Front wschodni 1941-1945

Tłumaczenie: Dorota Tararako-Grzesiak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zdarzyło się w XX wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Arkadiusz Wingert
Front de l'Est 1941-1945
978-83-60682-21-0
historia, II Wojna światowa
historia
Witold Lisek

"...Sowieci szczególnie nie cierpieli Włochów. Nienawidzili ich bardziej niż Niemców. Zawsze traktowali ich na froncie wschodnim ze szczególnym okrucieństwem. Za jednym zamachem zajęli trzy wioski. Nikt nie zdążył chwycić za broń. Jeńcy zostali doprowadzeni w pobliże studni i rozebrani do naga. Rozpoczęły się tortury. Kozacy nabierali lodowatą wodę do wielkich wiader i rycząc ze śmiechu,...

Nikt nie zdążył chwycić za broń. Jeńcy zostali doprowadzeni w pobliże studni i rozebrani do naga. Rozpoczęły się tortury. Kozacy nabierali lodowatą wodę do wielkich wiader i rycząc ze śmiechu, oblewali nią swe ofiary. Było trzydzieści, trzydzieści pięć stopni poniżej zera. We wszystkich trzech wioskach nieszczęśni jeńcy umierali, zamarzając żywcem".

źródło opisu: matras.pl

źródło okładki: http://merlin.pl/Front-wschodni-1941-1945-Wyd-V_Le...»

Życiorysem tego człowieka można obdzielić kilkanaście osób, ale niestety jest to fatalnie napisane. Nie da się tego przeżywać. Przykro mi.

paweł | 2013-02-15
Przeczytana: 15 września 2012

Wspomnienia uczestnika walk na froncie wschodnim.Czy do końca prawdziwa? Nie wiem!Ale przeczytać warto.Polecam.

LWK | 2013-07-31
Przeczytana: 2013 rok

Na początek cytat, aby każdy dobrze zrozumiał cóż tak bardzo mnie uderzyło w tej książce.

"Tubylcy przyjęli nas z widoczną radością. Często byliśmy pierwszymi
oddziałami Wermachtu, jakie pojawiły się w osadzie. Ci prości ludzie
szybko biegli do przybudówek, wyciągali ikony ze starych schowków i
ze łzami radości w oczach wieszali je na ścianach izb, na dawnych
miejscach.
Największą przyjemność sprawialiśmy im dając portret Hitlera. Często
wieszali go tuż obok ikon. Albo umieszczali go pomiędzy zdjęciami
swych chłopców, w mundurach sowieckiej armii, z czerwoną gwiazdą
na czapkach!
Takie bratanie się zdjęć wydawało im się całkowicie naturalne. Kochali
swych chłopców. Kochali też Hitlera za to, że wyzwolił ich wioskę od
Bolszewików. Wieszali więc ich zdjęcia razem."

Każdy kto sięgnie po tą książkę, zostanie uraczony takim i wieloma podobnymi uwagami. Może na pierwszy rzut oka "Front wschodni 1941-1945" wydaje się doskonałą fabułą do kasowego filmu, lecz tak naprawdę po wnikliwej...

Marduk | 2016-04-17

Pomijając ideologiczno-propagandowy aspekt, który na stronach tej książki pojawia się bardzo często (chyba nawet za często...), to mamy do czynienia z bardzo dobrym i ciekawym opisem życia na froncie wschodnim, spisanym przez belgijskiego nazistę. Degrelle bardzo sugestywnie opisuje m.in. walki w Kotle Czerkaskim.
Pozycja obowiązkowa dla miłośników tematu.

Roman | 2014-08-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Front Wschodni to wojenne wspomnienia spisane przez twórcę belgijskiego ruchu reksistowskiego - Leona Degrelle. Lektura o człowieku, który kochał mundur,o odważnym żołnierzu, dla którego idea braterstwa
broni jest najważniejszą wartością. W obronie łacińskiej Europy wstąpił do ochotniczego Legionu Wallonie i jako szeregowy żołnierz walczył na wschodzie. Jego idealizm, poświęcenie i bezinteresowność
zostały docenione kolejnymi awansami, aż na stopień pułkownika Waffen SS. Największym wyróżnieniem nie były jednak dla niego awanse, ani krzyż żelazny ani krzyż rycerski z liśćmi dębowymi, lecz uznanie przez Hitlera godnym bycia jego synem. Degrelle wierzył, że dzięki kolaboracji z hitlerowskimi Niemcami zapobiegnie separatyzmowi niderlandzkiemu, a męstwo i przelana krew zapewni Belgii odpowiednie miejsce w powojennej, zjednoczonej Europie. Uważał, że obowiązkiem Belgii jest obrona europejskiej cywilizacji przed azjatyckim bolszewizmem. Autor gloryfikuje walkę, heroizuje wysiłek i...

wladcalasow | 2016-09-15

Wspaniała epopeja XX wieku w dosadny sposób ukazująca brutalność i totalizm frontu wschodniego w czasie II WŚ jak i pobudki którymi kierowali się Europejscy ochotnicy walczących z Bolszewizmem. Tak, Europejczycy, bo wśród Niemców walczyła połowa narodów Europy. Niezwykłym było poznać idealizm (tak tragiczny w skutkach) który pchał dziesiątki tysięcy ochotników w błoto frontu wschodniego.

Tak całkowicie na marginesie, jest to pozycja obowiązkowa dla miłośników tematu w szczególności II WŚ. L.D w bardzo poetycki a zarazem lekki sposób opisuje starcia pomiędzy oddziałami III Rzeszy a Sowietami. Fragment z górą Elbrus jest nad wyraz wymowny, ładna figura alegoryczna.

Przeczytana: wrzesień 2011

Ta książka to gotowy scenariusz - aż nieprawdopodobne, że na jej podstawie nie nakręcono dotąd filmu fabularnego. Narracja, tempo, zapierające dech w piersi opisy walk i przyrody. Niewyobrażalne okrucieństwa ale i poczucie honoru oraz lojalności. Jednakże długim cieniem kładzie się na autorze jego rozbuchana i nieskrywana pogarda dla Rosjan oraz idealizowanie SS.
Mimo tego nie wiem już, ile razy przeczytałem "Front Wschodni" od dechy do dechy oraz ile razy wracałem do jej fragmentów. Pozycja obowiązkowa!!!

Hipis | 2014-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Nie rozumiem, jak osoba interesująca się historią na poważnie, może potraktować tego potworka na serio. Liczba absurdów i natłok propagandy jest tu tak olbrzymi, że wiarygodność tej lektury wynosi ZERO. W skrócie - rosyjscy żołnierze to wyłącznie wybitnie zarośnięci, skośnoocy azjaci potrafiący tylko powiedzieć Stalin Kaputt, źli chłopi rosyjscy mieszkają wyłącznie ze zwierzętami i sikają na środku pokoju, matki gżą się z synami a domy nie mają nawet podłóg, za to bohaterscy chłopcy z Legionu Walonia niemal przed każdym strzałem odmawiają paciorek i są kagankiem cywilizacji Zachodu. Kampania na Wschodzie składała się wyłącznie ze starć typu "50 bohaterów z SS pokonuje 4000 ruskich wspartych czołgami i artylerią", a dzielni wojacy napędzani są wyłącznie honorem i poczuciem misji. Jak do tej pory najbardziej rozśmieszył mnie opis dotarcia do Donu, gdzie generał dywizji (sic!) wskakuje do rzeki z automatem na plecach i pokonuje ją wpław, żeby dać przykład wojsku. Równie zabawny jest...

Czarna-woda | 2013-08-18
Przeczytana: 2005 rok

Nie rozumiem idei oceniania książki na 1/10 tylko dlatego, że autor miał niewłaściwe poglądy. Książka jest wartością samą w sobie i nie powinniśmy jej oceniać przez pryzmat autora. Zresztą z tymi portretami Hitlera Degrelle ma rację. Początkowo ludność ZSRR traktowała Wehrmacht jak wyzwolicieli - ludzie mający więcej niż 35 lat mieli w pamięci sympatycznych niemieckich żołnierzy i lekką okupację z czasów I Wojny światowej. Dodatkowo mieli nadzieję na likwidację kołchozów no i zwyczajnie niejednokrotnie nienawidzili Stalina. Stąd wieszanie portretów Hitlera jest całkowicie wiarygodną relacją.

rad | 2013-02-12

Czytałem, niczym powieść. Ciekawe spojrzenie oczami nazisty, na niektóre sprawy. Książka, która prowadzi do refleksji....