Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu

Okładka książki Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu Wiktor Suworow
Okładka książki Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu
Wiktor Suworow Wydawnictwo: Rebis historia
historia
Osnowy szpionaża
Rebis
2017-04-11
2017-04-11
Anna Pawłowska
szpieg KGB agentura wywiad ZSRR Rosja Suworow

Okładka książki Historia Do Rzeczy 29 (07/2015) Andrzej Chojnowski, Marek Gałęzowski, Lech Kowalski, Michał Mackiewicz, Jakub Ostromęcki, Richard Overy, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Rosalak, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Wiktor Suworow, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Andrzej Chojnowski,...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 25 (03/2015) Joanna Duda-Gwiazda, Andrzej Gwiazda, Colin Heaton, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Wiktor Suworow, Piotr Włoczyk, Grzegorz Wołk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Joanna Duda-Gwiazda...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 24 (02/2015) Charles Freeman, Anna Gwozdowska, Agnieszka Jaczyńska, Tomasz Stańczyk, Wiktor Suworow, Rafał A. Ziemkiewicz
Historia Do Rz... Charles Freeman, An...

Raczej przeciętna pozycja w bibliotece autora.

Raczej przeciętna pozycja w bibliotece autora.

Jestem przeogromnym fanem służb specjalnych, a wywiadu w szczególności. Mam za sobą masę książek o szpiegowskim rzemiośle, w tym kilka pozycji Suworowa. Wszystkie jego dotychczasowe książki wprost pochłonąłem (Akwarium, GRU, Specnaz). Z tą jednak miałem problem. Strasznie mi się dłużyła. Do tego stopnia, że miejscami musiałem się zmuszać aby skończyć rozdział. Nie dlatego, że książka jest zła (bo mimo wszystko to solidna pozycja) tylko dlatego, że Suworow wyłożył w niej wiedzę prawie podręcznikwo, a jak wiadomo podręczniki czyta się opornie. Książka opisuje wiele technicznych aspektów ale tylko w niewielkim stopniu opisuje szpiegowskie rzemiosło w praktyce (chociażby poprzez różnego rodzaju akcje specjalne). Autor co prawda na przykładach wyjaśnia co ma na myśli jednak tych najlepszych smaczków zdradzać nie chce. Sam zresztą to wprost stwierdza. W rozdziale o Specnazie w części dotyczącej technik przesłuchań podaje tylko JEDNĄ technikę (piłowanie zębów) stwierdzając, że pozostałe są bardzo brutalne i ta książka się do tego nie nadaje. Szkoda bo przez brak takich szczegóły i technik z życia wziętych ta lektura sporo traci. Ktoś w którejś recenzji stwierdził, że jest to uzupełnienie Akwarium. W pewnym sensie tak ale uważam, że pozostałe książki które wymieniłem biją "Szpiega" na głowę.

Zostałem szpiegiem po jej przeczytaniu.

Zostałem szpiegiem po jej przeczytaniu.

Dla wielbicieli Suworowa i historii najnowszej. Czyli dla mnie. Domyślam się, że komuś spoza tego wąskiego koła zainteresowań ciężko będzie przez to przebrnąć. Wchodzi jak soczek. Świetnie rozpisana i wyłożona specyfika i struktura GRU. To przerażające i zaskakujące zarazem. Przerażające, bo pokazuje jak działały macki "imperium zła", zaskakujące i pouczające, bo i z taką machiną imperium upadło (albo się postanowiło zreorganizować, patrząc na ostatnie wydarzenia). Mam wrażenie, że autor trochę wybiela wywiad wojskowy, zestawiając go z KGB. Zwłaszcza na początku książki. Nie jest to pozycja na miarę Akwarium czy Specnazu, ale trzyma poziom. Ogólnie mocno polecam, osoby przypadkowe raczej po takie pozycje nie sięgają.

Suworow: światowa jakość, klasa sama w sobie. Nawet dużo lepsze, inteligentniejsze niż "SPECNAZ" Suworowa.

W mojej opinii: czwórka. Bo niczego nowego z niej się nie dowiedziałem. Aczkolwiek zdaję sobie sprawę, ze jest napisana sprawnie, daje się przeczytać do końca i dla osób/czytelników debiutujących w temacie szpiegowania, może być pomocna i wciągająca. Dla nich to może być nawet siódemka.

Książkę nie traktowałbym jako wielkiego skrótu pozostałych. Czytający by wiele stracił. Zachęcam raczej do przeczytania pozostałych. Ma się większą frajdę. Są kulisy pracy dyplomatów (szpiegów),dowiadujemy się jak wyglądały studia, małżeństwo i więcej takich przyziemnych spraw. Jak Rosjanie wpadli na trop amerykańskiej bomby jądrowej? A, bo w prasie pojawiła się wzmianka o 40 tonach srebra i nagle zniknęły publikacje o rozczepieniu atomu. Ot, tak. Na zakończeniu są fotografie, które poruszają temat Turcji (czasy Atatürka) i poradnik - rady dla szpiegów.

Znakomita rekapitulacja kilku wcześniejszych książek autora, przede wszystkim "Akwarium", "GRU" i "Specnazu", choć pobrzmiewają też echa jeszcze paru innych pozycji.

Interesująca książka opisującą prawdziwe szkolenie i życie szpiega, a konkretnie agenta GRU. Przedstawione tutaj historię, bardzo mocno różnią się od filmowego wyobrażenia tajnego agenta. Przez to osobom szukającym sensacji, książką może się wydawać nudna, jednak przedstawia ona od podszewki tajniki werbunku, zdobywania zaufania oraz wymiany informacji.

Dodatkowym smaczkiem jest pojawiająca się często w tekście krytyka komunizmu. Widać, że autor posmakował życia w krajach kapitalistycznych i nie pałał sympatią do systemu ZSRR:
"Dlatego głupi jest ten, kto wierzy w komunizm, wierzy że pewnego dnia każdy na naszej planecie dostanie według potrzeb. Tak wiec ten kto rzeczywiście wierzył w komunizm nie mógł być mądry."
"Wszystkie partie komunistyczne świata składały się wyłącznie z głupców i przestępców. Głupcem jest ten kto wierzył, że kiedyś wszyscy ludzie na ziemi otrzymają według swoich potrzeb materialnych. Przestępca był ten, kto w to nie wierzył, ale przyłączał się do partii komunistycznej, udawał, że podziela jej ideały, wykonywał jej nakazy i instrukcje, które mogły być wyłącznie zbrodnicze albo głupie."
"W Związku Radzieckim każdy bez wyjątku marzył, żeby znaleźć się za granicą i był gotów wyjechać gdziekolwiek. Każda rzeczy wyprodukowana poza granicami była znacznie bardziej ceniona niż krajowa. I taki oficer spotykając przyjaciół ZSRR, którzy mogli kupić sobie cokolwiek, którzy mają wolność i mimo to chwalą ZSRR, nie mógł tego zrozumieć. Dla wywiadu tacy ludzie byli absolutnymi miernotami."

Dodatkowym...

Idealne rozwinięcie Akwarium. Świetna pozycja dla kogoś kto już czytał Suworowa. Zalew informacji o sowieckich technikach szpiegowskich i o samych szpiegach i ich wykształceniu.

• E-Booki

Wiktor Suworow Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu Zobacz więcej