Park Gorkiego

Tłumaczenie: Andrzej Grabowski
Cykl: Arkadij Renko (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
Gorky Park

Moskwa w ostatnich latach ery Breżniewa. Pewnej zimowej nocy w parku Gorkiego w centrum stolicy zostają odkryte trzy, pozbawione palców i skóry twarzy, ciała. Prowadzący śledztwo młody oficer milicji, Arkady Renko, z niechęcią i nieufnością reaguje na podejrzane zainteresowanie sprawą KGB. znalezione przy jednej z ofiar łyżwy doprowadzają go do Iriny Asanowej, młodej dziewczyny, którą łączy coś z Jackiem Osborne&em, starszym biznesmenem z USA. Analiza antropologiczna i rekonstrukcja czaszek ujawnia, że wśród zamordowanych był młody Amerykanin. Badając dalsze tropy, Arkady natyka się na amerykańskiego policjanta Kirwilla, poszukującego w Moskwie zaginionego brata. Ten odmawia jednak współpracy. Również Irina milczy. Renko podejrzewa, że dziewczynie, znającej wszystkie trzy ofiary, grozi wielkie niebezpieczeństwo. Niezrażony naciskami KGB odkrywa, że w sprawę zamieszani są skorumpowani aparatczycy z tajnych służb i prokuratury, czerpiący zyski z przemytu drogocennych futer.

Marduk | 2016-04-19

"Park Gorkiego" zakupiłem swego czasu w antykwariacie, pamiętając że dawno temu widziałem film o takim samym tytule, z naszą rodaczką, Joanną Pacułą w roli głównej. Pamiętałem też, że film był interesujący. Jakież było moje rozczarowanie, kiedy po lekturze okazało się, że film nokautuje książkę, jeśli chodzi o wartość! Przede wszystkim tej powieści brakuje jakiegokolwiek napięcia! Na początek mamy zagadkowe,potrójne morderstwo, i... Tyle! To całe napięcie w książce. Potem praktycznie nic się nie dzieje! Milicja, KGB, ślad amerykański; wszyscy się "motają", a efektów nie ma. Z tego można, a nawet trzeba było popełnić powieść co najmniej dobrą, ale Smithowi się to nie udało. Nie pomaga też jego siermiężny styl pisania. Kartki książki to się przekręcało z bólem, z takim nasuwającym się pytaniem - "muszę???".
Gorzej, że wraz z "Parkiem Gorkiego" kupiłem wówczas w pakiecie trzy inne książki Smitha z tym samym bohaterem. I tak sobie stoją na półce, czekają na swoją kolej, ale czy się...

emindflow | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

Zbyt dużo oczekiwałem po tej książce i pewnie stąd moje rozczarowanie.
Wydawałoby się, że ta książka ma wszystko co powinien mieć doskonały thriller - niezły pomysł, spektakularna zbrodnia, energiczny śledczy, KGB, amerykański ślad i na dodatek wszystko to ulokowane w wyjątkowym czasie i miejscu. A jednak efekt jest słabiutki
Powody są dwa. Po pierwsze powieść jest kompletnie pozbawiona emocji, co dla tego gatunku literackiego jest niewybaczalne. Wszystko rozgrywa się na tym samym (bardzo niskim) poziomie napięcia i w jednostajnym tempie, trochę tak jakby kwartet smyczkowy zastąpić czterema metronomami.
Bodaj jeszcze większym grzechem jest styl autora - toporny i chaotyczny, do którego nie udało mi się przyzwyczaić przez całą lekturę. To się po prostu bardzo źle czyta.
Wprawdzie na uznanie zasługują próby pokazania rzeczywistości schyłkowego Związku Radzieckiego, ale i tak nie są w stanie zatrzeć ogólnego kiepskiego wrażenia.
Nie podobało mi się.

Marczewek | 2013-12-20
Przeczytana: 26 lutego 2013

Park Gorkiego, określana jest jako najsłynniejszy thriller lat '80, i była na indeksie radzieckiej cenzury.
Na początku książki lądujemy w Parku Gorkiego, gdzie milicjant znalazł okaleczone zwłoki trójki ludzi.

Z ramienia prokuratury zostaje na miejsce skierowany Arkady Renko, który jak się okazuje jest nieprzekupny, i nie boi się nacisków z góry. Oprócz niego na miejscu zbrodni zjawia się także major KGB, który wydaje się aż zbyt bardzo zainteresowany sprawą.
Rence do pomocy zostaje przydzielonych dwóch wywiadowców. Jeden jest jego przyjacielem, a drugi jak się wydaje pieskiem KGB.

Masa postaci, duża ilość zagmatwanych wątków, i do tego nowojorski policjant szukający swojego brata.
Mimo że Śledczy dość szybko dowiaduje się kto zabił, to nie potrafią tego udowodnić. Dowody znikają, świadkowie giną. Związek Radziecki pełną gębą.

Bardzo dobra książka, uwielbiam całą serię, i z utęsknieniem czekam na kolejne.
Niestety na brakujące trzeci i czwarty, pewnie przez lata nie ma co...

Agro | 2013-02-01

To już klasyk. Świetny kryminał z Rosją lat 80 w tle.
Jest wszystko czego potrzeba – Inteligentny śledczy, morderstwa, mróz, śledztwo i akcja która przyciąga uwagę. Mimo że autor dość szybko zdradza kto zabił, nie zabiera satysfakcji z odkrywania kolejnych etapów śledztwa. Bardzo dobry styl pisarza, świetne zorientowanie się w temacie przemian politycznych Rosji a sama Moskwa tak przedstawiona jak byśmy tam byli i osobiście odkrywali trupy w parku Gorkiego.
Książkę w Rosji ocenzurowano. Kiedyś przeczytałem że wielką fanka powieści jest Alexandra Marinina.

Przemek | 2013-06-24
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Niesamowita historia śledztwa prowadzonego przez Arkadego Renkę - młodego radzieckiego milicjanta, który z oddaniem i pasją poszukuje zabójcy trzech ludzi odnalezionych w moskiewskim Parku Gorkiego. Odkrywana stopniowo prawda przechodzi najśmielsze oczekiwania młodego oficera, który bez względu na ruinę życia prywatnego i konieczność stawienia czoła nie tylko przestępcy uparcie i konsekwentnie dąży do postawionego celu. Choć może go to kosztować życie, dąży, ogarnięty obsesją odkrycia prawdy, do rozwiązania zagadki. A gdy wydaje się już być blisko, okazuje się, że zabójstwo jest tylko elementem większej gry, w którą zamieszane są m.in. ważne postaci radzieckiego wymiaru sprawiedliwości.
Atmosferę grozy podsyca mroczny obraz rzeczywistości lat osiemdziesiątych Związku Radzieckiego.

KasiaG | 2011-08-02
Przeczytana: lipiec 2011

Zaczyna sie mroźnie i nie tylko ze wzgledu na snieg i mróz- tło przyrodnicze wydarzeń. Trzy zastrzelone i pozbawione twarzy i palców trupy w najsłynniejszym parku Moskwy. Książka jest ciekawa, choć jak dla mnie zbyt zagmatwana. Z drugiej jednak strony szkoda, że dość szybko staje się oczywiste kto był zabójcą. Oczywiście jest młody śledczy, piękna i zagadkowa kobieta, jest także cyniczne i podstępne KGB, są obce interesy, a potem FBI i wiele innych postaci. Najbardziej w tym wszystkim podoba mi się przedstawienie ówczesnej- z początku lat osiemdziesiatych ubiegłego stulecia- Rosji, a raczej ZSRR i wszelkich skomplikowanych "przyjaźni" w niej panujących. Nie widziałam filmu, choć wiem, że książka ta została sfilmowana. Szczerze pisząć- średnio mi się podobała ta kryminalno-sensacyjna historia.

Pugnacious | 2013-02-11
Przeczytana: styczeń 2013

Co tu dużo mówić: jeden z najlepszych thrillerów w historii literatury. Świetny klimat, szorstki, precyzyjny styl i niezapomniane postaci.
Dla każdego miłośnika mocnych książek

| 2016-06-28

Gdyby tylko lepiej napisane było zakończenie...

maciej-bandosz | 2016-10-29
Przeczytana: 2013 rok