Front wschodni 1941-1945

Front de l'Est 1941-1945
historia, II Wojna światowa
historia
Witold Lisek

Leon Degrelle (1906-1994) - belgijski polityk, publicysta, pisarz. Przed wojną twórca, ideolog i przywódca katolickiego ruchu społecznego "Christus Rex", deputowany do belgijskiego parlamentu. Przeciwnik zarówno marksizmu jak i porządku społecznego ustanowionego przez rząd kapitału. Po klęsce Belgii w 1940 roku pozostawał odległy od środowisk kolaborujących z Niemcami. Po 22 czerwca 1941 roku...

Po klęsce Belgii w 1940 roku pozostawał odległy od środowisk kolaborujących z Niemcami. Po 22 czerwca 1941 roku inicjator powstania ochotniczego legionu walońskiego do walki przeciwko bolszewizmowi. W jego szeregach walczył na froncie wschodnim do kapitulacji, przechodząc szczeble od szeregowca do
dowódcy brygady. Wielokrotnie ranny i odznaczany, w tym Krzyżem Rycerskim. Po brawurowej ucieczce samolotem z Oslo do Hiszpanii, spędził tam jako przymusowy emigrant resztę życia, ukrywając się przez pierwsze lata jako obywatel polski Henryk Duran.

źródło opisu: http://tropy-historii.pl/index.php

źródło okładki: http://tropy-historii.pl/index.php

paweł | 2013-02-15
Przeczytana: 15 września 2012

Wspomnienia uczestnika walk na froncie wschodnim.Czy do końca prawdziwa? Nie wiem!Ale przeczytać warto.Polecam.

Życiorysem tego człowieka można obdzielić kilkanaście osób, ale niestety jest to fatalnie napisane. Nie da się tego przeżywać. Przykro mi.

Heisenberg | 2016-04-17

Pomijając ideologiczno-propagandowy aspekt, który na stronach tej książki pojawia się bardzo często (chyba nawet za często...), to mamy do czynienia z bardzo dobrym i ciekawym opisem życia na froncie wschodnim, spisanym przez belgijskiego nazistę. Degrelle bardzo sugestywnie opisuje m.in. walki w Kotle Czerkaskim.
Pozycja obowiązkowa dla miłośników tematu.

LWK | 2013-07-31
Przeczytana: 2013 rok

Na początek cytat, aby każdy dobrze zrozumiał cóż tak bardzo mnie uderzyło w tej książce.

"Tubylcy przyjęli nas z widoczną radością. Często byliśmy pierwszymi
oddziałami Wermachtu, jakie pojawiły się w osadzie. Ci prości ludzie
szybko biegli do przybudówek, wyciągali ikony ze starych schowków i
ze łzami radości w oczach wieszali je na ścianach izb, na dawnych
miejscach.
Największą przyjemność sprawialiśmy im dając portret Hitlera. Często
wieszali go tuż obok ikon. Albo umieszczali go pomiędzy zdjęciami
swych chłopców, w mundurach sowieckiej armii, z czerwoną gwiazdą
na czapkach!
Takie bratanie się zdjęć wydawało im się całkowicie naturalne. Kochali
swych chłopców. Kochali też Hitlera za to, że wyzwolił ich wioskę od
Bolszewików. Wieszali więc ich zdjęcia razem."

Każdy kto sięgnie po tą książkę, zostanie uraczony takim i wieloma podobnymi uwagami. Może na pierwszy rzut oka "Front wschodni 1941-1945" wydaje się doskonałą fabułą do kasowego filmu, lecz tak naprawdę po wnikliwej...

Roman | 2014-08-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Front Wschodni to wojenne wspomnienia spisane przez twórcę belgijskiego ruchu reksistowskiego - Leona Degrelle. Lektura o człowieku, który kochał mundur,o odważnym żołnierzu, dla którego idea braterstwa
broni jest najważniejszą wartością. W obronie łacińskiej Europy wstąpił do ochotniczego Legionu Wallonie i jako szeregowy żołnierz walczył na wschodzie. Jego idealizm, poświęcenie i bezinteresowność
zostały docenione kolejnymi awansami, aż na stopień pułkownika Waffen SS. Największym wyróżnieniem nie były jednak dla niego awanse, ani krzyż żelazny ani krzyż rycerski z liśćmi dębowymi, lecz uznanie przez Hitlera godnym bycia jego synem. Degrelle wierzył, że dzięki kolaboracji z hitlerowskimi Niemcami zapobiegnie separatyzmowi niderlandzkiemu, a męstwo i przelana krew zapewni Belgii odpowiednie miejsce w powojennej, zjednoczonej Europie. Uważał, że obowiązkiem Belgii jest obrona europejskiej cywilizacji przed azjatyckim bolszewizmem. Autor gloryfikuje walkę, heroizuje wysiłek i...

| 2017-09-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

'Zabijanie czerwonych nic nie dawało. Wciąż się mnożyli jak pluskwy, jak płazy z bagien, wielekroć silniejsi od nas...'
(Leon Degrelle)

Gdybym miał wybrać jedno zdanie, charakteryzujące wspomnienia Degrelle'a, wybrałbym właśnie to. Żeby było jasne: ta książka nawet ze Stalina zrobiłaby zagorzałego hitlerowca.
Wspomnień nazistów większego lub mniejszego kalibru powoli ci u nas dostatek (i bardzo dobrze, ponieważ już Phil Collins wpadł na to, że we always need to hear both sides of story), ale Degrelle jak dla mnie jest wśród nich absolutnym numerem jeden. Wydawca ma całkowitą rację, pisząc w słowie wstępnym, że Belg byłby murowanym kandydatem do literackiego Nobla, gdyby tylko walczył po właściwej stronie. Nie bójmy się tego słowa: ta książka to FENOMEN, jakiego drugiego ze świecą szukać... i nie znaleźć.

Obok epickich opisów bitew dostajemy piękno przyrody, ale też szarą codzienność, na którą składają się pragnienie (kto czytał, ten pewnie pamięta niespodziankę odkrytą przez...

wladcalasow | 2016-09-15

Wspaniała epopeja XX wieku w dosadny sposób ukazująca brutalność i totalizm frontu wschodniego w czasie II WŚ jak i pobudki którymi kierowali się Europejscy ochotnicy walczących z Bolszewizmem. Tak, Europejczycy, bo wśród Niemców walczyła połowa narodów Europy. Niezwykłym było poznać idealizm (tak tragiczny w skutkach) który pchał dziesiątki tysięcy ochotników w błoto frontu wschodniego.

Tak całkowicie na marginesie, jest to pozycja obowiązkowa dla miłośników tematu w szczególności II WŚ. L.D w bardzo poetycki a zarazem lekki sposób opisuje starcia pomiędzy oddziałami III Rzeszy a Sowietami. Fragment z górą Elbrus jest nad wyraz wymowny, ładna figura alegoryczna.

Przeczytana: wrzesień 2011

Ta książka to gotowy scenariusz - aż nieprawdopodobne, że na jej podstawie nie nakręcono dotąd filmu fabularnego. Narracja, tempo, zapierające dech w piersi opisy walk i przyrody. Niewyobrażalne okrucieństwa ale i poczucie honoru oraz lojalności. Jednakże długim cieniem kładzie się na autorze jego rozbuchana i nieskrywana pogarda dla Rosjan oraz idealizowanie SS.
Mimo tego nie wiem już, ile razy przeczytałem "Front Wschodni" od dechy do dechy oraz ile razy wracałem do jej fragmentów. Pozycja obowiązkowa!!!

Czarna-woda | 2013-08-18
Przeczytana: 2005 rok

Nie rozumiem idei oceniania książki na 1/10 tylko dlatego, że autor miał niewłaściwe poglądy. Książka jest wartością samą w sobie i nie powinniśmy jej oceniać przez pryzmat autora. Zresztą z tymi portretami Hitlera Degrelle ma rację. Początkowo ludność ZSRR traktowała Wehrmacht jak wyzwolicieli - ludzie mający więcej niż 35 lat mieli w pamięci sympatycznych niemieckich żołnierzy i lekką okupację z czasów I Wojny światowej. Dodatkowo mieli nadzieję na likwidację kołchozów no i zwyczajnie niejednokrotnie nienawidzili Stalina. Stąd wieszanie portretów Hitlera jest całkowicie wiarygodną relacją.

rad | 2013-02-12

Czytałem, niczym powieść. Ciekawe spojrzenie oczami nazisty, na niektóre sprawy. Książka, która prowadzi do refleksji....