Utalentowana

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Gifted
genialne dziecko, emigracja, Indie
historyczna

Przejmująca historia córki hinduskich emigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii. Bohaterka powieści - uzdolniona matematycznie Rumika - pod czujnym okiem ojca rozwija swój talent, kosztem relacji z otoczeniem. Nastolatka chce jednak żyć tak jak jej rówieśnicy, boleśnie odczuwa też brak wspólnego języka z rodzicami. Splot dramatycznych okoliczności powoduje, że w końcu wyrywa się na...

Nastolatka chce jednak żyć tak jak jej rówieśnicy, boleśnie odczuwa też brak wspólnego języka z rodzicami. Splot dramatycznych okoliczności powoduje, że w końcu wyrywa się na wolność…
"Utalentowana" to piękna, sugestywna opowieść o dorastaniu, inności i samotności, która często dzieli ludzi sobie najbliższych.

Melody | 2010-06-25

Muszę otwarcie przyznać, że spodziewałam się po tej książce dużo więcej. Powieść jest ciekawa, ale czegoś mi w niej brakowało i miałam nadzieję, że pewne kwestie się jakoś ostatecznie rozwiążą. W czasie czytania narastało we mnie uczucie złości i niedowierzania. Strasznie było mi żal Rumi, której rodzice tak bardzo komplikowali życie. Moja ocena jest jednak taka, a nie inna ponieważ w ''Utalentowanej'' jest mowa o tolerancji. O tym jak się czują ludzie, którym nie dane było jej doświadczyć. Książka pozwala zakosztować również odrobiny hinduskiej tradycji oraz poznać parę wyrażeń i zwrotów w hindi. Cenię ją za to, że pokazuje jak trudno jest wychowywać własne dziecko i rozumieć jego potrzeby. Rodzice Rumiki myślą, że wiedzą co tak naprawdę przyniesie jej satysfakcję. Bardzo się mylą.

Tamanna | 2014-04-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 30 kwietnia 2010

Właśnie skończyłam tę książkę. Czytając ja - byłam Rumiką – dzieckiem, potem nastolatką. Przeżywając jej samotność i spętanie cudzymi oczekiwaniami. Zastanawiając się nad postawionym tu problemem, projekcji, jakie mamy na temat bliskich osób, użycia ich do wypełnienia naszego celu. Znów wraca odwieczne: człowiek potraktowany jako środek, a nie cel sam w sobie, ktoś kto zasługuje na miłość, a nie tylko na dyscyplinę. Polecałabym ją wszystkim przyszłym rodzicom, ku przestrodze, ale i dzieciom wiązanym przez rodziców poczuciem winy. Szkoda tu najpierw Rumiki, a potem każdego. Słusznie, Niwemang, zobaczyłaś promyk nadziei w postaci braciszka.W książce echo wrogości między sikhami a muzułmanami mimo pozornego zaadaptowania się do zachodniej kultury.

ania | 2014-10-03
Przeczytana: 03 października 2014

Bardzo dobra ksiazka. I madra. Napisana z glebii serca. To czuc.
Czytajac ja mozna poczuc, ze jest sie mala Rumi.
Swietny debiut.
Zazdroszcze takiego talentu.

Inka | 2011-01-19

Wybierając tę książkę myślałam, że będzie dużo lepsza. Trochę się na niej rozczarowałam, na zakończeniu i na przedstawieniu bohaterów. Było w niej pełno smutku i żalu do rodziców Rumi za to, jak ją traktowali. Książka w miarę ciekawa, a jednak w pewnym momencie wszystko się posypało.

majek | 2011-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2011

Książka mocna, nieco dramatyczna, choć napisana fajnym językiem. Ale też troszeczkę przesadzona i fabularnie bezsensowna. Miałam wrażenie, że autorka zamiast skupić się na jednym, czy dwóch problemach bohaterki, przypisuje jej wszystko o czym tylko było słychać w wieczornych wiadomościach.
Raczej nie polecam.

Asieka | 2010-09-02

Ciekawie się zaczynało, ale jakoś się rozmyło. Mimo wszystko chętnie będę do niej wracać.

Malwiś | 2012-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2012

Książka bardzo dramatyczna, nie potrafiłam przeczytać jej w jednym ciągu, wiele razy zrażałam się do niej. Koniec zawiódł mnie niemiłosiernie.

miedzystronami | 2011-01-09
Przeczytana: 24 czerwca 2010

Utalentowana to dramatyczna opowieść o wychowaniu, o aspiracjach rodziców, o wielkich talentach.
Bohaterką jest Rumika, którą poznajemy w wieku lat 5 i śledzimy jej losy do 15 roku życia. Ale ta książka nie jest dla nastolatek, to książka tylko dla dorosłych. Ważne tematy wychowania i postępowania z dziećmi powinny na pewno być rozważone przez wielu dorosłych.
Rumi jest niezwykle uzdolniona matematycznie, jej ojciec Mahes – sam ambitny matematyk, wykładowca uniwersytecki - za wszelką cenę stara się rozwijać w niej ten talent, bez względu na konsekwencje czy niechęć córki.

Bohaterowie pochodzą z Indii, a mieszkają w Wielkiej Brytanii. Nikita Lalwani dokonuje zestawienia kultury angielskiej i indyjskiej. Ukazuje różnice w tradycjach, wychowaniu, religii i podejściu do podstawowych codziennych czynności i obowiązków.

Na przykładzie tej rodziny widać doskonale jak rodzice przenoszą swoje aspiracje na dzieci, co teraz jest tak częste w naszym świecie.
Jak pozbawiają je...

Weronika | 2011-09-07
Przeczytana: 07 września 2011

"Utalentowana", po przeleżeniu co najmniej 2 lat na półce, okazała się ciekawą lekturą. Być może dlatego, że jeszcze nie spotkałam się z literaturą o takiej tematyce, nie znudziła mnie. Praktycznie wszystko w tej książce jest dla mnie obce, dlatego też śledziłam losy Rumi. Szczególnie spodobało mi się zakończenie tej historii.

Ankabe | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Wyjątkowa unikalna książka o utalentowanej matematycznie uczennicy pochodzącej z Indii.