Imperium

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja wybranych dzieł Ryszarda Kapuścińskiego pod red. B.Dudko i M.Szczygła". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agora SA
Rosja

Inne wydania

nadzieja1925 | 2016-01-17
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2016

„Rosji nie można pojąć rozumem... w Rosję można tylko wierzyć” ~ Fiodor Tiutczew

Spotkanie z historią, trochę suchych faktów i zabawnych sytuacji lub np. zwyczaju nadawania córkom na imię Traktor, Mercedes czy jak firma ubezpieczeniowa działająca w danej wsi. Podróż to tu, to tam. Czekanie tygodniami na lotniskach. Ciągła zmiana klimatów. Walizka pełna książek i nowej historii. Na początku opis własnego dzieciństwa, potem wszystko zebrane do kupy i opowiedzenie nam czasem dwuzdaniowej relacji, a czasem dwudziestostronicowej o danym miejscu, ludziach... razem tworzy to całkiem zgrabny reportaż, przy którym trzeba się chwilę pochylić. Przed chwilą skończyłam czytać, a już jestem pewna, że połowa informacji wyparowała. Niemniej jednak pozycja warta zauważenia.

Samson Miodek | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Ten kraj potężny, jego step wielki, nie sprostasz go rozumem choćbyś myślał wieki...

Przy próbie recenzowania innej książki mistrza pt. Heban, napisałem: Ryszard Kapuściński-człowiek który sztukę reportażu wyniósł do rangi arcydzieła.
Tą książką tylko to potwierdza, to jego majstersztyk! Wspaniała!
Rosja pociągała mnie zawsze, ma w sobie coś magicznego, ten bezkresny kraj, naród który tyle wycierpiał, od zawsze w jarzmie, od Kniazi przez Carów, po komunistycznych dyktatorów. Ten naród mimo swojego zacofania wydał na świat Rublowa, Puszkina, Dostojewskiego, Turgieniewa, Gogola, Bułhakowa, Jesenina, Tołstoja, Czechowa, Sołżenicyna, Czajkowskiego, Paradżanowa, Tarkowskiego, Michałkowa... Ale stworzył także potwory ze Stalinem na czele. Kraj w którym biedak sam nie zje a da tobie, gdzie ugoszczą cię wszystkim co mają, a jak nie mają to pożyczą od sąsiadów.
Ziemia kontrastów, ogromne połacie na północy, gdzie idąc miesiąc nie ujrzysz żywej duszy, i tygiel kulturowy na kaukazie, ich...

Adrian-O | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Dzieło Wybitne!
Jedyna w swoim rodzaju podróż przez Rosję wzdłuż i wszerz na przestrzeni 54 lat i to bez ruszania się z 4 ścian. Nie jest to typowy reportaż z podróży, bardziej fascynująca wyprawa wgłąb duszy Rosji i narodów ją zamieszkujących. Dla czytelników opowieść niesamowicie oddająca radziecką/rosyjską rzeczywistość i mentalność na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Dla konkurencji - swoiste "follow the leader czopki i mondzioły - tak się piszę prawdziwe reportaże".

Lektura obowiązkowa dla każdego chłonnego wiedzy i podróżnika stacjonarnego.

Imperium to dogłebne studium mentalności rosjan i innych narodów zamieszkujących Rosję a wcześniej ZSRR. To spojrzenie na ich problemy z różnych punktów. To pochylenie się nad niezmierzonym cierpieniem tej części świata. To też trochę historii i ciekawej wiedzy o tym świecie.

orchisss | 2012-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2012

Ryszard Kapuściński to bez wątpienia najwybitniejszy polski reportażysta. Mimo, że od paru lat jego postać budzi kontrowersje, ja cenię sobie niezwykle jego warsztat, odcinając się poniekąd od oceny jego jako człowieka. Nic mi do tego, co robił, komu i jak. Kocham (!) czytać jego książki i za każdym razem przyjemność temu towarzysząca jest niezmierna. Tym razem odświeżyłam sobie "Imperium", czyli studium Związku Radzieckiego.

"Imperium" składa się z trzech części - pierwsza obejmuje lata 1939-1967 i opisuje podróże po Związku Radzieckim głównie w latach 50.-60., jak również pierwsze spotkanie Ryszarda Kapuścińskiego z Imperium, mianowicie wkroczenie Armii Czerwonej do Pińska, w którym się urodził i dorastał. Druga część to obserwacja rozkładającego się organizmu komunistycznego, mianowicie wyprawy w latach 1989-1991 po punktach skrajnych ZSRR. Część trzecia to impresje dziennikarza dotyczące upadku bloku wschodniego i związanych z tym konsekwencjami.

Być na miejscu i obserwować...

Marcin Kaliński | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Podczas czytania czytelnik zdaje sobie sprawę, że Kapuściński funduje mu podróż do świata, który już nie istnieje - największego łagru w dziejach świata - ZSRR. Zwiedzamy z autorem Baku i czujemy ciężki swąd nafty unoszący się w powietrzu; podróżujemy przez Środkowy Wschód i mimowolnie mrużymy oczy, chroniąc je przed wirującymi ziarenkami piaski; przenosimy się w mroźne odstępy Syberii i osłaniamy twarz chłostaną podmuchami lodowatego wichru. Owszem, to tylko słowa, ale słowa poskładane w taki sposób, że wyobraźnia nie musi już niczego kolorować. Wybitne dzieło - świadectwo minionych czasów i doskonały portret tzw. "człowieka radzieckiego" - które nikogo nie pozostawi obojętnym.

Darya | 2013-10-17
Przeczytana: październik 2013

Tak powinno się pisać reportaże.
Takie właśnie myśli miałam czytając tę książkę. Warsztat Kapuścińskiego to coś niesamowite - jak w żadnym innym przypadku pobudza on wyobraźnie, porusza, wzrusza, nie narzucając przy tym na siłę czytelnikowi własne zdanie, ale pokazując mu różne sceny i historie. Autor skupia się nie na wielkiej polityce, nie na miejscach, w których upadek ZSRR był najbardziej widoczny. On podróżował po peryferiach, tworząc z spotkań z ludźmi, z obserwacji przyrody obraz upadłego imperium. Obraz w większości budzący u mnie grozę - czy to w opisach Wielkiego Głodu na Ukrainie, zniszczenia Morza Azerskiego, zburzenia najwspanialszej moskiewskiej cerkwi czy obozów na Kołymie. Ale nie tylko te tragedie tworzą ZSRR. W szczegółach, w historii gruzińskiego malarza-Nikifora, który malował suto zastawione stoły, gdy sam chodził większość czasu głodny, w ocierających się o realizm magiczny opisach syberyjskich korytarzy, tworzonych przez ludzi przemierzający zimową mgłę czy...

Gracjan Triglav | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Ciekawy, emocjonalny reportaż opowiadający o ostatnich oddechach Czerwonego Olbrzyma – ZSRR. Na kwadrans przed jego cichym zgonem, rejestrując ostatnie funkcje życiowe i trawiące go choroby, Kapuściński dzieli się z nami swoją eklektyczną wiedzą, tą książkową i tą którą zdobył w terenie, obserwacjami, przemyśleniami.
Rozpad i historia ZSSR pokazana jest z perspektywy jednostek, co unaocznia pewne zjawiska lepiej niż ogólniki czy jakakolwiek statystyka.
Książka sprawia czasem wrażenie chaotycznej, wymagającej drobnych poprawek redakcyjnych, ale w lwiej części napisana jest żywym, gawędziarskich językiem, przeplatanym interesującymi dygresjami. Dużo trafnych obserwacji, i prognozy, które po dwudziestu latach można uznać za słuszne i logiczne, co poświadcza z kolei że autor jest nie tylko bacznym obserwatorem, zgrabnie przyswajającym wiedzę z różnych źródeł, ale wypada też dobrze w roli analityka. Przedstawia wszystko bardzo rzeczowo.
Poszczególne teksty mogłyby być jednak bardziej...

Beatriz_Aguilar | 2013-03-05
Przeczytana: 04 marca 2013

Pierwsze zetknięcie z prozą Kapuścińskiego, na pewno nie ostatnie! Już po przeczytaniu relacji autora z Samarkandy, wiedziałam, że chcę przeczytać jego kolejne reportaże, kolejne książki. Reportaże świetne, bardzo mocno oddziałujące i poruszające wyobraźnię, na wskroś prawdziwe, autentyczne.
"Imperium" przedstawia prawdziwy obraz ZSRR jako państwa multinarodowego, multikulturowego, targanego licznymi konfliktami, z krwawą historią, która odcisnęła i nadal odciska piętno na kolejnych pokoleniach. Kapuściński w prostych słowach oddaje atmosferę panującą w Związku Radzieckim tuż u schyłku jego istnienia.
Polecam!

Mateusz | 2016-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Rosyjskie imperium, Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich - kilkanaście stref czasowych, kilkanaście republik związkowych, ponad 20 milionów kwadratowych powierzchni, blisko 300 milinów ludności i nieprzeliczalne oceany cierpienia, terroru, absurdu, zwyczajnej ludzkiej tragedii. Każdy totalitarny ustrój to zapis mniejszego lub większego odczłowieczania. W przypadku ZSRR chodzi o skalę tego zjawiska. Liczba ofiar reżimu oscyluje w granicach 100 milionów, choć rozbieżności w źródłach są spore.

"Imperium" to podróż w czasie po wspaniałych, tajemniczych a czasami wywołującymi traumę miejscach, podróż po rozpadającym się na oczach Autora kolosa, jednak przede wszystkim jest to spojrzenie wybitnego obserwatora na mentalność człowieka sowieckiego. Nikt z zewnątrz jej nie zrozumie, trzeba byłoby się tam urodzić i funkcjonować, żeby ją pojąć.

Świetna pozycja.