Zbigniew Mikołejko


- Pisze książki: literatura piękna, literatura faktu, publicystyka literacka, eseje, filozofia, etyka, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), popularnonaukowa, poezja, albumy, czasopisma, religia więcej mniej
- Urodzony: 24 lipca 1951
Polski filozof, historyk religii, eseista. Kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, członek Amerykańskiej Akademii w Rzymie (1996), profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa, wykłada również filozofię i logikę w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania, a także wstęp do wiedzy o religii na Podyplomowym Studium Wiedzy o Kulturze przy Instytucie Badań Literackich PAN.
Opublikował ponad 800 tekstów - oprócz polskiego, w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim, ukraińskim i włoskim. Jest m.in. autorem książek:
"Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu" (1987),
"Kim jestem dla ciebie..." (1987, antologia),
"Elementy filozofii" (siedem wydań, 1998-2008);
"Mity tradycjonalizmu integralnego" (1998),
"Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma" (1998),
"Żywoty świętych poprawione" (2001; Nagroda Księgarzy "Warszawska Premiera Literacka", czerwiec 2001; wznowienie - 2004; edycja dźwiękowa w wersji dla niewidomych - 2002),
"Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa" (2001),
"W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu" (2009),
Współautor prac zbiorowych:
"Licytacja. Szkice o nowej prozie" (1981),
"Filozofia i myśl społeczna Jana Pawła II" (1983),
"Katolicka filozofia kultury w Polsce" (1987),
"Apokalipsy i kultury" (1997),
"Ucieleśnienia. Ciało w zwierciadle współczesnej humanistyki" (2007).
Opatrzył posłowiem lub wstępem dzieła wybitnych teologów, filozofów i historyków - Karen Armstrong, Dalaj Lamy, Eugena Drewermanna, Hansa Künga, Jacques'a Le Goffa, Margaret Starbird - jak również głośnych powieści o tematyce religijnej (np. jest autorem posłowia do "Kodu Leonarda" Dana Browna).
Publikował ponadto m.in. na łamach "Borussii", "Dialogu", "Etyki", "Gazety Wyborczej", "Kontekstów", "Literatury na Świecie", "Newsweeka", "Nowych Książek", "Przeglądu Filozoficznego", "Przeglądu Politycznego", "ResPubliki Nowej", "Rzeczpospolitej", "La Sicilia", "Społeczeństwa Otwartego", "Twórczości", "Tygodnika Powszechnego", "Uncaptive Minds".
Jest współautorem każdego z monograficznych tomów serii "Punkt po Punkcie", wydawanej przez gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria: "Twarz" (2001), "Miłość" (2002), "Dusza" (2003), "Grzech"(2004), "Ból" (2005), "Śmiech" (2006), "Koniec" (2007).
- 534 przeczytało książki autora
- 972 chce przeczytać książki autora
Wszystkie książki i czasopisma
Cytaty
(...) wrażliwość nie chroni przed złem. W każdym z nas mieszkają ciemne moce. Wrażliwość nie jest wystarczającym warunkiem nieczynienia zła.
(...) wrażliwość nie chroni przed złem. W każdym z nas mieszkają ciemne moce. Wrażliwość nie jest wystarczającym warunkiem nieczynienia zła.
W dzisiejszej kulturze Zachodu, do której należymy, istnieje przecież przekonanie, nieustannie wpierane nam w mózgowia, że zawsze musimy sobie poradzić. To fikcja. Nie dajemy rady, musimy czasem przegrać albo przynajmniej odstapić od zamiaru, od planu - trzeba sobie to powiedzieć szczerze, chociaż boli.
W dzisiejszej kulturze Zachodu, do której należymy, istnieje przecież przekonanie, nieustannie wpierane nam w mózgowia, że zawsze musimy sob...
Rozwiń ZwińChcę tylko powiedzieć, że nauka rości sobie pretensje do odczarowania świata, ale ma ograniczony zasięg, jest wielkim procesem falsyfikacji, jest przybliżaniem tylko i modelowaniem świata, a nie jego sumiennym, dokładnym opisywaniem. Zapominamy więc, że żyjemy w królestwie modeli, bo świat nie jest nam dany bezpośrednio przecież.
Chcę tylko powiedzieć, że nauka rości sobie pretensje do odczarowania świata, ale ma ograniczony zasięg, jest wielkim procesem falsyfikacji,...
Rozwiń Zwiń