przeczytaniu tej książki nie mogę powiedzieć, żeby moja ciekawość odnośnie tematu została zaspokojona. Myślę, że wynika to głównie z niedostatku źródeł historycznych, co nie zmienia faktu, że w pewnych miejscach książki czułem, że autor mógłby pewne tematy rozwinąć. Zwłaszcza, że opracowanie nie jest szczególnie "opasłe". Ponadto niezwykle irytujące było podawanie podwójnych datacji, w których arabska była w 90% przypadków pierwsza. Polski autor polskich czytelników skazał na brnięcie przez te nieczytelności.
Ocena końcowa 4* czyli może być. Trochę się z tej książki dowiedziałem, trochę się na nią powkurzałem. Tropicielom sensacji stanowczo nie polecam.

Autor tej książki, J. Hauziński, jest autorem wielu prac dotyczących historii muzułmańskiego średniowiecza. Niemal czterdzieści lat temu napisał już monografię "Muzułmańska sekta asasynów w europejskim piśmiennictwie wieków średnich" i od tamtej pory w swoich publikacjach chętnie poruszał temat tej szyickiej sekty. W tej książce przedstawił losy asasynów/nizarytów od początku istnienia tego kierunku w łonie islamu (sam Nizar żył w latach 1045-1095) aż po drugą połowę XIII wieku, gdy to przestali odgrywać taką, jak w poprzednich dekadach rolę polityczną. W chronologicznym układzie dzieje tego ugrupowania przedstawiają rozdziały I-IV, z kolei rozdział V poświęcony jest obecności asasynów w polityce i kulturze zachodniego średniowiecza.

Większa część tej książki to przedstawienie politycznych dziejów syryjskiej gałęzi nizarytów. To ona zdobyła sobie największą sławę i zarazem odegrała największą rolę polityczną, gdy przewodził jej Raszid ad-Din Sinan. Hauziński przedstawia, jak...

Koronczarka | 2017-02-27
Przeczytana: 22 lutego 2017

Asasyni to temat rozbudzający wyobraźnię. Owiani tajemnicą i nadludzko skuteczni zabójcy, gotowi poświęcić wszystko na rozkaz nie mniej tajemniczego i groźnego Starca z Gór czyli Raszida ad-Dina Sinana. Jeśli ktoś chce prawdy na ten temat i nie boi się trudów, powinien sięgnąć po tę książkę. To praca mocno naukowa, o czym czytelnik ani na moment nie może zapomnieć. Pewne terminy, które, jak chce autor, powinnam znać (a nie znam) z lekka zbijały mnie z pantałyku. Ale cóż, wszystkiego nie wiem i, jak nie pomogła mi ciotka Wikipedia, to wiedzieć nie będę. A ciotka zakłopotana była częstokroć moimi pytaniami i, przyparta do muru, przyznać się musiała, że ona też nie wie, jaki to jest podatek jakiś tam, który popularny był, jak wynika z tej książki, w krajach arabskich. Myślę, ze autorowi nie spadłaby korona z głowy, gdyby zechciał dodać jakiś przypis tłumaczący prostaczkom takie rzeczy. A ponieważ tego nie zrobił, więc się mszczę srogo, ciachając mu gwiazdki przy ocenie książki....

Remigiusz | 2016-09-04
Przeczytana: 03 września 2016

Bardzo dobrze napisana historia słynnych asasynów i ich największego przywódcy Raszid ad-Dina, bardziej znanego nam jako Starzec z Gór. Hauziński skrzętnie rozprawia się z mitologią narosłą wokół tej wielce interesującej sekty Islamu. Główną postacią narracji jest tutaj ów Starzec z Gór, który uzyskał samodzielność i ze swoją grupą "wyznawców" włączył się do polityki w czasach wypraw krzyżowych. Miał kontakty z takimi władcami jak Saladyn, Ryszard Lwie Serce czy Fryderyk Barbarossa. Książkę czyta się początkowo trudno ze względu na nazwy arabskie jednak z czasem oko przyzwyczaja się do nich.

Balcar | 2016-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Asasyni-temat, o którym każdy chyba coś tam słyszał i który przewija się w niezliczonej ilości gier, książek itp. Tym razem mamy jednak do czynienia z naukowym podejściem do tematu. Nie ukrywam, że książka jest bardzo ciekawa, obala kilka mitów związanych z asasynami, co już w samo sobie zmienia nasz światopogląd i udowadnia nam, jak głęboko ta sekta weszła do popkultury, skoro narosło wokół niej tyle przeinaczeń. Hauziński swoją pracę rozpoczyna od omówienia ismailizmu oraz nizarytów, co daje nam podstawy religijno-polityczne do zrozumienia tematu. Najwięcej miejsca jednak poświęcono sekcie za czasów Sinana, dlatego też narracja i podział książki zbudowany jest na jego postaci. W tym miejscu opisane są stosunki z krzyżowcami, Saladynem, sprawa rzekomego przejścia asasynów na chrześcijaństwo, ale też techniki terroru. Bardzo fajnie, że autor rozwija niektóre wątki, na przykład zabójstwa Konrada z Montferratu, które autor opisuje w konteście relacji ówczesnych kronikarzy. Dalsze...