Historia Iranu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historie Krajów i Narodów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
9 (8 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historia
Witold Lisek

Książka prezentuje trzy tysiące lat dziejów Iranu - kluczowego państwa Bliskiego Wschodu. O wyjątkowości pracy świadczy aktualność poruszanych zagadnień, takich jak problematyka szyicka i jej związek z historią Iranu od początku XVI w., czy powstanie islamu i arabski podbój Iranu. Czytelnik dowie się też o stanie współczesnej kultury tego kraju.

źródło opisu: Wydawnictwo Ossolineum, 2010

Sięgnąłem po tę książkę zainteresowany przede wszystkim jej częścią poświęconą Iranowi przedmuzułmańskiemu, ale podczas lektury doszedłem do wniosku, że także rozdziały poświęcone epokom późniejszym są bardzo interesujące. Czytając "Historię Iranu" nietrudno stwierdzić, jak bardzo mało wie się o tym państwie. Persja Achemenidów to temat jeszcze dość mocno obecny w polskiej literaturze i omawiany np. na studiach historycznych. Nie można tego powiedzieć o wiekach późniejszych, które chyba nie funkcjonują specjalnie poza kręgiem iranistów.

Z dużym zainteresowaniem zapoznałem się z losami Iranu po podboju muzułmańskim. Miałem pewną wiedzę na temat dziejów perskich do czasów sasanidzkich, ale potem ogromną lukę aż do czasów powojennych: rządów Pahlawich i islamskiej rewolucji roku 1979. "Historia Iranu" to bardzo dobrze napisany przewodnik po dziejach tego państwa, czy może raczej tego obszaru. W moim odczuciu przewodnim ich motywem po podboju arabskim jest swoista kulturowa wymiana...

alberding | 2016-08-29

Bardzo dobra synteza dziejów Iranu. Niestety już nie do kupienia. Potrzebne wznowienie. Częśc przed islamem (M. Olbrycht) szczególnie ciekawa, i ma świetne ilustracje.

anna | 2016-08-15
Menandros | 2015-07-16