Tendo 
status: Czytelnik, ostatnio widziany 56 minut temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-07-13 18:06:20
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Seria: Złota Seria
 
2018-07-12 17:30:33

Pomysł nie jest świeży - kilkanaście lat temu działał portal podaj.net, który najpierw funkcjonował bardzo sprawnie (choć upolowanie jakiejś ciekawej i niezniszczonej książki graniczyło z cudem) a potem powoli zmienił się w portal na którym można było znaleźć tylko stare podręczniki szkolne i książki kucharskie.

więcej...
 
2018-06-25 21:59:53
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-06-06 18:18:53
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Cień zwycięstwa (tom 1)

Według opisu zamieszczonego na okładce (wydawnictwo Rebis, Poznań 2009) książka "Cień Zwycięstwa" Wiktora Suworowa jest poświęcona najnowszej historii Rosji. Skupia się ona na postaci marszałka Gieorgija Żukowa a w zasadzie jest po prostu wyrazem antypatii autora do opisywanego stratego. Suworow nawet nie próbuje być obiektywny - wszystkie opisywane sytuacje mają za zadanie przedstawić Żukowa... Według opisu zamieszczonego na okładce (wydawnictwo Rebis, Poznań 2009) książka "Cień Zwycięstwa" Wiktora Suworowa jest poświęcona najnowszej historii Rosji. Skupia się ona na postaci marszałka Gieorgija Żukowa a w zasadzie jest po prostu wyrazem antypatii autora do opisywanego stratego. Suworow nawet nie próbuje być obiektywny - wszystkie opisywane sytuacje mają za zadanie przedstawić Żukowa w jak najgorszym świetle.

Nie jestem wielbicielką historii chociaż nie stronię jakoś wyjątkowo od książek ją opisujących. Wydarzenia II Wojny Światowej znam raczej z rodzimej literatury więc książka na ten temat pisana przez wojskowego z Rosji wydała mi się niezwykle odświeżająca, pokazująca ten konflikt z nieco innej perspektywy. To w zasadzie jedyny plus tej publikacji - czyta się ją dobrze. Autor potrafi przykuć uwagę i nawet pomimo wielokrotnego powtarzania pewnych informacji ani na chwilę nie stracił mojego zainteresowania. Małe zgrzyty pojawiły się tu i ówdzie w postaci niezbyt wybrednego języka ale były one na tyle małe, że nie wpłynęły zbyt mocno na mój odbiór.

Jeśli chodzi o wartość historyczną nie jestem w stanie poprawnie jej ocenić ze względu na swoją niewielką wiedzę w tym temacie. Znajdują się jednak w książce fragmenty, które w moich oczach świadczą niezbyt pochlebnie o tej publikacji. Oto kilka z nich:
"Każdy, kto zechce, bez trudu znajdzie świadectwa zdecydowanie negatywnego stosunku do Żukowa wszystkich pozostałych marszałków Związku Radzieckiego" str.22
"Nie będę przecież streszczał całej publikacji tym bardziej, że liczy ona 407 stron. Trzeba ją odszukać i przeczytać" str. 91
"Nie będę nużyć czytelników statystyką zapadalności na schorzenia onkologiczne w okolicy poligonu tockiego. Nie jest bynajmniej optymistyczna" str.354

Brak źródeł w książce, która pragnie uchodzić za naukową jest karygodne i poddaje w wątpliwość jej historyczną wartość. Z resztą już sam wydawca niejako ostrzega nas na okładce: "Suworow - atakowany przez historyków za nadmierną rzekomo swobodę doboru faktów i ich interpretacji (...)".

Podsumowując - "Cień zwycięstwa" Wiktora Suworowa to dobra rozrywka ale raczej nie powinno się jej traktować jako literaturę faktu. Bezpieczniej i rozsądniej będzie zaliczyć tą publikację do grona opinii. Po przeczytaniu jej moja wątła wiedza na temat historii Rosji wzbogaciła się o nowy fakt - Wiktor Suworow nie przepada za Gieorgijem Żukowem.

pokaż więcej

 
2018-05-18 15:30:27
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Robert Langdon (tom 5)
 
Moja biblioteczka
17 3 7
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (0)
Lista jest pusta
zgłoś błąd zgłoś błąd