Wyzwanie czytelnicze LC

Co się mieści w dwóch walizkach

Wydawnictwo: Świat Książki

Opowieść o życiu w klasztorze benedyktynek, pełna ciekawostek i humoru. Autorka, współczesna dwudziestopięciolatka, zdecydowała się przystać do zakonu i przechodzi długi okres próbny. Powoli poznaje zamknięty mały świat, rządzący się własnymi prawami, w szczegółach opowiadając o codzienności we wspólnocie. Uczy się teologii, ogrodnictwa, pracuje w księgarni... Ale czy to jest właśnie to, czego pragnie na zawsze. Odpowiedź przychodzi nieoczekiwanie, z zewnątrz.

mroźny_poranek | 2015-08-06
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

"Co się mieści w dwóch walizkach" to historia niejakiej Weroniki, która opisuje 11 lat pobytu w klasztorze sióstr benedyktynek.
Autorka opisuje cały pobyt, począwszy od wejścia za klasztorną furtę do opuszczenia opactwa.
Książka przedstawia obłóczyny, obrzędy mszalne, zaślubiny;
jest wiele ciekawych praktyk.
Jednakże ogólnie ujmując historia jakoś mnie nie porwała.
Napisana ot tak po prostu.
Powód zrzucenia habitu przeważnie taki sam - mężczyzna.
Książkę zaliczyłam i tyle.

Wioleta Sadowska | 2012-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2012

„Dwie trzecie przyjaciół, jedna trzecia wrogów, można z tym żyć, chociaż trochę szkoda”

Veronika Peters w 2007 r. zadebiutowała powieścią autobiograficzną „Co się mieści w dwóch walizkach”. Książka ta była wówczas szeroko komentowana w Niemczech i znalazła się na liście bestsellerów literatury faktu. Autorka zanim wstąpiła do klasztoru była nauczycielką trudnej młodzieży. Po sukcesie debiutu napisała jeszcze dwie książki.

Veronika w wieku 21 lat, zostawiając pracę, mieszkanie i przyjaciół, wstępuję do zakonu Benedektynek. Jej decyzja nie jest podyktowana nagłym impulsem czy jakimś nadzwyczaj przykrym zdarzeniem, powodującym chęć odizolowania się od świata zewnętrznego. Przez dwa lata przed wstąpieniem do klasztoru, autorka odwiedza siostry zakonne, podświadomie dojrzewając do tej decyzji. Przyjaciele kompletnie nie rozumieją tego kroku. Co może skłonić młodą, śliczną, wchodzącą w życie dziewczynę do takiej ostateczności.

Bohaterka spędza w klasztorze 11 długich lat. Jest to...

Krystian | 2018-06-05
Przeczytana: 03 czerwca 2018

A ja właśnie znalazłem tu sporo humoru "One rzeczywiście mówią 'cela'; powinnam była jednak wypalić sobie jednego". Prosta forma, szczere przedstawienie charakterów i zwyczajów sióstr, ale bez szkalowania. Opis kilku obrzędów. Zachętą do przeczytania może być kontrast w stylu życia Vicktorii przed wstąpieniem do klasztoru - zainteresowanie nazizmem, komunizmem, prawdopodobny brak relacji z matką, nie była nawet katoliczką i podczas dojrzewania do decyzji o zostaniu benedyktynką. 11 lat życia najczęściej pełne wątpliwości i szukania swojego miejsca. Szukanie odpowiedzi u przyjaciół i przełożonych. Duży plus za spis osób i wyjaśnienie trudniejszych terminów, plus dla wydawcy za zdjęcie na okładce.

Aleksandra | 2011-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Weronika w wieku 21 lat wstępuje do zakonu Benedyktynek. Rzuca dotychczasowe życie. Pracowała wcześniej w Zakładzie Psychiatrycznym dla młodzieży. Żegna przyjaciół, sprzedaje samochód i rozpoczyna życie klasztorne... Krok po kroku poznaje zakonne życie. Zaczyna studia teologiczne, podejmuje nową pracę (rozpoczynała jako ogrodniczka, a skończyła na prowadzeniu klasztornej księgarni).
Przez cały etap swojej formacji zakonnej była poddawana wielu próbom. Opisuje swoje rozterki odnosnie przyszłości w zakonie, zadaje sobie często pytania, czy tego naprawdę chce?
Dlaczego ostatecznie Weronika postanowiła z dnia na dzień opuścić klasztor? Odpowiedź można znaleźć w książce.
Książkę czyta się szybko. Jest to ciekawa pozycja, ale mnie nie porwała, dlatego daję tylko 3 gwiazdki.

LottaCzyta | 2015-10-23

Próbując odnaleść siebie można zapomnieć czego się właściwie szukało.

Fabuła: Veronika Peters ma 21 lat. Pewnego dnia postanawia wstąpić do klasztoru. Pragnie poprzez wyciszenie oraz rutyne odnaleść siebie. Autorka opisuje w książce wszystkie obrzędy min. zaślubiny, obłóczyny. Bohaterke poznajemy gdy jedzie do klasztoru i żegnamy się z nią gdy z niego odchodzi. Przechodzimy z nią poprzez lepsze i gorsze chwile. Veronika z klasztoru odchodzi z powodu mężczyzny.

Moja opinia: Czytając tę książke miałam wrażenie jakby autorka, która jednocześnie jest bohaterką pisała aby napisać. Jakby chciała to odbębnić. Chciałabym lepiej poznać życie Veroniki. Na końcu pojawia się wątek miłosny. Mam wrażenie, że właśnie temu tematowi poświęca najwięcej uwagi. Mam niedosyt. Przeczytałam. Odhaczyłam. I tyle.

Moja ocena: ***

Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca

Recenzja pochodzi ze strony: www.lottaczyta.blox.pl

Kasia | 2014-08-19
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane, 2014
Przeczytana: 2014 rok

Na mnie książka wrażenia nie zrobiła, aczkolwiek podziwiam ludzi, którzy zmieniają całe swoje dotychczasowe życie by poświecić się Bogu.
Myślę, że potrzeba ogromnej odwagi, a przede wszystkim wiary by wybrać drogę zakonną.
Nie czytałam jej wnikliwie, gdyż trochę była nudnawa. Opisy pomieszczeń, przebiegu modlitw, zachowań sióstr... Książka nie ujęła mnie treścią, jednak dla ciekawskich może okazać się ciekawą lekturą ze względu na panujące wyobrażenie o ludziach duchownych. Wielu sądzi, że siostry zakonne wychodzą na miasto w habicie lub bez, w zależności od ich "widzi mi się". Bawi mnie czasem takie trochę naiwne podejście ludzi do świata duchowieństwa, więc może dla niektórych książka okaże się kopalnią wiedzy na ten temat :)

ania | 2014-03-02
Przeczytana: 22 lutego 2014

książka przedtsawia jak kobieta może się zmieniac pod wpływem uczuć i wiary

alinkawie | 2012-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2012, Na faktach

Troszkę nudnawa. Bohaterka książki chyba sama do końca nie wiedziała czego chce.

larein | 2010-09-09
Przeczytana: 09 września 2010

Bardzo ciekawa książka, zabawna, przyjemnie się czyta.

Beate | 2013-11-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 listopada 2013

Bardzo lekko się czyta. Prosto napisana, ciekawa książka o dziewczynie, która decyduje się zostać zakonnicą. Opisuje swoje życie w zakonie. Mimo wszystko jednak zrezygnowała - po 11 latach. Ja tą książkę "pochłonęłam", ponieważ naprawdę jest lekko napisana, humorystyczna.