Imperium

Wydawnictwo: Czytelnik
7,91 (1947 ocen i 78 opinii)
83-07-02702-0
literatura faktu
Łukasz Kuć

Inne wydania

Bestseller 1993 roku, tłumaczony na całym świecie. Imperium to bodaj najwybitniejsze dokonanie indywidualnego, pełnego inwencji stylu reportażu Kapuścińskiego, niemożliwego do naśladowania, a będącego niedościgłym wzorem dla największych dziennikarzy dzisiejszych czasów. Uchwycony na gorąco, w pełnych znaczeń przybliżeniach i detalu proces rozpadu Związku Radzieckiego - ostatniego imperium kończącego się stulecia.

źródło opisu: http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=31

• Podziemny labirynt
  • Głuchy telefon
  • Biblioteka pana Lemoncella
  • Tabloid. Śmierć w tytule
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Szturmując niebo

8,1 (10 ocen i opinii)
Tabloid. Śmierć w tytule
Piotr Głuchowski , Marcin Kowalski

6,83 (24 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Oko Boga
James Rollins

7,22 (18 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Adrian-O | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Dzieło Wybitne!
Jedyna w swoim rodzaju podróż przez Rosję wzdłuż i wszerz na przestrzeni 54 lat i to bez ruszania się z 4 ścian. Nie jest to typowy reportaż z podróży, bardziej fascynująca wyprawa wgłąb duszy Rosji i narodów ją zamieszkujących. Dla czytelników opowieść niesamowicie oddająca radziecką/rosyjską rzeczywistość i mentalność na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Dla konkurencji - swoiste "follow the leader czopki i mondzioły - tak się piszę prawdziwe reportaże".

Lektura obowiązkowa dla każdego chłonnego wiedzy i podróżnika stacjonarnego.

Imperium to dogłebne studium mentalności rosjan i innych narodów zamieszkujących Rosję a wcześniej ZSRR. To spojrzenie na ich problemy z różnych punktów. To pochylenie się nad niezmierzonym cierpieniem tej części świata. To też trochę historii i ciekawej wiedzy o tym świecie.

orchisss | 2012-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2012

Ryszard Kapuściński to bez wątpienia najwybitniejszy polski reportażysta. Mimo, że od paru lat jego postać budzi kontrowersje, ja cenię sobie niezwykle jego warsztat, odcinając się poniekąd od oceny jego jako człowieka. Nic mi do tego, co robił, komu i jak. Kocham (!) czytać jego książki i za każdym razem przyjemność temu towarzysząca jest niezmierna. Tym razem odświeżyłam sobie "Imperium", czyli studium Związku Radzieckiego.

"Imperium" składa się z trzech części - pierwsza obejmuje lata 1939-1967 i opisuje podróże po Związku Radzieckim głównie w latach 50.-60., jak również pierwsze spotkanie Ryszarda Kapuścińskiego z Imperium, mianowicie wkroczenie Armii Czerwonej do Pińska, w którym się urodził i dorastał. Druga część to obserwacja rozkładającego się organizmu komunistycznego, mianowicie wyprawy w latach 1989-1991 po punktach skrajnych ZSRR. Część trzecia to impresje dziennikarza dotyczące upadku bloku wschodniego i związanych z tym konsekwencjami.

Być na miejscu i obserwować...

Marcin | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Podczas czytania czytelnik zdaje sobie sprawę, że Kapuściński funduje mu podróż do świata, który już nie istnieje - największego łagru w dziejach świata - ZSRR. Zwiedzamy z autorem Baku i czujemy ciężki swąd nafty unoszący się w powietrzu; podróżujemy przez Środkowy Wschód i mimowolnie mrużymy oczy, chroniąc je przed wirującymi ziarenkami piaski; przenosimy się w mroźne odstępy Syberii i osłaniamy twarz chłostaną podmuchami lodowatego wichru. Owszem, to tylko słowa, ale słowa poskładane w taki sposób, że wyobraźnia nie musi już niczego kolorować. Wybitne dzieło - świadectwo minionych czasów i doskonały portret tzw. "człowieka radzieckiego" - które nikogo nie pozostawi obojętnym.

Beatriz_Aguilar | 2013-03-05
Przeczytana: 04 marca 2013

Pierwsze zetknięcie z prozą Kapuścińskiego, na pewno nie ostatnie! Już po przeczytaniu relacji autora z Samarkandy, wiedziałam, że chcę przeczytać jego kolejne reportaże, kolejne książki. Reportaże świetne, bardzo mocno oddziałujące i poruszające wyobraźnię, na wskroś prawdziwe, autentyczne.
"Imperium" przedstawia prawdziwy obraz ZSRR jako państwa multinarodowego, multikulturowego, targanego licznymi konfliktami, z krwawą historią, która odcisnęła i nadal odciska piętno na kolejnych pokoleniach. Kapuściński w prostych słowach oddaje atmosferę panującą w Związku Radzieckim tuż u schyłku jego istnienia.
Polecam!

Darya | 2013-10-17
Przeczytana: październik 2013

Tak powinno się pisać reportaże.
Takie właśnie myśli miałam czytając tę książkę. Warsztat Kapuścińskiego to coś niesamowite - jak w żadnym innym przypadku pobudza on wyobraźnie, porusza, wzrusza, nie narzucając przy tym na siłę czytelnikowi własne zdanie, ale pokazując mu różne sceny i historie. Autor skupia się nie na wielkiej polityce, nie na miejscach, w których upadek ZSRR był najbardziej widoczny. On podróżował po peryferiach, tworząc z spotkań z ludźmi, z obserwacji przyrody obraz upadłego imperium. Obraz w większości budzący u mnie grozę - czy to w opisach Wielkiego Głodu na Ukrainie, zniszczenia Morza Azerskiego, zburzenia najwspanialszej moskiewskiej cerkwi czy obozów na Kołymie. Ale nie tylko te tragedie tworzą ZSRR. W szczegółach, w historii gruzińskiego malarza-Nikifora, który malował suto zastawione stoły, gdy sam chodził większość czasu głodny, w ocierających się o realizm magiczny opisach syberyjskich korytarzy, tworzonych przez ludzi przemierzający zimową mgłę czy...

Gracjan | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Ciekawy, emocjonalny reportaż opowiadający o ostatnich oddechach Czerwonego Olbrzyma – ZSRR. Na kwadrans przed jego cichym zgonem, rejestrując ostatnie funkcje życiowe i trawiące go choroby, Kapuściński dzieli się z nami swoją eklektyczną wiedzą, tą książkową i tą którą zdobył w terenie, obserwacjami, przemyśleniami.
Rozpad i historia ZSSR pokazana jest z perspektywy jednostek, co unaocznia pewne zjawiska lepiej niż ogólniki czy jakakolwiek statystyka.
Książka sprawia czasem wrażenie chaotycznej, wymagającej drobnych poprawek redakcyjnych, ale w lwiej części napisana jest żywym, gawędziarskich językiem, przeplatanym interesującymi dygresjami. Dużo trafnych obserwacji, i prognozy, które po dwudziestu latach można uznać za słuszne i logiczne, co poświadcza z kolei że autor jest nie tylko bacznym obserwatorem, zgrabnie przyswajającym wiedzę z różnych źródeł, ale wypada też dobrze w roli analityka. Przedstawia wszystko bardzo rzeczowo.
Poszczególne teksty mogłyby być jednak bardziej...

Marcin | 2014-03-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 marca 2014

Zmienia spojrzenie na Rosje. Mimo że Imperium wg mnie gorzej czyta się od innych książek Kapuścińskiego to na pewno warto. Historia Swiatyni Zbawiciela w której jest teraz basen, zwala z nóg:) I wiele innych też, polecam!!!

Joasia | 2012-06-07
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 07 czerwca 2012

„Imperium” R. Kapuścińskiego to niezwykły dokument z podróży Autora po ZSRR z przełomu lat 80 i 90 XX wieku, czyli z okresu, gdy tytułowe imperium chyliło się ku upadkowi.
„Imperium” to wstrząsający obraz tego, jak można zniszczyć i upodlić naród…
„Imperium” to książka, która pozostaje na długo w pamięci…

MichaelTequila | 2015-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Są rzeczy, których nie można poprawić, ponieważ są idealne lub bliskie ideału. Za taką uważam „Imperium”, książkę, o której sam autor powiedział: „jest osobistą relacją z podróży, jakie odbyłem po wielkich obszarach tego kraju, czy raczej tej części świata” mając na myśli dawne ZSRR.

„Imperium” jest rodzajem reportażu, pochodzącego z różnych okresów czasu, kiedy Kapuściński podróżował po ZSRR, byłym ZSRR, a później Rosji i republikach, które odzyskały niepodległość. Książka przedstawia obszary, ludzi, kultury i wydarzenia z perspektywy przeżyć autora z lat 1939, 1958, 1967, 1989-91 oraz 1992-93.

Książka czytała mi się łatwo, ponieważ opisuje czasy, w których sam żyłem na rubieżach imperium, w Polsce, gdzie zdeformowana i deformująca mentalność istniała tylko w uproszczeniu i fragmentarycznie. W nieszczęściu bycia podporządkowanym ekonomicznie, politycznie i militarnie, było to wielkie szczęście dla Polaków.

„Imperium” to studium psychologicze okrucieństwa i nienormalności, w...