Ten Inny

publicystyka literacka, eseje
Czytelnik
2020-09-01
2006-01-01

Okładka książki Kapuściński: Nie ogarniam świata Witold Bereś, Krzysztof Burnetko
Ocena 7,2
Kapuściński: N... Witold Bereś, Krzys...
Okładka książki Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza Beata Nowacka, Zygmunt Ziątek
Ocena 6,3
Ryszard Kapuśc... Beata Nowacka, Zygm...

Oficjalne recenzje i

Zwierciadło, w którym się przeglądam

Link do recenzji

1546 321 236

Bez szału. Jedna ze słabszych pozycji Kapuścińskiego.

Bez szału. Jedna ze słabszych pozycji Kapuścińskiego.

W trakcie podróży naszą odskocznią często jest książka w postaci tradycyjnej lub audiobooka podczas przemieszczania się.

Dzisiaj chcemy się podzielić wrażeniami z książki Ryszarda Kapuścińskiego „Ten Inny”.

Książka ta wpisuje się w literaturę podróży, ale jest aktualna także dzisiaj, w trakcie trwającej za drzwiami tragedii wojny.

Ryszard Kapuściński pokazuje nam w niej krótkowzroczność europocentryzmu, przedstawiając jak zmieniało się na przestrzeni wieków nasze podejście do mieszkańców innych kontynentów. Zauważa także problem człowieka masowego, anonimowego, coraz częściej bez tożsamości i twarzy. Postępujący rozwój technologi internetowej pogłębia ten problem z pozoru tylko otwierając nasze horyzonty.

Szczególnie dzisiaj powinnismy pamiętać o tym, że ludzkość jest zbiorem różnych zbiorowości, języków i kultur, do których powinniśmy odnosić się z szacunkiem.

Starajmy się nie wchodzić w konflikt, nie odgradzać się i przezwyciężać trudności w porozumiewaniu się, by każdy z nas mógł żyć w zgodzie nie tylko ze swoimi poglądami, ale także z poglądami Innych.

W „relacjach” znajdziecie kilka informacji o samym autorze a także fragment zachęcający do przeczytania opisanej lektury.

Ryszard Kapuściński pokazuje nam w...

"(...) wszyscy jedziemy na tym samym wozie. Wszyscy mieszkańcy naszej planety jesteśmy Inni wobec Innych - ja wobec nich, oni wobec mnie." Bądźmy tolerancyjni. Żyjmy i dajmy żyć innym.

Zagadnienie Innego jest o tyle ciekawe, że w natłoku codziennych spraw, czasem nie mamy czasu pomyśleć o sobie. Rzadko poświęcamy czas na innych spoza naszej rodziny i kręgu bliskich, a filozofowanie nad ogólną ideą Innego w naszym życiu, to już w ogóle epizody.

A przecież jest to tak ważne, bo każdego właściwie można nazwać Innym na różnych płaszczyznach: narodowej, światopoglądowej, rasowej, plemiennej, kulturowej, religijnej. Co ważniejsze, dla Innego to my jesteśmy Inni, a więc inność to coś, co zależy od punktu widzenia. Kapuściński, popierając się nazwiskami filozofów, jest pewien, że Inni są nam niezwykle potrzebni. Są dla nas lustrem, w którym możemy się przejrzeć i zobaczyć siebie. To oni odbijają nasze cechy i to kim jesteśmy. Definiujemy siebie tylko wtedy, kiedy możemy się porównać do innego, czyli to właściwie inny nas definiuje.

Nigdy w ten sposób o tym nie myślałam i nawet nie wiem, czy do końca rozumiem takie podejście. Bo niby w jaki sposób zestawić mnie i Innego? Jak się porównać i zdefiniować? Jak ustalić relacje i oceniać? Czy trzeba najpierw dobrze wiedzieć kim samemu się jest, bo jak inaczej wiedzieć, na co patrzymy i co widzimy? Skąd będziemy wiedzieli, co przeżywamy? A może to właśnie na tym polega, że nie wiemy i dopiero ustalamy?

Kto jest inny?

Bez pewności kim jesteśmy Inny jest postrzegany jako zagrożenie. Kapuściński pisze, że po spotkaniu z nim mamy zasadniczo trzy wyjścia: wojna, odgrodzenie murem (jak np. Chińczycy), albo dialog. Choć jest dużo historycznych przykładów na wszystkie trzy podejścia, to Kapuściński sugeruje, że dialog byłby najlepszy. Tylko jak powszechnie wiadomo, jest to forma najtrudniejsza i wszystkie strony muszą jej chcieć, a często tak nie jest.

Reporter pisze także o tym, co na przestrzeni dziejów oznaczało słowo Inny. Od starożytności, gdzie ludzie żyjący w małych plemionach mogli podejrzewać, że są jedynymi ludźmi na świecie, poprzez podboje geograficzne, aż po współczesny kryzys tożsamości. Autor wskazuje też, że w naszym kręgu kulturowym historia jest pisana z punktu widzenia białego Europejczyka i są to dzieje krwawe, ale to się powoli zmienia. Musi się zmienić w obliczu choćby “inwazji przedstawicieli Trzeciego Świata na kraje rozwinięte (zarobkowa, demograficzna, ale przecież inwazja)”.

76 stron mądrości

Ten Inny Kapuścińskiego, to książka krótka, ale mądra. Są to zebrane wykłady z różnych lat (2004, 1990, 2003) traktujące o temacie Innego. Dawno nie czytałam Kapuścińskiego i zapomniałam już, że to bardzo wartościowe i otwierające oczy pisarstwo.

Książka "Ten Inny" zawiera w sobie zbiór kilka wykładów wygłoszonych przez Ryszarda Kapuścińskiego we Wiedniu, Grazu i Krakowie. Bardziej zaklasyfikowałbym tę książkę do literatury popularnonaukowej niż beletrystyki. Mimo to jest dosyć przyjemna w odbiorze. Nie ma tutaj typowo naukowego języka. Autor tę lekturę poświęca Innemu, czyli człowiekowi będącemu przeciwieństwem Europejczyka, o innej rasie niż biała, a także dziedzinie antropologii. Pomimo tego, że książkę przeczytałam bardziej z przymusu niż z wyboru to znalazłam w niej dla siebie dużo ciekawych rzeczy, wartościowych refleksji. Ogólnie mówiąc: krótka, konkretna lektura. Jeżeli lubicie książki z dziedziny antropologii, historii lub filozofii kultury to polecam:)

"Rzecz piękna, mądra, dobra i wszystko, co takie..."

Zwodniczo cienka, bo licząca sobie jedynie (w tym wydaniu) raptem 75 stron książeczka, zawierająca w sobie "...zbiór sześciu wykładów słynnego reportera, wygłoszonych w Wiedniu, Krakowie i Grazu, a poświęconych naszym relacjom z ludźmi różniącymi się od nas językiem, kolorem skóry, religią oraz naszemu pojmowaniu „inności” – zarówno w dawnych epokach, jak i dziś. Konieczność akceptacji i zrozumienia wielokulturowości współczesnego świata, a wcale nie jest on, dowodzi Kapuściński, globalną wioską, stanowi zawsze aktualne i głęboko humanistyczne przesłanie tej publikacji."
Zwodniczo bo choć można ją spokojnie przeczytać w godzinkę, do porannej kawy, imponuje, wręcz oszałamia zarówno jeśli idzie o zakres poruszanej przy okazji rozważań nad tytułowym tym Innym tematyki, głębię i ponadczasowość przemyśleń autora, o ogólnej sile przekazu nie wspominając. Rzecz po którą można i ma się ochotę sięgać znów, odkrywać być może pominięte wcześniej myśli, treści. Pozwolić autorowi podsuwać, sugerować nieznane sobie wcześniej, a być może warte bliższego poznania nazwiska, osoby i ich poglądy. Absolutnie fantastyczna, filozoficzno-historyczna, a zarazem głęboko humanistyczna wędrówka od czasów starożytnych i Herodota (którego podobnie jak mistrz, darzę sporą sympatią i szacunkiem) po te współczesne. Przy okazji zauważając i omawiając różnego rodzaju zjawiska i problemy, związane z tematem, zarówno te mające związek z naszą historią, jak i te z którymi możemy zetknąć (niestety) często i dziś. Rzecz niezwykle wręcz bliska mi światopoglądowo, że tak powiem, a zarazem potwierdzająca w wielu miejscach "teorię" jaką sobie na podstawie różnego rodzaju obserwacji "ułożyłem", a mianowicie (w skrócie), że... Podróże łagodzą obyczaje. Nie śmiałbym nawet porównywać się do mistrza, jeśli idzie czy to o wrażliwość, talent do obserwacji, mądrość, skromność czy wiedzę, tym bardziej więc cieszy mnie i satysfakcjnuje, że na swój własny sposób, na miarę możliwości swego "małego rozumku" udało mi się dojść do podobnych jak i on wniosków. Rzecz niezwykle, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, przy narastaniu wszelkiego rodzaju podziałów, wzrostu popularności różnego rodzaju populistów, fanatyków i skrajnych, niebezpiecznych poglądów/ruchów politycznych – nie tylko aktualna, ale również ważna. Z którą każdy powinien myślę, się zapoznać. Można by nazwać ją biblią otwartości, dialogu gdyby nie – zwłaszcza biorąc pod uwagę treści propagowane w starym testamencie – byłoby to raczej nie tylko dla niej obrazą, ale wręcz zaprzeczeniem głoszonych w niej haseł i treści. Rzecz zarazem, dzięki przytaczanym przez mistrza poglądom, tytułom, nazwiskom będąca zarazem swoistą bramą, drogą do dalszych wędrówek i badań. Ja na przykład dzięki niej, postanowiłem zapoznać bliżej z twórczością zachwalanych przez autora (między innymi) E.Levinasa i naszego ks.Tischnera. Z którymi w swej dotychczasowej przygodzie z filozofią i tego typu zagadnieniami, skupiwszy głównie na antyku (a zwłaszcza kilku dość znanych grekach), nie miałem do tej pory kontaktu. Na początek, bo wartych zapewne uwagi poglądów, kierunków filozoficznych, osób i książek jest tu od przysłowiowego groma. Można by się tak rozpisywać, zachwycać długo, przytaczać w tym celu kolejne cytaty, perełki... Ja poprzestanę na dwóch, które z uwagi na osobę Herodota - do którego mam spory sentyment, a którego jak mam wrażenie mistrz traktuje jako rodzaj swego duchowego poprzednika i/lub przewodnika ("Podróże z Herodotem") - jak również ich treść, szczególnie zwróciły moją uwagę.
Gdy o nim (Herodocie) mowa, autor stwierdza, zauważa między innymi...

"Słowem – chce poznać Innych, gdyż rozumie, że aby lepiej poznać siebie, trzeba poznać Innych, gdyż bo to właśnie Oni są zwierciadłem, w którym my się przeglądamy, wie, że aby zrozumieć lepiej samych siebie, trzeba lepiej zrozumieć innych, móc się z nimi porównać, zmierzyć, skonfrontować."

"Ksenofobia, zdaje się mówić Herodot, to choroba wystraszonych, cierpiących na kompleks niższości, przerażonych myślą, że przyjdzie im przeglądnąć się w zwierciadle kultury Innych"

Amen, chciałoby się powiedzieć, zwłaszcza jeśli ktoś ma tego typu inklinacje. Reasumując...Cienka, ale jakże mądra, a zarazem co typowe dla mistrza, pozbawiona patosu, moralizowania, skromna niemal, a zarazem przyjemna w sposobie "podania" rzecz. Moim skromnym zdaniem, absolutnie pozycja z rodzaju "koniecznie!", z którą każdy powinien się zapoznać...9/10.

"Rzecz piękna, mądra, dobra i wszystko, co takie..."

Kapuściński w 6 esejach snuje wizję świata, gdzie Inny nie jest nam obojętny, nie jest naszym wrogiem, ani obcym, od którego musimy się odgrodzić. Utopia czy możliwa do osiągnięcia rzeczywistość? Jeszcze 10 lat temu skłaniałabym się ku drugiej opcji. Dziś na świecie znowu buduje się mury, w siłę rosną ruchy nacjonalistyczne, ekstremistyczne, a nawet marksistowskie. Tym ważniejsze staje się pokojowe przesłanie Kapuścińskiego. Dla mnie autor jest owym "Innym", w wielu kwestiach zachowuję odrębną opinię. Nie przeszkadza mi to jednak podkreślić, że konkluzje Kapuścińskiego na temat zmieniającego się świata są nadzwyczaj trafne, głębokie i warte zapamiętania.

Czy naprawdę tak wiele się zmieniło na świecie? Według mnie niewiele. "Innych" jest coraz więcej, tylko kto o tym decyduje i jakim prawem?

Genialne.

Genialne.

Ciekawy zbiór esejów, w zasadzie będący mieszanką wielu okołospołecznych dyscyplin naukowych stanowiący refleksję nad stycznością z odmiennością. Kładzie nacisk na świadome i odpowiedzialne podejście każdego człowieka do Innego, zarówno Innego pochodzącego "zza ściany" jak i Innego pochodzącego z zupełnie odmiennego kręgu kulturowego.

Ryszard Kapuściński Ten Inny Zobacz więcej
Ryszard Kapuściński Ten inny Zobacz więcej