Imperium

Wydawnictwo: Czytelnik
literatura faktu
Łukasz Kuć

Bestseller 1993 roku, tłumaczony na całym świecie. Imperium to bodaj najwybitniejsze dokonanie indywidualnego, pełnego inwencji stylu reportażu Kapuścińskiego, niemożliwego do naśladowania, a będącego niedościgłym wzorem dla największych dziennikarzy dzisiejszych czasów. Uchwycony na gorąco, w pełnych znaczeń przybliżeniach i detalu proces rozpadu Związku Radzieckiego - ostatniego imperium kończącego się stulecia.

źródło opisu: http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=31

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=31

nadzieja1925 | 2016-01-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: styczeń 2016

„Rosji nie można pojąć rozumem... w Rosję można tylko wierzyć” ~ Fiodor Tiutczew

Spotkanie z historią, trochę suchych faktów i zabawnych sytuacji lub np. zwyczaju nadawania córkom na imię Traktor, Mercedes czy jak firma ubezpieczeniowa działająca w danej wsi. Podróż to tu, to tam. Czekanie tygodniami na lotniskach. Ciągła zmiana klimatów. Walizka pełna książek i nowej historii. Na początku opis własnego dzieciństwa, potem wszystko zebrane do kupy i opowiedzenie nam czasem dwuzdaniowej relacji, a czasem dwudziestostronicowej o danym miejscu, ludziach... razem tworzy to całkiem zgrabny reportaż, przy którym trzeba się chwilę pochylić. Przed chwilą skończyłam czytać, a już jestem pewna, że połowa informacji wyparowała. Niemniej jednak pozycja warta zauważenia.

Wojciech Gołębiewski | 2018-03-07
Przeczytana: 07 marca 2018

Książka z 1993 roku składająca się z trzech części: "Pierwsze spotkania (1939 – 1967)", "Z lotu ptaka (1989 – 1991)" i "Ciąg dalszy trwa (1992 – 1993)"

Zaczynam od cudownej sceny w kirgiskiej jurcie, którą wynotowałem z 20 lat temu, przy pierwszym czytaniu (s.79):
„...Cała jurta wypełniła się ludźmi, którzy zawiadomieni przez konnego posłańca pościągali z innych pastwisk. Siedzieliśmy w kucki na wojłokach ogryzając baranie kości i pijąc wódkę. W piciu wódki Kirgizi przewyższają Rosjan, nie mówiąc o Polakach. Piją również kobiety. Z reguły w czasie uczty przebywają one poza jurtą. Gospodarz nalewa szklankę stolicznej i wywołuje imię kobiety. Ona wchodzi, kuca i duszkiem wychyla całą szklankę. Potem bez słowa, bez zakąski, wstaje i znika w ciemnościach....”

To właśnie z powodu tej sceny, "obraziłem się" na Kapuścińskiego i długie lata go nie recenzowałem, bo w ...

Samson Miodek | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Ten kraj potężny, jego step wielki, nie sprostasz go rozumem choćbyś myślał wieki...

Przy próbie recenzowania innej książki mistrza pt. Heban, napisałem: Ryszard Kapuściński-człowiek który sztukę reportażu wyniósł do rangi arcydzieła.
Tą książką tylko to potwierdza, to jego majstersztyk! Wspaniała!
Rosja pociągała mnie zawsze, ma w sobie coś magicznego, ten bezkresny kraj, naród który tyle wycierpiał, od zawsze w jarzmie, od Kniazi przez Carów, po komunistycznych dyktatorów. Ten naród mimo swojego zacofania wydał na świat Rublowa, Puszkina, Dostojewskiego, Turgieniewa, Gogola, Bułhakowa, Jesenina, Tołstoja, Czechowa, Sołżenicyna, Czajkowskiego, Paradżanowa, Tarkowskiego, Michałkowa... Ale stworzył także potwory ze Stalinem na czele. Kraj w którym biedak sam nie zje a da tobie, gdzie ugoszczą cię wszystkim co mają, a jak nie mają to pożyczą od sąsiadów.
Ziemia kontrastów, ogromne połacie na północy, gdzie idąc miesiąc nie ujrzysz żywej duszy, i tygiel kulturowy na kaukazie, ich...

"Imperium" to dogłebne studium mentalności rosjan i innych narodów zamieszkujących Rosję a wcześniej ZSRR.
To spojrzenie na ich problemy z różnych perspektyw.
Konkretnie na komunizm, w którym to nie człowiek jest ważny, lecz jego praca.
Także na biedę, głód, mróz z jakim obywatele " Imperium" muszą się codziennie zmagać.
To przybliżenie nam wielu ogromnych paradoksów, planów komunistycznych przywódców oderwanych od rzeczywistości.
To pochylenie się nad niezmierzonym cierpieniem tej części świata.
Ta książka jest ponadto wspaniale napisana, jakby pióro Pana Ryszarda posiadało magiczną siłę.
Zdecydowanie polecam.

Moim zdaniem to najlepsza (poza "Hebanem") książka Pana Kapuścińskiego. Swoista podróż po sowieckim czasie i przestrzeni. Mamy tu reminiscencje sprzed dziesiątek lat, jak też nawiązania do wydarzeń z czasów stalinowskich i tych towarzyszących rozpadowi ZSRR, jak i tych dużo wcześniejszych, np. republiki nowogrodzkiej (XI-XV w.), w której faktyczną władzę sprawowali mieszczanie i wolni chłopi. Razem z Autorem odwiedzamy europejskie centrum oraz azjatyckie peryferia dawnego "imperium zła", od majestatycznego Kaukazu, poprzez skwarną, półpustynną Azję Środkową, po krainę mrozów - Jakucję (Sachę). Jak to u Ryszarda Kapuścińskiego, poznajemy sposób myślenia mieszkańców tych terenów, trudności, z jakimi się zmagają, nierzadko konflikty etniczne. To tu dowiemy się, dlaczego Turkmeni w największe upały noszą grubą odzież i wiele innych ciekawostek, tudzież groteskowe niekiedy objawy wielkoruskiego nacjonalizmu. Ta książka to niewątpliwie ogromna pomoc dla osób chcących zrozumieć...

Adrian-O | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Dzieło Wybitne!
Jedyna w swoim rodzaju podróż przez Rosję wzdłuż i wszerz na przestrzeni 54 lat i to bez ruszania się z 4 ścian. Nie jest to typowy reportaż z podróży, bardziej fascynująca wyprawa wgłąb duszy Rosji i narodów ją zamieszkujących. Dla czytelników opowieść niesamowicie oddająca radziecką/rosyjską rzeczywistość i mentalność na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Dla konkurencji - swoiste "follow the leader czopki i mondzioły - tak się piszę prawdziwe reportaże".

Lektura obowiązkowa dla każdego chłonnego wiedzy i podróżnika stacjonarnego.

Karolina | 2018-12-23

Kapuściński – człowiek z kamerą w oku, który zabiera czytelnika w niezwykle skomplikowany świat upadającego imperium, ale widziany z perspektywy i otoczenia zwykłych ludzi. To świat porażających prawd, ale autentyczny i prawdziwy. Jednakże należy podkreślić, że priorytetem Autora nie było poznawanie, a zrozumienie. On nie odcina się od opisywanych obrazów, nie ukazuje ich jedynie z pozycji pisarza, a ma się wrażenie, że jest częścią tych obrazów, ich elementem, a czytelnik podążając za nim, ani się obejrzy, gdy sam w tym uczestniczy i przeżywa… Po prostu tam jest! Niezwykłą umiejętnością Kapuścińskiego było balansowanie pomiędzy opisem, a ciszą czy nagłą zmiana tematu, które zwielokrotniają wymowę słów wprowadzonym pozornym spokojem.
Imperium, to niezwykły reportaż z podróży, w której czytelnik uczestniczy, przeżywa ją i prowadzony okiem mistrza z okruchów i pojedynczych fotografii słów i emocji tworzy obraz nieuchronnie zmieniającego się świata. Rewelacja!

Adrian F | 2017-05-22
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 17 maja 2017

Taki reportaż dotyczący poszczególnych zakątków ZSRS z osobistymi komentarzami autora na temat ludów żyjących w dawnym Imperium. Jest to także krytyka komunizmu na każdym kroku, przedstawienie jak ten ustrój sprawił, że ludzie upadli i zatracili chęć budowania własnych krajów. Dosyć przykra książka, ale na pewno prawdziwa. Warta polecenia.

Darya | 2013-10-17
Przeczytana: październik 2013

Tak powinno się pisać reportaże.
Takie właśnie myśli miałam czytając tę książkę. Warsztat Kapuścińskiego to coś niesamowitego - jak w żadnym innym przypadku pobudza on wyobraźnie, porusza, wzrusza, nie narzucając przy tym na siłę czytelnikowi własne zdanie, ale pokazując mu różne sceny i historie. Autor skupia się nie na wielkiej polityce, nie na miejscach, w których upadek ZSRR był najbardziej widoczny. On podróżował po peryferiach, tworząc z spotkań z ludźmi, z obserwacji przyrody obraz upadłego imperium. Obraz w większości budzący u mnie grozę - czy to w opisach Wielkiego Głodu na Ukrainie, zniszczenia Morza Azerskiego, zburzenia najwspanialszej moskiewskiej cerkwi czy obozów na Kołymie. Ale nie tylko te tragedie tworzą ZSRR. W szczegółach, w historii gruzińskiego malarza-Nikifora, który malował suto zastawione stoły, gdy sam chodził większość czasu głodny, w ocierających się o realizm magiczny opisach syberyjskich korytarzy, tworzonych przez ludzi przemierzający zimową mgłę...

Marcin Kaliński | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Podczas czytania czytelnik zdaje sobie sprawę, że Kapuściński funduje mu podróż do świata, który już nie istnieje - największego łagru w dziejach świata - ZSRR. Zwiedzamy z autorem Baku i czujemy ciężki swąd nafty unoszący się w powietrzu; podróżujemy przez Środkowy Wschód i mimowolnie mrużymy oczy, chroniąc je przed wirującymi ziarenkami piaski; przenosimy się w mroźne odstępy Syberii i osłaniamy twarz chłostaną podmuchami lodowatego wichru. Owszem, to tylko słowa, ale słowa poskładane w taki sposób, że wyobraźnia nie musi już niczego kolorować. Wybitne dzieło - świadectwo minionych czasów i doskonały portret tzw. "człowieka radzieckiego" - które nikogo nie pozostawi obojętnym.