Karzeł Mendla

2007-06-05
2007-06-05
Bohdan Maliborski
karzeł geniusz genetyka

Niebanalna pouczająca historia, trochę genetyki, trochę romansu.

Niebanalna pouczająca historia, trochę genetyki, trochę romansu.

Okładka
ja też mam dna
skąd
prezent od znajomej z LC
moja opinia
Bardzo trudna,powieść.Trzeba mieć,łeb jak sklep i się znać.Na genetyce.

Okładka
ja też mam dna
skąd
prezent od znajomej z LC
moja opinia
Bardzo trudna,powieść.Trzeba mieć,łeb jak sklep i się znać.Na genetyce.

Jest to niecodzienna historia naukowca Benedicta Lamberta z ciotecznym pradziadkiem Gregorem Mendlem w tle.
Zdecydowanie niestandardowo lektura, napisana w lekko sarkastyczny sposób.

Zdecydowanie niestandardowo lektura, napisana w lekko sarkastyczny sposób.

Czyta się dobrze, tematyka dość nietypowa, choć mnie zaskoczyła nierówność pierwszej i drugiej części książki. Początek leniwy, akcja rozwija się wolno (ale ciekawie) a końcówka taka... po łebkach, jakby się skończył czas na pisanie. e

Książka w fascynujący sposób łączy świat genetyki, miłości i codziennych problemów ludzi, którzy nie dają się zaszufladkować w konkretnej kategorii. Pokazuje jak łatwo oceniać po pozorach i jak przykre mogą być tego konsekwencje...

Historia naukowca Benedicta Lamberta z ciotecznym pradziadkiem Gregorem Mendlem w tle to niecodzienna opowieść. Wciągająca od pierwszych stron, zaskakująca i zmuszająca do refleksji. Poznajemy świat genetyki i eugeniki. Rzeczywistość widzianą oczami osoby dotkniętej achondroplazją. Przeżywamy wzloty i upadki skomplikowanych relacji międzyludzkich. POLECAM, warto przeczytać.

Trudna książka. Bo czy łatwo jest mówić o ludzkich ułomnościach?
Mawer pomimo tego, że nie jest genetykiem, tym bardziej karłem, do tego tematu przygotował się perfekcyjnie. To nie jest banał. To nie książka, którą można odłożyć na półkę i pójść dalej, to coś co zostaje na bardzo długo. Zwłaszcza jeśli Karzeł Mendla jest opowieścią również i o Tobie.

Na zachętę:

"Można racjonalnie założyć, że każdy z nas nosi w sobie przeciętnie około czterech szkodliwych mutacji recesywnych. Czasami, jeśli dopadnie was pech, tak jak mnie, macie w sobie mutację dominującą."

"... człowiek uczy się żyć z fizycznymi ułomnościami. Te rany emocjonalne nigdy się nie goją..."

Opowiedziana historia przypomina prawdę, o której na co dzień chyba ludzie nie pamiętają: jak malutcy mogą być tzw. normalni. Jak pewnie się czują, mając wszystko - nogi, ręce, palce, inne - na swoim miejscu, normalnego kształtu i wielkości. Jak krótka stąd droga do - jeśli nie pogardy - to lekceważenia inności w rozmaitych jej odmianach.

Trudna książka. Bo czy łatwo jest mówić o ludzkich ułomnościach?

Na zachętę:

"Można...

Przy okazji dobrze napisanej historii trudnego romansu i ciągnącej się przez całą książkę opowieści o Mendlu (też dobrze napisanej ;-)) autor stawia bardzo ważne pytania. A właściwie jedno pytanie - czy zbliżamy się do nowej eugeniki czy nie?

Pokręconość losu obdarza nas różnymi przymiotami.
Czasami zwyczajnie z nas kpi.
Daje nam wiele szczęścia i pomyślności.
Bywa jednak tak,że wpycha nas w całkowicie dysfunkcyjne powłoki cielesne,które trawią nasz umysł nieustającą gorączką.
Czasami Ci "pokaleczeni"posiadają lepsze spojrzenie,ciekawszą osobowość,co ich wyróżnia z tłumu...
Inteligencja.
Ciepło.
Lub bardzo trudny,bezpośredni charakter.

"Karzeł Mendla"nie jest książką naukową;nie jest o poszukiwaniu odpowiedzi w wiązaniach ludzkiego DNA. To tylko zasłona,dla prawdziwej natury tej pozycji.
To książka o potrzebnie akceptacji,miłości,bliskości.
To szepczące błaganie,tak ciche,że nie da się go usłyszeć - Dotknij mnie...Dotknij mnie i spraw,żebym poczuł się jak każdy,spraw żebym zapomniał,że jestem kim jestem...

Przytoczę Wam mały fragment,posłuchajcie:
"Zatem kopulowaliśmy w litościwych,pochłaniających wszystko ciemnościach.Czasami było to zabawne - nie,na początku zawsze było zabawne - a czasami ekstatyczne.Często się śmialiśmy,niekiedy płakaliśmy,a czasami - tylko czasami - czułem się niemal uwolniony ze swoich więzów.Bez względu na to,kto lub co zawiązało supły na moim sponiewieranym i pokręcony ciele,przez te kilka tygodni zwinne palce Jean zaczęły je poluzowywać".

Czy trzeba czegoś więcej,aby zrozumieć,zobaczyć i usłyszeć?!

Pokręconość losu obdarza nas różnymi przymiotami.
Czasami zwyczajnie z nas kpi.
Daje nam wiele szczęścia i pomyślności.
Inteligencja.
Ciepło.
Lub bardzo...

Nawet nie przypuszczałam, że tak wciągnie mnie ta ksiązka.
Wykłady naukowe, terminologia medyczna, badania genetyczne-myslałam, że może mnie to znudzi, a jednak tematy te umiejętnie wplecione w fabułę są niezbędne.
Dla mnie najważniejsze były tu dylematy etyczne. Dają do myslenia. Muszą się z nimi zmierzyć naukowcy, a w konsekwencji my sami.
Ciekawy jest wątek miłosny, miłości trudnej (a jest inna?).
Doktor Benedict Lambert - Karzeł, chwalony za dzielność odpowiada:
"Nie jestem dzielny.
Żeby być dzielnym musisz mieć wybór. Musisz móc wybrać tchórzostwo. Tacy jak ja nie mają wyboru".
Niestey finał powieści tragiczny.

Nawet nie przypuszczałam, że tak wciągnie mnie ta ksiązka.
Ciekawy jest wątek miłosny,...

• Medycyna
  • Obyczajowe