Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu

Wiktor Suworow Wydawnictwo: Rebis historia
Osnowy szpionaża
Anna Pawłowska
Rebis
szpieg KGB agentura wywiad ZSRR Rosja Suworow
Osnowy szpionaża
historia
Anna Pawłowska
szpieg KGB agentura wywiad ZSRR Rosja Suworow

Okładka książki Alfabet Suworowa Wiktor Suworow, Piotr Zychowicz
6,7
Alfabet Suworowa Wiktor Suworow, Pio...
Okładka książki Historia Do Rzeczy. Ponary. Ludzka rzeźnia. Sławomir Cenckiewicz, Marta Czerwieniec, Marek Gałęzowski, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Niewiadomski, Jakub Ostromęcki, Marco Patricelli, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Rosalak, Tomasz Stańczyk, Wiktor Suworow, Krzysztof Tarka, Adam Tycner, Bronisław Wildstein, Michał Wołłejko, Piotr Włoczyk, Marian Zacharski, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
4,8
Historia Do Rz... Sławomir Cenckiewic...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 5/2014. LUDOWE WOJSKO (NIE) POLSKIE. Daniel Bargiełowski, Sławomir Cenckiewicz, Charles Glass, Sławomir Koper, Krzysztof Masłoń, Paul Rusesabagina, Wiktor Suworow, Bronisław Wildstein, Marian Zacharski, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
3,8
Historia Do Rz... Daniel Bargiełowski...

Znakomita rekapitulacja kilku wcześniejszych książek autora, przede wszystkim "Akwarium", "GRU" i "Specnazu", choć pobrzmiewają też echa jeszcze paru innych pozycji.

Interesująca książka opisującą prawdziwe szkolenie i życie szpiega, a konkretnie agenta GRU. Przedstawione tutaj historię, bardzo mocno różnią się od filmowego wyobrażenia tajnego agenta. Przez to osobom szukającym sensacji, książką może się wydawać nudna, jednak przedstawia ona od podszewki tajniki werbunku, zdobywania zaufania oraz wymiany informacji.

Dodatkowym...

Idealne rozwinięcie Akwarium. Świetna pozycja dla kogoś kto już czytał Suworowa. Zalew informacji o sowieckich technikach szpiegowskich i o samych szpiegach i ich wykształceniu.

Jakoś mnie niespecjalnie porwało. Takie raczej luźne dywagacje na temat służb specjalnych.

Niedoczytane..

Myślę, że tego pisarza nie trzeba nikomu przedstawiać. Jestem przekonana, że większość zna inne jego książki, choćby ''Akwarium".

Były rezydent GRU, na którym jeszcze ciąży wyrok śmierci, odkrywa przed nami arkana działalności służb specjalnych dawnego ZSRR. Wiktor Suworow objaśnia, w jaki sposób wybierano kandydatów, sposób ich kształcenia i zadania, które...

Liczyłem, że Suworow opisze dokładniej niż w Akwarium szkolenie, sprzęt i wszystko co potrzebne do szpiegowania. Zawiodłem się. Za dużo szczegółów o organizacji, za dużo założeń i wymyślonych przykładów. Dla mnie najgorsza książka Suworowa, jednakze polecam wszystkim zainteresowanym historia GRU.

Fajna, niestety za długie opisy biurokracji i struktury. Poza tym mnóstwo różnych ciekawostek

To nie jest książka dla każdego. Jak zawsze barwnie odpowiedziane, z dużą ilością nie zawsze powszechnie znanych faktów historycznych, jak i ciekawostek może nie zawsze istotnych dla losów świata, ale jak najbardziej związanych z tematyką. Mimo upływu lat od opisywanych historii, istotnej zmiany światowego ładu dużo spostrzeżeń nadal aktualnych.
Jeśli kogoś nie interesuje...

Książka bardzo ciekawa ale tytuł nieco kilkbajtowy sugerujący że faktycznie mamy do czynienia szerokim opisem technik szpiegowskich. No nie do końca tak jest. Spora część książki raczej traktuje o historii i strukturach radzieckiego wywiadu wojskowego. Mimo to dalej jest to ciekawa lektura.

Najlepsza książka o służbach jaką miałem okazję czytać. Może występują tutaj zbyt często niepotrzebnie rozbudowane niektóre struktury, mało interesujące dla czytelnika. Mimo to jednak Suworow zachwyca niezwykle trafnymi i logicznymi wnioskami, co u niego jest raczej normą. Pasjonujące opowieści o życiu szpiegów i agentów potrafią rozbudzić wyobraźnię. Polecam gorąco.

Dyskusje

• Historia