Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu

Okładka książki Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu
Wiktor Suworow Wydawnictwo: Rebis historia
historia
Osnowy szpionaża
Rebis
2017-04-11
2017-04-11
Anna Pawłowska
szpieg KGB agentura wywiad ZSRR Rosja Suworow

Okładka książki Alfabet Suworowa Wiktor Suworow, Piotr Zychowicz
Ocena 6,6
Alfabet Suworowa Wiktor Suworow, Pio...
Okładka książki Historia Do Rzeczy. Ponary. Ludzka rzeźnia. Sławomir Cenckiewicz, Marta Czerwieniec, Marek Gałęzowski, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Niewiadomski, Jakub Ostromęcki, Marco Patricelli, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Rosalak, Tomasz Stańczyk, Wiktor Suworow, Krzysztof Tarka, Adam Tycner, Bronisław Wildstein, Michał Wołłejko, Piotr Włoczyk, Marian Zacharski, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 5,7
Historia Do Rz... Sławomir Cenckiewic...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 5/2014. LUDOWE WOJSKO (NIE) POLSKIE. Daniel Bargiełowski, Sławomir Cenckiewicz, Charles Glass, Sławomir Koper, Krzysztof Masłoń, Paul Rusesabagina, Wiktor Suworow, Bronisław Wildstein, Marian Zacharski, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 4,3
Historia Do Rz... Daniel Bargiełowski...

Suworow: światowa jakość, klasa sama w sobie. Nawet dużo lepsze, inteligentniejsze niż "SPECNAZ" Suworowa.

W mojej opinii: czwórka. Bo niczego nowego z niej się nie dowiedziałem. Aczkolwiek zdaję sobie sprawę, ze jest napisana sprawnie, daje się przeczytać do końca i dla osób/czytelników debiutujących w temacie szpiegowania, może być pomocna i wciągająca. Dla nich to może być nawet siódemka.

Książkę nie traktowałbym jako wielkiego skrótu pozostałych. Czytający by wiele stracił. Zachęcam raczej do przeczytania pozostałych. Ma się większą frajdę. Są kulisy pracy dyplomatów (szpiegów), dowiadujemy się jak wyglądały studia, małżeństwo i więcej takich przyziemnych spraw. Jak Rosjanie wpadli na trop amerykańskiej bomby jądrowej? A, bo w prasie pojawiła się wzmianka o 40 tonach srebra i nagle zniknęły publikacje o rozczepieniu atomu. Ot, tak. Na zakończeniu są fotografie, które poruszają temat Turcji (czasy Atatürka) i poradnik - rady dla szpiegów.

Znakomita rekapitulacja kilku wcześniejszych książek autora, przede wszystkim "Akwarium", "GRU" i "Specnazu", choć pobrzmiewają też echa jeszcze paru innych pozycji.

Interesująca książka opisującą prawdziwe szkolenie i życie szpiega, a konkretnie agenta GRU. Przedstawione tutaj historię, bardzo mocno różnią się od filmowego wyobrażenia tajnego agenta. Przez to osobom szukającym sensacji, książką może się wydawać nudna, jednak przedstawia ona od podszewki tajniki werbunku, zdobywania zaufania oraz wymiany informacji.

Dodatkowym smaczkiem jest pojawiająca się często w tekście krytyka komunizmu. Widać, że autor posmakował życia w krajach kapitalistycznych i nie pałał sympatią do systemu ZSRR:
"Dlatego głupi jest ten, kto wierzy w komunizm, wierzy że pewnego dnia każdy na naszej planecie dostanie według potrzeb. Tak wiec ten kto rzeczywiście wierzył w komunizm nie mógł być mądry."
"Wszystkie partie komunistyczne świata składały się wyłącznie z głupców i przestępców. Głupcem jest ten kto wierzył, że kiedyś wszyscy ludzie na ziemi otrzymają według swoich potrzeb materialnych. Przestępca był ten, kto w to nie wierzył, ale przyłączał się do partii komunistycznej, udawał, że podziela jej ideały, wykonywał jej nakazy i instrukcje, które mogły być wyłącznie zbrodnicze albo głupie."
"W Związku Radzieckim każdy bez wyjątku marzył, żeby znaleźć się za granicą i był gotów wyjechać gdziekolwiek. Każda rzeczy wyprodukowana poza granicami była znacznie bardziej ceniona niż krajowa. I taki oficer spotykając przyjaciół ZSRR, którzy mogli kupić sobie cokolwiek, którzy mają wolność i mimo to chwalą ZSRR, nie mógł tego zrozumieć. Dla wywiadu tacy ludzie byli absolutnymi miernotami."

Dodatkowym...

Idealne rozwinięcie Akwarium. Świetna pozycja dla kogoś kto już czytał Suworowa. Zalew informacji o sowieckich technikach szpiegowskich i o samych szpiegach i ich wykształceniu.

Jakoś mnie niespecjalnie porwało. Takie raczej luźne dywagacje na temat służb specjalnych.

Niedoczytane..

Niedoczytane..

Myślę, że tego pisarza nie trzeba nikomu przedstawiać. Jestem przekonana, że większość zna inne jego książki, choćby ''Akwarium".

Były rezydent GRU, na którym jeszcze ciąży wyrok śmierci, odkrywa przed nami arkana działalności służb specjalnych dawnego ZSRR. Wiktor Suworow objaśnia, w jaki sposób wybierano kandydatów, sposób ich kształcenia i zadania, które otrzymywali.

Autor jest sympatycznym gawędziarzem, jego wywody czyta się jednym tchem.

''Szpieg" to wyborne vademecum zwięźle ujmujące powyższe zagadnienia. Minusem są powtórzenia zaczerpnięte z innych książek.

Liczyłem, że Suworow opisze dokładniej niż w Akwarium szkolenie, sprzęt i wszystko co potrzebne do szpiegowania. Zawiodłem się. Za dużo szczegółów o organizacji, za dużo założeń i wymyślonych przykładów. Dla mnie najgorsza książka Suworowa, jednakze polecam wszystkim zainteresowanym historia GRU.

Fajna, niestety za długie opisy biurokracji i struktury. Poza tym mnóstwo różnych ciekawostek

Wiktor Suworow Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne

Co zabijało na południu Francji w XVIII wieku?
Paweł Czarnecki
Średniowiecze | 2022-05-16
Jan Hus. Heretyk i bohater
6 lipca 1415 roku w czasie soboru w Konstancji spalono na stosie Jana Husa. Jego śmierć pchnęła Czechów do wzniecenia rewolucji...
Michał Procner
XIX wiek | 2022-05-15
Historia wozu Drzymały
Za sprawą cyrkowego wozu Michał Drzymała zapisał się w historii jako symbol narodowego sprytu i uporu. Kim był? I o co właściwie...
Gabriela Bortacka
Nowożytność | 2022-05-14
Czemu Aztekowie zjadali wrogów?
Aztekowie składali ofiary z ludzi na naprawdę ogromną skalę. Co roku ku czci bóstw zabijali tysiące swoich wrogów. Ale dlaczego ich...
Michał Piorun
Historia najnowsza | 2022-05-13
Czym są trupie farmy?
W tych miejscach rozkładające się ciała leżą na ziemi pod okiem uczonych kryminalistyków. Oto najbardziej makabryczne placówki...
Michał Procner
Czytaj więcej
W roku 1974 na Sardynii miejscowi rolnicy przypadkowo odkryli coś, co później zostało nazwane stanowiskiem Mont’e Prama.
Herbert Gnaś
Druga wojna światowa | 2022-05-12
Śmierć Ottona Wächtera
Otto Wächter był zastępcą Hansa Franka, gubernatorem dystryktu krakowskiego i Galicji. Ścigano go za zbrodnie na 100 tys. Polaków,...
Philippe Sands
Czytaj więcej
9 maja 1960 roku Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła pierwszą na świecie, komercyjnie produkowaną pigułkę...
Paweł Czarnecki
Nowożytność | 2022-05-11
Kim był Peter Niers?
Z ręki Petera Niersa miało zginąć ponad 500 osób. Parał się czarną magią, mordował niemowlęta i zjadał ich serca. Ale ile w tej...
Paweł Filipiak