Upadek

Wydawnictwo: Rebis
Obłom (Downfall)
historia
Ag2S

Kolejny tom "Kronik Wielkiego Dziesięciolecia" Autor odtwarza wypadki z lat 1956-1957, kiedy to dwuwładza Nikity Chruszczowa i Gieorgija Żukowa usunęła dawnych współpracowników Stalina z grona przywódców Związku Radzieckiego, a Żukow potajemnie przygotowywał się do przeprowadzenia przewrotu wojskowego, obalenia Chruszczowa i przejęcia pełnych rządów w kraju. Suworow przytacza znane i mało...

Kolejny tom "Kronik Wielkiego Dziesięciolecia"

Autor odtwarza wypadki z lat 1956-1957, kiedy to dwuwładza Nikity Chruszczowa i Gieorgija Żukowa usunęła dawnych współpracowników Stalina z grona przywódców Związku Radzieckiego, a Żukow potajemnie przygotowywał się do przeprowadzenia przewrotu wojskowego, obalenia Chruszczowa i przejęcia pełnych rządów w kraju. Suworow przytacza znane i mało znane fakty, które łączy w przekonującą całość. Ukazuje kulisy głośnych historycznych wydarzeń, takich jak XX Zjazd KPZR czy interwencja Armii Radzieckiej na Węgrzech, i sugestywnie przedstawia przebieg bezwzględnej walki o władzę w ZSRR, którą "kat Moskwy i Ukrainy" Chruszczow toczył ze "sługusem i chamem" Żukowem.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Maciek | 2019-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2019

Jestem po lekturze kilku książek dotyczących Stalina ("Dwór Czerwonego Cara" - Montefiore, "Stalin. Terror absolutny" - Baberowski, "Hitler i Stalin" - Bullock). Dlatego książka, dotycząca okresu schedy po Stalinie wydała mi się bardzo interesująca - i nie zawiodłem się. Książka doskonale i wiarygodnie wyjaśnia logikę działania władzy w okresie poststalinowskim i jest to jej największa wartość.

Książka jest bardzo spójna z logiką działania całego systemu stalinowskiego. Do najtrafniejszych wniosków i wyjaśnień książki zaliczam:

1. Przekonujące wyjaśnienie logiki referatu Chruszczowa na XX Zjeździe KPZR - obarczenie winą Stalina za zbrodnie, miało na celu wybielenie siepaczy systemu (w tym Chruszczowa) z odpowiedzialności. Analogicznie zachowywali się naziści - zwalając całą winę na Hitlera i konieczność wykonywania rozkazów.
2. Referat Chruszczowa zadało śmiertelny cios całemu ruchowi komunistycznemu - po referacie ruch komunistyczny już nigdy nie podniósł się na "lśniące...

Tybero | 2019-06-05
Przeczytana: 31 maja 2019

Do tych czas dosyć dobrze kojarzyłem Wiktora Suworowa, ale to pewnie głownie z jego występów w filmie Grzegorza Brauna Marsz Wyzwolenia i innych dokumentalnych i z innych wypowiedzi. Gdzieś tam słyszałem że pisze książki historyczne i takie tam, ale jakoś nigdy nie udało mi się żadnej złapać. W każdym razie te książkę dostałem od swojej kochanej dziewczyny która stwierdziła że mi się z pewnością spodoba, nie pomyliła się całe szczęście. Suworow zabiera nas tak w czas odwilży, czyli rządów na ZSRR Nikity Chruszczowa, nieco mniej brutalnej wersji tego samego zbrodniarza Stalina i całej reszty tej czerwonej jaczejki. Książka opowiada albo raczej skupia się głownie na wątki walki i konkurencji miedzy Chruszczowem a Żukowem. Ta książka jest jednak w wielkiej mierze o marszałku ZSRR Żukowie, i jest to książka demaskująca która wyjawia fakty i niszczy legendę dobrego marszałka. No bo kim dla Rosjan jest Żukow, to postać genialnego wojskowego, marszałka który doprowadził do zwycięstwa,...

almos | 2018-02-04
Przeczytana: 26 stycznia 2018

Rosyjski historyk amator napisał książkę o upadku marszałka Żukowa w 1957. Czyta się to ciężko, bo masę tam powtórzeń i wyliczeń, narracja się rwie. Poza tym autor prezentuje półprawdy, bzdury i dziwne teorie z wielką pewnością siebie. Nie ukrywa też swojej nienawiści do Chruszczowa i Żukowa. Jedynie rozważania militarne mogą się bronić w tym poronionym dziełku. Nie polecam.

W tej książce z cyklu o marszałku Żukowie, opisuje Suworow szczyt jego kariery w 1956r., gdy uratował Chruszczowa przed obaleniem przez twardogłowych komunistów, a potem historię jego upadku w roku 1957. Suworow twierdzi (to główna teza książki), że Żukow miał zamiar obalić Chruszczowa, ale Nikita go ubiegł. Dowody są jednak bardzo słabe, a inne źródła tego nie potwierdzają. Oczywiście Żukow był chorobliwie ambitny, chamski i próżny, ale polityk z niego był żaden (jak wielu wojskowych) i nie zamierzał przejąć władzy. Został wyrzucony przez Chruszczowa, bo stanowił za duże zagrożenie i tyle.

Autor jest...

lucas688 | 2017-07-07
Przeczytana: październik 2016

Nikita kontra Georgij - bardzo przystępnie napisane nawet jak na opracowanie historyczne do którego aspiruje

Adrian F | 2017-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Jak zwykle u pana Suworowa spora porcja wniosków, które wydają się oczywiste dopiero gdy on je wypowie. Kolejną charakterystyczną dla tego autora rzeczą są liczne powtórzenia i nawiązania do poprzednich dzieł. Niektórzy mogą powiedzieć, że to sztuczne napychanie stron. Może i tak, ale ja traktowałem to jako przypomnienie. "Upadek" to wyczerpujący opis procesu odsuwania od władzy marszałka Grzegorza Żukowa. Obalonych zostaje także wiele mitów dotyczących jego osoby, chociaż tak naprawdę niewiele nowego, jeśli zebrać informacje z wcześniejszych książek. Pomimo to ten autor po prostu trzyma poziom, a ta książka jest potwierdzeniem jego talentu. Czekam na kolejne z niecierpliwością.

Getos | 2017-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2017

Książka kończąca cykl dot. "wielkiego 10-lecia". W tej pracy Autor w sprawny (charakterystyczny dla siebie) sposób omawia wydarzenia na Węgrzech w 1956 roku, XX zjazd partii na której złożono krytykę pod adresem Stalina, a następnie koncentruje się na 1957 roku, próbie odwołania Chruszczowa, którą zniweczył swoimi działaniami Żukow, pracach nad rakietami przenoszącymi głowice atomowe, kremlowskich rozgrywkach Chruszczowa i Żukowa, budowaniu zaplecza pod przejęcie władzy przez Żukowa. Tematy ciekawe, czyta się dobrze. Co do wydania nie wiem, miałem w MOBI na czytniku, ale widzę że to REBIS, więc źle być nie może ;)

Sławomir | 2016-11-06
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 06 listopada 2016

Jak zawsze autor niezawodny. Czytało się świetnie. Uwielbiam tą bezkompromisowość i żywą dociekliwość. Książka porusza okres ogólnie mało chyba w naszym kraju znany. Oczywiście mam na myśli sytuację w ZSRR i zakulisowe rozgrywki. Ja osobiście dowiedziałem się kilku nowych rzeczy za co jak zawsze jestem wdzięczny autorowi.
Polecam, polecam i jeszcze raz polecam. Świetnie się czyta.

Micelius | 2016-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2016

Mimo chwilami męczącego stylu, książka ze wszech miar godna przeczytania. - Opisuje zaciekłą walkę o władzę na Kremlu, a biorąc pod uwagę, że polityka wszędzie jest podobna, wiele możemy się z niej dowiedzieć o mechanizmach władzy w ogóle. Czyta się lepiej, niż powieść sensacyjną – potwierdzając starą prawdę, że fikcja literacka jest mniej niezwykła, niż rzeczywistość. Poza tym, ponieważ pewne rzeczy zmieniają się powoli, z tej książki możemy się dowiedzieć o sposobie myślenia, który chyba i dziś jest aż nadto obecny u naszego wielkiego sąsiada.

Książka jest opartą na faktach, w minimalnym tylko stopniu zbeletryzowaną relacją z powojennej kariery Żukowa, człowieka uznawanego za jednego z głównych architektów zwycięstwa nad Hitlerem, a jednak bardzo kontrowersyjnego... Nie chcę za dużo zdradzać, bo to się naprawdę czyta jak powieść – acz dreszcze przechodzą, kiedy uświadamiamy sobie, jak wielu ludzi zostało złożonych, choćby nie zdając sobie z tego sprawy, na ołtarzu wielkich wizji...

Bartosz | 2015-08-03
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Powiem że troszeczkę się zawiodłem. Oczywiście dalej mamy tu starego, dobrego Suworowa bezlitośnie ukazującego niekonsekwencję wielu innych badaczy naukowych.... Ale. No właśnie - pojawiło się Ale. Bo w sumie książka wnosi zdecydowanie mniej - wiele faktów powtarzanych jest z poprzednich książek - w szczególności o chamstwie i głupocie Żukowa... Ogólnie mogłoby być lepiej ale - polecam jak zawsze... warto czasem odświeżyć pewne fakty a humor autora pozwala poznawać historię w ciekawy sposób.