Przestrzeń za Szkłem

Wydawnictwo: Świat Książki
The Glass Room
978-83-247-1895-5
Dorota_1988

Przez niemal siedemdziesiąt lat rozgrywa się akcja tej opowieści o ludziach i czasach, w jakich przyszło im żyć. Są lata dwudzieste XX wieku. W nowo powstałej Czechosłowacji żydowski magnat samochodowy Viktor Landauer zleca budowę niezwykłego domu – symbolu nowoczesności. Zamieszkuje tam z ukochaną żoną Liesel i dziećmi. Landauerowie jeszcze nie wiedza, ze wkrótce będą musieli opuścić swa posiadłość, a do „szklanego domu” Liesel powróci jako sędziwa dama. Zajmująca historia wielkiej miłości w… małżeńskim trójkącie i samego domu, zmieniającego swe przeznaczenie w rytm kolejnych burz, wstrząsających minionym stuleciem aż po upadek komunizmu.

Monika | 2013-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2013

"Przestrzeń za Szkłem" to dom, a powieść opowiada jego historię. Historię napisaną z wdziękim i nietuzinkowo.
Piękny język, barwne postaci, małżeński trójkąt, II wojna światowa, taniec, spadające bomby, miłość, wybaczenie i onyks ;) - to wszystko i znacznie więcej znajdziecie w tej książce. Warto po nią sięgnąć.

kajsa | 2011-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2011

Wszystko mnie tu urzekło...i okładka, od której trudno oderwać wzrok, i pełna rezerwy, nieco chłodna, elegancka narracja. Malarski opis domu, jego wnętrza i gry świateł w zależności od pory dnia i roku...jego niema obserwacja losów rodziny Landauerów i kolejnych osób zajmujących Przestrzeń za Szkłem.
W opisie książki pojawia się informacja,że jest to historia małżeńskiego trójkąta.Jestem innego zdania.Dla mnie ważniejszą bohaterką jest Hana Hanakova, której przeżycia i uczucia łączą się przez wiele lat z domem wybudowanym przez przyjaciół.To nietuzinkowa postać,która mimo przeżytej tragedii, wciąż wierzy w życie i miłość.

Kasia | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Dobra książka, opowiadająca historie rodziny w czasie zawieruchy wojennej.
Polecam

macierzanka | 2011-02-04
Przeczytana: 01 lutego 2011

Simon Mawer to Brytyjczyk, który swoje życie związał z Włochami. Od 1977 r. mieszka w tym pięknym kraju pachnącym oliwkami dojrzewającymi w ciepłych promieniach słońca. Oprócz pisania jest również belfrem uczącym biologii w jednej z rzymskich szkół do czego uprawnia go tytuł naukowy z Zoologii. W roli pisarza zadebiutował w wieku 39 lat. Jest autorem siedmiu powieści z których w Polsce ukazały się cztery w tym ta najnowsza zatytułowana The Glass Room (Przestrzeń za Szkłem).
Główny bohater powieści, który jednocześnie stanowi wyraziste tło stworzony przez Mawera jest nietypowy, ponieważ jest nim dom. Niezwykły dom..., który zahipnotyzował mnie. Ale nie jest to, jakbyśmy szybko pomyśleli, stare ani tym bardziej zakurzone domisko. Nie skrzypią w nim podłogi przy kolejnych krokach ani okiennice, którymi bawi się wiatr i nie skrywa tajemnic w zagraconych piwnicach czy na strychach zasnutych pajęczynami. Wprost przeciwnie. Jest nowoczesny i oryginalny. Zaprojektowany z ogromną...

allison | 2011-05-11
Przeczytana: 10 maja 2011

Nie mogłam się oderwać od tej książki! Najbardziej zafascynował mnie nie małżeński trójkąt, ale wpływ szklanego domu na losy bohaterów i czająca się w tle wielka historia, która w pewnym momencie wywróciła do góry nogami życie całej rodziny i jej znajomych.
Autor bardzo przekonująco opisał reakcje ludzi na rodzące się i rozwijające dwa największe totalitaryzmy XX wieku - faszyzm i komunizm.

BetiFiore | 2013-10-27
Przeczytana: 25 października 2013

Książka bardzo wciagająca, sprawnie napisana, ciekawe postaci, duzy plus za wątek historyczny. Polecam!

Liliowa | 2011-07-05
Przeczytana: 03 lipca 2011

Najpierw zachwyciła mnie okładka. Niby prosta, zwyczajna, a jednak ma w sobie to "coś", co przyciągnęło moją uwagę i sprawiło, że zapragnęłam odwiedzić Przestrzeń za Szkłem niemalże natychmiast.

W nowo powstałej Czechosłowacji Viktor Landauer, zamożny magnat samochodowy, oraz jego piękna małżonka Liesel zlecają budowę swego nowego domu niemieckiemu architektowi, Rainerowi von Abtowi. W ten sposób rodzi się wyraziste tło powieści - ogromna willa, w całości wykonana ze szkła. Staje się ona swoistym symbolem nowoczesności, postępu i rozwoju. Na przestrzeni ponad siedemdziesięciu lat XX wieku - od czasu zakończenia I wojny światowej aż po upadek komunizmu - dom ten splata ze sobą losy wielu ludzi, wielokrotnie zmienia swe przeznaczenie, a jego szklane ściany niezwykle wyraziście odbijają wszelkie tragedie i zawirowania wstrząsające światem.

Właściwie ogromnie ciężko streścić w zaledwie kilku zdaniach, o czym opowiada "Przestrzeń za Szkłem". Jest to powieść specyficzna, gdyż pomimo...

BeataBe | 2011-03-07
Przeczytana: 27 lutego 2011

Książka ma niewątpliwie swój klimat i pozostawia po sobie wrażenie... luksusu. Luksusowy warsztat pisarski, luksusowa treść, luksusowi bohaterowie, luksusowy dom i jego klimat.
Akcja powieści toczy się tuż przed i w trakcie drugiej wojny światowej w Czechach. Ciekawy obraz obyczajowy społeczeństwa tamtych czasów. Było to dla mnie inne niż do tej pory spojrzenie na początek wojny oraz jej przebieg. Spojrzenie z perspektywy innego kraju - Czech i Szwajcarii.
Dobra i wartościowa pozycja.

Prosto_z_Mostu | 2011-02-25
Na półkach: Do recenzji, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 25 lutego 2011

Niby wiemy, że życie przynosi różne niespodzianki, że może zaskoczyć. Jednak pomimo tej wiedzy, nie wierzymy, że te niespodzianki będą dotyczyły nas i że to właśnie nasze bezpieczne życie zostanie wywrócone do góry nogami.
Często żyjemy widząc nasze życie innym niż jest w rzeczywistości, karmimy się iluzjami, sami siebie przekonujemy i okłamujemy. Po co to wszystko? Nie lepiej żyć w prawdzie i pełnej świadomości? Czemu ludzie wolą tracić wartościową energię na te wszystkie zabiegi? Motywów pewnie jest wiele: lęk przed nieznanym, ramy kulturowe, poczucie bezpieczeństwa i wygody.

Do takich rozmyślań skłoniła mnie lektura książki "Przestrzeń za Szkłem" Simona Mawera. Powieść ta jest przedstawieniem przekroju wydarzeń i losów rodziny Landauerów i ich domu-symbolu,czyli Przestrzeni za Szkłem.
Młode małżeństwo - Liesel i Victor - tworzą swój świat i swoją przestrzeń. Są zamożnymi ludźmi, więc mają duże możliwości. On prowadzi własną firmę produkującą samochody, a ona zajmuje się domem....

Jula | 2014-05-22
Przeczytana: 22 maja 2014

"Przestrzeń za szkłem" to urzekająca powieść, której głównym bohaterem jest niezwykły, bardzo nowoczesny i kosztowny dom, zaprojektowany i zbudowany przez wziętego architekta w latach dwudziestych XX wieku w małym czechosłowackim miasteczku, na zamówienie bogatej rodziny Landauerów - producenta samochodów. W książce śledzimy przez siedemdziesiąt lat jego niezwykłe dzieje i losy zamieszkałych w nim osób; jest to pasjonująca lektura, od której trudno się oderwać.
Opowieść napisana jest bardzo interesująco, pięknym językiem, występują barwne postaci. Na pewno warto po nią sięgnąć.