Cień zwycięstwa

Cykl: Cień zwycięstwa (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Тень победы
83-7301-953-7
historyczna

Związek Radziecki kolos na glinianych nogach nie mógłby istnieć bez rozbudowanej państwowej mitologii. Jedną z jej odmian jest tworzony, z wysiłkiem podtrzymywany i wielokrotnie rewidowany mit wielkiego dowódcy . Cień zwycięstwa to doskonała książka poświęcona najnowszej historii Rosji. Suworow atakowany przez historyków za nadmierną rzekomo swobodę doboru faktów i ich interpretacji rozprawia się w niej z Gieorgijem Żukowem, sztandarową postacią Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Zestawiając powszechnie znane fakty ze wspomnieniami marszałka, krok po kroku konsekwentnie obala mit błyskotliwego stratega, oddanego podwładnym dowódcy, wytrawnego polityka i wrażliwego człowieka. Z kart tej pracy wyłania się stopniowo zupełnie nowy, zatrważający, lecz prawdziwy obraz: człowieka pozbawionego talentu, okrutnego i zakłamanego, który bezwzględnie kosztem pomijania cudzych osiągnięć, fałszowania historii i milionów ofiar przekuwa swoje liczne porażki na sukcesy.

Axsiu | 2014-06-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 2011 rok

Moja pierwsza książka Wiktora Suworowa, którego poznałem w kilku filmach o II Wojnie Światowej i byłem pod ogromnym jego wrażeniem.
Mówiąc szczerze : mam dość mieszane odczucia.
Z jednej strony jest świetna, nie zostawiając suchej nitki na mitycznym "bohaterze". Obala utarte, powtarzane od lat schematy o generale Żukowie i za to chwała panu Suworowowi. Sam, według mnie, zapisał się tą książką na kartach historii.
Jednak ogromnym minusem książki jest powtarzalność autora. Przez większość książki pokazuję w kółko przykłady, potwierdzające słuszność jego tezy. Jednak po jakichś 150 stronach zaczyna się to robić już nużące.
Przez to nie daję książce 9 gwiazdek, tylko 7. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to wyjątkowa i cenna książka, którą każdy pasjonat historii powinien bez wątpienia znać.

Rafał | 2010-08-31

"Tylko słaby, głupi, chwiejny mężczyzna morduje i gwałci", pisze w "Akwarium" Wiktor Suworow. W myśl tych słów ukazuje jak wygląda prawdziwy mężczyzna - jest twardy i odporny. Były żołnierz GRU idzie jednak dalej. Swoim zachowanie pokazuje, że jest też odważny. Jak? Przyznaje się do błędu. Otóż, jego "wzór do naśladowania" to totalna "fajtłapa" - Żukow nie jest geniuszem! A jeszcze w "Lodołamaczu" pisał nam jakim był wspaniałym dowódcą ten marszałek! Teraz jednak przeprasza czytelników i proponuje nam wspólne odkrycie skrupulatnie zatuszowanej "kariery" bohatera ZSRR pełnej kompromitujących wpadek. Jak zawsze, książki historycznej Suworowa nie należy traktować jako "objawionej" - to raczej zachęta, aby pokazać, że historia nie jest taka prosta jak się wszystkim wydaje. Trzeba przyznać, że studium nad Żukowem jest wykonane z odpowiednią precyzją, lepszą na pewno niż w "Lodołamaczu" i naprawdę ciężko się do czegoś przyczepić. Czasem denerwuje chaotyczny styl autora - nie odpowiedni...

Karo | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

"Łajdaka powinno się nazwać łajdakiem, bez względu na to, ile ma odznaczeń." A. Tonow (s. 253)

Postać Żukowa i związana z nią legenda przypomina mi kilka mitów związanych z postaciami- tzw. autorytetami z współczesnej RP. Kiedy i czy w ogóle jest to możliwe, że potężnie zmanipulowane narody, odkryją prawdę, nastąpi - nie wierzę, że prędko.

Moja maksyma jest zawsze taka - ludzie nie są źli, tylko często źle czynią - ale czy mam moralne prawo sądzić tak na temat zbrodniczych działań wielu dyktatorów, władców, generałów etc. Czy oni również nie są źli, a jedynie złe są ich działania?

Aby w Polsce zmieniło się cokolwiek pozytywniej, wymagana jest zmiana kilku pokoleń osób - w wyniku skutecznej walki z inteligencją ZSRR, tudzież Niemiec, ciężko będzie wylizać się nam przez wiele lat, ciężko będzie znaleźć prawdziwych mężów stanu. Póki co widzę samych krętaczy i cwaniaczków - nie narzekam, bo jak to mówi Huxley - "chciałem zmienić świat, doszedłem do wniosku, że mogę zmienić jedynie...

Roman Dłużniewski | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Czy należy wierzyć w to, co pisze Suworow ? Nawet jeśli dobiera fakty tendencyjnie, nawet jeśli koloryzuje i upraszcza, jest wiele, bardzo wiele racji w jego twórczości.

dantexdan | 2011-11-22

Po przeczytaniu książki Suworowa, odnoszę wrażenie, że do głowy miałem włożone brednie, którymi karmiono kolejne pokolenia. Zwykła radziecka propaganda kreująca Żukowa na bohatera, bo przecież naród musi mieć postać do naśladowania!

W pewnym momencie Suworow porównuje Stalina i Żukowa pod względem odznaczeń. Żukow był czterokrotnym bohaterem ZSRR! A w czym się to bohaterstwo objawiało? W rozstrzeliwaniu własnych żołnierzy, w wysyłaniu ich na pewną śmierć na okopane wojska niemieckie, w braku jakiejkolwiek krzty rozumu. Przed atakiem Niemców na ZSRR, Żukow został Szefem Sztabu Generalnego. Według Suworowa, to dzięki marszałkowi ZSRR zebrało porządne baty od Wehrmachtu w 1941r. Dużo by mówić o samej sylwetce i jego poczynaniach na frontach wojennych. Żeby jednak uzmysłowić czytelnikowi jaki stosunek ma autor do rzekomego bohatera, wędrujemy na sam koniec książki. Na ostatnich kartach, autor porównuje dwóch wodzów: Hitlera i Żukowa. Żukow wygrywa to starcie bardzo zdecydowanie....

Krzysztof_g | 2016-08-01
Na półkach: Przeczytane, Historia

Po skończeniu 5 książek z serii Lodołamacz zabrałem się za następne. W.Suworow jak zwykle pisze z wielką pasją i misją demitologizacji. Cała masa błyskotliwych spostrzeżeń, ironicznych komentarzy i liczb, czyli norma. "Cień zwycięstwa" to taka "krytyczna biografia" Żukowa i chociaż wiele aspektów podporządkowanych jest głównej tezie WS (ZSRR zdążył do wojny) to całość czyta się super i na pewno wiele racji jest w przypuszczeniach autora.

Bonifacius | 2012-05-06
Przeczytana: 29 stycznia 2010

Polecam tym, którzy nie znoszą historii :) i robię to przewrotnie, bo ja nienawidziłem tego przedmiotu. Obecnie na moich pułkach jest najwięcej książek o tej tematyce.

deprywacja | 2012-01-24

Warto się przemęczyć, mimo że autor jak kataryna powtarza pewne tezy dając mi odczuć jak to jest czytać propagandę :P tak, skumałem po pierwszych 100. stronach, jakim typem był bohater tej książki, nie było konieczne puentować każdego rozdziału dobitnym stwierdzeniem z kim mamy do czynienia. A jednak ostatnie kilkadziesiąt stron jest zdecydowanie godnych uwagi, dają nieco bardziej szeroki obraz 'elit' zgromadzonych wokół Żukowa.

Wojciech Foolonthehill | 2013-11-07

obnaża mit o "niezwyciężonym" Żukowie