Fryderyk II Hohenstauf. Cesarz rzymski

Okładka książki Fryderyk II Hohenstauf. Cesarz rzymski Jerzy Hauziński
Okładka książki Fryderyk II Hohenstauf. Cesarz rzymski
Jerzy Hauziński Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria witrażowa historia
historia
Seria witrażowa
Wydawnictwo Poznańskie
2015-04-22
2015-04-22
średniowiecze historia Europy historia Niemiec mediewistyka Hohenstaufowie

Okładka książki Historia Iranu Piotr Balczyński, Jerzy Hauziński, Anna Krasnowolska, Marek Jan Olbrycht, Marek Smurzyński
Historia Iranu Piotr Balczyński, J...
Okładka książki Wędrówka i etnogeneza w starożytności i w średniowieczu Jan Chochorowski, Ilona Czamańska, Małgorzata Dąbrowska, Władysław Duczko, Krzysztof Fokt, Stanisław Grzybowski, Jerzy Hauziński, Grzegorz Jawor, Jerzy Kolendo, Zofia Kurnatowska, Christian LÜBKE, Wojciech Mruk, Vincent Múcska, Michał Parczewski, Jan M. Piskorski, Jan Prostko-Prostyński, Andrzej Sakson, Maciej Salamon, Joachim Śliwa, Sławomir Sprawski, Krzysztof Stopka, Jerzy Strzelczyk, Stanisław Turlej, Lech A. Tyszkiewicz, Marek Wilczyński, Ewa Wipszycka, Marcin Wołoszyn, Zenon Woźniak, Piotr Wróbel, Hanna Zaremska, Stefan Zawadzki, Adam Ziółkowski
Wędrówka i etn... Jan Chochorowski, I...

Z całym szacunkiem dla pana profesora lecz osobiste poglądy autora wyzierają spomiędzy wierszy.

Bardzo mi się spodobała laktura, mimo, że miejscami język zdawał się trudny. Zafascynowała mnie postać tego władcy. Niemniej podczas czytania odniosłem wrażenie, że biografia jest niepełna, zbyt ogólnikowa. Na pewno jeszcze poszukam innych książek o tym Staufie. Postać to nietuzinkowa, pełna sprzeczności, geniusz, ale brak mu cierpliwości, przez co, przegrał wszystko, i to będąc już prawie bliskim sukcesu! Zniechęcił mnie za to jego sposób traktowania kobiet, jego megalomania oraz traktowanie osób, których już nie potrzebował w swych kalkulacjach politycznych. Mógł zostać perłą tamtej epoki, a został pozłacanym wieprzkiem. Szkoda.
Co do samej książki, polecam. Uczy na pewno jakich błędów nie popełniać jako polityk i przede wszystkim jako człowiek.

Ps. Legendy niemieckie odnoszące się do jego osoby, choć interesujące, są przesadzone w ocenie jego dokonań i wartości jako człowieka i władcy.

Książka świetna, bohater jeszcze lepszy.

Książka świetna, bohater jeszcze lepszy.

Fryderyk II Hohenstauf. Lubię historię i nieobce są mi sylwetki cesarzy I Rzeszy Niemieckiej. Ze wstydem przyznaję jednak, że o tytułowej postaci nie wiedziałem niemal nic. Gdzieś kiedyś mignęła mi jakaś ilustracja, jak nadaje przywileje Krzyżakom i to tyle. Dlatego, gdy na straganie wziąłem do ręki rzeczoną książkę, pomyślałem, że interesującym będzie wypełnienie tej białej plamy na mojej historycznej mapie.
Biografia jest naprawdę rzeczowa, szczegółowa i interesująca. Autorowi zgrabnie udało się uniknąć tego co charakterystyczne dla odtwarzania historycznych postaci. Nie było dużo źródlanych dywagacji typu ,,może było tak, a może siak". Dostajemy konkretny życiorys niebagatelnej, jak na swoje czasy postaci.

Fryderyk był bowiem władcą o szerokich horyzontach. Autor zręcznie przedstawia walki o władzę w Niemczech, Italii i Ziemi Świętej, a także rozgrywkę pomiędzy cesarzem a papieżami. Ciekawie opisano także dzieje i społeczeństwo ówczesnej Sycylii, gdzie tytułowy władca rezydował przez większość życia.

Pomimo licznych historycznych opisów dawnych wydarzeń, główna postać w tym wszystkim nie ginie. Dostajemy wiele ,,smaczków" z życia prywatnego Fryderyka. Czytamy o jego stosunkach z żonami i synami. Dowiadujemy się o jego kontaktach listownych z wieloma średniowiecznymi władcami i myślicielami, w tym arabskimi. Czytamy o królewskim haremie, jego czymś na kształt zoo i umiłowaniu sokolnictwa. Jest także to co dziwaczne i okrutne zarazem - eksperymenty poznawcze na ludziach.

Hauziński nie popada przy tym ani w uwielbienie, ani w antagonizm do swojego ,,bohatera". Oceny są tu wyważone.

Oprócz plusów, nasuwają mi się też uwagi krytyczne, które nieznacznie obniżyły ogólną ocenę. Autor opisuje temat trochę problemowo, trochę chronologicznie. Czasem jednak chronologia idzie mocno na bakier. Przykładowo w rozdziale o Ziemi Świętej wysuwamy się mocno w przyszłość, by w następnym znowu cofnąć się o kilkadziesiąt lat. Przesadziłbym, że stwarza to wrażenie chaosu, niemniej trudniej przez to połapać się w papieżach, którzy zmieniali się częściej niż władcy Rzeszy. Nie rozumiem także dlaczego rozdział o domniemanym udziale Fryderyka w zabójstwie księcia Wittelsbacha jest na samym końcu książki, już po omówieniu śmierci Fryderyka. Wydaje mi się więc, że chyba wyszłoby to lepiej, gdyby nieco bardziej trzymać się opisów tego, co następowało rok po roku.

Odniosłem też lekkie wrażenie, jakby druga cześć biografii była lepsza niż pierwsza. Może po połowie było po prostu więcej opisów życia prywatnego. Na początku zaś dużo ,,wojen włoskich", w których trudno się niekiedy połapać.

Niemniej jednak mogę tę biografię zaliczyć do bardzo udanych. Kopalnia wiedzy przy wykorzystaniu wielu źródeł, w tym arabskich. Polecam zainteresowanym tematem.

Solidna popularno-naukowa biografia jednego z ciekawszych władców średniowiecza. Człowieka, który swoimi ideami i praktyką rządów wyprzedzał epokę. Fryderyk II bardziej pasował na XVIII wiecznego oświeconego absolutystę, a nie na XIII wiecznego feudalnego władcę. Nie dziwne więc że narobił sobie wielu wrogów, a po śmierci jego imperium sycylijsko-północnowłosko-niemieckie się rozpadło.
Polecam, mimo tego że średniowiecze to nie jest moja ulubiona epoka.

Powiem tak - nie lubię czytać biografii, jakoś nie moja bajka. Fryderyk II zdecydowanie zmienił moje zdanie. Ciekawa i nietuzinkowa postać, wybijająca się poza ramy średniowiecza. Naprawdę warta przeczytania

Solidna biografia jednego z ciekawszych średniowiecznych władców. Autor dość szczegółowo opisuje życie i działalność cesarza Fryderyka II, choć jak sam stwierdza jego książka nie wyczerpuje tematu. Należy zauważyć, iż Hauziński nie kryje sympatii do swojego bohatera często broniąc go przed krytyką ze strony Kościoła katolickiego. Styl niestety niespecjalnie przystępny przez co jest to raczej książka dla miłośników historii średniowiecza...

szczegółowa biografia cesarza Fryderyka II - człowieka, który zdecydowanie wyrastał ponad epokę;
mnóstwo szczegółów historycznych, trochę brakuje analizy i oceny Fryderkya jako człowieka;

• Średniowiecze
  • Biografie