Co się mieści w dwóch walizkach

Wydawnictwo: Świat Książki

Opowieść o życiu w klasztorze benedyktynek, pełna ciekawostek i humoru. Autorka, współczesna dwudziestopięciolatka, zdecydowała się przystać do zakonu i przechodzi długi okres próbny. Powoli poznaje zamknięty mały świat, rządzący się własnymi prawami, w szczegółach opowiadając o codzienności we wspólnocie. Uczy się teologii, ogrodnictwa, pracuje w księgarni... Ale czy to jest właśnie to, czego pragnie na zawsze. Odpowiedź przychodzi nieoczekiwanie, z zewnątrz.

mroźny_poranek | 2015-08-06
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

"Co się mieści w dwóch walizkach" to historia niejakiej Weroniki, która opisuje 11 lat pobytu w klasztorze sióstr benedyktynek.
Autorka opisuje cały pobyt, począwszy od wejścia za klasztorną furtę do opuszczenia opactwa.
Książka przedstawia obłóczyny, obrzędy mszalne, zaślubiny;
jest wiele ciekawych praktyk.
Jednakże ogólnie ujmując historia jakoś mnie nie porwała.
Napisana ot tak po prostu.
Powód zrzucenia habitu przeważnie taki sam - mężczyzna.
Książkę zaliczyłam i tyle.

awiola | 2012-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2012

„Dwie trzecie przyjaciół, jedna trzecia wrogów, można z tym żyć, chociaż trochę szkoda”

Veronika Peters w 2007 r. zadebiutowała powieścią autobiograficzną „Co się mieści w dwóch walizkach”. Książka ta była wówczas szeroko komentowana w Niemczech i znalazła się na liście bestsellerów literatury faktu. Autorka zanim wstąpiła do klasztoru była nauczycielką trudnej młodzieży. Po sukcesie debiutu napisała jeszcze dwie książki.

Veronika w wieku 21 lat, zostawiając pracę, mieszkanie i przyjaciół, wstępuję do zakonu Benedektynek. Jej decyzja nie jest podyktowana nagłym impulsem czy jakimś nadzwyczaj przykrym zdarzeniem, powodującym chęć odizolowania się od świata zewnętrznego. Przez dwa lata przed wstąpieniem do klasztoru, autorka odwiedza siostry zakonne, podświadomie dojrzewając do tej decyzji. Przyjaciele kompletnie nie rozumieją tego kroku. Co może skłonić młodą, śliczną, wchodzącą w życie dziewczynę do takiej ostateczności.

Bohaterka spędza w klasztorze 11 długich lat. Jest to...

Aleksandra | 2011-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Weronika w wieku 21 lat wstępuje do zakonu Benedyktynek. Rzuca dotychczasowe życie. Pracowała wcześniej w Zakładzie Psychiatrycznym dla młodzieży. Żegna przyjaciół, sprzedaje samochód i rozpoczyna życie klasztorne... Krok po kroku poznaje zakonne życie. Zaczyna studia teologiczne, podejmuje nową pracę (rozpoczynała jako ogrodniczka, a skończyła na prowadzeniu klasztornej księgarni).
Przez cały etap swojej formacji zakonnej była poddawana wielu próbom. Opisuje swoje rozterki odnosnie przyszłości w zakonie, zadaje sobie często pytania, czy tego naprawdę chce?
Dlaczego ostatecznie Weronika postanowiła z dnia na dzień opuścić klasztor? Odpowiedź można znaleźć w książce.
Książkę czyta się szybko. Jest to ciekawa pozycja, ale mnie nie porwała, dlatego daję tylko 3 gwiazdki.

LottaCzyta | 2015-10-23

Próbując odnaleść siebie można zapomnieć czego się właściwie szukało.

Fabuła: Veronika Peters ma 21 lat. Pewnego dnia postanawia wstąpić do klasztoru. Pragnie poprzez wyciszenie oraz rutyne odnaleść siebie. Autorka opisuje w książce wszystkie obrzędy min. zaślubiny, obłóczyny. Bohaterke poznajemy gdy jedzie do klasztoru i żegnamy się z nią gdy z niego odchodzi. Przechodzimy z nią poprzez lepsze i gorsze chwile. Veronika z klasztoru odchodzi z powodu mężczyzny.

Moja opinia: Czytając tę książke miałam wrażenie jakby autorka, która jednocześnie jest bohaterką pisała aby napisać. Jakby chciała to odbębnić. Chciałabym lepiej poznać życie Veroniki. Na końcu pojawia się wątek miłosny. Mam wrażenie, że właśnie temu tematowi poświęca najwięcej uwagi. Mam niedosyt. Przeczytałam. Odhaczyłam. I tyle.

Moja ocena: ***

Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca

Recenzja pochodzi ze strony: www.lottaczyta.blox.pl

Kasia | 2014-08-19
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane, 2014
Przeczytana: 2014 rok

Na mnie książka wrażenia nie zrobiła, aczkolwiek podziwiam ludzi, którzy zmieniają całe swoje dotychczasowe życie by poświecić się Bogu.
Myślę, że potrzeba ogromnej odwagi, a przede wszystkim wiary by wybrać drogę zakonną.
Nie czytałam jej wnikliwie, gdyż trochę była nudnawa. Opisy pomieszczeń, przebiegu modlitw, zachowań sióstr... Książka nie ujęła mnie treścią, jednak dla ciekawskich może okazać się ciekawą lekturą ze względu na panujące wyobrażenie o ludziach duchownych. Wielu sądzi, że siostry zakonne wychodzą na miasto w habicie lub bez, w zależności od ich "widzi mi się". Bawi mnie czasem takie trochę naiwne podejście ludzi do świata duchowieństwa, więc może dla niektórych książka okaże się kopalnią wiedzy na ten temat :)

Xymena | 2011-05-28
Przeczytana: 27 maja 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

No dobrze, przyznam się bez bicia: sięgnęłam po tę książkę, gdyż miałam nadzieję na jakieś pikantne szczegóły lub inne mocne konkrety.

Nic z tych rzeczy.

Książka opowiada o dziewczynie, która - spakowawszy całe swoje życie do dwóch walizek - postanawia wstąpić do zakonu. Tam przechodzi przez wszystkie etapy zakonne, w końcu składa śluby, żeby po 11 latach stwierdzić, że to jednak nie dla niej. No i zabiera z powrotem te swoje dwie walizki.

Historia odrobinę banalna - już okładka zdradza nam, że autorka książki mieszka Z RODZINĄ w Berlinie, wiec możemy domyślać się powodów jej odejścia z zakonu. Rozczaruje się jednak ten, kto żądny jest wielkich wrażeń.

Już po pierwszych stronach książki orientujemy się, że autorka nie jest wybitną pisarką. A jeśli napisał ją za nią jakiś ghostwriter, to kobiecinę zwyczajnie naciągnął, ponieważ książka napisana jest po prostu fatalnie! Coś w rodzaju pamiętnika-niepamiętnika, powieści-niepowieści, dokumentu połączonego z opisem uczuć, wrażeń i...

ania | 2014-03-02
Przeczytana: 22 lutego 2014

książka przedtsawia jak kobieta może się zmieniac pod wpływem uczuć i wiary

larein | 2010-09-09
Przeczytana: 09 września 2010

Bardzo ciekawa książka, zabawna, przyjemnie się czyta.

Beate | 2013-11-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 listopada 2013

Bardzo lekko się czyta. Prosto napisana, ciekawa książka o dziewczynie, która decyduje się zostać zakonnicą. Opisuje swoje życie w zakonie. Mimo wszystko jednak zrezygnowała - po 11 latach. Ja tą książkę "pochłonęłam", ponieważ naprawdę jest lekko napisana, humorystyczna.

Moni | 2012-07-11
Przeczytana: 27 czerwca 2012

Książkę kupiłam na wakacjach by oderwać się trochę od rzeczywistości i zobaczyć co dzieje się za bramami klasztoru - w świecie o którym tak mało wiem. Po recenzji spodziewałam się czegoś więcej, m. in. pokazania życia klasztornego i wewnętrznych rozterek głównej bohaterki, które tak naprawdę ujawniają się dopiero kilka stron przed końcem książki. Słabo opisane życie prywatne bohaterki przed wstąpieniem do zakonu a sam pobyt w nim przedstawia jakby z lotu ptaka. Przeczytałam ją w jeden dzień, ale absolutnie mnie nie powaliła. Momentami nudna i monotonna zawierająca przesyt postaci w których można się pogubić. Na plus alfabetyczny spis bohaterów na końcu książki który co parę stron trzeba odwiedzać by się zorientować z kim mamy w danym momencie do czynienia.