Ten Inny

publicystyka literacka, eseje
Czytelnik
2020-09-01
2006-01-01

Zwierciadło, w którym się przeglądam

Dla mnie jedna z najbardziej niesamowitych książek opisujących spotkanie z INNYM, którym jest ktoś różny od nas. Niesamowita pozycja z dziedziny antropologii kulturowej.

Sześć niezwykłych wykładów. Temat: Inny. Kim jest Inny? Autor w prostych słowach próbuje to wytłumaczyć. Wywody opiera na własnym reporterskim doświadczeniu, ale czerpie również z historii, z filozofii, z antropologii.
Czy jest jakaś różnica między Innym, żyjącym u początków kultury i Innym - współczesnym? Do czego doprowadza strach przed Innym? Czy chcemy poznać Innego?

Mała książeczka. Dużo mądrości. Po prostu Kapuściński...

Po bełkocie potrzebuje oderwania i zagłębienia się w mądre książki, które załatają czarną dziurę powstałą w moim mózgu po tym poprzednim badziewiu. Zagłębiłam się w reportaż o „Innych”. Nie w sensie o UFO, ale Innych ludziach. Jak bardzo jesteśmy od nich zależni. Niesamowite rozłożenie tematu na czynniki pierwsze. Zadaje trudne pytanie m.in. dlaczego ludzie zadają sobie nawzajem krzywdę? Dlaczego boją się nieznanego, nie szanują siebie i uważają nieznanych ludzi za gorszych od siebie? Ciekawy zbiór wykładów na temat naszego podejścia przez wieki do innych.

Myślę że zrozumiałam przesłanie. Uważam zawarte w niej wywody za istotne w dziedzinie nie tylko kultury czy społeczeństwa ale nawet w globalizacji. Chciałabym aby każdy miał tak otwarty, na inne kultury, rasy czy religie, umysł.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak na książkę wydaną w 2006 roku, gdzie od dawna mamy rozwiniętą myśl post-kolonialną, to jest to pozycja dosyć nieaktualna i wtórna.

Innym możemy nazwać każdą otaczającą nas jednostkę, bo przecież inność zależy od indywidualnego punktu widzenia. My sami jesteśmy innymi dla tych naszych Innych. ,,...wszyscy jedziemy na tym samym wozie. Wszyscy mieszkańcy naszej planety jesteśmy Inni wobec Innych – ja wobec nich, oni wobec mnie’’.

Należy pamiętać, że Inny nie oznacza gorszy, mniej wartościowy czy wroga. Innego należy obdarzyć takim samym szacunkiem, jakiego sami oczekujemy.

>> Inny ,,...to zwierciadło, w którym się przeglądam, które uświadamia mi, kim jestem.’’ <<

Jest to lektura niezmiernie wartościowa i inspirująca. Napisana w prosty sposób, łatwym językiem. Nie ma w niej zbędnych banałów, co pozytywnie mnie zaskoczyło. Książkę czyta się w jeden wieczór, natomiast refleksje po niej zostają z nami na dużo dłużej. Bez wątpienia poddamy otaczającą nas rzeczywistość niejednej refleksji.

,,Dlaczego biali ludzie tak się nienawidzą, że mordują się milionami? W ich oczach, w XX wieku biała rasa popełniła samobójstwo.’’ Niestety nie ostatnie. W XXI wieku nasz obraz w oczach Innych jest taki sam...

Należy pamiętać, że Inny nie oznacza gorszy, mniej wartościowy czy wroga....

Bez szału. Jedna ze słabszych pozycji Kapuścińskiego.

Bez szału. Jedna ze słabszych pozycji Kapuścińskiego.

W trakcie podróży naszą odskocznią często jest książka w postaci tradycyjnej lub audiobooka podczas przemieszczania się.

Dzisiaj chcemy się podzielić wrażeniami z książki Ryszarda Kapuścińskiego „Ten Inny”.

Książka ta wpisuje się w literaturę podróży, ale jest aktualna także dzisiaj, w trakcie trwającej za drzwiami tragedii wojny.

Ryszard Kapuściński pokazuje nam w niej krótkowzroczność europocentryzmu, przedstawiając jak zmieniało się na przestrzeni wieków nasze podejście do mieszkańców innych kontynentów. Zauważa także problem człowieka masowego, anonimowego, coraz częściej bez tożsamości i twarzy. Postępujący rozwój technologi internetowej pogłębia ten problem z pozoru tylko otwierając nasze horyzonty.

Szczególnie dzisiaj powinnismy pamiętać o tym, że ludzkość jest zbiorem różnych zbiorowości, języków i kultur, do których powinniśmy odnosić się z szacunkiem.

Starajmy się nie wchodzić w konflikt, nie odgradzać się i przezwyciężać trudności w porozumiewaniu się, by każdy z nas mógł żyć w zgodzie nie tylko ze swoimi poglądami, ale także z poglądami Innych.

W „relacjach” znajdziecie kilka informacji o samym autorze a także fragment zachęcający do przeczytania opisanej lektury.

Ryszard Kapuściński pokazuje nam w...

"(...) wszyscy jedziemy na tym samym wozie. Wszyscy mieszkańcy naszej planety jesteśmy Inni wobec Innych - ja wobec nich, oni wobec mnie." Bądźmy tolerancyjni. Żyjmy i dajmy żyć innym.

Zagadnienie Innego jest o tyle ciekawe, że w natłoku codziennych spraw, czasem nie mamy czasu pomyśleć o sobie. Rzadko poświęcamy czas na innych spoza naszej rodziny i kręgu bliskich, a filozofowanie nad ogólną ideą Innego w naszym życiu, to już w ogóle epizody.

A przecież jest to tak ważne, bo każdego właściwie można nazwać Innym na różnych płaszczyznach: narodowej, światopoglądowej, rasowej, plemiennej, kulturowej, religijnej. Co ważniejsze, dla Innego to my jesteśmy Inni, a więc inność to coś, co zależy od punktu widzenia. Kapuściński, popierając się nazwiskami filozofów, jest pewien, że Inni są nam niezwykle potrzebni. Są dla nas lustrem, w którym możemy się przejrzeć i zobaczyć siebie. To oni odbijają nasze cechy i to kim jesteśmy. Definiujemy siebie tylko wtedy, kiedy możemy się porównać do innego, czyli to właściwie inny nas definiuje.

Nigdy w ten sposób o tym nie myślałam i nawet nie wiem, czy do końca rozumiem takie podejście. Bo niby w jaki sposób zestawić mnie i Innego? Jak się porównać i zdefiniować? Jak ustalić relacje i oceniać? Czy trzeba najpierw dobrze wiedzieć kim samemu się jest, bo jak inaczej wiedzieć, na co patrzymy i co widzimy? Skąd będziemy wiedzieli, co przeżywamy? A może to właśnie na tym polega, że nie wiemy i dopiero ustalamy?

Kto jest inny?

Bez pewności kim jesteśmy Inny jest postrzegany jako zagrożenie. Kapuściński pisze, że po spotkaniu z nim mamy zasadniczo trzy wyjścia: wojna, odgrodzenie murem (jak np. Chińczycy),albo dialog. Choć jest dużo historycznych przykładów na wszystkie trzy podejścia, to Kapuściński sugeruje, że dialog byłby najlepszy. Tylko jak powszechnie wiadomo, jest to forma najtrudniejsza i wszystkie strony muszą jej chcieć, a często tak nie jest.

Reporter pisze także o tym, co na przestrzeni dziejów oznaczało słowo Inny. Od starożytności, gdzie ludzie żyjący w małych plemionach mogli podejrzewać, że są jedynymi ludźmi na świecie, poprzez podboje geograficzne, aż po współczesny kryzys tożsamości. Autor wskazuje też, że w naszym kręgu kulturowym historia jest pisana z punktu widzenia białego Europejczyka i są to dzieje krwawe, ale to się powoli zmienia. Musi się zmienić w obliczu choćby “inwazji przedstawicieli Trzeciego Świata na kraje rozwinięte (zarobkowa, demograficzna, ale przecież inwazja)”.

76 stron mądrości

Ten Inny Kapuścińskiego, to książka krótka, ale mądra. Są to zebrane wykłady z różnych lat (2004, 1990, 2003) traktujące o temacie Innego. Dawno nie czytałam Kapuścińskiego i zapomniałam już, że to bardzo wartościowe i otwierające oczy pisarstwo.

• Reportaż

Ryszard Kapuściński Ten Inny Zobacz więcej